Wyzwanie- miniaturowe mieszkania!

Alicja Olko Alicja Olko
Appartamento CM, MIROarchitetti MIROarchitetti Modern Corridor, Hallway and Staircase
Loading admin actions …

Hasło: małe mieszkania! Coraz częściej decydować musimy się na wprowadzanie do małych apartamentów typu kawalerka czy studio, gdyż przestrzenie mieszkalne w mieście bardzo się w ostatnich latach skurczyły, a co więcej, wielu z nas po prostu nie stać na wynajęcie większego mieszkania. Nowoczesna myśl architektoniczna podąża za tym niepokojącym trendem i dostosowuje się do niego, czego owocem jest wysyp małych apartamentów, zwłaszcza w centrach dużych miast i metropolii.

Także pomieszczenia w mieszkaniach ulegają pomniejszeniu, co sprawia, że ich rozkład musi być wyjątkowo funkcjonalny, a aranżacja wnętrz nastawiona na aspekty praktyczne, zaoszczędzające przestrzeń.

W tym Katalogu Inspiracji pokażemy trzy bardzo małe mieszkania, będące wyzwaniem dla architektów, aby stworzyć w nich funkcjonalne przestrzenie do życia. Zobaczcie rezultaty tych architektonicznych wyzwań!

Wyzwanie pierwsze- 33 metry kwadratowe

Nasi architekci zmierzyli się z powierzchnią 33 metrów kwadratowych i postarali się wykreować wygodną przestrzeń mieszkalną w Bolonii. Znajdują się tutaj tylko trzy pomieszczenia, włączając w to kuchnię, która jest jednocześnie salonem. Pokój na zdjęciu jest niewielki, ale zdecydowanie komfortowy. Każdy skrawek został tutaj przemyślanie wykorzystany- warto zwrócić uwagę na grzejniki, które wbudowano w ścianę, mając na uwadze, że nawet tych kilkanaście centymetrów na tak małej przestrzeni ma znaczenie. Zrezygnowano tutaj z kanapy na rzecz miękkich puf, a charakter pomieszczeniu nadają dekorację, zabierające jedynie powierzchnię ściany. Wybór materiałów i kolorów sprawia, że wnętrze to nabiera ciepłego i przytulnego charakteru.

Przenosimy się do korytarza, który łączy salon i kuchnię z sypialnią. Nie pełni on po prostu funkcji pasażu pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami, ale bardziej miejsca na przechowywanie i składowanie. W ściany korytarza wbudowane są praktyczne i pojemne regały, na których ustawić można książki i pudełka, w których dodatkowo można wiele przechować. Jest to świetne rozwiązanie zaoszczędzające przestrzeń!

Wyzwanie drugie- 28 metrów kwadratowych

Na jeszcze mniejszej przestrzeni, w miniaturowym lofcie w Madrycie, nasi Profesjonaliści zmierzyli się z kolejnym wyzwaniem. Na tej powierzchni postawiono na wykorzystanie wysokości i możliwości, jakie ona oferuje, w celu stworzenia wygodnej przestrzeni do życia na wybitnie niewielkim metrażu. Po lewej stronie, za drewnianą ścianą, znajduje się mała, ale funkcjonalna kuchnia. Na środku pomieszczenia są schody, które prowadzą do sypialnia. Obok wejścia do niej znajduje się szafa.

Koncept tego wertykalnego apartamentu zmienia nasze pojęcie o wykorzystaniu przestrzeni. Garderoba, jak i inne przestrzenie wykorzystywane zazwyczaj do przechowywania, zostały przeniesione do góry. Wciąż są jednak łatwo dostępne, dzięki konstrukcji schodów, która pozwala na dosięgnięcie wszystkie, co potrzebne. W sypialni znajdziemy wygodne, podwójne łóżko. Wybór palety kolorów w tym miniaturowym mieszkaniu także działa na jego korzyść- biel sprawia, że przestrzeń wydaje się większa i jaśniejsza, a elementy drewniane wprowadzają ciepły i przytulny klimat.

Wyzwanie trzecie- 28 metrów kwadratowych

Klaustrofobia? Nie w tym mieszkaniu. Ten sam architekt, co w przypadku drugiego apartamentu, zaprojektował także to wnętrze. Posłużył się tym samym konceptem, ale w nieco innej formie. Tutaj miniaturowe mieszkanie podzielone zostało niewidoczną linią, która oddziela przestrzenie, pełniące w nim różne funkcje. Równiej tutaj wykorzystano zalety wysokiego na 2,75 metra sufitu.

Na niższym poziomie znajduje się salon, niewielka, ale przytulna kuchnia oraz łazienka, podczas gdy na wyższym poziomie znaleźć można sypialnię, garderobę oraz przestrzeń do przechowywania i magazynowania. Wielość drzwiczek, za którymi znajdują się liczne szafki, sprawia, że w tym apartamencie można zorganizować wygodne i w pełni funkcjonalne życie.

Jeżeli również należysz do grona tych osób, które nie dysponują dużą przestrzenią mieszkaniową, koniecznie przeczytaj artykuł Małaprzestrzeń, wielka inspiracja – 5 sposobów na maksymalizację potencjału Twojego mieszkania .

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!