Sprytne rady dekoracyjne, jak powiększyć mały salon

A.D. A.D.
Dom w Lesie, Architeka Architeka Modern Living Room
Loading admin actions …

Maleńkie i ciasne pokoje to zmora mieszkańców dużych miast. Prawdziwy problem mają ci, którzy mieszkają w blokach z ostatnich lat ubiegłego stulecia. Pomieszczenia w powstających wtedy budynkach miały niewielki, wręcz klaustrofobiczny metraż i zazwyczaj nieustawny kształt. Jak w takim wypadku dobrze zaprojektować salon? Jakie meble wybrać by znalazło się tam miejsce jeszcze na domowników? Czy stawiać na dodatki, a może jednak zupełnie z nich zrezygnować aby nie zagracać wnętrz?

Znamy odpowiedzi na te trudne pytania! Nie martwcie się, nawet z takim problem można poradzić sobie w łatwy i szybki sposób. Istnieje kilka ogólnych zasad, które mogą być stosowane aby osiągnąć zamierzony cel. Oto 6 sprytnych wskazówek jak optycznie powiększyć przestrzeń niewielkiego salonu.

Biel

Najbardziej uniwersalny i ponadczasowy kolor jakim jest biel, ma także wspaniałą właściwość pasującą idealnie do małych wnętrz—optycznie powiększa i rozjaśnia przestrzeń. Równocześnie jest to kolor, który symbolizuje jasność, przejrzystość, czystość, a także minimalistyczną elegancję i uniwersalność. To doskonały pomysł w aranżacji wnętrz o niewielkim metrażu, ciasnych, wąskich, słabo oświetlonych. Sprawia ona, że pomieszczenia absorbują lepiej naturalne światło, stając się dzięki temu jaśniejsze.

Do bieli pasują wszystkie inne kolory, co daje nam duże pole do popisu w kwestiach aranżacyjnych i dekoracyjnych. Boicie się, że w takim wnętrzu będzie nudno, postawcie na niezwykle modne odcienie zieleni!

Małe meble

Meble nie powinny przytłaczać wnętrza małego salonu. Najlepiej, żeby lekko przepuszczały lub odbijały światło, były wielofunkcyjne i proste, nie blokowały przejścia ani nie przesłaniały widoków. W małym pokoju nie sprawdzają się masywne, bogato zdobione meble, bo zajmują miejsce i pochłaniają światło. Lepiej prezentują się meble ażurowe lub przezroczyste krzesła, stoliki i półki czy fotele na cienkich nóżkach.

Na szczęście sieciowe sklepy meblowe wprowadzają na rynek niewielkie meble dostosowane do warunków mieszkaniowych Polaków. Znajdziecie tam miedzy innymi mikroskopijne kanapy czy stoliki kawowe, które niczym nie odbiegają od większych modeli.

Magia dodatków

I tu przechodzimy do kwestii spornej… Jedni uważają, że mała przestrzeń wymaga podejścia bardzo minimalistycznego, aby jej nie zagracić i nie zaśmiecić, inni z kolei są zdania, że dobrze dobrane dodatki to klucz do sukcesu i nie jest to temat zależny od metrażu wnętrza. Na to pytanie musicie sobie odpowiedzieć sami, z całą pewnością, w niewielkim salonie nie ma zbyt dużo miejsca na wymyślne ozdoby, ale dobrze dobrane dekoracje potrafią zdziałać cuda. My jesteśmy zdania, że warto bawić się trendami we wnętrzach, zawsze i wszędzie!

Mocne akcenty

Oprócz pięknych dodatków potrzeba nam także czegoś, co przykuje wzrok i odwróci uwagę od niewielkiego metrażu. Projektanci z pracowni dekorowania wnętrz Impast kierowali się właśnie tą zasadą tworząc aranżację tej małej przestrzeni. Pierwsze skrzypce zagrał tutaj intensywny kolor ściany. Ciepły odcień morskiego, niebieskiego koloru zjawiskowo prezentuje się przy nowoczesnej, białej meblościance.

Lustra

Kolejnym sposobem na powiększenie przestrzeni jest znane nam od wieków lustro. Choć zazwyczaj wieszamy je w łazience lub w przedpokoju, w pokoju dziennym sprawdzi się ono równie dobrze. Odbicie lustrzane może powiększyć mały pokój  nawet dwukrotnie. Dodatkowo pełni funkcję dekoracyjno -estetyczną. Piękna ozdobna rama przykuje uwagę wchodzących do pomieszczenia a odbicie doda optycznie metrażu. W tej pięknej, kobiecej aranżacji, ozdobne lustro gra rolę główną, jego dekoracyjna rama została dodatkowo podbita przez ciemną ścianę, na której ją zawieszono.

Zieleń w każdej postaci

Mamy tu na myśli nie tylko kolor zielony, który od kilku sezonów jest niezwykle modny. Poprzez soczystą zieleń, którą Uniwersytet Pantone wybrał na kolor roku 2017, aż po głębokie zielenie butelkowe… Kochamy je wszystkie! Ale pamiętajcie, że inspiracją do ich powstania była oczywiście naturalna, żywa roślinność, która naszym zdaniem sprawdzi się w każdym wnętrzu!

Wymówki, że nie znacie się na zieleni lub nie macie dobrej ręki do kwiatów są kompletnie nie na miejscu ponieważ znamy wiele gatunków, które wytrwają nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. Ich listę znajdziecie w tym artykule: Rośliny domowe odporne na wszystko! 

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine