Wnętrza w stylu skandynawskim

Alicja Olko Alicja Olko
homify Living room
Loading admin actions …

Ze swoim naturalnym charakterem, jasnymi barwami i praktycznymi rozwiązaniami, styl skandynawski coraz śmielej wkrada się do naszych wnętrz. I nie chodzi w nim tylko o poduszki z motywem renifera, ale o wiele, wiele więcej.

Pomimo tego, że latem w Norwegii, Szwecji czy Finlandii cieszyć się można wyjątkowo długimi dniami i naturalnym światłem do późnych godzin nocnych, to jednak przez większą część roku Skandynawia spowita jest w obłokach ciemnością, a promienie słoneczne to trudno dostępny luksus. Z tego powodu Skandynawowie stawiają w wystroju wnętrz na jasne kolory i ciepłe elementy dekoracyjne, które wnoszą do domów jasność i przytulność, jako kontrast do aury panującej na zewnątrz. Biel i odcienie kremowe dominują w skandynawskiej aranżacji, lecz nierzadko zdarza się, że ożywione zostają kolorowymi akcentami, zarówno tymi pastelowymi, jak i bardziej intensywnymi.

Jako że Skandynawia jest miejscem o zapierającej dech w piersiach naturze, a nawet większe ośrodki miejskie otoczone są niezliczoną ilością lasów, jezior i gór, wnętrza i ich wystrój oddają przywiązanie do natury i cechują się wielością elementów z niej czerpiących. Rośliny odpowiednio ożywiają pomieszczenia i nadają im świeży charakter, a drewno należy do materiałów dominujących- można je znaleźć na podłogach, na sufitach, w meblach i akcesoriach dekoracyjnych. Z tego powodu styl skandynawski powinien przypaść do gustu także miłośnikom stylu wiejskiego i stylu country.

W skandynawskim designie na próżno szukać ekstrawaganckich elementów ozdobnych czy nietypowych, surrealistycznych form i kształtów. Wręcz odwrotnie, estetyka skandynawska opiera się na prostocie, ascetycznym wystroju i purytańskim wyglądzie. W tym Katalogu Inspiracji przedstawimy główne cechy charakterystyczne tego stylu i pokażemy, jak urządzić dom na wzór skandynawski.

Skandynawski salon

Wystrój skandynawski poznać można już na pierwszy rzut oka, jako że wszystko, co go charakteryzuje- poczynając od mebli, kolorów i odcieni, aż po dekoracje- utrzymane jest w konwencji minimalistycznej, nadając pomieszczeniu wygląd zorganizowany i porządny. W odróżnieniu od popularnej w wielu domach praktyki, polegającej na wypełnieniu każdego metra kwadratowego aż po sufit meblami i przedmiotami, w stylu skandynawskim nie ma miejsca na taki przepych i bałagan, a puste i jasne ściany nadają wnętrzom stylowy i elegancki charakter.

Na przykładzie tego salonu widać, iż jego wystrój opiera się na niewielkiej ilości mebli, ustawionych jednak rozważnie i funkcjonalnie. Postawiono także na proste dekoracje umieszczone na białych ścianach. Upodobanie do drewna przejawia się w meblach i ramie drzwi balkonowych, wykonanych z najwyższej klasy materiałów. Jasne drewniane elementy kontrastują się z ciemną farbą, którą polakierowano blat stołu. Ciemny kominek również działa na przełamanie kolorystyki. Cały wystrój jest połączeniem tego, co Skandynawowie zdają się lubić najbardziej- stylu i funkcjonalności.

Tkaniny i wzory

Organiczne formy cieszą się szczególnym upodobaniem w stylu skandynawskim, jako że czerpią one z natury i do niej się odwołują. W połączeniu w kształtami geometrycznymi, takimi jak trójkąty czy kwadraty, design ten staje się wyjątkowy i oryginalny. Także motyw śnieżynki, który znamy z norweskich swetrów, jest mile widziany, gdyż wpasowuje się w klimat skandynawskiej, mroźnej zimy.

Jednym z podstawowych celów stylu skandynawskiego jest wprowadzenie do wystroju elementów nadających pomieszczeniom charakter przytulny i ciepły. Miękkie i ciepłe tkaniny, takie jak wełna czy kaszmir, cieszą się szczególną popularnością. Taką samą rolę przypisuje się w skandynawskim stylu dywanom, nadając im ważną dekoracyjną rangę.

Przestrzeń z rozmachem

Ten przykład aranżacji wnętrz dzieła japońskiego architekta można przyporządkować do stylu skandynawskiego. Tym, co przyciąga wzrok w tym pokoju, to ściana wyłożona elementami z różnego rodzaju drewna, co wprowadza ciekawą geometryczną iluzję. Różnokolorowe drewniane panele, zestawione i wymieszane ze sobą, są swoistym hołdem dla natury. Dodatkowo sprawiają, że zbyteczne zdaje się dodatkowe dekorowanie pomieszczenia, przez co zyskuje ono przestronność i jasność, tak ważne w stylu skandynawskim. Ten duży, przestrzenny i otwarty pokój zdaję się oddychać i przyciągać naturalne światło.

Skandynawska kuchnia

Kto chciałby urządzić swoją kuchnię na wzór skandynawski, może też czerpać z elementów stylu wiejskiego czy rustykalnego. Tak jak i w innych pomieszczeniach, także tutaj dominującym materiałem jest drewno. Sztuka w aranżacji takiej kuchni polega na tym, aby znaleźć odpowiedni balans pomiędzy elementami minimalistycznymi a rustykalnymi. Białe szafki i regały są w swym charakterze purytańskie i ascetyczne, nabierają jednak przytulnie domowego charakteru, gdy umieści się na nich zielone rośliny doniczkowe i świeże zioła. Blaty oraz stół wykonane zostały z masywnego drewna. Jeżeli chodzi o praktyczne aspekty tego wystroju, uwagę przyciąga półka wbudowana w stół kuchenny, idealnie nadająca się do przechowywania najbardziej potrzebnych przyborów.

W tak dobrze zorganizowanej i elegancko urządzonej kuchni gotowanie to czysta przyjemność- bez względu na to, czy przyrządzamy tradycyjne szwedzkie pulpeciki mięsne, czy też norweskiego łososia.

Jadalnia

Jadalnia jest po salonie najważniejszym miejscem, które powinno sprawiać wrażenie ciepłego i gościnnego. Dlatego też świetnym pomysłem jest urządzenie jej przy pomocy drewnianych mebli, które ożywić można nowoczesnymi białymi lub metalowymi elementami. Krzesła o organicznym kształcie wpisują się w skandynawską estetykę, a prostota stołu nadaje całości domowy charakter.

Skandynawski styl w łazience

Naturalne materiały i jasne kolory składają się na idealną aranżację łazienki, nadając jej naturalność i świeżość. Bez względu na to, czy łazienka jest duża, czy też mała- taki wystrój zawsze wygląda świetnie! Jednakże przede wszystkim w małych łazienkach styl skandynawski nabiera całkiem nowego wymiaru, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe i jaśniejsze. Swoim wystrojem przypomina ekskluzywne spa, gdzie biała ceramika łączy się z jasnymi, drewnianymi elementami. Skojarzenie to jest jednak jak najbardziej na miejscu, jako że sauna to wygoda i luksus typowo skandynawski.

Przytulna sypialnia

Sypialnia w skandynawskim stylu mogłaby wyglądać dokładnie tak, jak ta przedstawiona na zdjęciu- rustykalne, drewniane panele, proste, niemal ascetyczne ściany oraz meble, oczywiście z drewna! Minimalistyczny stolik nocny z drzewa dębowego idealnie wpasowuje się do wystroju tego pomieszczenia. Jego design jest prosty, ale wystarczająco wyrazisty, by zwrócić naszą uwagę i sprawić, że mebel ten nabierze oryginalnego charakteru. Duża szuflada pozwala na schowanie w niej prywatnych przyborów, a półka na dole idealnie nadaje się na kolekcję ulubionych książek.

Ekstrawaganckie dzieła sztuki czy kolorowe i wzorzyste tapety nie pasują do skandynawskiego stylu. Jako dekoracje można po prostu przykleić kilka fotografii, które idealnie trzymać się będą gładkiej powierzchni ściany. A łóżko? Koniecznie wyposażone w ciepłą pierzynę! W końcu coś musi ogrzewać Skandynawów na zimnej północy. Co więcej, mieszkańcy Skandynawii z pewnością nie mają problemów ze snem- subtelna kolorystyka i minimalistyczny dekor sprawiają, że środowisko w sypialni jest uspokajające i nie rozprasza nas przy zasypianiu.

