معماری هوشمند: آپارتمان 75 متری خوش نقشه برای خانواده 4 نفره

Parisa Negargar-homify Parisa Negargar-homify
75 mq per 4!, ARCHITETTO LAURA LISBO ARCHITETTO LAURA LISBO Modern Kitchen
Loading admin actions …

در این مقاله به آپارتمانی 75 متری می پردازیم که توسط معمار ایتالیایی لارا لیسبو بازسازی شده است.قبل از ایجاد تفییرات توسط ایشان این آپارتمان خانه راحتی برای زندگی نبود. طراح با توجه به نیاز 4 ساکن این منزل آپارتمان را به نحوی نوسازی میکند که در تمامی فضاها پاسخگوی نیاز مشتریش باشد. با هم میبینیم که با چه ترفندی این آپارتمان از این رو به آن رو شده است.

نگاه اول

آپارتمان بسیار شیک و راحت به نظر می رسد.پوشش دیوار با رنگ تیره به فضا معنای بهتری داده است و کاربرد این دیوار را به طور بصری قاب کرده است.استفاده از کفپوش روشن و صیقلی و تضاد آن با دیوار بافت دار و خاکستری به ایجاد جوی صمیمی کمک کرده است. استفاده از تک دیوارهایی تیره رنگ بر خلاف اعتقاد عامه مردم به بزرگتر دیده شدن فضا کمک می کند.

پلان آپارتمان در موقعیت قدیمی

در این پلان می توان وضعیت آپارتمان را قبل از تغییرات مشاهده کرد. پس از وارد شدن از در ورودی و در سمت راست به آشپزخانه می رسیم که برای رسیدن به اتاق  بچه ها باید از آن عبور کرد. همین مسئله یکی از مهمترین دلایلی بوده که این خانواده برای حلش با متخصص تماس گرفته است. موقعیت سرویسهای بهداشتی در این پروژه دست نخورده باقی می ماند. پشت سرویسهای بهداشتی اتاق نشیمنی بزرگ و اتاق خواب والدین قرار دارد. از آنجایی که  با بزرگ شدن فرزندان نیازهایشان و فضایی که لازم دارند بیشتر می شود این پلان جوابگوی خانواده ای با 2 فرزند نیست.

پلان آپارتمان در موقعیت جدید

برای حل مشکل خانواده، معمار آشپزخانه را به محل سابق اتاق بچه ها منتقل کرده ودر فضای آشپزخانه سابق اتاق نشیمن را قرار داده است. یه این روش یکی از اتاقهای دلباز خانه اکنون اتاق بچه هاست که به صورت خلاقانه ای و با استفاده از یک جا کتابی برای بچه ها تفکیک شده تا به اینصورت هر یک فضای خصوصی خود به همراه میز تحریر داشته باشند. با استفاده از فضای بزرگ اتاق نشیمن سابق اتاق والدین به گونه ای طراحی شده که اکنون یک جالباسی بسیار بزرگ در آن تعبیه شده است.

آشپزخانه

با انتقال آشپزخانه به انتهای آپارتمان امکان استفاده از تمامی دیوارها برای جا سازی آشپزخانه مهیا شده و به همین دلیل آشپزخانه ای بسیار دلباز و جادار برای یک فضای به نسبت کوچک ایجاد شده که به همراه استفاده از مبلمان شفاف فضایی سبک و کاربردی را به خانواده هدیه می دهد.

اتاق نشیمن

مهمترین شی اتاق نشیمن کاناپه بزرگ سه نفره مدرنی است که روبروی آشپزخانه قرار گرفته است. قفسه ی تو کاری که در دیوار تعبیه شده است بهترین فضا را برای نگه داری از کتاب یا محصولات تزئینی فراهم می کند.

پارتیشن

در جایی که دَر اتاق قدیمی بچه ها قرار داشته اکنون پارتیشنی هوشمندانه فضای آشپزخانه را از اتاق نشیمن تفکیک می کند.این پارتیشن به علاوه کاربردش برای قرار گرفتن تلویزیون و سایر محصولات دیجیتالی در هنگام ورود به آپارتمان توجه بازدید کننده را به خود جلب میکندف اما جالبترین بخش این پارتیشن مکانیزمش است که در ادامه به آن می پردازیم.

مکانیزم هوشمندانه

پارتیشن استفاده شده در فضای مابین آشپزخانه و اتاق نشیمن به وسیله چره های تعبیه شده تا شو بوده و امکان یکسره شدن فضای آشپزخانه و نشیمن را ایجاد می کند که در هنگام بازدید اقوام و دوستان پذیرایی از مهمانان را تا حد بسیار زیادی آسانتر می کند. استفاده از پنین مکانیزمهایی که امکانات مختلفی را برای کاربر ایجاد می کند بهترین روش کاربردی کردن فضاهای کوچک است.

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine