En Pratik ve Etkili Banyo Temizliği Nasıl Yapılır?

Homify TR Homify TR
TÜM YAŞAM ALANLARINDA TADİLAT VE DEKORASYON, AKDENİZ TADİLAT DEKORASYON AKDENİZ TADİLAT DEKORASYON Mediterranean style bathrooms
Loading admin actions …

Kimse hobi olarak temizlik yapmaz ve ev temizliği sürecindeki her aşama da haliyle biraz sıkıcıdır. Gelgelelim, banyo temizliği muhtemelen ev temizliğinde en zor noktalardan birini oluşturuyor. Banyo temizliği düşüncesi akla geldiğinde bile yüzümüzü buruşturuyoruz, öyle değil mi?  Klozet temizliği, lekelenmiş cam yüzeyler, sabun köpüğü ve artıklarının iz bıraktığı lavabolar, ıslak kalan yüzeylerde oluşmaya başlayan bakteri ve küfler, ızgarada kalan saçlar… Kısacası banyo temizliği oldukça zor ama aynı zamanda da sağlığımız için en elzem, üstelik de asla aksatılmaması gereken ev temizliği görevidir.

Ancak düzenli olarak ve sıkça yapmak zorunda olduğumuz bu görevi kolaylaştırmak ve daha pratik hale getirmek de elbette mümkün. Pratik ve etkili banyo temizliği fikirleri ile bir plan doğrultusunda ilerlemek, banyonuzu kısa süre içinde lekesiz, pırıl pırıl ve hijyenik bir ortama dönüştürebilir. Nasıl mı? İşte en pratik ve etkili banyo temizliği kılavuzu..

Banyo temizliği nasıl yapılır? Adım adım ilerleyebileceğiniz kılavuzun maddelerine geçmeden önce “banyo temizliği nasıl yapılır?” sorusuna genel bir cevap olabilecek bazı ipuçları ve stratejiler:

- Önce kuru, sonra ıslak temizlik

Bu kural aslında evlerimizin diğer odalarında çoğumuzun bildiği ve uyguladığı bir kural. Gelgelelim banyolar söz konusu olduğunda, ıslak zemin faktörü dolayısıyla kimileri doğrudan ıslak temizliğe girişmeyi tercih ediyor. Bu her ne kadar daha pratik bir temizlik yöntemi gibi görünse de aslında hiç de öyle değil. Eğer doğrudan ıslak temizlikle başlarsanız, trafiği çok olan kuru zeminli diğer odalara nazaran daha az olsa da, gözle görülür miktarlarda olmasa da kuru yüzeylerin üzerinde biriken tozların çamurlaşmasına neden olursunuz. Dahası, bu çamurlaşmaya saç kalıntıları eşlik eder ve temizliği nihayete erdirmek çok daha zor hale gelir. Bu yüzden önce klozet, süpürgelikler, aydınlatma ögeleri gibi yüzeylerin tozunu alın, varsa ızgaralarda biriken saçları toplayın ve yerleri süpürün.

- Dağınıklıktan kurtulun

Her ne kadar banyolarda dağınıklık ve düzenleme yerine temizliğe odaklanma eğiliminde olsak da, daha az eşya içeren düzenli bir banyo daha uzun süre temiz kalacak ve daha kolay temizlenecektir. Bu yüzden de mümkünse, tozu en aza indirmek için kullandığınız her şeyi dolaplarda veya çekmecelerde tutmaya çalışın. Unutmayın ki kullanmadığınız veya eskimiş eşyalardan kurtulmak, her zaman kullandığınız eşyalara da için yer açar ve onlara daha kolay erişmenizi sağlar.

- Yukarıdan aşağıya doğru temizleyin

Bu standart temizlik tavsiyesi, banyo için olduğu kadar diğer odalar için de geçerli. Daha önce temizlediğiniz yerleri tekrar kirleterek kendi temizlik çabalarınızı sabote etmemek için temizliğe en üst seviyeden başlayıp aşağı inerek devam etmelisiniz. Örneğin, yerleri paspasladıktan sonra tezgahları silerseniz, yeni sildiğiniz lekesiz zeminlerinizi yeniden kirletmiş olursunuz. Bunun yerine, toz alma, ıslak temizleme vb. gibi aşamalarda hep en baştan başlayın ve aşağı doğru inin.

Adım adım banyo temizliği ipuçları

Aşağıdaki 11 adımlık banyo temizliği listesi ile haftada bir kez yapılan rutin temizlik esnasında neler yapmanız gerektiğini sırasıyla kontrol ve takip edebilirsiniz. Üstelik tüm bu işlemler banyonuzu yalnızca bir saat içinde kusursuz hale getirecek.

1. Banyo paspaslarını ve havluları

Fazla toz ve kiri temizlemek için banyoda bulunan tüm banyo paspaslarını veya kilimleri süpürün. Ardından paspaslarınızı ve havlularınızı yıkanıp kurutulmak üzere çamaşır mainesine atın. Yeni temizlenmiş banyonuza temiz ve yumuşacık havlular koymak istersiniz. Ayrıca optimum temizlik için zeminlerin çıplak olması gerekiyor.

2. Yukarıdan aşağıya doğru toz alma

Toz bezinizi veya kuru bir mikrofiber bezi alın ve toz almaya en üst seviyeden başlayın. Bu, aydınlatma armatürlerinizi, tezgah üstlerini, klozetin dışını ve süpürgelikleri içerik. Süpürgenizin toz alma başlığı ile de bu işlemleri yapabilirsiniz.

3. Temiz cam ve aynalar

Aynayı ve duş kabinini cam silme sıvısı ile hafifçe nemlendirin. Mikrofiber bir bezle veya eski bir tişört gibi tüy bırakmayan bir malzemeyle silin. Ardından kullandığınız bezi değiştirin ve kuru bir parlaklık elde edene kadar ovalayarak silin. Daha pratik ve hızlı bir cam ve ayna temizliği için bu yüzeylerin temizliği için üretilen çekçek sileceklerden de kullanabilirsiniz.

4. Musluk ve armatürlerin parlatılması

Şimdi sıra musluklarda. Lavabo ve duş/küvet armatürlerini silmek için cam temizlerken kullandığınız bezi ve yine cam temizleyici sıvıyı kullanabilirsiniz. Bu yüzeyleri temizlerken başka bir çok amaçlı temizlik ürünü de kullanabilirsiniz. Armatürlerin ek yerlerinde oluşan kirleri çıkarmak için küçük ve sert bir fırça kullanın (bir diş fırçası olabilir) ve bu alanları da silerek temizleyin.

5. Sabunluklar ve tezgahın üstündeki diğer aksesuarlar

Temizliğe başlarken zaten tezgahın üzerindeki aksesuarların tozunu kuru bir şekilde almıştınız. Şimdi ıslak temizliğin zamanı geldi. Sabunluklarınızı ve tezgahta bulunan takı tabağı veya vazo gibi diğer eşyaları silmek için çok amaçlı yüzey temizleyici ve bez kullanın.

6. Temiz tezgahlar

Eğer banyo tasarımında granit veya mermer tezgah tercih edilmişse, bu yüzeyler için özel olarak üretilmiş granit veya mermer temizleyici deterjanlardan kullanmanız gerekiyor. Eğer başka bir malzeme söz konusuysa tezgahınızı temizlemek için çok amaçlı bir yüzey temizleyici kullanabilirsiniz. Bu adımı lavaboyu temizlemeden önce yapmanız önemli, çünkü tezgahı silerken lavabonuza kir ve toz bulaştıracaksınız.

7. Lavabolar, küvetler ve duş tekneleri

Lavaboya ve varsa küvete karbonat serpin ya da banyo temizlik deterjanlarından dökün. Kenarlar da dahil olmak üzere lavaboyu ve küveti ovalamak için nemlendirilmiş, aşındırıcı olmayan bir temizlik süngeri kullanın. Dış kenarlardan başlayın ve drenaj ızgarasına doğru ilerleyin. Gider ızgarasının kenarlarında oluşan kirler için sert bir fırça kullanın. Kalan tüm kirleri ve temizlik ürünü kalıntılarını gidermek için iyice durulayın.

8. Tuvalet temizliği

Tuvalet temizliğinde ana kuralın klozetin en az kirli noktasından en kirli noktasına doğru ilerlemek olduğunu unutmayın. Önce klozetin dış yüzeyine banyo temizleyici püskürtün ve yukarıdan aşağıya doğru inerek silin. Dış yüzeyi bitirdikten sonra, klozet kapağını açın ve temizleyiciyi kapağın içine ve oturma aparatının üstüne, altına, kenarlara püskürtün ve bu yüzeyleri de bir sünger kullanarak ve yukarıdan aşağı doğru ilerleyerek dikkatle silin. Son olarak, klozetin içine de tuvalet temizleyici dökün ve temizlemek için bir tuvalet fırçası kullanın. Fırçanın başka bir yere damlamadan kurumasını sağlamak için oturak kapağı ile klozet arasına sıkıştırarak bekletebilirsiniz.

9. Zemin temizliği

Süpürgeliklerle başlayın. Süpürgelikler genellikle unutulduğu için kirlenme potansiyelleri de daha fazla oluyor. Önce süpürgelikleri silin. Ardından zeminleri paspaslayın. Alan küçükse, temiz bir zemin elde etmenin en kolay yolu bir bez ve çok amaçlı temizleyici kullanmak olabilir. Toz ve kirin birikme eğiliminde olduğu tuvalet tabanının etrafındaki ve arkasındaki boşluğu unutmayın.

10. Gerekli yerleri dezenfekte edin

Tabii ki özellikle banyolarda bazı yerlerin temizlenmesi yetmez, hijyenik ve sağlıklı bir ortam için aynı zamanda dezenfe etmek de gerekir. Ancak dezenfekte işlemini temizliğin ertesinde yapmalısınız. Dezenfektan bir sprey veya birkaç mendil alın ve bunları dolap ve musluk kolları, kapı kolları ve klozet kapağı gibi sıkça temas edilen alanlarda veya özellikle kirli olan noktalarda kullanın. Ayrıca zeminde veya tuvaletin yanındaki duvarlarda taşma olan yerlerde dezenfektan ıslak mendiller kullanmak isteyebilirsiniz.

11. Son dokunuşlar

Banyo temizleme seansınızı tamamlamak için banyo çöp kutusunu boşaltın ve varsa kapağını silin. Sabunluklarınızı yeniden doldurun, böylece haftanın ortasında sabun tükenmesin. Tuvalet kağıdı ve diğer ihtiyaçların iyi stoklandığından emin olun. Yıkanmış ve kurutulmuş banyo paspaslarınızı yererine serin ve yeni havlular asın.


Genel temizlik fikirleri için Pırıl Pırıl Bir Ev İçin Etkili ve Hızlı Ev Temizliği İpuçları başlıklı yazımıza tıklayabilirsiniz.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!