Gabinet

Skandynawski styl wprowadzić można także do domowego biura czy gabinetu. Pozbawiony dekoracyjnego rozgardiaszu i charakteryzujący się stonowaną kolorystyką, pozytywnie wpływa na naszą koncentrację i pozwala na efektywną pracę. Zamiast tradycyjnych regałów, można użyć geometrycznych, przytwierdzonych do ściany półek w kształcie sześcianu. Są one nie tylko praktyczne z punktu widzenia przechowywania, ale także ciekawe pod względem dekoracyjnym. Interesująca i oryginalna jest także tapeta, pokryta delikatnym geometrycznym wzorem- dodaje to przestrzeni dodatkowego wymiaru 3D.

Drewniane biurko ma także białe elementy, współgrające stylem z tapetą, półkami i krzesłem. Jest to ciekawy zabieg, nadający mu klasycznie prosty, skandynawski look, ale ze szczyptą nowoczesności.

Krzesło jest typowym obiektem skandynawskiej szkoły designu. Jego organiczny kształt, białe siedzisko i oparcie, a także drewniane nogi, wszystko to wpisuje się w opisywany przez nas styl. Znawcom tematu znana jest z pewnością projektantka Arne Jacobsen, pochodząca z Danii. Choć kraj ten geograficznie położony w Europie Środkowej, kulturowo i mentalnie przynależy do Skandynawii. W pracach tej designerki widać zatem skandynawski styl. Jej model Egg Chair jest słynny na całym świecie i stał się kategorią mebla samą w sobie.

Wyjątkowa garderoba

Bonnie Wall Shelf Loaf Living room Shelves

Jeżeli chcemy, aby skandynawski styl zwracał uwagę już od wejścia do naszego domu, warto wprowadzić go także do przedpokoju. Drewniana garderoba, jak na załączonym zdjęciu, jest świetnym początkiem! Nie jest to jednak zwyczajne drewno, ale takie, które zostało pokryte patyną, nabierając dzięki temu wyjątkowego, ciekawego charakteru. Szare panele ścienne i szafka na buty w tym samym kolorze dopełniają ten skandynawski obrazek. Wystrój bazuje właściwie na dwóch meblach, dlatego też idealnie nadaje się do małych, wąskich korytarzy.

Typowy skandynawski dom

Myśląc o Skandynawii, mamy przed oczami przepiękny, lecz surowy krajobraz, pełen gór z ośnieżonymi czubkami, zielonych pagórków, górskich strumyków i zamarzniętych jezior. Pośrodku tej nieokiełznanej natury stoi zazwyczaj samotny domek, zbudowany z belek pomalowanych na czerwony kolor. Co kryje się za tym tak charakterystycznie skandynawskim kolorem?

Czerwień ta nazywana jest też Falunrot, co ma swoje pochodzenie w nazwie szwedzkiego miasteczka Falun, znanego z wydobycia miedzi. Pigment tego koloru odzyskiwany był z wydobywanej miedzi i stosowano go do malowania domów. Efekt był taki, że proste drewniane domki zyskiwały nagle wizualnie zupełnie nowych charakter, przypominając ceglane domy bogatych Europejczyków. Kolor ten z czasem stał się symbolem skandynawskiej architektury i charakteryzuje współcześnie większość domów w Szwecji, Norwegii czy Danii. Domy pomalowane na ten głęboki czerwony kolor można zobaczyć coraz częściej także poza Skandynawią, takie jak ten, który został wniesiony w Niemczech.

Skandynawska architektura oraz takowa aranżacja i wystrój wnętrz zyskują coraz to większą popularność na całym świecie. To, co najbardziej przyciąga do tego stylu, to jego powiązanie z naturą, inspirowanie się nią oraz włączanie jej do projektów. Także prostota kształtów, form i użytych materiałów sprawia, że wnętrza są łatwiejsze do urządzenia, nie tracąc na tym na stylu czy elegancji, Wręcz przeciwnie, styl skandynawski dzięki tej prostocie, a także stonowanej kolorystyce, wydaje się być bardziej wysublimowany i luksusowy. Dla tych, którzy nie gustują w tak surowych wnętrzach, mogą go bardzo łatwo wzbogacić o elementy ciepłe, takie jak miękkie tekstylia, przyjazne wzory i pastelowe dodatki.

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine