Chcesz poszerzyć kuchnię? Zaprojektuj to sam! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3688:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Chcesz poszerzyć kuchnię? Zaprojektuj to sam!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
kitchen ​custom-made by edictum - UNIKAT MOBILIAR Rustic
Loading admin actions …

Kuchnia to serce każdego domu i pomieszczenie w którym spędzamy całkiem sporo czasu przygotowując posiłki. Powinna być ergonomiczna i dostosowana do naszych potrzeb. Jeśli lubimy gotować, to im większą mamy kuchnię i im lepiej wyposażoną, tym lepiej będziemy się w niej czuć. Czasem kuchnie są wyjątkowo małe, a dotyczy to często mieszkań w blokach lub np. odkupionych domów, których nie mogliśmy samodzielnie zaprojektować (oczywiście z pomocą architekta). Kuchnia może być wtedy za mała lub zbyt wąska—co z tym problemem zrobić?

Plany domu

Painted Shaker kitchen by Harvey Jones Modern Kitchen by Harvey Jones Kitchens Modern
Harvey Jones Kitchens

Painted Shaker kitchen by Harvey Jones

Harvey Jones Kitchens

Planując poszerzanie lub całkowite powiększanie kuchni po pierwsze musimy posiadać oryginalne plany całego domu. Będą nam potrzebne jeśli planujemy drastyczne zmiany, czyli np. przesuwanie ściany, dzięki czemu poszerzymy całą kuchnię. Oczywiście musimy wiedzieć, które to ściany nośne, działowe itd. Dotyczy to również wiedzy o wszystkich pomieszczeniach graniczących z kuchnią. Jeśli kuchnia jest tuż przy ogrodzie, to może pokusimy się o całkowite powiększenie budynku i tym samym poszerzenie kuchni?

Projekt

Zacznij od projektu! Skoro poznałeś już plany domu i nic nie jest Ci obce—znasz każdy milimetr powierzchni—to teraz czas na sięgnięcie po papier i ołówek. Na kartce rozrysuj jak najwięcej możliwości, jakie przychodzą Ci do głowy—im więcej, tym lepiej. Następnie skonsultuj się z pozostałymi domownikami, aby poszerzenie kuchni dopasować do potrzeb Twoich i całej rodziny. Przecież kuchnia to pomieszczenie z którego korzysta każdy i powinna być maksymalnie funkcjonalna, a do tego ergonomiczna. Ważne jest, aby odpowiadała potrzebom wszystkich użytkowników—jeśli często gotujemy w domu, a w dodatku mamy liczną rodzinę, to powinna być przestronna i odpowiednio wyposażona.

Liczą się milimetry!

Wymierz dokładnie swoją kuchnię, co do milimetra. Jeśli wiesz, jakie meble chcesz mieć w kuchni lub planujesz wykorzystać te, które masz, ale dodać kilka szafek, to przyjrzyj się im dobrze i dokładnie sprawdź wszystkie wymiary. Nie zapomnij o zostawieniu miejsca na lodówkę, zmywarkę, pralkę etc. Możesz rozrysować układ mebli na kartce, będziesz wtedy wiedział, czy na pewno wszystkie szafki się zmieszczą i czy może lepiej zainwestować w jedną szafkę narożną zamiast dwóch frontowych. Pamiętaj o możliwości wykorzystania przestrzeni na ścianie!

Otwarta przestrzeń?

Zastanów się, nad możliwością stworzenia otwartej przestrzeni, która łączy w sobie kuchnię i salon, a jeśli wystarczy miejsca—również jadalnię. Skoro już poszerzasz kuchnię, to może warto tworzyć jedną wspólną strefę dzienną, w której będą przebywać wszyscy domownicy. Możesz równie dobrze stworzyć iluzję otwartej przestrzeni łącząc kuchnię z ogrodem, ale tak naprawdę pomiędzy nimi będzie ustawione okno wielkoformatowe i drzwi prowadzące na ogród. Jeśli nie wiecie, jak zabrać się za aranżację otwartej przestrzeni, to sprawdźcie w tym artykule:Zaprojektuj otwartą przestrzeń jak ekspert!

Pomyśl nad ścianami

Nie bój się zmian układu ścian (oczywiście uwzględniając wszystkie aspekty bezpieczeństwa oraz informacje wynikające z planu budynku). Niektórych ze ścian nie można ruszyć, ale układ pozostałych możemy zmienić, a w efekcie otrzymany większą kuchnię, o którą tak zabiegamy. Pamiętajmy, że niektóre ściany, łączą kuchnię z innymi pomieszczeniami.

Zapytaj eksperta

Modern Kitchen by 3deko Modern

Wszystko, co zostało opisane powyżej, nie powinno być wykonane bez konsultacji z ekspertem, który będzie w stanie stworzyć model 3D naszej kuchni. Dzięki temu zobaczymy jak będzie wyglądać kuchnia oraz reszta domu po wprowadzeniu zmian. Wtedy jeszcze będzie czas na przemyślenie zmian, które chcecie wprowadzić—w późniejszym stadium remontu już raczej nie będzie tej szansy, więc lepiej się zastanowić dwa razy! Oprócz tego będziecie mogli dokładnie wybrać kolory, materiały i wzory, jakie chcecie aby były użyte.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!