7 wspaniałych ogródków frontowych do nowoczesnych domów

A.D. A.D.
Juanapur Farmhouse monica khanna designs Balconies, verandas & terraces Lighting
Loading admin actions …

Projekt frontowego ogrodu jest okazją do stworzenia dobrego pierwszego wrażenia. Piękna ścieżka prowadząca do drzwi wejściowych, róże lub inne pachnące rośliny, ozdobne krzewy i światła- wszystkie elementy powinny być w pełnej harmonii z ogólnym obrazem. 

Dla tych, którzy marzą o cudownym i wyjątkowym ogrodzie z przodu domu, przygotowaliśmy katalog architektów krajobrazu, którzy mogą pomóc w realizacji tego marzenia. Mamy nadzieję, że nasze  pomysły na ogród pomogą Wam!

Mała przestrzeń

Ogród frontowy to wizytówka naszej posesji. Oczywistym jest, że musi on prezentować się znakomicie, ale jest na to wiele różnych sposobów. W małych ogrodach niekoniecznie sprawdzą się trawniki, które są po prostu niepraktyczne – z powodu niewielkiego rozmiaru mogą być kłopotliwe w pielęgnacji. Alternatywą dla nich są dekoracyjne klomby podsypane korą. Ich pielęgnacja jest prosta, a dodatkowo prezentują się pięknie i minimalistycznie.

Integracja

Ogród frontowy musi także integrować nasz dom z przestrzenią zewnętrzną. Jego rola jest bardzo ważna dlatego świetnie jest kiedy projekt przestrzeni przed domem jest połączony z fasadą. Będą one przecież kontemplowane i oceniane razem, jako jedność. Minimalistyczny ogród niekoniecznie będzie dobrze wyglądał przed wiejską chatą. W przypadku powyższego projektu, duża ilość przeszkleń w fasadzie sprawia, że wnętrze domu wręcz wyszło do ogrodu. Przyjemny śródziemnomorski klimat ogrodu idealnie pasuje do ciepłego wnętrza salonu.

Mniej znaczy więcej

Minimalistyczne, bardzo nowoczesne domy pięknie prezentują się w takich właśnie ogrodach. Gdy prosta biała elewacja stanowi płótno do ekspozycji równie prostej roślinności, ułożonej w geometrycznym porządku. Idealnie sprawdzą się do tego dekoracyjne trawy. Ale pamiętajcie! Minimalistyczne wnętrza, jak i ogrody, są dopracowane perfekcyjnie: zawsze uporządkowane, staranne i ładnie oświetlone.

Na dużej powierzchni

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami ogromnej, zalesionej działki, to warto postawić na prostotę. Równo przystrzyżony trawnik, kilka wysokich drzew oraz małe ale schludne rabaty kwiatowe podkreślają geometryczny charakter prostej, białej fasady powyższego domu. Czasem im mniej, tym więcej, także przed domem.

Ładnie otoczone

W ogrodzie ważne jest nie tylko co posadzimy, w jaki sposób to zasadzimy, ale również jak zaaranżujemy resztę ogrodu, czyli wszystkie inne elementy architektoniczne np. ogrodzenie. Ładne, nowoczesne ogrodzenie to doskonałe tło dla minimalistycznego ogrodu. Na zdjęciu widzimy projekt płotu od XCEL Fence. Jest to nowoczesne ogrodzenie poziome, w który zastosowano aluminiowe profile w dwóch kolorach oraz minimalistyczne murki pokryte betonem architektonicznym. Oryginalna kolorystyka, proste formy i nowoczesne materiały idealnie sprawdzą się w minimalistycznych ogrodach.

Geometryczny porządek

Wybierając gatunki roślin nie kierujmy się jedynie estetycznymi upodobaniami – na planowanie ogrodu spójrzmy całościowo. Dobierzmy rośliny, które rosną w zróżnicowanym tempie. Te, które rosną wolniej, zarówno jeśli chodzi o ich wysokość oraz szerokość sprawdzą się jako ozdoba ścieżek i chodników. Gdy rośliny są duże, powinniśmy umieścić je z dala od elewacji domu oraz ścieżek, by uniknąć ich odkształcenia oraz częstego formowania.

Pięknie przez cały rok

Roślinność iglasta, która pozostaje zielona przez cały rok jest nieodzownym elementem niemal każdego ogrodu. Dzięki nim ogród pozostaje atrakcyjny o każdej porze roku. Zielone drzewa i krzewy są doskonałym dopełnieniem roślin kwitnących ponieważ wydobywają ich kolor oraz stanowią dla nich dobrze komponujące się tło. Zachowajmy zatem odpowiednie proporcje roślinności zielonej do tej barwnej, by wiosną i latem ogród wyglądał imponująco, a zimą pozostał przyjemnie zielony.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!