Czyszczenie i pielęgnacja butów – dla ich pięknego wyglądu

Miłorada Rychter Miłorada Rychter
ncklsnaklsaf, Press profile homify Press profile homify
Loading admin actions …

Buty to najważniejszy element naszego ubioru – chronią nasze stopy, umożliwiają komfortowe poruszanie się, a także stanowią nieodzowną część każdej stylizacji. Mają jednak tendencje do niszczenia się oraz brudzenia przez ciągły kontakt z kurzem, wodą i błotem. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o ich dobry stan poprzez regularną pielęgnację i czyszczenie. Tu znajdziesz szeroką ofertę stylowego i wytrzymałego obuwia, a kilka praktycznych wskazówek pomoże Ci utrzymać je w nieskazitelnym stanie i estetycznym wyglądzie przez długie lata.

Dobranie odpowiedniej pielęgnacji butów zależy przede wszystkim od materiału, z którego są wykonane. Najłatwiejsze do czyszczenia są płócienne tenisówki, które możemy wyprać w pralce — tutaj znajdziesz skórzane buty najlepszych marek, zarówno w stylu eleganckim, jak i na co dzień. Najlepiej nada się do tego tryb delikatnego prania, w który wyposażone są nowoczesne urządzenia, należy również zadbać o odpowiedni detergent.

Temperatura prania nie powinna przekraczać 40°C, by elementy z syntetycznych materiałów nie zostały uszkodzone. Przed włożeniem butów do pralki upewnij się, że sznurówki i wkładki zostały usunięte – je możesz wyprać osobno, najlepiej ręcznie. Po zakończeniu cyklu pozostaw buty do wyschnięcia w suchym miejscu.

Buty skórzane wymagają bardziej specjalistycznej pielęgnacji niż te z materiałów syntetycznych. Skóra naturalna nie powinna być prana, ponieważ spowoduje to jej zniekształcanie się. Najlepiej oczyścić ją wilgotną szmatką, szczotką lub gąbką, a po tym – nałożyć odpowiednie produkty.

Regularne nawilżanie skórzanych butów specjalnymi preparatami zagwarantuje ich elastyczność, blask i elegancki wygląd. Użycie impregnatu zapobiegnie zaś występowaniu większych zabrudzeń, a także przenikaniu wody do wewnętrznych warstw skóry. Specjalny impregnat w spreju do butów ze skóry naturalnej to niezbędnik mokrych sezonów jesiennych i zimowych.

Pielęgnacja i czyszczenie – krok po kroku

Aby Twoje buty zawsze prezentowały się estetycznie, musisz zadbać o to, by były zawsze czyste. Najlepszy sposób to przecieranie ich po każdym wyjściu na zewnątrz, co pozwoli Ci pozbyć się błota i piachu, zanim wejdą głębiej w strukturę materiału. Najlepsza do tego będzie specjalna szczotka do obuwia – koniecznie ta wykonana z miękkiego włosia, aby zapobiec zarysowaniom i uszkodzeniom wynikającym ze zbyt intensywnego tarcia.

Szczotka usunie wszelkie drobinki, kurz i piach. Dokładnie wyszoruj nie tylko zewnętrzną powierzchnię skóry, ale i podeszwę. Jeśli jednak na bucie pojawiła się plama, w tym zadaniu lepiej sprawdzi się wilgotna szmatka z odrobiną delikatnego detergentu, np. szarego mydła. 

Często omijanym obszarem podczas czyszczenia obuwia jest również język. Brud odkłada się pod sznurówkami i pozostaje niezauważony przez długi czas. Przez to może powodować permanentne uszkodzenia i plamy – dlatego tak ważne jest, aby od czasu do czasu wyjmować sznurówki i przecierać gąbką lub ściereczką każdy trudnodostępny obszar.

Pamiętaj o tym, że skórzane buty nie nadają się do prania w pralce. Ich największym wrogiem jest woda – długotrwałe przemoczenie może skutkować permanentnym uszkodzeniem materiału. Dlatego impregnacja butów, najlepiej już przed ich pierwszym nałożeniem, jest niezbędna dla każdego rodzaju skóry – zarówno licowej i lakierowanej, jak i zamszowej.

Impregnat pokryje materiał buta cienką warstwą, która ochroni go przed wilgocią i brudem. Będzie stanowiła barierę ochroną między błotem, kurzem i wszelkiego rodzaju plamami, co zdecydowanie ułatwi ich usunięcie z powierzchni materiału. Zapobiegnie również wysychaniu skóry, dzięki czemu zachowa ona swój estetyczny wygląd na dłużej.

Skórzane buty powinny być impregnowane co najmniej raz na miesiąc, by były jak najlepiej chronione przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych. Preparaty do impregnacji butów są dostępne w różnych formach – mogą być w spreju, w kremie czy w wosku. 

Zawsze przed nałożeniem preparatu na buty przetestuj go na małym, niewidocznym od zewnątrz obszarze materiału. Dzięki temu będziesz miał pewność, że produkt nie uszkodzi twojego obuwia, lub nie zmieni jego wyglądu. Jeżeli po tej próbie okaże się, że skóra w tym miejscu wygląda tak samo, to znaczy, że produkt jest odpowiedni do jej rodzaju.

