Twój dom bardziej rustykalny niż kiedykolwiek: uzyskaj doskonały styl! | homify

Twój dom bardziej rustykalny niż kiedykolwiek: uzyskaj doskonały styl!

A.D. A.D.
Zani.arquitetura Living room
Loading admin actions …

Wiosna to piękny okres—za oknem świeci słońce, lekki wietrzyk porusza zieleniutkie liście drzew a śpiew ptaków uprzyjemnia każdy poranek. Ten czas kojarzy się z sielanką, spokojem, przywodzi na myśl wspomnienia z beztroskiego dzieciństwa. Dom pachnący ciastem, stokrotki w wazonie na stole w kuchni i sielska natura wokoło. Taki właśnie jest styl rustykalny, idealny dla wszystkich, którym marzy się trochę wsi nawet w centrum miasta. Przytulny, ciepły klima, kojarzy się z wiejską chatą lub dworkiem. Jest bardzo spójny ale zarazem plastyczny dlatego można go świetnie łączyć z najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Zobaczcie jak sprawić by Wasz dom uzyskał rustykalny charakter.

Za co kochamy styl rustykalny?

Rustykalny – z angielskiego rustic – oznacza wiejski, prosty, prowincjonalny, swojski, a więc mający silny związek ze wsią i jej mieszkańcami. Rustykalizm to przede wszystkim prostota form, bezpretensjonalność i dążenie do natury. To wnętrza w których zarówno domownicy jak i goście będą czuli się jak u siebie w domu. To także przestrzenie, w których chce się być, spędzać czas. Styl rustykalny pomimo swojej prostoty jest elegancki, można powiedzieć ze to styl z klasą. Doskonale sprawdzi się w wiekowych domach z tradycją, dworkach, starych, przerobionych stodołach ale także w zwyczajnych mieszkaniach. Jego sekretem jest połączenie starego z nowym, wieloletnie rodzinne pamiątki, stare zdjęcia, skrzynie znajdą swoje miejsce w rustykalnym wnętrzu.

Belki sufitowe

Styl rustykalny, czyli wiejski, jest ciepły, przytulny i swojski kocha drewno. Stąd ciosane belki na suficie stanowiące odkrytą konstrukcję dachu. We wnętrzach rustykalnych największą rolę ogrywa drewno, najlepiej rodzimych gatunków. Powinno ono wyglądać staro, a nawet nieco topornie. Wady drewna – takie jak nierówności, czy sęki, są mile widziane. Aranżacja sufitu jest niezwykle ważna—to ona w pierwszej kolejności narzuca styl wnętrzu. Jeśli nie jesteście posiadaczami domu, na przykład z muru pruskiego, gdzie belki są naturalnymi elementami przecinającymi sufit, możecie zdecydować się na ich imitacje. Są praktycznym i tańszym rozwiązaniem, niż belki naturalne. Wykonane są z wysokiej jakości pianki poliuretanowej, przez co cechują się niezwykłą wytrzymałością i lekkością  zarazem, co znacznie ułatwia ich montaż.

Organiczne formy

Styl rustykalny to konsekwentne stosowanie charakterystycznych elementów wnętrza. Aby uzyskać dobry efekt, należy je stosować z umiarem we wszystkich pomieszczeniach. Na pewno sprawdzi się minimalny wystrój podkreślający naturalne piękno drewna oraz detali wykonanych, formowanych i obrabianych z naturalnych materiałów budowlanych. Meble raczej proste, niezbyt ozdobne, zrobione z drewna. Może ono być postarzane lub pobielone ale dla zwolenników klasycznego stylu rustykalnego wystarczy surowe. Postawcie na dodatki zrobione z naturalnych materiałów, wiklinowe kosze, przytulne ciepłe tkaniny i rękodzieło. Świetnym pomysłem, oddającym naturalne inklinacje stylu rustykalnego, jest także zakup mebli zaprojektowanych z oryginalnych gałęzi. Ociosane dębowe konary mogą tworzyć konstrukcję krzeseł w jadalni lub nogi stolika kawowego w salonie.

Rustykalne dodatki

Oprócz drewna, do urządzenia rustykalnego domu będziecie potrzebować także inne materiały, które przewiną się w formie akcentów i dodatków albo zajmą bardziej istotne miejsce. Materiały wykorzystywane we wnętrzach rustykalnych to kute żelazo, żeliwo, ceramika, miedź i oczywiście kamień - między innymi piaskowiec, z grubsza ociosany. Podłoga w stylu rustykalnym przeważnie wykonana jest z kafli ceramicznych, bądź z desek. Te współczesne są specjalnie sztucznie postarzane, aby od samego początku uzyskać efekt starości. Styl rustykalny jest trochę jak urządzanie sceny w teatrze. Tutaj liczy się nie tylko kompozycja miła dla oka ale także scenografia składająca się z idealnie dobranych eksponatów. Typowe akcesoria dla stylu rustykalnego nawiązują najczęściej do dawnego, wiejskiego stylu życia. Mogą to być: żelazka z duszą, wiklinowe kosze, stare beczki, czy żeliwne lampy lub bujane fotele. Ważne, aby to wszystko tworzyło ciepłą i domową ekspozycję. Jeśli potrzebujecie mebli z duszą to w TREEFABRIC  na pewno znajdziecie coś dla siebie. 

Ciepłe kolory

W rustykalnych wnętrzach dominują jasne, pastelowe kolory. Ściany—najczęściej malowane na biało, powinny wyglądać jak bielone, a tynk na nich niekoniecznie musi być gładki i równy. Można też pokusić się o jasne odcienie zieleni czy błękitu. Paleta barw to: biel, zieleń, czerwień, naturalne odcienie drewna. Ściany  powinny być jasne, aby nie przytłaczały wnętrza i tworzyły ciekawy kontrast z drewnianymi meblami. Dom wyłożony drewnem, czy kamieniem wygląda równie dobrze. W ciepłych kolorach czujemy się bardziej pozytywnie, jesteśmy skłonni do kompromisów i łagodni. Łatwiej wypoczywamy i mniej się stresujemy. A styl rustykalny to przecież sielanka, spokój i optymizm. 

Niczym stara stodoła

Kiedyś nie każdy miał dom w pięknym stylu, ludzie mieszkali w izbach znajdujących się w jednym budynku ze stodołą czy oborą. Tuż przy oborze było najcieplej ze względu na zwierzęta, które tam przebywały znajdowało się pomieszczenie mieszkalne. Zdarza się, że stare stodoły stają się obiektem ciekawych metamorfoz. Są idealnym potencjałem do stworzenia rustykalnego wnętrza godnego zachwytu. Oryginalne wrota od stodoły po renowacji mogą stanowić piękną ozdobę takiego domu. Obelkowany sufit to kwintesencja tego stylu. W Homify znajdziecie artykuły o takich właśnie metamorfozach:

Metamorfoza wiejskiej zagrody na Podlasiu

Nowe życie starej stodoły!

Przed i po: od zrujnowanej stodoły do nowoczesnego domu na wsi

Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!