İstanbul'da eklektik stil döşenen 220 m²'lik mağaza tasarımı | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

İstanbul'da eklektik stil döşenen 220 m²'lik mağaza tasarımı

Meral Eser Meral Eser
by ARTERRA MİMARLIK LTD.ŞTİ. Eclectic
Loading admin actions …

Bu yazımızda 1986 yılından beri mimarlık sektöründe hizmet veren Arterra imzası taşıyan mağaza tasarımı projesine yer verdik. Proje tasarım, uygulama ve kontrolörlük alanlarında hizmet veren firma, kullanıcı ihtiyaçlarını muntazam karşılayan eklektik stil bir mağaza tasarımına imza atıyor.

Eklektik stil döşenen mağaza tasarımı, ezber bozan çizgisi ve planlamasıyla göze hitap ediyor. 2 kattan oluşan mağaza, toplamda 220 m² alana yerleşiyor. Showroom'da kullanılan masa, epoksi reçineli doğal ağaç kütükleri kullanılarak tasarlanmış. Yönetici odasındaki obje ve mobilya seçimleri de göz önüne alınarak eklektik stil bir yaklaşımla son derece şık döşenmiş. 2 katlı mağazanın iç mimari projesi, cephe projesi ve uygulama işleri Arterra tarafından üstlenilmiş ve proje 2017 yılında tamamlanmış. Projeyi daha yakından tanımak üzere iç mekan görsellerini inceleyeceğiz.

Arterra imzası taşıyan diğer projelere göz atmak için, homify sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Natürel dokularla içinizi ısıtacak dekorasyonda reçineli doğal ağaç kütüğünden masa kullanılmış. Dekorasyonda fark yaratan mobilyalarla yönetici ofisi ve showroom alanlarını incelemeye başlayabiliriz.


Yönetici ofisi

Eklektik dokunuşların hakim olduğu dekorasyonda, country, klasik, retro ve modern öğelerin bir arada kullanılarak bütünlük ve ahenk sağladığı gözlemlenebilir. Rustik ahşap parkeler, lake duvar kaplamaları, retro aksesuarlar ve country tarzı mobilya ürünleri bir araya geliyor. Dekorasyonda fark yaratan mobilyalarla sehpa, koltuk ve masa tasarımları muntazam uyum ve şıklık yakalıyor.

Retro mobilya detayları

Tasarımda bütünlük ve ahenk yakalayan retro ürün ve aksesuarlar özel olarak tasarlanmış. Doku ve renk uyumu göz okşuyor. Özel detaylarla dekorasyonda fark yaratan ürünler seçilmiş. Tadilat ve bakımdan geçirilerek tasarım öğelerine dahil edilerek kullanılmış. Retro tarz mobilya ürünü detayları dekorasyonda fark yaratarak göz alıcı bir sonuç ortaya çıkıyor.


Dekoratif askılık sistemleriyle yaratıcı fikirler

Dekoratif amaçlı askılık sistemleri dizayn edilerek, küçük işlevsel detaylarla fonksiyonel unsurlara yer veriliyor. Hazır bir askılık yerine tasarımda bütünlük yakalayacak bir çizgi yakalamayı tercih etmişler. Rustik laminat kapı modeli mekana son derece şıklık katmış. Kapitone kanepe ile eskitme deri koltuklar ise iç mekanda göz alıcı bir uyum yakalıyor.


Kat planı

Kullanıcı ihtiyaçlarını esas alan planlamada, mevcut merdiven yeri değiştirilmeden ustalıkla yerleştirilmesine özen gösterilmiş. Eğrisel formlardaki duvarlar ile tekdüzelikten ve monoton bir düzen oluşturmaktan kaçınılmış. Daha kullanışlı ve estetik unsurların ön plana çıktığı bir mekan düzenlemesi yapılmış.


Koridor

Koridor boyunca duvarlarda düz saten boya uygulaması yapılırken, katın odak noktası olan showroom etrafını saran duvarlarda özel dokulu dekoratif sıva uygulaması yapılmış, farklı fonksiyonları olan duvarlara farklı malzemeler kullanılmış. Tavan dekorlarında gizli ışık detayı, bölücü dekoratif panolar ve döşemeden tavana uzanan kapı ile mekanın daha uzun algılanması istenmiş. Kapı kasalarında kullanılan koyu eloksal boyalı metal, kapı üstlerinde bilgilendirme levhaları olarak da değerlendirilmiş. Spot ışıklandırmalar koridor boyu yönlendirirken, saksı ve aksesuarlar koridor dekorasyonuna ferahlık katmış.


Dekoratif bölücü panel

Döner merdiven etrafında klasik bir korkuluk yerine daha modern ve yaratıcı bir fikir değerlendirilmiş. Dekoratif bölücü panel, cnc kesim metal levhalar kapı kasaları ile kontrast sağlayan sarkıt lambalar muntazam bir görünüm oluşturuyor ve kontrast uyum ahenk katıyor.


Showroom

Eklektik stil dekorasyon mağazanın diğer alanlarında olduğu gibi showroom alanında da uygulanmış. Metal ayaklı ahşap detaylı özel tasarım tablalı masa, klasik dolap kapakları, eskitme görünlü seramikler, bronz metal detaylar showroom için ana unsurlar. Pastel renk tonlarının kullanıldığı showroom dekorasyonunda sıcak bir atmosfer oluşmuş.


Showroom sergileme üniteleri

Eğrisel duvar formunu takip eden showroom sergileme üniteleri son derece şık ve renkli bir dekor oluşturuyor. Farklı desen ve renklerin bir araya geldiği mekanda bütün ile uyum hakim. Mimarların profesyonel desteğiyle son derece şık ve göz alıcı bir iç mekan dizayn edebilirsiniz.


Bronz ve beyaz uyumu

Mağaza giriş katı aynı zamanda depolama alanı olarak kullanılıyor. Bronz renge boyanmış özel dekoratif ahşap profiller ile oluşturulan çerçeve ve dekoratif nişler son derece şık ve göz okşuyor.


Dekoratif nişler

Dekoratif aksesuarların sergilendiği dekoratif nişlerde, bronz boyalı ahşap profil çerçeveli, bronz raf sistemleri kullanılmış. Göze hitap eden dekorlarla şık bir duvar dekoru oluşmuş.


Merdiven girişi

Barok detaylı ayna ve dressuar ile bronz modern aydınlatma aksesuarları son derece şık ve ahenk katıyor. Üç boyutlu duvar kağıtları ile birlikte eklektik stil dekorasyonun ilk dokunuşları merdiven alanında konukları karşılıyor.

 Arterra Mimarlık imzası taşıyan başka bir proje için, ayrıca 'İstanbul'dan fonksiyonelliğin ön planda olduğu modern ofis tasarımı' yazımıza göz atabilirsiniz.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!