10 prostych domów, które zachęcą Cię do zbudowania własnego

A.D. A.D.
ENDE marcin lewandowicz Modern Houses
Loading admin actions …

Marzysz o własnym domu z ogródkiem? Jeśli tak to ten artykuł jest dla Ciebie. Zebraliśmy 10 wspaniałych polskich projektów domów, które mogą stanowić doskonałą inspirację do wybudowania własnego lokum. Zobaczcie je wszystkie i zabierzcie z nich to co najlepsze!

1. Tradycyjny

Kochamy tradycję dla tego zazwyczaj podziwiamy wspaniałe, minimalistyczne bryły budynku a decydujemy się na coś bardziej klasycznego, takiego jak ten biały domek. Tradycyjna forma zewnętrzna domu Sana od Oryginalneprojekty s.c. dobrze wkomponuje się w podmiejski krajobraz. Klasyczne drewniane okapy dachu z wyeksponowaną konstrukcją więźby podkreślają domowy charakter bryły budynku.

2. Z dodatkiem drewna

Dom jednorodzinny w Kowanówku pod Poznaniem został zaprojektowany, jako uzupełnienie zabudowy istniejącego osiedla domów jednorodzinnych. Swoją formą ma nawiązywać do sąsiedniej architektury lat 70 projektów tak zwanych kostek jak i realizacji z lat wcześniejszych, czyli domów z tradycyjnym dachem dwuspadowym. Składa się z dwóch części idealnie do siebie pasujących: szara elewacja pięknie spotyka się z naturalnym drewnem. Jest to prosty i nowoczesny dom projektu pracowni PRODOM. Więcej o nim znajdziecie tutaj.

3. Ukryty

Najlepsza architektura to taka, która jest idealnie osadzona w kontekście, stapia się z otoczeniem i szanuje naturę w około. Taki właśnie jest ten projekt – bardzo nowoczesny i zarazem naturalny, zintegrowany z przyrodą, parterowy dom dla każdego.

4. Z ceglaną elewacją

Dom z cegły, ale inaczej. W tym projekcie układ cegieł nie jest tradycyjny. Wykorzystuje różne jej wielkości i położenie tworząc bardzo efektowną ścianę. W połączeniu z nowoczesną okładziną dachu domy murowane w takim wydaniu przypominają nieco zabudowania gospodarcze. Styl ten bardzo mocno zakorzeniony w gospodarczej kulturze wsi zyskuje obecnie bardzo wielu zwolenników.

5. Taras jak marzenie

Ten projekt to harmonijne połączenie nowoczesnej elegancji z funkcjonalnością i przytulną wygodą. Jego urzekającą częścią jest kapitalny taras z ciekawym zadaszeniem i dekoracyjnym kominkiem zewnętrznym, który w ciepłe, letnie miesiące z pewnością staje się ulubionym miejscem rekreacji i spotkań z najbliższymi!

6. Z tarasem na dachu

Ten wspaniały budynek zachwyca swoją niebanalną bryłą, która choć jest prosta, to z pewnością nie można jej nazwać nudną. Na dachu znajduje się zielony taras, z którego roztacza się widok na ciekawą okolicę. Dom zlokalizowano na gęsto zadrzewionej działce z widokiem na pobliską rzekę.

7. Bungalow

Kolejny projekt powstał w pracowni ARCHIPELAG. Dumnie prezentuje on przewagę prostoty nad przepychem. Jego zwarta forma sprzyja energooszczędności, a szerokie przeszklenia maksymalnie łączą dom z jego naturalnym otoczeniem.Minimalizm w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami to niezawodna kompilacja, która spełnia wszystkie oczekiwania stawiane przez współczesność. Śnieżna biel w zestawieniu z drewnem i kamieniem sprawiają, że całość pięknie dialoguje z naturalnym otoczeniem domu. 

8. Działka z historią

Dobrze jest zwrócić też uwagę na teren wokoło. Ten prosty ale okazały dom powstał w oparciu o posiadającą unikalny klimat działkę, będącą niegdyś terenem suszarni nasion i należącą do dawnej Akademii Rolniczej. Dodatkowym atutem tego terenu o powierzchni bliskiej 1300 m2 jest naturalne zalesienie drzewami z okazałego gatunku robinii akacjowych. Elewacja budynku to odpowiedź na zastałą sytuację terenu—jest prosto, neutralnie i ekologicznie.


9. Przeszklony

EX 17 W2 to dom, w którym zakocha się każdy miłośnik nowoczesnej architektury. Prosta forma, modny płaski dach, a ponadto magia stylowych detali, które dodają całości atrakcyjnego wdzięku sprawiają, że budynek prezentuje się olśniewająco i niebanalnie. My uwielbiamy go za dużą ilość przeszkleń, która sprawia, że wnętrze parteru stapia się z ogrodem, cudo!

10. Dla dwóch rodzin

Dwu mieszkaniowy budynek mieszkalny został zaprojektowany w minimalistycznym stylu na niewielkiej działce.Składa się z przenikających się prostopadłościanów, każdy z nich został wykończony w innej okładzinie ale razem tworzą spójny układ architektoniczny. Charakterystyczne drewniane szare żaluzje zewnętrzne zapewniają intymność w pomieszczeniach sypialnych na piętrze.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!