Dywan to nie tylko dywan, czyli jak udekorować mieszkanie za pomocą dywanu?

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Selfgreen Light, Solid Interior Design Solid Interior Design Modern Garden
Loading admin actions …

Odpowiedni dywan we wnętrzu świadczy o dobrym guście właścicieli oraz wyjątkowej dbałości o detale, bowiem trafnie dobrany dywan do danego pomieszczenia potrafi zupełnie odmienić jego charakter i wygląd. I vice versa, nieprawidłowo wyselekcjonowana okładzina podłogowa może oszpecić wnętrze i zrujnować całe piękno salonu czy innego pomieszczenia. Dlatego decydując się na kupno dywanu Wasza decyzja musi być odpowiednio przemyślana i świadoma. W tym artykule chcielibyśmy skupić się na tym jak wybrać właściwą dekorację podłogową do danego wnętrza i jakich zasad przestrzegać, by móc cieszyć się niepowtarzalną mocą dywanu!

Wybór dywanów na rynku wnętrzarskim jest tak ogromny, że nie sposób przebrnąć przez wszystkie propozycje producentów, dlatego warto przed wybraniem się do sklepu, określić sobie jaki rodzaj dywanu będzie nas interesował. Owalny, podłużny, kwadratowy czy nieregularnych kształtów, z czego ma być wykonany i w jakiej kolorystyce utrzymany. Dzięki temu zawęzimy nasz krąg poszukiwań o połowę i sprawimy, że poszukiwania będą łatwiejsze i o wiele przyjemniejsze.

Moc dywanu

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że posiadanie dywanu z naszej przestrzeni użytku codziennego jest nie tylko formą dekoracji, ale także podnosi nasze poczucie komfortu. Poza ogromną mocą dekoracyjną, która niewątpliwie ma swój wkład w całokształt wnętrza, dywan okrywa naszą zimną podłogę dając naszym stopom poczucie miękkości i ciepła. Zapewne większość z Was doceniłaby tę cechę szybciej w okresie zimowym, kiedy na dworze mróz, a my pragniemy, aby mieszkanie stwarzało nam odpowiednio przytulne, ciepłe i komfortowe warunki do przetrwania tego okresu. Dywan to również jeden z największych nośników wzorów i kolorów w pokoju, jednak rzadko doceniany przez nas. Zazwyczaj naszą głowę zaprząta kolor ścian, wybór właściwego kompletu wypoczynkowego i innego rodzaju sprawy, do których powinniśmy również dodać zakup odpowiedniego dywanu. Dywan to wyrazisty, funkcjonalny i praktyczny dodatek do mieszkania, choć może również pełnić rolę neutralnej ozdoby, tak jak na zdjęciu powyżej. 

Wybierz odpowiedni rodzaj do pomieszczenia

W zależności od tego w jakim stylu jest urządzona nasza przestrzeń, taki też dywan powinniśmy wybrać do danego pomieszczenia. Całość ma tworzyć spójny i jednolity wygląd, który podkreśli dobry gust właścicieli oraz elegancki charakter wnętrza. W przestrzeniach skandynawskich bądź glamour górują dywany o wzorzystych nadrukach z krótkim włosiem. W ten sposób nasza podłoga również staje się aktywną przestrzenią, której wygląd możemy zmieniać i dostosowywać do naszej estetyki. W minimalistycznych koncepcjach wnętrz, dywan powinien stanowić neutralny punkt, niczym się nie wyróżniający. Minimalizm to prostota sama w sobie, dlatego warto postawić na delikatny, jasny dywan wysokiej jakości, aniżeli ciekawą formę geometryczną wykonaną ze sztucznego tworzywa. Pamiętajcie, że każdy styl rządzi się swoimi prawami i warto starać się dopasować takie dodatki, które będą podkreślały wyjątkowość danej przestrzeni. Kącik czytelniczy, zaprojektowany przez MGN Pracownia Architektoniczna, został tak zaprojektowany, aby stwarzać komfortowe warunki właścicielom podczas wieczornego relaksu z ulubioną lekturą w ręku. Do jego aranżacji wykorzystano ciemne meble, dodatki oraz przytulny, jasny dywan z krótkim włosiem. Całość prezentuje się na prawdę elegancko i ze smakiem!

Wzory i kolory

Dywan do niedawna kojarzył nam się ze starym, zakurzonym dodatkiem do mieszkania, którego jedyną funkcją było chronić drewnianą podłogę przed zarysowaniami i uszkodzeniami. Dziś jego rola zupełnie się zmieniła, tak samo jak i kolorystyka czy motywy znajdujące się na jego nawierzchni. Większość dywanów z czasów PRL-u nosiła na sobie kwieciste wzory zazwyczaj utrzymane w odcieniu królewskiej czerwieni z frędzlami po bokach. Wcale nie negujemy dywanów z tego okresu, jednak zestawione z ciężką meblościanką, welurową wersalką i fotelem przytłaczały wnętrze, powodując, że sprawiało wrażenie staromodnego, ciemnego i ponurego. Dzisiaj taki dywan doskonale sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji salonu czy przedpokoju, w którym podkreśli orientalny, niebanalny i ekstrawagancki charakter wnętrza. Pamiętajcie, że kolorystyka dekoracji podłogowej powinna być zgrana z odcieniami wykorzystanymi w danej przestrzeni bądź odznaczać się, w przypadku neutralnych barw. 

Kształt i rozmiar

Rozmiar najczęściej jest uzależniony od wielkości pomieszczenia, natomiast kształt dywanu powinien być dopasowany do figury geometrycznej, którą reprezentuje nasze pomieszczenie. Dzięki temu zachowamy harmonię i przejrzystość w mieszkaniu. W wąskich i długich pomieszczeniach idealnie sprawdzą się mniejsze dywany o kształcie prostokąta lub owalne, które podzielą nasze wnętrze na kilka dwie mniejsze strefy. Natomiast w przestronnych wnętrzach sprawdzi się każdy kształt i rozmiar dywanu, jednak pamiętajcie, że jego wielkość powinna być dopasowana do rozmiaru kompletu wypoczynkowego!

Umiejscowienie

Dywan może doskonale sprawdzić się w roli wyznacznika odpowiednich stref w mieszkaniu, dlatego często stosuje się go w otwartej przestrzeni, gdzie oddziela część wypoczynkową od części jadalnianej. W ten sposób możemy funkcjonalnie podzielić nasze wnętrze, nadając każdej strefie konkretną rolę. Dzięki temu mieszkanie staje się bardziej zorganizowane, uporządkowane i przejrzyste. W zależności od kolorystyki i wykorzystanego wzoru, dywan możemy zlokalizować w dowolnej części mieszkania, jednak warto pamiętać, aby komplet wypoczynkowy znajdował się na dywanie bądź stał dwiema nogami na nim, nigdy poza. Niestety jest to najczęściej popełniany błąd w dekoracji przestrzeni dywanem, który zaburza estetykę naszej przestrzeni. W konsekwencji dywan prezentuje się na zbyt mały i niedopasowany do wnętrza.  

Utrzymanie w czystości

Dywan najczęściej wykorzystujmy w takich pomieszczeniach jak salon czy jadalnia. Jako centralne przestrzenie w naszym mieszkaniu są najbardziej narażone na różnego rodzaju zabrudzenia i zanieczyszczenia, dlatego kolor oraz materiał powinny być odpowiednio dostosowane do charakteru wnętrza, a więc powinny wyróżniać się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia. W tych przestrzeniach idealnie sprawdzą się dywany z niskim runem, bowiem czyszczenie tego typu tkaniny podłogowej jest o wiele prostsze, aniżeli dywanów typu shaggy, czyli z wysokim runem. Jeżeli jednak zależy nam na włochaczu, warto dobrać taką kolorystykę, na której nie będą widoczne lekkie zabrudzenia, a więc odcienie szarości, delikatnego granatu i brązu idealnie sprawdzą się w tej roli. Dodatkowo pamiętajcie, że samo odkurzanie nie wystarcza, aby zachować pełną czystość dywanu. Starajcie się kilka razy w roku trzepać dywan i przemywać go wilgotną ścierką ze specjalnym detergentem. Dzięki temu pozbędziecie się pyłków kurzu oraz roztoczy szkodliwych dla naszego organizmu. 

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine