Dekorasyonda siyah rengini kullanmak için 14 örnek

nihal e. nihal e.
Modern Wooden House (Modern Ahşap Ev), Ali İhsan Değirmenci Creative Workshop Ali İhsan Değirmenci Creative Workshop Modern Kitchen
Loading admin actions …

İç dekorasyon söz konusu olduğunda siyah çok popüler bir renk değildir. Çünkü insanlar yaşam alanını siyahla süslemenin karanlık ve iç karartıcı olduğunu düşünme eğilimindedir. Ancak bu durum tamamen bir ön yargıdan ibarettir. Gerçek şu ki uzmanlar her odada en azından bir eşya ya da aksesuarın siyah olmasının şart olduğunu söylerler. Siyah rengi dramatik ve gizemli tonuyla her iç mekan için gerekli olan şıklığı sağlar. Siyahın yaşam alanına kattığı koyluk, diğer renkleri ve etrafındaki şekillerin vurgulayarak ön plana çıkarır. Üstelik bu renk herhangi bir odada, herhangi bir tarzda kullanılabilir. Şık ve modern bir kanepe veya geometrik desenli bir halı veya şık bir masası olsun siyah; ağırbaşlı, modern, sade, eğlenceli, güçlü veya romantik olabilir. Her şey siyahı nasıl kullandığınızla ilgilidir.

Her odanın biraz siyah olması önemlidir. Göze dinlenecek bir yer veren topraklama etkisine sahiptir. Bir evde çok fazla ışık ve parlak renk varsa onları topraklayacak hiçbir şey yoktur ve bu durum göz yorucu olabilir bir süre sonra. Bununla birlikte dekorasyonda çok fazla siyahın olması gerekmez, sadece farklı bir renkle bir araya getirmek için kullanmanız yeterlidir. Örneğin duvarda birkaç siyah resim çerçevesi, siyah bir sehpa, duvarlarda siyah kaplama, siyah renkli abajur veya yastıkta küçük bir şerit detayı kadar basit şeyleri değerlendirebilirsiniz. Tekrarlama her zaman dekorasyonda iyi bir fikirdir, bu nedenle birleşik bir görünüm oluşturmak için bir oda boyunca bu küçük dokunuşları kullanabilirsiniz.

Siyahla dekorasyon kuralları

  • Siyahı beyazla birlikte tercih ediyorsanız görsel ilgi ve derinlik oluşturmak için büyük, küçük ve orta ölçekli desenlerden oluşan bir karışımı kullandığınızdan emin olun. Baskın renginiz siyahsa (örneğin duvar rengi), düz görünmesini engellemek için metal aksesuarlar, açık tonlu duvar resimleri veya beyaz çerçeve gibi bazı detaylar ekleyin.
  • Dekorasyonda siyah rengi büyük mobilyalarınızı, siyah bir elbise gibi düşünün. Harika bir temel rengi olabilir, ancak hayat vermek için aksesuarlara ihtiyacınız var. Odanızı üstünüze giydiğiniz bir kıyafet gibi planlayın. Giysilerinizi de takısız ve ayakkabısız kullanmazsınız. O halde sadece siyah rengi bir koltuk alarak da evinizi güzel gösteremezsiniz.
  • Siyah bir odada vurgu rengi olarak da kullanabilirsiniz. Daha çarpıcı bir stil istiyorsanız yanına cesur bir pembe veya turuncu, yumuşaklık için bebek mavisi veya yeşil ekleyin ya da göz alıcı sofistike için altın veya gümüşü deneyin.


Bugünkü yazımızda siyah rengini evlerinde kullanmak isteyen kişiler için çeşitli örnek resimler seçtik. Bu resimleri inceleyerek siz de kendi eviniz için ilham alabilirsiniz.

1- Görkemli siyah

Geniş bir oturma odasına sahipseniz mobilyalarınızın tamamını siyah renkte tercih edebilirsiniz. Bu örnek salonda oturma grubu ile arka plandaki masa takımı ve perdeler siyah rengi kullanılmış. Koltukları tamamlayan minderler ise parlak kumaşlar olup siyahı daha çekici gösteriyor.

2- Siyahlar içinde bir banyo

Banyolar genellikle küçük, kapalı ve penceresiz olduğundan açık tonlar kullanılır. Ancak koyu bir renkle de banyonuzu şık ve estetik göstermek mümkün. Bu banyoda iç mimar duvarda ve lavabo tezgahında siyah kullanarak, daha asil ve cazip bir ambiyans yaratmış.

3- Siyah duvarlı mutfak

Mutfakları daha havadar göstermenin yollarından biri üst dolap kullanmamaktır. Bununla birlikte boş duvarları mutlaka beyaz renge boyamak zorunda değilsiniz. Daha iddialı ve cesur bir mutfak için duvarları siyaha boyayın. Duvarlar boş olduğundan mutfağınız hiç de kapalı görünmeyecek.

4- Siyah bir merdiven

Bu fotoğraftaki gibi sarmal şeklinde tasarlanmış bir merdiveniniz varsa onu doğru renklerle olduğundan daha dikkat çekici hale getirebilirsiniz. Bu örnekte merdiven basamakları siyah, korkuluk ise beyaz tercih edilmiş. Böylece tepeden bakıldığında etkileyici bir merdiven meydana gelmiş. Basamak hizasına aydınlatma yerleştirildiği için herhangi bir güvenlik sorunu da yaşanmıyor.

5- Siyah bir koltuk

Mobilyaların siyah ağırlıklı seçildiği oturma odasında beyaz da kullanılarak keskin bir kontrast sağlanmış. Özellikle L şeklindeki büyük koltuk siyah rengiyle odanın odak merkezi. Siyah tercih hem görsel çekicilik sağlarken hem de zamanla oluşan lekeleri gizlemek için oldukça ideal.

6- Yatak odasında siyah

Dekorasyonda siyah rengi her zaman baskın renk olarak kullanmanız gerekmez, fakat odak noktası yapabilirsiniz. Bu yatak odasında, heybetli yatak başı siyah renginde olup bembeyaz odada tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarmış.

7- Siyah ve metalik ışıltı

Günümüzde mutfak dolapları çok çeşitli modellerde olup sayısız renk seçeneği sunar. Dolaplarınızı ister tek renk ister iki renkli isterseniz de desenli tercih edebilirsiniz. Bu mutfakta ise kenarları metal, ön kısımları ise parlak bir yüzeye sahip siyah dolaplar görüyoruz. Siyah metal ışıltı ile birleşince çok daha çağdaş bir tarza kavuşmuş.

8- Siyah ve altın parıltısı

Siyaha yakışan metalik renklerden biri de altın parıltısı. Koyuluğun içinde parlaklığıyla şıklık katan altın rengi, bulunduğu mekanı olduğundan daha lüks ve estetik kılıyor. Banyolar ise bu ikiliyi birlikte kullanmanız için ideal renkler. Zira banyoda çok fazla renk kullanmanıza ihtiyaç yok.

9- Siyah bir duvar resmi

Yaşam alanınızda siyahın cazibesinden yararlanmak istiyorsunuz, ancak duvarları siyaha boyamaya cesaretiniz yok. Böyle bir durumda aksesuar yardımıyla evinize siyah rengi katabilirsiniz. Bu örnekte duvara yerleştirilen devasa bir resim ile duvarın önemli bir bölümü siyah ile kaplanmış.

10- Televizyon arkasına siyah duvar

Televizyon çoğu evde salonun baş köşesinde bulunur. Fakat televizyonun yerleştirildiği duvar genellikle boş kalır. Oysa odak noktası olan bir duvar bölümü mutlaka iyi değerlendirilmelidir. Televizyon ünitesi dışında duvara katacağınız bir yenilik yoksa o duvar bölümünü siyah tercih edebilirsiniz. Bu örnekte tuğla kaplanmış duvar alanı siyaha boyanmış.

11- Siyah deri kanepe

Deri kanepeler her zaman dönem popülerliğini koruyan klasik bir mobilyadır. Deri pahalıdır ve eve şıklık katar. Genellikle en tercih edilen deri kanepe rengi siyahtır. Bu örnekteki gibi siyah deri bir kanepeniz varsa diğer mobilyaları da uyumlu olsun diye siyah seçebilir, ayna ve aydınlatma ile siyahı daha cazip gösterebilirsiniz.

12- Modern siyah

Siyah rengin özelliklerinden biri bulunduğu mekana çağdaş bir hava katmasıdır. Bir duvarı siyaha boyadığınızda o oda her daim modern görünür. Siyah duvarınızı tamamlamak için kontrast oluşturacak şekilde açık renkli duvar resimleriyle tamamlayabilirsiniz.

13- Siyah ve beyaz

Siyah rengini kullanabileceğiniz alanlardan biri de yatak odasıdır. Yatak odası her şeyden evvel rahat bir uyku çektiğiniz yerdir ve sağlıklı bir uyku için de aşırı yapay ışıklandırma kullanmamalısınız. Siyah rengi ile yatak odasında ihtiyaç duyduğunuz loş ortamı yaratmanız mümkündür.

14- Siyah ve ahşap

Küçük bir daireniz ve açık bir mutfağınız varsa siyah dolaplar sizin için en iyi seçenektir. Siyah bir mutfak her zaman daha ağırbaşlı görünür, çok fazla dikkat çekmez ve mutfağınızı derli toplu gösterir.

Bu yazıyı beğendiyseniz dergimizin Dekorasyonda hangi renk? başlıklı yazısına göz atabilirsiniz.

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine