Biały dom jednorodzinny | homify

Biały dom jednorodzinny

Alicja Olko Alicja Olko
Modern Houses by Barbosa & Guimarães, Lda. Modern
Loading admin actions …

Jakiś czas temu prezentowaliśmy nietypowy projekt architektoniczny zupełnie czarnego domu jednorodzinnego w Berlinie. Zobaczyć możecie go tutaj. Dziś z kolei przedstawiamy projekt zupełnie inny- przynajmniej kolorystycznie. Biały dom jednorodzinny należy do tych wyjątkowych i oryginalnych pomysłów architektonicznych, które albo się kocha, albo nienawidzi. Ale z pewnością nie można obok nich przejść obojętnie.

Biały dom to projekt architektów Barbosa & Guimarães, którzy specjalizują się w wielu różnych dziedzinach budownictwa- poczynając od projektów komercyjnych, aż po rezydencje prywatne. Ten dom to idealny przykład ich stylu i wykonania. Znajduje się w mieście Foz do Douro, w Portugalii.

Od strony plaży

Dom ten znajduje się na Montevideo Avenue, jednej z najbardziej ruchliwych ulic miasta Foz do Douro. Architekci, odpowiedzialni za stworzenie tego projektu, czerpali z nowoczesnego i racjonalistycznego nurtu w architekturze, którego główną twarzą był słynny projektant Le Corbusier. Ten budynek obrazuje purytański język minimalizmu, tworząc niezwykły kontrast z otaczającymi go budynkami. W swojej prostocie, jest jednak silnie urbanistyczny.

Widok na dom

Biały dom kontrastuje nie tylko z innymi budynkami, ale także z szarością zachmurzonego w tym wypadku nieba. Dzięki swojej niesamowicie czystej bieli, zdaje się być z zupełnie innego świata. Zarówno kształt i fasada domu zorientowane są na światło i jasność.

Struktura

Budynek składa się z trzech pięter. Na najwyższym poziomie znajdują się prywatne pomieszczenia, takie jak na przykład sypialnie. Środkowy poziom to salon, jadalnia i kuchnia, a także przedpokój, z którego można wyjść na zewnątrz. Trzy dziedzińce przedzielają budynek, silnie oddziałując na jego architektoniczny zewnętrzny wygląd, jak i na wystrój wnętrza.

Luksusowy garaż

Specjalnym elementem tego domu jest jego wyjątkowy, luksusowy garaż. Przy pomocy specjalnego podnośnika, udało się zmieścić dwa samochody na tej małej przestrzeni. Zamiast tradycyjnej ściany, jedna część garażu wykonana została ze szkła, pozwalając na podziwianie ekstrawaganckich aut z zewnątrz.

Salon

Aranżacja wnętrz dopasowuje się do zewnętrznego stylu budynku- jest jasna, minimalistyczna i prosta. Meble, wykorzystane do urządzenia pokoi, są niezwykle wartościowe, a ich design na tyle wyrazisty, że same w sobie stanowią wystarczającą dekorację pomieszczenia. Każdy element pomieszczenia ma swoją specyficzną funkcję i jest ozdobą samą w sobie. Ten salon został zaprojektowany całkowicie przy użyciu koloru białego- od kanapy, aż do zasłon. Elementem, który ociepla nieco wizerunek tego pomieszczenia, są drewniane podłogi. Duże, przesuwane drzwi zapewniają dostęp do balkonu.

Sypialnia

Kolejnym przykładem dekadenckiego wystroju tego domu jest jego sypialnia. Pokój ten jest niezwykle logicznie rozplanowany, a przez co funkcjonalny i praktyczny. W centrum pokoju znajduje się podwójne łóżko, obok którego stoją minimalistyczne stoliki nocne, tak wkomponowane w ścianę, że prawie ich nie widać. Połyskliwy szary dywan zapewnia miękkie lądowanie dla stóp po wstaniu z łóżka. Dopełnieniem wystroju są półprzeźroczyste zasłony, zapewniające intymność i prywatność, a jednocześnie dopływ światła i powietrza.

Gabinet

Oto najniższy poziom domu. Jest nieco inny od wyższych pięter, różni się od nich wystrojem i umeblowaniem. Ciemne kolory i połyskliwe powierzchnie nadają temu pomieszczeniu eleganckiego i stylowego charakteru. Ciekawym elementem są schody, których kilka pierwszych stopni wykonanych jest z bordowego marmuru, a reszta z jasnego drewna. Daje to ciekawe iluzoryczne wrażenie podzielenia przestrzeni, gdzie drewniana część przynależy już do wyższego piętra. Przeźroczysty materiał, z którego wykonano jedną ze ścian, wpuszcza do wnętrza naturalne światło i powiew świeżości. Ten pokój, niezakłócony zbędnymi dekoracjami i zdobieniami, stanowi idealne miejsce, aby się skupić i efektywnie pracować!

Atrium

Atrium zostało zaprojektowane na wzór japońskiego ogrodu, tradycyjnie wyłożonego niewielkimi, białymi kamieniami. Pomieszczenie to jest jasne, iluminujące, przez co nabiera nieco mistycznego charakteru. Podzielone na dwa osobne wnętrza, daje iluzoryczne ważnienie przenikania się przestrzeni. Pojedyncze drzewo dodaje odrobinę życia do tego odrealnionego, abstrakcyjnego pomieszczenia.

Wyjątkowe schody

Trzy piętra tego domu połączone są zupełnie wyjątkowym systemem schodów. Poszczególne etapy przenikają się ze sobą, tworząc wrażenie otwartej przestrzeni. Dzięki temu zabiegowi, budynek wydaje się bardziej otwarty i przestronny, co pozytywnie wpływa także na jego naświetlenie. Poszczególne klatki schodowe mają zatem nie tylko znaczenie czysto funkcjonalne, ale także głęboki wymiar artystyczny.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!