Ayrıntılı inceleme: En kullanışlı ve uzun ömürlü çatı malzemesi hangisi?

Homify TR Homify TR
ÇATI TADİLATI Tropical style houses
Loading admin actions …

Bir mutfak ya da banyo yenilemek gibi büyük iç mekan tadilatlarının yanı sıra, çatı aktarımı ve yeni çatı kaplama projeleri de ev sahipleri için en pahalı ev geliştirme işlemlerinden biridir. Çoğu tadilat ve onarım işleminde olduğu gibi çatı yenileme söz konusu olduğunda da kalite ve masraf arasında doğrudan bir ilişki varmış gibi görülebilir. Çatı malzemeleri söz konusu olduğunda genellikle kalite, uzun ömürlülükle ölçülür. Ancak bugün kurulum süreci ve pratik konularında da öne geçen farklı çatı malzeme ve modelleri bulunuyor.

Siz de evinizin çatısını yenileyecekseniz, ya da yeni evinizi inşa ettirirken hangi çatı malzemesini kullanmanız gerektiğine karar veremiyorsanız, pek çok farklı seçeneğinizin olduğunu unutmayın. Ancak bu seçeneklerden hangisinin sizin için uygun olduğuna karar vermek için mutlaka profesyonel bir mimar ile konuşmalısınız. İklim, konut tipi ve bütçe dikkate alınması gereken önemli faktörler olsa da, yeni teknolojiler ve yenilikler, hemen hemen her yerde istediğiniz çatı görünümünü elde etmeyi mümkün kılıyor. İşte günümüzün en popüler çatı kaplama malzemeleri…

1- Geleneksel kiremit

En geleneksel çatı kaplama yöntemlerinden biri olan kırmızı kiremitler, birbirine geçen şekillerde kalıplanarak sertleştirilmesi için pişirilen toprak killerden yapılır. Genellikle kendi karakteristik rengi olan kızılımsı terakota rengi ile sırlanmadan üretilseler de, çok nadiren uygulansa da sırlanıp pişirilerek seramik çatı kaplamalarına da dönüştürülebilirler. Geleneksel kil kiremit çatılar özellikle sıcak iklimler ve havanın nemli olduğu bölgeler için çok uygun bir çatı malzemesidir. Bu nedenle de ülkemizde hâlâ sıklıkla tercih ediliyor.

- Avantajları

Geleneksel kiremit çatıların en önemli özelliklerinin başında tamamen doğal malzemelerden üretilmeleri geliyor. Su geçirmezlik ve yangına dayanıklılık konusunda da en öne çıkan çatı malzemelerinden biri.  Ayrıca bu doğal malzemenin kendi ses emici özelliği sayesinde ekstra bir ses yalıtımına gerek kalmaz. En önemlisi ise, düzenli bakımları yapıldığında kiremit çatılar en uzun uzun ömürlü çatıları oluşturur.

2- Beton kiremit

Beton kiremit, benzer montaj teknikleri ve benzer avantajları ile geleneksel kil kiremite oldukça şık bir alternatif. Beton kiremitler standart kum karışımı betondan renklendirilerek istenen tonlara göre kalıplanır. Beton kiremitlerde farklı renk ve model seçenekleri mevcuttur. Dekoratif olarak öne çıkan modeller üretir.

- Avantajları

Ayrıca beton kiremit kaplamalar oldukça ağır malzemeler oldukları için özellikle rüzgar, fırtına, yoğun sağanak yağmur ve kar gibi sert hava koşullarına karşı çok dayanıklıdır. Beton kiremit çatı kaplamalarının ömürleri ise 30 ila 50 yıl arasında değişir.

3- Dik kenarlı alüminyum çatı

En yaygın metal çatı türü, alüminyum veya çelik çatı panellerinin nemi dışarıda tutmak için birbirine kenetlenen yükseltilmiş seviyelerde buluşturulması ile oluşturulan dik kenarlı çatıdır. Alüminyum ve çelik gibi metal çatı modelleri, tüm dünyada yoğun kar yağışı veya ciddi yangın riski olan bölgelerde giderek daha popüler hale geliyor çünkü oldukça dayanıklı ve tamamen yanmaz bir malzeme.

Metal çatılar çok uzun ömürlüdür ve nihayet yıprandıklarında tamamen geri dönüştürülebilir. Ancak kurulum özel bir ustalık gerektirir ve tamamen metal çatılar üzerine uzmanlaşan bir çatı ustası ile çalışmanız gerekir.

4- Polimer panel kiremit

Polimer panel kiremitler, PVC ve dayanık arttırıcı çeşitli katkı maddelerinin bir araya getirilmesi sonrası yüksek sıcaklık ve basınç altında ekstrüzyon yöntemiyle üretilen bir çatı kaplama malzemesidir. Atmosferik koşullara karşı 20 yıla yakın ömrü vardır.

Oldukça hafif ve kurulumu da kolay bir malzemedir. Yüksek nemli, tuzlu havanın sorun yarattığı deniz kenarı bölgelerdeki her türlü konut için ve yüksek çatı ağırlığı kaldıramayacak yapılar için idealdir.

5- Bitümlü çatı kaplama levhaları

Ham petrolden elde edilen ve inşaaat sektöründe özellikle yol inşaatları ve çatı kaplama malzemeleri yapımında kullanılan bitüm özünde oldukça elastik bir hidrokarbon atığıdır ve özellikle su geçirmezlik konusunda oldukça büyük avantaj sağlar. Bitümlü çatı kaplama levhaları da hem ekonomik fiyatları, hem kaliteli yalıtım özelliği, hem de pratik montaj olanakları sayesinde son yıllarda modern mimarilerde sıklıkla tercih edilen bir malzeme.

Bitümlü çatı kaplama levhaları, onduline ya da ondülin olarak da biliyor. Bu levhalar pek çok model ve renkte üretilebiliyor ve farklı özelliklere sahip olabiliyor. Dilerseniz oluklu ya da düz bitümlü levhalar tercih edebilirsiniz.

6- Shingle—Asfalt kiremit

Parçalı çatı kaplamaları olarak da tanımlayabileceğimiz shingle (ya da şingıl) çatılar üst üste binen ayrı ayrı elemanlardan oluşan bir çatı kaplamasıdır. Shingle çatı kaplama parçaları asfalttan üretiliyor ve bu yüzden asfalt kiremit olarak da biliniyor.

Asfalt kiremitlerin en önemli özellikleri esnek ve yumuşak olmaları. Bu da diğer kiremit türlerinde görülen kırılganlık dezavantajını bertaraf ediyor. Geleneksel kiremitler çok uzun yıllar dayansa da zaman zaman belirli kiremitler kırılacak ve bakım ve yenileme çalışması gerektirecektir. Shingle çatılarda ise bu bakım ve tamir ihtiyacı ortadan kalkar. Ayrıca çok hafif bir malzeme olduğu için çatı konstrüksiyonuna yük bindirmez.

7- Sandviç panel çatı

Galvaniz sac ya da alüminyum levhaların poliüretanla birleşimi sonucu oluşan sandviç paneller, isimlerini poliüretan enjeksiyonun iki kat metal arasına uygulanmasından alıyor. Bu kompozit çatı kaplama malzemesi hem estetik olarak muhteşem görünüyor hem de yalıtım açısından oldukça etkili.

8- Oluklu sac

Oldukça basit, etkili ve ekonomik bir çatı malzemesi olan oluklu sac kaplamalar bugün belirli yapılarda oldukça popüler. Oluklu sac levhalar çok hızlı şekilde kurulabiliyor ve çatı konstrüksiyonuna bindirdikleri yük de çok az. Ancak ses yalıtımı açısından pek de güçlü bir malzeme değiller ve bu yüzden oluklu sac levhayı bir konutun çatı malzemesi olarak kullananlar genellikle ekstra bir ses yalıtım uygulaması da gerçekleştiriyorlar.

9- Akrilik kaplamalı kiremit

Renk açısından oldukça çeşitli olan akrilik kaplama kiremitler, yeni nesil pratik ve etkili kiremit modellerinden biri. Akrilik yüzey kaplamalı kiremitlerin su yalıtımı yetenekleri oldukça fazla, ayrıca estetik olarak da binaların dış cephe görüntülerine istenilen renkte üretilerek mükemmel şekilde katkıda bulunabiliyorlar.

Çatı formları ile ilgili de bilgi almak isterseniz tıklayın: Ev mimarisine başlarken en önemli adım: Çatı modelleri

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!