Żyzny ogród w prosty i oszczędny sposób

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Dom w Bielicach, Gzowska&Ossowska Pracownie Architektury Wnętrz Gzowska&Ossowska Pracownie Architektury Wnętrz Classic style garden
Loading admin actions …

Jeśli jeszcze nie zajęliście się pielęgnacją swojego ogrodu, to najwyższy czas się tym zająć! Teraz to inwestowanie w piękny ogród podczas słonecznych wiosennych i letnich miesięcy. Podstawą dobrze prezentującego się ogrodu jest odpowiednio przygotowana gleba oraz dobrany do niej nawóz. Regularna pielęgnacja oznacza zdrowy ogród, który szybko może stać się powodem do dumy.

Aby nie dopuścić do zachwaszczenia, utraty witalności i koloru, należy wspomóc trawnik odpowiednim nawozem i zabiegami pielęgnacyjnymi. Chcecie mieć zachwycające kwiaty i rośliny w ogrodzie? Przygotujcie go już teraz!

Przygotowanie gleby

Najwięcej uwagi należy poświęcić ogrodowi w okresie wczesnowiosennym, tuż po roztopieniu się śniegu. Renowacja po zimie jest konieczna, aby w późniejszych miesiącach trawnik rósł bujnie i zachwycał swoją zielenią. Na przełomie marca i kwietnia pielęgnację należy rozpocząć od wertykulacji, czyli pionowego cięcia darni, aby usunąć próchnicę powierzchniową, mech i zbity filc. Umożliwia to dopływ powietrza i wody.

Wertykulacja

Vegetable garden witihn a country estate Roeder Landscape Design Ltd Country style garden
Roeder Landscape Design Ltd

Vegetable garden witihn a country estate

Roeder Landscape Design Ltd

Najpierw trawnik powinien zostać nisko skoszony, a następnie poddany zabiegowi wertykulacji. Odpady należy zgrabić i usunąć, a w przypadku rzadszych miejsc, wystarczy dosiać nieco trawy z tego samego lub podobnego gatunku. Poddany takiemu liftingowi co najmniej raz w roku, będzie szybciej i zdrowiej rósł, ale trzeba pamiętać, że jest to zabieg dla minimum 2-letnich trawników. Młodsze mogą łatwo doznać uszkodzeń, ponieważ źdźbła trawy nie są jeszcze wystarczająco silne.

Aeracja i nawadnianie

Innym zabiegiem pielęgnacyjnym jest aeracja, która polega na nakłuwaniu gleby, dzięki czemu dostarczona zostaje odpowiednia ilość wody i powietrza. W zależności od preferencji woda do nawadniania może być z wodociągu lub ze zbieranej deszczówki, różnica to koszt i czas, jakiego potrzebujemy na podlewanie. Bez znaczenia jest to, czy używany jest wąż ogrodowy, czy zraszacz. Jedyne o czym należy pamiętać, to regularność. Na początku młody trawnik dobrze jest podlewać dwa razy dziennie, później dwa razy w tygodniu. Najlepiej rano, przy minimum jakim jest 10 mm opadu wody.

Koszenie

Wybór pomiędzy kosiarką spalinową i elektryczną zależy od wielkości trawnika. Dla przydomowego powinna wystarczyć kosiarka elektryczna, obrotowa. Kosić można niezależnie od pory dnia i nocy, przynajmniej raz w tygodniu, ale jeżeli jest bardzo sucho, to najlepiej robić to wieczorem. Wzorując się na regule kciuka, nie powinno się kosić trawy niżej niż połowa jej wysokości. Kosiarkę należy odstawić na bok również, gdy gleba jest mokra.

Nawożenie

Obserwując pierwsze objawy wzrostu trawy należy sięgnąć po nawóz, który zagwarantuje szybszy i intensywniejszy rozwój. Przed nawożeniem trawnik trzeba skosić, a po – podlać, aby nawóz się rozpuścił. Odpowiednio dobrany do gleby nawóz to gwarancja pięknego trawnika. W sezonie należy nawozić trawnik 3-4 razy, rozpoczynając już po pierwszym koszeniu na przełomie marca i kwietnia. Ostatnie nawożenie powinno nastąpić w połowie sierpnia, przy użyciu tzw. nawozów jesiennych, które mają przygotować trawnik do trudny warunków zimowych. Nawozy mogą występować w postaci granulatu, jak też płynu do rozrabiania z wodą.

Pielęgnacja przez cały rok

Jeśli chcecie cieszyć się pięknym ogrodem, to należy go przygotować już teraz, jednak dbanie o ogród to zajęcie praktycznie na cały rok. O ile w zimie możemy odpocząć, to odchwaszczanie, koszenie trawy, nawadnianie—powinno być czymś, o czym zawsze pamiętamy, niezależnie od pory roku! W ten sposób otrzymamy piękny, zdrowy ogród. Szukacie inspirujących pomysłów na ogród,  który nie wymaga od Was częstego poświęcenia czasu? Sprawdźcie tutaj: Piękny ogród dla zajętych!

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!