Jak nałożyć impregnat na skórzane buty? W zależności od jego konsystencji, sposoby na pokrycie nim skóry są różne. Najpierw upewnij się, że obuwie jest idealnie czyste. Przetrzyj je szmatką lub szczotką, a w razie potrzeby – użyj specjalnych detergentów do skóry. Poczekaj do całkowitego wyschnięcia butów, zanim przystąpisz do nakładaniu impregnatu.

W przypadku wosku lub kremu nałóż odrobinę na szmatkę, lub gąbkę – czasem są one dołączane do produktu. Wmasowuj okrężnymi ruchami w zewnętrzną powierzchnię buta, szczególną uwagę przykładając do szwów i łączeń. Poczekaj, aż warstwa ochronna wyschnie, po czym w razie potrzeby – nałóż drugą warstwę.

W przypadku preparatu w formie spreju rozpyl go na but z dystansu od 20 do 30 cm. Zadbaj o to, by pomieszczenie, w którym to robisz, było dobrze wentylowane – wdychanie produktu jest szkodliwe dla zdrowia.

Regularne polerowanie skórzanego obuwia jest kolejnym sposobem na to, by zawsze wyglądały stylowo. Najlepiej nada się do tego bawełniana ściereczka oraz pasta w takim samym kolorze co skórzany materiał, która nie pozostawi nieestetycznego nalotu. 

Czyszczenie butów w środku jest równie ważne, co dbanie o ich zewnętrzną część. To właśnie środek ma największy kontakt z potem, wilgocią i bakteriami, które mogą namnażać się i powodować nieprzyjemny zapach. Najważniejsze w walce z nim jest regularne wietrzenie butów. Umożliwi im to całkowicie wyschnięcie, a także ulotnienie się niepożądanych woni.

Jeśli jednak zapach utrzymuje się mimo intensywnego wietrzenia, warto sięgnąć po inne sposoby. Włożenie w buty zgniecionej gazety lub spryskanie środka roztworem octu z wodą to znane i skuteczne domowe sposoby. Jednak jeśli nawet to nie pomoże – z pomocą przyjdą Ci profesjonalne preparaty do odświeżania wnętrza butów. Mają one świeży zapach i składniki aktywne, które zatrzymują rozwój drobnoustrojów i zabijają bakterie. Kilka pryśnięć wystarczy, aby wnętrze Twoich butów zostało odświeżone.

Jak dbać o buty robocze?

Szczególnie ważne jest odpowiednie dbanie o buty robocze, których używasz do pracy w domu i ogrodzie. To właśnie one zapewnią Ci ochronę i zdrowie podczas wszelkiego rodzaju remontów i prac budowlanych. Dzięki prawidłowej pielęgnacji będą zawsze stanowiły odpowiednią ochronę dla twoich stóp, a ty będziesz mógł czuć się bezpiecznie.

W przypadku butów roboczych konieczne jest każdorazowe oczyszczenie ich, gdy skończysz pracę. Brud, kurz i wilgoć, które pozostaną na powierzchni buta, z czasem osłabią szwy i strukturę materiału. Spowoduje to obniżenie jego sztywności, przez co nie będzie już stanowił odpowiedniej ochrony dla Twoich stóp. 

Niezbędna jest również regularna konserwacja butów roboczych. Po pozbyciu się zanieczyszczeń nałóż na zewnętrzną powierzchnię materiału specjalną pastę. Dzięki temu nie będziesz narażać swoich stóp na żadne uszkodzenia mechaniczne podczas pracy.

Używanie specjalnych wosków i kremów do tego przeznaczonych przełoży się na dłuższą żywotność obuwia, a co za tym idzie – oszczędność pieniędzy na dłuższą metę. 

Pozwoli to na utrzymanie ich w najlepszym stanie przez długi czas. Jednak żadne buty robocze nie będą trwały wiecznie – bardzo ważne jest wymienianie ich, kiedy zapadnie taka potrzeba.

Buty robocze są szczególnie narażone na nieprzyjemny zapach, ponieważ stopa w czasie pracy intensywniej wydziela pot, jednak absolutnie nie nadają się do prania. Jeśli specjalne spreje do odświeżania wnętrza butów nie działają, zdecyduj się na wymianę wkładki.

Powinieneś dbać o odpowiednią pielęgnację i czyszczenie zwłaszcza przy zakupie drogiego, wysoko jakościowego obuwia. Dzięki temu posłuży Ci przez bardzo długi czas i nawet po latach będą wyglądały równie estetycznie, jak w dzień zakupu. 

Czyste i zadbane buty to prawdziwa wizytówka każdego człowieka, dlatego odpowiednie pielęgnowanie ich jest tak ważne – niezależnie od tego, czy jest to obuwie na co dzień, na specjalne okazje czy do pracy. Zapewni Ci nie tylko komfort i zdrowie, ale i nienaganny wygląd.

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine