Çatı tamiri ile ilgili merak ettiğiniz her şey!

nihal e. nihal e.
Butik Çatı & Proje Danışmanlık Roof Aluminium/Zinc
Loading admin actions …

Sızdıran bir çatı evinize ciddi bir şekilde zarar vererek büyük masrafa yol açacaktır. Tavandan sızan su, alçıpan veya sıvaları tahrip edebilir, küflenmeye ve hatta çürümeye neden olabilir. Dolayısıyla hasar oluştuktan sonra bir çatıyı en kısa sürede onarmalısınız. Hasar görmüş bir çatı ile uğraşmak, bazen küçük bir deliği kaplamak için çimento uygulamak kadar basit bir konudur bazen de sorunu teşhis ederek tadilatın maliyetini hesaplamak ve yeni bir çatı kurmak için zaman harcamanız gerekecektir. Sonuç olarak tüm çatı tipleri herhangi bir sızdırma veya hasar söz konusu olduğunda vakit kaybedilmeden kısa sürede tamir edilmelidir.

Çatıyı yenilemek ya da onarmak

Bir çatının tamamen değiştirilmesi veya basit bir şekilde tamir edilmesi, bir ev sahibinin mülküyle ilgili olarak alabileceği en zor kararlardan biri olabilir. Kimi ev sahipleri, çatı yüzeyindeki su sızıntısından kaynaklanan iç mekandaki hasar veya dış yüzeyde meydana gelebilecek çürüme oluşumuna karşı, herhangi bir gözle görülür kanıt bulunmadıkça, o çatıdaki gerekli bakım ve onarımları ihmal edecektir. Kimi ev sahipleri ise onarım yapıldıktan sonra tavanın kullanım ömrünün uzamasına rağmen çatının değiştirilmesini talep edecektir.

Bir çatının tamir edilmesi veya değiştirilmesi arasında karar vermeye çalışırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus vardır. 

Mevcut çatı kaplamasının kullanım ömrü nedir?

Evinize yapılan çatı kaplaması ne kadar pahalı olursa olsun üretici, çatı malzemesini belirli bir süre dayanacak şekilde üretir. Evin ne zaman inşa edildiğini veya çatının en son ne zaman değiştirildiği bilmek önemlidir. Kesin bir karar almak için bir çatı montajı için son iznin ne zaman verildiğini öğrenmelisiniz. Bununla birlikte üreticinin  belirlediği ürünün kullanım ömrü aslında değişken bir niteliktir ve kesin bir bilgi olarak düşünülmemelidir, çünkü birçok çatı bazı bakım ve onarımlarla tahmini ömürlerini aşar ve ötesine geçecektir.

En sık karşılaşılan çatı problemleri nelerdir?

Çoğu ev sahibi, gündelik hayatın bir noktasında çatı kaplama sorunlarıyla karşılaşır. Küçük sızıntılardan büyük çatlaklara kadar çatılarda derhal ilgilenilmesi gereken bir takım sıkıntılar oluşabilir. Bununla beraber çatılarda karşılaşılan sorunlar farklılık gösterir. En sık karşılaşılan çatı problemleri ise şöyledir:

- Kötü veya hatalı kurulum

Çatı malzemenizin hatalı bir şekilde monte edilmesi, sorunların olasılığını önemli ölçüde arttırarak çatı sisteminin ömrünü azaltabilir. Çatınızın doğru yerleştirilip yerleştirilmediğini öğrenmek için ise mutlaka bir çatı ustasından yardım almalısınız.

- Sızıntı ve nem

Rüzgar, yağmur, dolu, kar, buz ve enkaz… Bunların tümü ve daha fazlası nemin çatı katmanlarının altına girmesine, sızıntıdan küflenmeye ve çürümeye yol açmasına neden olabilir. 

- Zararlı canlılar

Böcekler en çok ahşap çatılara zarar vermekle birlikte her tür çatı tipinde onları tahliye etmek en iyisidir. 

- Delikler ve çatlama

Biriken yağmur sularından ve sert esintilerden kaynaklı olarak çatı kaplama malzemesinde delinmeler oluşabilir. Çatı kaplaması tamamlandıktan sonra eklenen diğer parçalar da (borular) düzenli olarak kontrol edilmelidir. 

- Ağaçlar

Taşan ağaç uzuvları veya hava koşullarının etkisiyle çatının üzerine düşen ağaç dalları çatı yüzeyini aşındırabilir ve koruyucu üst tabakayı yıpratabilir. Bu nedenle çatıya yakın bir konumda ve çatıdan yüksekte bulunan ağaç uzuvları çatıdan olabildiğince geriye doğru kesilmelidir.

- Havalandırma

Çatı sisteminde hava üstten geçebilir ve alttan soğuk hava çekilebilir. Sıcak hava doğal olarak yükseldiğinden, bu hava hareketini oluşturmak için mekanik bir işlem gerekmez. Yeterli havalandırma, tavan arasındaki sıcaklık ve nem seviyelerini düzenler. Kontrol edilmezse ısı ve nem birikebilir; kirişlere, kılıflara, zona, izolasyon ve enerji maliyetlerinin yükselmesine neden olabilir. Ayrıca küf olasılığı da vardır.

- Büzülme ve kabarma

Büzülme, çatı zarının (kiremitlerin veya zonaların altındakiler) büzüşmesi sonucu meydana gelir. En sık üst katlarda çatlaklara veya çatlamaya neden olur. Zona kabarcıklarının kabarması, çıkması, ayrılması ve yüzey erozyonu sonunda daha büyük sorunlara yol açabilir. 

- Yanlış bakım veya bakım eksikliği

Bakım eksikliği, çatının en büyük düşmanıdır. Çıkıntılı ağaç uzuvlarının çıkarılması veya yedeklenmiş olukların temizlenmesi gibi birçok sorun başlangıçta önemsenmez. Ancak düzeltilmediğinde bu sorunlar birikerek ciddi hasarlara neden olabilir. Rutin inceleme ve bakım, çatınızın ömrünü uzatabilir ve bu durum uzun vadede maliyetten büyük kar etmenizi sağlar.

Çatı onarımı nasıl yapılır?

Çatınızda sızıntı başta olmak üzere herhangi bir sıkıntı çıkarsa kalıcı onarımlar yapmanın uygun olup olmadığını veya yeni bir çatı yaptırmayı düşünmelisiniz. Yüzey temel olarak yalnızca bir veya iki zayıf nokta dışında sağlamsa mevcut hasar, düşen bir daldan veya şiddetli bir yağmurdan kaynaklanmış olabilir. Bu durumda kalıcı onarımlar yapın. Çatı genel aşınma belirtileri gösteriyorsa onarım yapılması sorunu, yalnızca geçici olarak çözecek ve diğer sızıntılar yakında ortaya çıkacaktır. Kapsamlı bir çatı tamiratı veya bakımı yaptırmak için zamana ihtiyacınız varsa başlayana dek kontrplak veya plastik tabakalarla sızıntıları örtün. Eğer çok uzun bir süre beklemeniz gerekirse zona değiştirme gibi kalıcı onarımlar yapın. Tavanı her yağıştan sonra inceleyin ve daha fazla bakım yapın.

Çatı tamiri için en doğru ne zaman aralığı nedir?

Sızıntı, çatlama ve bakımsızlıktan kaynaklı sorunlar nedeniyle çatınızda çeşitli hasarlar oluşabilir. Eğer büyük bir sorun söz konusu değilse hasar için geçici çözümler uygulamalı ve en doğru zamanı beklemelisiniz. Çatı tamiri ve bakımı için en riskli zaman kıştır. Kış mevsimi yağışlar ve kar sebebiyle çatı tadilatını oldukça zorlar. Üstelik yağış sebebiyle çatı kaplaması yüzeyinde ayak kayması gibi çeşitli tehlikeler yaşayabilirsiniz. Dolayısıyla çatı tamiratı her zaman kış mevsiminden önce yapılmalıdır. Yaz ayları ise yoğun sıcaklardan ötürü benzer şekilde çatı tamiratını zorlayabilir. Uzun saatler güneş altında kalmak sağlık açısından da risklidir. Bu nedenle yaz mevsimi de genel olarak çatı tamiri için elverişli sayılmaz. Çatı onarımı için en ideal zaman bahar aylarıdır. Havanın ne sıcak ne de serin olduğu bu aylarda çatı tamiri ve bakım işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz.

Çatı onarımı maliyeti nedir?

Çatı tamiri için belirlenen fiyat öncelikle hasarın büyüklüğüyle alakalıdır. Sızıntı veya birkaç noktada oluşan delikler için ödenecek ücretle kapsamlı bir çatı tadilatı için hesaplanan maliyet, doğal olarak farklılık gösterir. Dolayısıyla ilk olarak çatıdaki hasarın tespit edilmesi gerekir. Bu hasarı ev sahibi tespit edemiyorsa eğer bir profesyonelden yardım almalıdır. 

Çatı tamiratı için bütçe belirlerken kafanızda sabit bir fiyat oluşturmamalısınız. Çünkü hasarla birlikte kullanılan malzemelerin kalitesi, çatının büyüklüğü ve çatı tipi de büyük oranda maliyeti etkileyecektir. Ayrıca çalışmayı düşündüğünüz profesyoneller farklı işçilik ücretleri de isteyebilir. Bu durumda birden fazla çatı ustası ile görüşerek sizin için en uygun teklifi yapan uzmanı aramalısınız

Çatılarla ilgili daha fazla yazı okumak isterseniz dergimizin 'Çatı izolasyonu nasıl yapılır' başlıklı yazısına bakabilirsiniz.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!