Układanie mozaiki—13 wyjątkowych przykładów!

Anna Stachurka Anna Stachurka
Casa Tiburtina, CAFElab studio CAFElab studio Modern Bathroom
Loading admin actions …

Mozaika posiada długą i bogatą historię, jest elementem zdobniczym, który był doceniany i stosowany od czasów starożytnych. Najstarsze ślady świadczące o tym, że układanie mozaiki było od dawna znanym nam zajęciem, pochodzą sprzed pięciu tysięcy lat! Układanie mozaiki wymaga dużej dozy cierpliwości. Tworzy się ją z małych elementów o różnej kolorystyce, strukturze bądź w zróżnicowanej formie, po to aby uzyskać efekt ornamentu czy nawet obrazu. Jest to zadanie bardzo precyzyjne i pracochłonne, stąd przez wiele lat było bardzo cenionym sposobem dekoracji, a najznamienitsze przykłady ozdabiały wnętrza wyjątkowe, symboliczne i ważne. Także i dziś układanie mozaiki uznajemy za dobry pomysł na nadanie wnętrzu pięknego wyglądu. Wykorzystujemy ją, więc w swoich mieszkaniach lub domach dość często—mozaika jest szczególnie ostatnimi czasy bardzo modnym rozwiązaniem. Przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów na układanie mozaiki w różnych układach, konfiguracjach, zestawach kolorystycznych oraz nietypowych miejscach. Pojawią się różne style wnętrz, co tylko udowodni, że układanie mozaiki prowadzi do uniwersalnych efektów! 

Heksagony

Układanie mozaiki w łazience to pytanie o to—gdzie, jak i jak dużo? Rozwiązań jest tyle, ile łazienek. My jak zwykle próbujemy pokazać coś, co będzie wyglądało wyjątkowo, dlatego heksagony pokryły łazienkę tylko do pewnej wysokości. Nawiasem mówiąc jest to przepisowa wysokość, do której należy doprowadzi materiał wodoodporny, więc wcale nie taka nietypowa. Nas oprócz kwestii bezpieczeństwa zawsze będzie też interesować kwestia estetyki. To, co tutaj jest ciekawe to zabawa różną fakturą poszczególnych elementów. Równie interesujące jest pozostałe wykończenie w łazience—drabina, umywalka oraz rośliny!

Drewno!

Układanie mozaiki z drewna to musi być przyjemne—zapach, struktura, kolor. Wszystko to, co powoduje przyjemne uczucie podczas przebywania w pomieszczeniu wykończonym w tak pięknie drewniany sposób. Niezwykłe usłojenie w połączeniu z wzorem, który udało się uzyskać poprzez układanie mozaiki tworzy pomimo jednolitego materiału wykończenia, bardzo energiczny obraz wnętrza. Dzieje się tu dużo, ale nie za dużo. Wyposażenie jest oszczędne i przez to idealnie równoważy całość wykończenia.

Drewniana ściana

Układanie mozaiki to zadanie, które może wykorzystywać w akcie tworzenia inne niż ceramiczne elementy. Pokażemy Wam co najmniej kilka przykładów na to, że równie pięknym i wdzięcznym materiałem na układanie mozaiki jest drewno! Naturalność tego materiału jest zawsze kuszącą propozycją, która uświetnia niejedno wnętrze. Nasz polska firma specjalizuje się w drewnianych mozaikach i traktuje je jako ozdobę, która zasługuje na najlepsze wyróżnienie. Taką pięknie dopełniającą się barwami kompozycję możemy wykorzystać nie tylko w salonie, ale także w sypialni, gdzie zagłówek łóżka będzie idealnym dla niej miejscem. Różnorodna kolorystyka umożliwia spory wachlarz możliwości, możemy wykorzystać jedną bądź kilka, tworzyć z nich nowe konfiguracje lub formy i cieszyć się pięknym urozmaiceniem pomieszczenia.

Mozaikę ułożyła DREWNIANAŚCIANA.

Drobne elementy

Układanie mozaiki to trudne zadanie, pracochłonne i wymagające ogromnej cierpliwości. W szczególności, gdy idzie o na prawdę drobne elementy. Łazienka, która w całości została pokryta tymi drobnymi elementami—która została wręcz utkana z sieci heksagonów—tworzy niezwykle efektowne wrażenie. Ten drobny, bardzo subtelny wzór stanowi ciekawe wykończenie wnętrza i aż ciężko oderwać od niego wzrok. Efekt zostaje wzmocniony poprzez odpowiednie oświetlenie o zimnej barwie, które powoduje, że całość wręcz połyskuje w oczach, choć w cale połyskująca nie jest! Precyzja i perfekcja wykonania zawsze będą w cenie i zawsze będą etykietką najpiękniejszych i najbardziej cenionych wnętrz. Zawsze też będziemy patrzeć z podziwem na wykończenia, gdzie układanie mozaiki wymaga wiele pracy. 

Kuchania i mozaika

Najczęściej układanie mozaiki w kuchni kończy się na powierzchni ściany pomiędzy blatem, a górnymi szafkami. Jest to niezwykle wrażliwa przestrzeń na wszelkie zabrudzenia i wymaga wykończenia, które skutecznie zniesie wszelkie niebezpieczeństwa i przeszkody, wynikające z procesu przygotowywania posiłków. Istnieje co najmniej kilka pomysłów na wykończenie tego newralgicznego miejsca, my natomiast podpowiadamy, że może łączyć przyjemne z pożytecznymi i stworzyć niezwykły efekt poprzez układanie mozaiki. Oszczędna, skandynawska kolorystyka wnętrza kuchni powyżej, doceni urozmaicenie w postaci ciekawej konfiguracji wzorów. Choć bazują one jedynie na bieli i czerni, to jednocześnie intensywność rozgrywek między nimi jest na tyle duża, że rekompensuje powściągliwość w kwestii barw.

Projekt - Grupa KMK.

Płytki we wzory jak mozaika

Układanie mozaiki w łazience to temat, który może mieć wiele podrozdziałów. Jednym z nich jest podrozdział zatytułowany—jak ułatwić sobie układanie mozaiki? Płytki. Płytki. Jeszcze raz płytki. Ze wzorami, które możemy układać w mozaikę. Sprytny sposób na ciekawe ornamenty we wnętrzu, które wymagają mniej zachodu, a wyglądają równie pięknie. Tutaj płytki pokryły również powierzchnie ścian wewnątrz prysznica tworząc jednolite wykończenie całej łazienki.

Projekt—Odwzorowanie.

Pomysł na parkiet

Parkiety to inwestycja w piękne i trwałe rozwiązanie. Choć możemy liczyć w setkach lat tradycję jego układania to jednak układanie mozaiki z drewna w ten sposób jest ewidentnie nowoczesnym rozwiązaniem. Zabawa fakturą oraz kolorem wprowadza dodatkowe urozmaicenie, jest to na prawdę ciekawa propozycja, która może wprowadzić niemałe zaskoczenie wśród gości.

Płytki w mozaikę

Układanie mozaiki z płytek łazienkowych to również może być sposób na uzyskanie efektu ornamentu we wnętrzu. Wykończenie ścienne tej łazienki przejawia również inny znany nam trend wśród zdobień—ombre. Efekt ombre powstaje poprzez cieniowanie przechodzenie od barwy jaśniejszej do ciemniejszej (lub na odwrót), bądź z jednego koloru do drugiego. Tutaj widzimy rozwiązanie pierwsze—przechodzenie kolory z jaśniejszego do ciemniejszego. Jest to bardzo dekoracyjny efekt, który sprawdzi się nawet w małych łazienkach tworząc wrażenie przestronności. 

Rustykalny motyw

Styl rustykalny—swojski, naturalny, doceniający wiek i szlachetność, która z tym wiekiem przychodzi. Układanie mozaiki, która jest materiałem naturalnym dobrze wpisze się, więc w klimat i charakterystykę wnętrza. Znane i modne wzory płytek możemy czasami odsunąć na bok i odważyć się na poszukiwania rozwiązań zupełnie nietypowych. Układanie mozaiki w łazience w stylu rustykalnym może przynieść wiele niebanalnych rozwiązań. Tutaj kafelki stworzyły wielobarwną kompozycję wewnątrz prysznica. Miejsce jest wyjątkowe również z kilku innych powodów. Piękny, drewniany i oryginalny strop stanowi idealne dopełnienie ognistych barw sąsiadujących ścian. Tradycyjna tkanina zastąpiła nowoczesne, szklane wykończenie prysznica, a dodatkowym elementem nadającym rustykalny charakter wnętrzu jest taboret. Całość jest nie do podrobienia!

Alternatywa

Układanie mozaiki nie zawsze odpowiada możliwościom lub możliwościom finansowym. Często poszukujemy, więc alternatyw, które uratują kieszeń, ale z drugiej strony zbliżą nas do efektu, który chcielibyśmy uzyskać. Podkreślimy słowo—zbliży—to ważne słowo, bowiem żadna tapeta nie zastąpi układanie mozaiki, na pewno jednak może wprowadzić efekt urozmaicenia do wnętrza.

Precyzja i cierpliwość

Układanie mozaiki wywołuje u nas podziw precyzji. Jednak dziś już coraz mniej. To jest dobra i zła wiadomość. Z jednej strony jest łatwiej pobawić się w układanie mozaiki, z drugiej otrzymujemy gotowy szablon, konfigurację, którą jedynie musimy szybko i sprawnie powielić. Mowa o tym w jaki sposób dzisiaj układamy mozaiki. Małe elementy kupujemy już gotowe—umieszczone na specjalnych siatkach, dzięki czemu układach całe fragmenty, a nie pojedyncze elementy. 

Porada. Kiedy stosujemy pokład, a więc klej pod układanie mozaiki powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość preparatu. Wystarczy mała warstwa. Nie warto przesadzać, inaczej drobne elementy zatopią się w substancji niczym owoce w cieście drożdżowym. 

Mozaika uwolniona

Układanie mozaiki w sposób zupełnie swobodny. To ciekawa propozycja na zabawne rozwiązanie do wnętrza. Ten układ składa się z dwóch rozmiarów elementów i kilku kolorów, które wzajemnie się przeplatają, tworząc małe abstrakcyjne formy. Są też dość nierównomiernie rozłożone po całym wnętrzu tak, że ciężko przewidzieć, gdzie jeszcze się w tej łazience schowały. Pomysł dla odważnych osób, które lubią niepoważne rozwiązania, a wierzymy, że jest nas niemało!

Ciekawostka

A na koniec ciekawostka. Układanie mozaiki? A może malowanie mozaiki. Nie widzimy na zdjęciu opakowania po pisakach. Nie. Zdjęcie przedstawia lampkę nocną, która nigdy nie zostaje rozpakowana. Świeci jedynie te fragment, który odwzorowuje jej kształt. Została stworzona do kolorowania i rozświetlania ponurych dni. Jest to zabawka dedykowana w szczególności dla małych i dużych—czyli dla każdego.

A może szukacie pomysłu na nowoczesny stolik?

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine