Stojaki na wino—11 nietypowych propozycji

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Skypak Wine cellar
Loading admin actions …

Kiedyś meble w typowej polskiej kuchni były proste, nie posiadały zabudowy lodówki, później zmywarki, ani tak zwanych, nowoczesnych i popularnych teraz „magic corner”, czyli wysuwanych na zewnątrz, usytuowanych w rogu, półek. Nie myślano szczególnie o ergonomii, funkcjonalności i jak najlepszym wykorzystaniu powierzchni. Nie przewidywano tym bardziej miejsca w kuchni na wino, a dokładniej rzecz biorąc, półki i stojaki na wino były niegdyś wręcz… nieznane! Z biegiem czasu, postępu w rzemiośle i pomysłowości projektantów kuchenne „meblościanki” zyskują, często już w standardzie, niewielkie, kwadratowe otwory na przechowywanie butelek wina. Jeśli zaś z jakiegoś powodu ich nie mają, to na tym pustym planie pojawiają się nieopodal kreatywne, ścienne lub wolnostojące stojaki na wino. W tym artykule postanowiliśmy zwrócić Waszą uwagę na nietuzinkowe rozwiązania skupiające w jednym miejscu czerwone, różowe lub białe trunki. Dzięki prostej formie butelki takie stojaki na wino mogą przybierać oryginalne kształty, które zaprezentujemy w poniższych przykładach. Coś dla koneserów, hobbystów lub kolekcjonerów napojów ze wszystkich zakątków świata!

A piękne kuchnie zobaczycie w Katalogu Inspiracji Oryginalne, modne kuchnie w 10 odsłonach! Serdecznie zapraszamy!

Zaskakująca nowoczesność

Hinged Trap Door and White Spiral Cellar homify Modern Home Wine Cellar
homify

Hinged Trap Door and White Spiral Cellar

homify

Być może to nie jest typowy stojak ani półka na wino, ale nie mogliśmy się powstrzymać przed pokazaniem Wam tak niesamowitej konstrukcji. Prostymi słowami określilibyśmy to pomieszczenie na wino jako „piwniczka”, ale w futurystycznym wydaniu. Najbardziej zaskakująca, oprócz samego pomysłu, jest lokalizacja, w której postanowiono umieścić ten składzik. Jest to sam środek przechodniego pokoju w willi, której przezroczysta powłoka okrągłych drzwi ma za zadanie odsłaniać zawartość i ozdabiać wnętrze.

Stojaki na wino do industrialnych wnętrz

Stojaki na wino w takim połączeniu tworzyw pasują do surowych, minimalistycznych wnętrz. Ażurowa konstrukcja wydaje się lekka, a butelki i rodzaje wina w niej, dobrze widoczne. Takie mobilne stojaki na wino, które możemy ustawić za każdym razem gdzieindziej, czy to na podłodze, czy blacie lub stole to dobry pomysł do niewielkich mieszkań, gdzie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota.

Rustykalny regał

Reclaimed Fishing Boat Wine Rack BluBambu Living Wine cellar
BluBambu Living

Reclaimed Fishing Boat Wine Rack

BluBambu Living

To wygląda na stary kajak lub wąską łódkę zaadaptowaną na pionowy regał na butelki. Tak wyjątkowy pomysł z recyklingu zasługuje na szczególne uznanie. Nie dość, że dano rzeczy drugie życie to na dodatek nie jest to zwykła rzecz! Drewniane, antyczne meble to idealny sposób na aranżację i umeblowanie wiejskich i rustykalnych wnętrz.

Klasyczne i funkcjonalne stojaki na wino

Stojaki na wino w takim wydaniu to maksymalizacja dostępnej przestrzeni na jak największą ilość wyeksponowanych butelek. Prosta konstrukcja, stabilna – dobrze skrojone otwory dają pewność, że butelki mocno się trzymają, sprawi, że Wasze marzenie o domowej mini winiarce stanie się rzeczywistością!

Ceglane podstawki

Ta propozycja zawiera nie tylko stojaki na wino w kształcie betonowej cegły z dwoma otworami, ale też „podstawkę” eksponującą stojącą, aktualnie używaną butelkę i wieszak na dwa kieliszki. Wydaje się, że jest to mini zestaw dla dwojga do domowego barku. W sam raz na romantyczne kolacje w nowoczesnym, surowym otoczeniu.

Drewniany wózek

Kolejna propozycja w stylu wiejskim lub rustykalnym, ale w nieco skromniejszym wydaniu. Kilka złączonych ze sobą desek na kółkach z otworami tworzy przewrotną – dosłownie – konstrukcję. Stojaki na wino mogą być tak skonstruowane, że butelki mogą leżeć poziomo, być pochylone lub wisieć korkiem w dół. Takie szczegóły zależą tylko od naszych preferencji.

Plastikowa fala

Stojaki na wino mogą być także pojedyncze. Taka pomysłowa, transparentna podstawka na butelkę wina lub szampana pasuje do nowoczesnego wystroju stołu, na którym będziemy ją podawać. Stojaki na wino to konstrukcje niezbyt skomplikowane, dlatego ich dizajn ograniczony jest jedynie granicami naszej wyobraźni. To jeden z przykładów! Podoba Wam się?

Stojaki na wino na ścianie

Oto przykład bardzo klasyczny zastosowany przez Kreartywni Studio Projektowe. Zaczepienie butelek równolegle do powierzchni ściany to prosty trik. Jednak co jest w tym wystroju wyjątkowe to zastosowanie płyty osb na ścianach i w listwie z otworami, podtrzymującej szyjki butelki. Pomysł, który możemy z czystym sumieniem polecić na praktyczne wykorzystanie wąskich ścianek!

Nowoczesne stojaki na wino

Jest to bardzo podobna propozycja do poprzedniej, ale w wersji mobilnej, stojącej i nowoczesnej. Gruba, pięknie wykończona, pochylona deska połączona z metalowym wykończeniem wygląda elegancko i imponująco. Ciekawym pomysłem, wręcz banalnym, ale o którym nie pomyśleliśmy wcześniej jest naprzemienne ułożenie butelek. Ład, klasa i symetria!

Stojaki na wino w podświetlanej ścianie

Stojaki na wino mogą być podświetlanymi ścianami, jak na tej fotografii. Finezyjne rozmieszczenie butelek może też niespodziewanie układać się w jakąś ciekawą kombinację. To nowoczesna propozycja, która na pierwszy rzut oka wygląda dość niestabilnie. Element zaskoczenia i optycznego oszustwa wizualnego w tym meblu jest bardzo mile widziane!

Półka a la mała winiarka

Steel and Oak shelving with removable wine racks V I Metal Ltd Wine cellar
V I Metal Ltd

Steel and Oak shelving with removable wine racks

V I Metal Ltd

Ostatni pomysł na stojaki na wino jest klasyczny, wyjęty niczym z piwnicy z Francuskiej Prowansji. Takie połączenie materiałów: żelazo i falowane, ozdobne drewno zagra idealnie z kolorami win w butelkach. Stojaki na wino mogą również podzielić się miejscem z innymi napojami i alkoholami w szklanych butelkach, które chcemy mieć cały czas na oku.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!