Dekorasyon fikirleri: Evinize tatil havası katın

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Dekorasyon fikirleri: Evinize tatil havası katın

homify.com.tr homify.com.tr
 Living room by Ardesia Design
Loading admin actions …

Bayram tatilinin de bitmesiyle birlikte tatil sezonu sona erd ve birçok yerde kış hazırlıkları başladı. Ama bu bir çoğumuzun aklının hâlâ o sıcak yaz günlerinde, güneşli havalarda, uçsuz bucaksız kumsallarda kaldığı gerçeğini değiştirmiyor. 

Mevsimleri değiştirmenin imkânı yok elbette, ama yine de evinizde yapacağınız bazı değişikliklerle yeniden o tatil moduna girmek, apartman dairenize bir yazlık ev havası katmak çok da imkânsız değil. Hatta biraz daha ileriye gidip farklı kültürler üzerine yoğunlaşmak, özlediğiniz ya da hep gitmek istediğiniz bir ülken ya da bölgeye has unsurları evinize taşıyarak ev ahalisinin ruh halini büsbütün değiştirmek de bir ihtimal. 

İşte bu fikirden hareketle sizin için dünyanın farklı kültürlerine ait dekorasyon fikirlerinden bir derleme hazırladık. Belki bu iç mekânlar size evinizi baştan aşağıya yenilemek, o tatil hissiyatını geri getirmek için ilham verebilir. İşte alternatifler, seçim sizin:

İstikamet Alpler

 Living room by Ardesia Design
Ardesia Design

Chalet Gstaad

Ardesia Design

Meşhur Alp Dağları'nda ve birçok başka dağ evinde de ilk akla gelen unsurlar şömine ya da ocak ve tamamen ahşap kaplama duvarlardır. Ahşap termal enerjiyi çok iyi aktaran bir malzeme olmasının yanısıra, kullanıldığı mekâna sıcak ve davetkâr bir hava katmasıyla da öne çıkıyor. Ama neden bu stil sadece dağ evleriyle sınırlı kalsın ki? Pekâlâ şehrin ortasındaki bir apartman dairesinde de buna benzer bir dekorasyon uygulayarak evinizin tüm havasın değiştirebilirsiniz. Tüm duvarlarınızı ahşap hale getiremeyecekseniz bile, bu fotoğrafta gördüğünüze benzer şık bir ahşap sehpa ya da dolap evinize hoş bir hava katabilir. Tabii burada ahşap renginin farklı tonlarının kullanımı ve bu havayı çok iyi tamamlayan kanepeler de müthiş bir dekorasyon zevkini yansıtıyor.

İstikamet İskandinavya

  by Cocolapine Design
Cocolapine Design

Home staging Berlin

Cocolapine Design

Tasarım konusunda bir ekol haline gelmiş olan İskandinav anlayışı sade, minimalist, fazla işlenmemiş mobilyalara dayanır. Ana hatlarıyla bu şekilde tanımlanabilecek olan bu anlayış son zamanlarda o kadar popüler oldu ki 'İskandinav stili' olarak literatüre de girdi. Eğer kuzey ülkelerini ve kültürlerini seviyor, tıkış tıkış bir evde üzerinize afakanlar basıyorsa, size ilham verecek olan fotoğraf işte bu olmalı. Doğal ışığı en iyi şekilde alan bu oturma odasında bir Türk annesini kalpten götürecek kadar az mobilya var. Her biri, belirli bir işleve hitap eden bu mobilyaların kompozisyonu da adeta bir sanat eserini andırıyor ve ortaya basit, sade ve huzur veren bir iç mekân çıkıyor.

İstikamet Akdeniz

Belki bu yaz güney sahillerinde tatil yapamadınız ve Akdeniz'in o sıcaklığını özlüyorsunuz. Akdeniz'i evinize getirmeniz elbette mümkün değil ama en azından evinizde size o atmosferi anımsatacak bazı değişiklikler yapabilirsiniz. Biri kuzeyde, diğeri güneyde olmasına rağmen aslında Akdeniz ve İskandinan stillerini birleştiren bir ortak nokta var, bu da doğal ışığa verilen önem. Bunun yanısıra Akdeniz stili bir iç mekânda beyazın egemenliği, zengin dokular ve tabii ki size denizin kendisini hatırlatacak olan mavi tonları kaçınılmaz.

İstikamet Ortadoğu

Bölgedeki mevcut karışıklıklar düşünüldüğünde Ortadoğu ülkeleri tatil planlarınızda pek bir yer işgâl etmiyor olabilir ama bu şark köşesi dediğimiz konsepti evinizin geneline yaymanızın önünde bir engel değil. Bu örnekte görüldüğü gibi, Türkiye'de kolaylıkla bulabileceğiniz halılar, süslü yer yastıkları ve tabii ki o zarif egzotik perdelerle evinizin en azından bir odasını Binbir Gece Masalları'nda çıkmışçasına bir ortama dönüştürmeniz mümkün.

İstikamet Asya

Asya ülkeleri bir çoklarının haayllerini süsleyen tatil istikametlerinden biridir. Çin'den Tayland'a, Japonya'dan Endonezya'ya kadar her biri farklı ve bizimkine hiç benzemeyen kültürlere sahip olan bu ülkelere gidemiyorsanız bile, bu örnekte olduğu gibi evinizin mutfağına Asya esintileri katabilirsiniz. Gördüğünüz gibi son derece basit ve modern bir mutfakta, turuncu rengin ağırlıkta olduğu dokunuşlar ve ufak tefek dekoratif unsurlar mekânın havasını birdenbire değiştiriyor ve egzotik bir cazibe kazandırıyor.

İstikamet Afrika

Afrika deyince bir çoğumuzun aklına egzotik hayvanlar, safari turları, kabile eşyaları ve benzer hediyelikler gelebilir. Ama bu örnekte olduğu gibi Afrika kültürüne dair unsurların dengeli kullanımıyla modern görünümlü ve kendine özgü bir yaşam alanı oluşturmak da mümkün. Yerdeki yapay post, yastıklardaki yaprak desenleri, ahşap sandalyeler gibi bazı ayrıntılar bu mekâna o Afrika havasını katarken, abartılı bir vurgunun da önüne geçmiş oluyorlar. Güney Afrika'da bulunan bu ev hem çevresiyle sağladığı uyum, hem de modernle gelenekseli birleştirmesi açısından son derece ilham verici.

İstikamet Avrupa Kırları

 Kitchen by NAKED Kitchens
NAKED Kitchens

Traditional country kitchen style

NAKED Kitchens

Avrupa'nun uçsuz bucaksız dağ ve ormanlarında henüz bir tatil yapamadıysanız bile, evinize böyle bir kır evi cazibesi kazandırmayı deneyebilirsiniz. Bu fotoğrafta gördüğünüz rustik mutfak, gerek o şık ahşap tabureleri, gerek modern unsurları dengeleyn ahşap tezgâh üstü, gerekse de zeminiyle insana nerede olduğunu unutturabilecek bir hava estiriyor. 

Siz bu iç mekânlardan en çok hangisini beğendiniz? Yorum kısmında bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

İstikamet Güney Amerika

 Bedroom by P+0 Arquitectura
P+0 Arquitectura

Narigua House

P+0 Arquitectura

Latin Amerika mimarisi ve tasarımı genellikle parlak renkler ve cesur biçimlerle özdeşleştirilir. Gündelik yaşamdaki tutkularını tasarım anlayışına da yansıtan Latinlerin ülkesine gidemediyseniz bile, diyelim ki yatak odanıza bir parça Güney Amerika esintisi taşıyabilirsiniz. Koyu renkli ahşap kaplama iç duvarlar, geleneksel dekorasyon unsurları ve tabii ki renk ve desenleriyle insanın içindeki tutkuları uyandıran o yastık kılıfları evinize bambaşka bir hava katabilir.

 Houses by Casas inHAUS

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!