Daha aydınlık bir koridor için 10 etkili dekorasyon çözümü

Homify TR Homify TR
ARTERA İÇ MİMARLIK VE MİMARLIK Modern Corridor, Hallway and Staircase
Loading admin actions …

Evinizin giriş koridoru size biraz kasvetli mi görünüyor? Evinizin girişini aydınlatmak için ipuçları mı arıyorsunuz? Eğer öyleyse bu konuda yalnız olmadığınıza emin olabilirsiniz. Koridorlar, dizayn etmenin en zor olduğu yaşam alanlarından biridir. Hem eve her geldiğimizde ve evden çıkarken bizi karşılayan ve uğurlayan, hem de konuklarımızın ilk karşılaştığı, trafiği oldukça yoğun olan giriş holleri ve koridorlar dekorasyon anlamında oldukça önemli geçiş alanlarıdır diyebiliriz. Gelgelelim, özellikle şehirlerdeki apartman dairelerinde giriş koridorları mimari olarak genellikle doğal ışıktan yoksun dar alanlar olarak dizayn ediliyor. Ve eğer özel olarak dikkat edilmezse, ayakkabılar, çantalar gibi eşyaların yığılmasıyla da kolayca dağınık bir görünüm kazanabiliyorlar.

Ancak koridorunuza, evinizin geri kalanına gösterdiğiniz ilgiyi göstermemeniz için hiçbir neden yok. Giriş koridorları tüm evinizin atmosferini ve dokusunu belirleyen giriş alanları olabilir. Ayrıca biraz eğlenceli hale getirmek ve ilginç sanat eserleri veya duvar kağıtları asmak için de harika alanlar diyebiliriz.

Koridorunuz doğal ışık almıyorsa ve loşsa, işte giriş koridorunuzu aydınlatmak için ipuçları ve uzman iç mimarlar tarafından dizayn edilen örneklerle birlikte bazı fikirler…

1- Geniş aynalar ve parlak ışıklar

Harika bir karşılama görünümü için, koyu renkli mobilyalardan ve yetersiz aydınlatmadan kaçınmalısınız. Bunun yerine, evinizin giriş alanını büyük aynalar, aydınlık hissi yaratan parlak renkler ve dağınıklığı engelleyen mümkün olduğunca geniş depolama alanları ile dizayn edebilirsiniz.

2- Nişlerle hareketli bir ışıklandırma

Duvar nişleri, ya da arada bu örnekteli gibi niş tarzında rafların bulunduğu boydan boya dolaplarla koridorunuzu dizayn etmek de oldukça akıllıca bir fikir. Nişlerin içinden yayılan aydınlatma hem dekoratif olarak benzersiz bir etki yaratıyor hem de alanın daha ışıltılı görünmesini sağlıyor.

3- Canlı renklerle eğlenceli bir dekorasyon

Kişiliğinizi yansıtan sıradışı duvar kağıtları kullanmak için giriş koridorları gerçekten de mükemmel alanlar. Birbirinden güzel ve renkli duvar kağıtlarıyla koridorunuza mükemmel bir davetkarlık ve pozitif enerji kazandırabilirsiniz.

4- Parlak ışıklandırma

Karanlık ve uzun koridorların olmazsa olmazı iyi bir ışıklandırma düzeneğidir. Olabildiğince parlak ve katmanlı bir aydınlatma organizasyonu ile bu loş ve uzun koridoru görkemli ve göz alıcı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

5- İyi aydınlatılmış göz alıcı renklerle kontrast yaratmak

Koyu veya fazla iddialı renk tonları genellikle koridorlarda tercih edilmez çünkü bu renklerin dar alanları daha da boğucu hale getireceği düşünülür. Oysa doğru kullanıldığında tam tersi geçerlidir diyebiliriz. Kontrast yaratan tonlarla bir arada kullanılan çarpıcı renkler, iyi ışıklandırma ile bir araya geldiğinde koridorlarda da diğer odalarda olduğu gibi harikalar yaratabiliyor.

6- Görsel derinlik sağlayan tasarımlar

Kontrast bir yaşam alanında görsel derinlik sağlamanın en etkili yollarından biri ve bunun için sadece bir önceki örnekteki gibi göz alıcı ve vurgulayıcı renkler kullanmanıza gerek yok. Gri ve beyazla da aynı etkiyi yaratmak mümkün. Bu örnekte de duvarın orta bölümü gri ile boyanmış ve böylece beyaz ve koru arasında mükemmel bir kontrast ile görsel derinlik yaratılmış.

7- Canlı bitkiler

Doğal canlılık her zaman her yaşam alanında işe yarar. Birbirinden güzel çiçekler ve salon bitkileri ile dizayn edilen bir koridor alanı da olduğundan çok daha şık ve etkili görünecek, ayrıca daha aydınlık bir etki yaratacaktır.

8- Duvarlarda sanat eserleri

Koridorların duvarları birbirinden güzel sanat eserleri, tablolar ya da fotoğraflar sergilemek için de oldukça elverişli bir alan ve bu alanı bu şekilde değerlendirdiğinizde de çok daha iç açıcı bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

9- Tavana yayılan spot ışıklar

Aydınlatmanın önemine daha önce de değinmiştik. Dar ve doğal ışıktan yoksun koridor alanları için en ideal ışıklandırma seçeneklerinden biri de ışığın eşit şekilde dağılmasını sağlayan spot ışıklar kullanmak. Tavan boyunca ilerleyen küçük led ışıklarla koridorunuza ışıltılı bir galeri görünümü verebilirsiniz.

10- Şeffaf seperasyon seçenekleri

Koridorunuzdan diğer odalara geçişte var olan duvarların bir kısmının şeffaf seperatörlere dönüştürülmesi de biraz zahmetli bir tadilat süreci gerektiren ama muazzam sonuçlar doğuran çözümlerden. Tabii ki söz konusu duvarların yıkılmaya ve yerine pencere tarzı dekoratif ögeler eklenmeye uygun, mimari açıdan tehlike içermeyen duvarlar olması gerekiyor; bu yüzden bu işlemi yaptırmayı düşünürseniz mutlaka bir profesyonel ile çalışmalısınız.

Koridorunuzun zeminini nasıl süsleyeceğinizi düşünüyorsanız bkz: Koridor halısı nasıl ve ne renk olmalı: 14 örnek fotoğraf

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!