Salon dekorasyonunda koyu renk duvarlar kullanmanın 12 yolu

Homify TR Homify TR
homify Modern Living Room
Loading admin actions …

Duvar boyalarının, daha doğrusu duvarlarda kullanılan renklerin de ev dekorasyonuna dair hemen her şey gibi bir modası vardır. Bu moda zaman içinde değişir, yeni trendlerle, yeni akımlarla farklı noktalara evrilir. İnşaat sektöründe genel olarak ciddi bir teknolojik ilerleme olması da bu değişim süreçlerini hızlandırdı ve aralıklarını daralttı demek yanlış olmaz. Yine de iç mekan duvar renklerinde pek çok kişi ancak belli başlı renkler ve tonlar üzerinde duruyor ve bunların dışına çıkma cesaretini gösteremiyor. Oysa bugün sıradan bir hırdavat dükkanında bile sayısız renk arasından seçim yaparak tam olarak aklınızdaki rengi duvar boyası olarak satın alabilirsiniz. Yani aslında seçeneklerimiz eskisine kıyasla sınırsız ölçüde artış gösterdi. Geçmişte duvar rengi olarak hemen hiç kullanılmayan koyu renkler de bu seçenek çoğalması paralelinde hayatımıza girmeye başladılar. Banyo ve mutfak gibi alanlarda görece yaygın olan koyu renkler, şık bir dekorasyona sahip iddialı salonlarda da son dönemde sıkça karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda sizler için koyu duvar renklerini salonunuzda kullanmanın farklı yöntemlerini ele alan bir derleme hazırladık. Kendi salonunuz için yeni fikirler arıyorsanız, profesyonel iç mimarlar ve deneyimli dekoratörler tarafından dizayn edilen bu örnekler arasında mutlaka aradığınızı bulacaksınız.

1- Tek duvar uygulamaları

Koyu renklere salonunuzun duvarlarında yer vermenin en yaygın kullanılan yöntemi, seçtiğiniz bir duvarı, diğer duvarlarla kontrast oluşturacak şekilde koyu bir renge boyamaktır. Özellikle geniş salonlar için oldukça şık ve kolay uygulanabilir olan bu çözüm, doğru ve dengeli renk seçimleriyle salonun bütün havasını bir çırpıda değiştirebilecek güçlü bir potansiyele de sahiptir.

2- Güçlü ve iddialı eklentiler

Oturma odası duvarlarınızın rengini değiştirmenin bir diğer yolu da duvar kağıtları. Elbette doğal taş kaplamaları, ahşap kaplamalar ve hatta son dönemde hızla yaygınlaşan çeşitli film uygulamaları da duvar renginizi ve deseninizi değiştirmenin yolları arasında sayılabilir. Ancak duvar kağıtları çok uzun zamandan beri kullanılan, modası kolay kolay geçmeyen ve oldukça dayanıklı ürünlerdir. Ayrıca son dönemde duvar kağıtları eskiye nazaran çok daha dayanıklı hale geldiler ve renk-desen çeşitliliği ile de her zevke hitap etmeyi başarıyorlar. Salonunuzda doğrudan koyu bir renk kullanmak sizin için fazla iddialı ya da mekanı boğucu görünebilir. Yine de duvarınızda bir koyu renk kullanmak istiyorsanız, bu örnekte olduğu gibi güçlü bir doğa resmi ile harmanlanmış ya da belli bir doku veya desene sahip koyu renk duvar kağıtları aradığınız orta yol çözümü olabilir.

3- Duvar rengini kesintiye uğratın

Koyu renk salon duvarlarının şık ve iddialı bir görüntü sergilediği bir gerçek. Özellikle de doğru mobilyalar, zeminler ve aksesuarlarla bir araya geldiğinde, koyu renk duvarlar yalnızca salonunuzun değil evinizin tüm havasını değiştirebilir ve hatta mülkünüzün değerini arttırabilir. Bununla birlikte koyu renk duvarları kullanırken dikkatli olmak gerekir. Örneğin çok geniş bir duvarda kesintisiz olarak koyu bir renge yer vermek, gerçekten de salonunuz için boğucu olabilir. Bu durumda duvarın koyuluğunu bölecek, kesintiye uğratacak bir tablo veya benzeri aksesuar ile sorunu çözebilirsiniz. Bu konuda kendinizi sınırlamayın. Örneğin basit bir duvar stickerı da ihtiyacınız olan kontrastı gayet başarılı bir şekilde sağlayabilir.

4- Gri duvarlar

Koyu renkler deyince aklınıza hemen siyah, lacivert ya da bordo geliyorsa, ufkunuzu biraz daha genişletmelisiniz. Son yılların moda duvar renklerinden açık gri ve gri mavi tonlarından biraz çıkıp grinin daha koyu noktalarına gittiğinizde, aslında duvarlarınız için oldukça koyu bir alternatif olabileceğini göreceksiniz. Özellikle tek duvar yerine tüm salon için koyu bir duvar rengi tercih etmek istiyorsanız, koyu gri aradığınız görüntüyü verebilir. Bu noktada ton seçimi ve doğru uygulama da oldukça önemlidir. İyi kalite bir boya aldığınızdan ve seçtiğiniz tonun salonunuzdaki mobilya, perde ve aksesuarlarla uyumlu olduğundan emin olmalısınız.

5- Yeşil tonları

Yeşil rengin duvarlarda kullanımının yıllar içinde azalıp arttığına uzunca bir zamandır şahit oluyoruz. Ancak bu rengin genellikle oldukça açık ve itiraf etmek gerekirse sıkıcı tonları duvarlarımızda yer buluyor. Bu gidişe bir son verip yeşile hak ettiği karizmayı sağlamaya ne dersiniz? Bu örnekte görülen koyu yeşil, hem hakiye yakın hem de petrol yeşiline kaçan oldukça orjinal bir renk. Mobilyalarla da hoş bir uyum yakalayan bu koyu yeşilin bütün bir salonu karakterize ettiğini söylemek yanlış olmaz.

6- Ahşap zeminlerin koyu duvarlarla uyumu

Koyu renk duvarlar sanılanın aksine salonunuzun diğer tüm unsurlarını değiştirmenizi gerektirecek kadar uyumsuz ve ayrıksı değillerdir. Bilakis, halihazırda salonunuzda bulunan pek çok şeyle gayet iyi uyum sağlayabilir ve sizi şaşırtabilirler. Bu örnekte koyu bir gri mavi olan duvar renginin doğal ahşap zeminle sergilediği muhteşem uyumu fark etmemek mümkün değil.

7- Gösterişli bir salon arıyorsanız

Tek duvarda koyu renk ya da tüm salonda ortalama bir koyu renk uygulaması sizin için yeterli değilse ve daha iddialı, daha gösterişli bir duvar rengi arıyorsanız, o halde bu örnekteki salonu kendinize rehber edinebilirsiniz. Tüm salonda son derece koyu bir duvar renginin yanı sıra aynı rengi tavanda da kullanıldığı bu dekorasyon hiç şüphesiz her zevke hitap etmez. Ancak salonunuz yeterince güneş alıyorsa, tavanınız yeterince yüksekse ve gerçekten iddialı bir dekorasyon arıyorsanız, o halde bu örneği dikkatle incelemenizde yarar var.

8- Doğru aydınlatma

Doğru aydınlatma yalnızca salonlarda değil, tüm ev ve iş yerlerinin dekorasyonunda büyük bir önem taşır. Sağlıklı bir ışık akışına, mekana uygun bir aydınlatmaya sahip olmayan bir salon, hem sağlıksız bir ortama sebep olur hem de şıklıktan uzaklaşır. Koyu renk duvar kullanımında doğru aydınlatmanın önemi bir kat daha artar. Bu yüzden aydınlatma konusunda profesyonel yardım almak her zaman için doğru bir adım olacaktır.

9- Kontrast renkler

Salon duvarınızda koyu renk kullanımın anahtar unsurlarından biri de kontrast yakalamaktır. Tasarımın en temel unsurlarından biri olan kontrast, elbette renklerin ön planda olduğu duvarlar için de son derece önemlidir. Salonunuz için aradığınız kontrast, mutlaka duvarlarınızla sınırlı olmak zorunda değildir. Yerine göre zemin ve duvarlar arasında, duvarlar ve mobilyalar arasındaki kontrast da pekâlâ yeterli olabilir ve aradığınız şıklığı temin edebilir.

10- Aksesuarların önemi

Koyu renk salon duvarları, diğer duvar renklerine kıyasla aksesuarlarla çok daha büyük bir uyum gösterirler. Bunun sebebi, koyu renklerin her türden aksesuar için iyi bir zemin olmasıdır. Bu yüzden koyu renk duvarlarınızı salonda kullanacağınız aksesuarlar için fon yapmak genellikle iyi bir fikirdir.

11- Gün ışığının önemi

Salonunuz ve genel olarak eviniz için yapay ışık kaynaklarıyla yapılan aydınlatma ne kadar önemliyse, doğal ışığın evin içine bolca girmesi ve içeride serbestçe dolaşabilmesi de en az o kadar önemlidir. Özellikle koyu renk duvarların tercih edildiği bir salonun bolca gün ışığı alması hayatidir. Yeterince güneş almayan bir odada koyu renk duvar tercih etmek, odanızı oldukça boğucu bir hale getirebilir.

12- Zemin, duvarlar ve mobilyalar tam bir uyum içinde

Dekorasyonda planlama son derece önemli bir aşamadır. Salonunuzun duvarlarından zeminine, mobilyalarından aksesuarlarına kadar her şeyini en baştan planlarsanız, bu unsurların tamamı arasında eşsiz ve özgün bir uyum yakalamanız mümkün olur. Aksi halde birtakım parametreleri, örneğin mobilyaları sabit tutarak dekorasyonu buna göre yapmanız gerekir. Böyle bir durumda da ideal olana ulaşmak oldukça zor olacaktır.

Aradığınız salon dekorasyonu fikrini henüz bulamadınız mı? O halde bkz: Göz kamaştıran modern salon dekorasyonu

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!