Kapı ve dolaplar için devrim niteliğinde bir sürgü sistemi | homify

Kapı ve dolaplar için devrim niteliğinde bir sürgü sistemi

Homify TR Homify TR
rustic  by ORMAN TASARIM, Rustic
Loading admin actions …

İyi bir ekonomi için güçlü bir üretime, bunun içinse özgün ve iyi tasarlanmış mamüller geliştirmeye ihtiyaç duyuyoruz. Bu hedefe giden yol da hiç şüphesiz inovasyondan geçiyor. İnovasyon kelimesi aklımıza genellikle çok üstün bir teknolojiyle üretilmiş şaşırtıcı bir teknik seviyedeki ürünleri getirir. Mesela yeni nesil bir katlanabilen telefonun inovatif bir ürün olduğunu düşünürüz. Oysa kendi alanında sıradan ve küçük geliştirmelerin üzerine çıkarak atılım niteliği taşıyan her ürün inovatiftir ve gerçek bir ekonomik gelişme tam da bu türden ürünlerle olur. Bu yazımızda sizler için son derece basit görünen ve belki de bu sebepten bir o kadar etkileyici olan inovatif bir ürünü, daha doğrusu bir fikir etrafına örülmüş bir ürün yelpazesini inceledik.

İstanbul merkezli bir firma olan Orman Tasarım imzası taşıyan bu ürünler, yeni nesil bir sürgülü kapı ve dolap sistemlerinden oluşuyor. Bu karmaşadan uzak, yalın, tarz sahibi ve yenilikçi sistemleri biraz daha yakından görelim.

Tek kapı sürgü mekanizması

Kapılar her yapının en temel iç mimari unsurlarındandır. Dönem dönem kapıların yapıldıkları malzemeler, renkleri ve dokuları değişse de, temelde kapıların kullanım mekanizmaları binlerce yıldır aynıdır ve içe ya da dışa doğru açılan bir sisteme sahiptirler. Bu sistemlerin istisnası ise sürgülü kapılardır. Ancak bugüne kadar özellikle büyük dolaplarda karşımıza çıkan sürgülü kapılar kolayca bozulan ve tamiri zor mekanizmaları ile çok iyi bir seçenek değildi. Orman Tasarım imzası taşıyan bu ürünler tam da bu noktaya el atıyor ve sürgülü kapı mekanizmasını hem çok basit hem de çok şık ürünlerle bize sunuyor.

Baston modeli sürgülü dolap mekanizması

Henüz birkaç kullanımdan sonra işlevini yitirmeye başlayan, bir süre sonra ise kullanımı adeta bir eziyet haline gelen sürgülü dolap kapılarına hepimiz aşinayızdır. İnsanı hayattan soğutan bu mekanizmayı inovatif bir bakışla yeniden ele almak gerçek bir tasarım zekasını ortaya koyuyor. Dolap kapaklarını bir tür perde gibi yukarıdan sarkıtan bir sürgü mekanizmasına sahip bu ürün, birkaç yılda değil belki birkaç on yılda bile bozulmayacak yalınlıkta bir mekanizmaya sahip. Dahası rustik görüntüleriyle son derece etkileyici bir havaları var.

Döküm makara modeli

Ahşap, cam, demir, alüminyum, PVC gibi her türlü malzemeden mamül kapılarda kullanılabilen, yemek konsolu, aynalı dolap, gardrop, kütüphane, tv ünitesi ve portmanto gibi her türlü mobilyaya uygulanabilen sürgülü kapı mekanizmalarının her türlü ihtiyaca yönelik farklı modelleri bulunuyor. Burada gördüğümüz döküm makara modeli dağ evlerinde, ahır kapılarında ve özellikle masif ahşabın kullanıldığı her türlü kapı için çok cazip bir seçenek.

Masif sürgülü ahır kapısı

Hem iç hem de dış mekân kullanımına uygun olarak tasarlanan bu sürgülü ve çift kanatlı ahır kapısı modeli, makul bir maliyetle benzersiz bir tarz yakalamak isteyenler için gerçekten dikkate alınması gereken bir ürün. Büyük bir ihtimalle torunlarınıza miras bırakabileceğiniz kadar sağlam olan bu ürün herhangi bir bakım da gerektirmiyor.

Alüminyum sürgülü cam kapı

Birinci sınıf çelikten üretilen bu sürgülü kapı modelleri yalnızca ahşap kapılarda kullanılmıyor. Burada alüminyum malzemeden üretilmiş özel tasarım bir kapıyla da son derece güzel bir uyum içinde olduğunu görebiliyoruz.

Tambur modeli dolap sürgü mekanizması

Orman Tasarım'ın kapı ve dolap sürgü mekanizmaları yalnızca yeni ürünlere sıfırdan uygulanabilen ürünler değil. Dilerseniz eski dolap veya kapınızda birkaç basit değişiklik yaparak bu mekanizmaları uygulayabilir ve düşük maliyetle adeta yeni bir ürün sahibi olabilirsiniz.

Mobilya ve dekorasyon dünyasında ses getirecek bir ürün

En iyi ve en kalıcı ürünler neredeyse daima en yalın tasarımlardan çıkar. Çünkü bir şeyi en yalın haline getirebilmek için o konuyu en üst seviyede çözmüş olmak gerekir. İşte bu sürgülü kapı ve dolap mekanizmaları böyle bi tasarım aklının ürünü ve üzerine konuşulmayı hak ediyor. Dünyada da örneği bulunmayan ve patenti de Orman Tasarım'a ait bu inovatif ürün yelpazesinin mobilya ve dekorasyon dünyasında çok ses getireceğine hiç şüphe yok. Ekonomimizi asıl geliştirecek olan işte bu tür yenilikçi ve benzersiz ürünlerdir. Bu tip girişimci firmaların ve bu tarz inovatif ürünlerin giderek artması dileğiyle…

(Yer tasarrufu sağlayan 14 farklı sürgülü kapı modeli başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.)

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!