Błędy w dekorowaniu domu? To już przeszłość!

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Błędy w dekorowaniu domu? To już przeszłość!

homify.Pl homify.Pl
The Three Cusps Chalet Eclectic style bedroom by Tiago do Vale Arquitectos Eclectic
Loading admin actions …

Urządzanie domu to bardzo ekscytujące, ale i wymagające przedsięwzięcie, które niejednokrotnie może przyprawić nawet o ból głowy. Podejmowanie decyzji i dokonywanie wyborów dotyczących wystroju niejedną osobę doprowadziło już do frustracji. Dzieje się tak najczęściej dlatego, że otrzymywane rezultaty znacząco odbiegają od początkowych oczekiwań. Kiedy postanawiamy przystąpić do aranżacji domu, pragniemy przede wszystkim, aby stał się on naszą wizytówką. Niestety, urzeczywistnianie marzeń nie zawsze jest sprawą prostą. Błądzenie jest rzeczą ludzką i błędy aranżacyjne nie są niczym niespotykanym i najczęściej wynikają z braku doświadczenia bądź nierespektowania szczegółów. Innym problemem jest brak wystarczających środków finansowych, bez których – jak potocznie się sądzi – rezultaty zawsze są gorsze jakościowo.

Z homify urządzanie domu na pewno nie będzie stanowiło żadnego problemu. W dzisiejszym Katalogu Inspiracji prezentuję różne poglądy na aranżację wnętrz. Mam nadzieję, że pomogą one w obaleniu najczęściej występujących błędnych przekonań oraz ułatwią śledzenie najnowszych trendów bez obawy o jakieś niejasności, czy niedomówienia. Rok 2016 to najwyższy czas na przyjrzenie się swojemu domowi. Postarajcie się uniknąć przy tym błędów, które zobaczycie poniżej.

Ozdobne szczegóły

To prawda, że półki i szafki na książki lub inne ulubione bibeloty są niezbędne w każdym domu. Postawienie na ich ciekawe kształty, jak na załączonym zdjęciu, gwarantuje nieziemski efekt. Półki w mieszkaniu to zazwyczaj rzecz tak oczywista, że pomijana we wszelkich rozważaniach. Często ich forma jest tradycyjna, normalna. A dlaczego nie miałaby być oryginalna i niecodzienna? Przy odrobinie wyobraźni i kreatywności możemy uzyskać efekt, który będzie zapierał dech w piersiach.

Półka zaproponowana przez Bilgece Tasarim to połączenie tradycyjności z magią. Z jednej strony książki mają swoje miejsce i są uporządkowane, z drugiej – w pomieszczeniu panuje niepowtarzalny klimat. To jest to, do czego należy dążyć. Obiekt powinien być zarazem funkcjonalny, ale i oryginalny.

Oświetlenie to podstawa

Jakkolwiek może zabrzmi to niewiarygodnie, aranżacja wnętrza to przede wszystkim staranny dobór oświetlenia, które z reguły traktowane jest jako coś normalnego, niegodnego zbyt wielkiej uwagi. Z drugiej strony, właściwie dobrane oświetlenie już samo w sobie może stanowić nie lada ozdobę dla naszej posiadłości, zapewnić, że atmosfera w niej panująca będzie miła i ciepła—sprzyjająca kontemplacji.

Co więcej, czas poświęcony na oświetlenie nie jest nigdy czasem straconym, więc wygospodarujmy go trochę. Ważne, aby zdecydować, gdzie zlokalizowane mają być główne ośrodki światła oraz jaką temperaturę i intensywność powinny mieć żarówki. Takie działanie pozwala na stworzenie kombinacji, które podkreślą jedne rzeczy, a ukrywają inne, mniej ważne.

Same lampy to wspaniałe elementy dekoracyjne. Ich różnorodne wzory częstokroć przyciągają wzrok. Wśród nich na pewno znajdzie się taki, który idealnie skomponuje się z resztą aranżowanego pomieszczenia.

Każdy skrawek domu jest tak samo ważny

Kiedy już zdecydujemy się na urządzanie mieszkania lub domu, powinniśmy zacząć od dokładnego przyjrzenia się wybranemu obszarowi i zastanowienia się, jakie elementy najlepiej komponowałyby się z każdym jego skrawkiem. Często koncentrujemy się niestety na rzeczach mniej istotnych i wolimy postawić mały wazon na stole w danym pokoju niż zwrócić uwagę i odpowiednio zagospodarować ciekawy narożnik, który w nim posiadamy. Każdy szczegół należy rozważyć. Podobnie, jak to robią architekci z biura Crónicas do Habitar, co świetnie obrazuje załączone zdjęcie.

Jedną z głównych przeszkód, która stoi na drodze ku właściwej aranżacji wnętrza, jest fakt, że często nie jesteśmy w stanie zobaczyć nic poza ogólnymi zasobami oferowanymi przez naszą posiadłość. Oryginalny projekt ze zdjęcia to nie tylko ściana pomalowana na pozornie bezużyteczny czarny kolor i w związku z tym przypominająca tablicę. To przede wszystkim sposobność do pozostawienia na jej całej objętości wiadomości, która być może rozświetli nasz dzień, lub po prostu sposobność do swobodnej ekspresji przy użyciu kredy.

Musimy zacząć być świadomi przestrzeni wokół nas oraz różnego rodzaju istniejących możliwości. Pozwólmy wykazać się naszej wyobraźni. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, gdyż bardzo łatwo przedobrzyć i sprawić, że ni stad, ni zowąd przestrzeń zacznie nas przytłaczać mnogością ozdób i pod wieczór będziemy w danym pomieszczeniu czuć się, jak przysłowiowy słoń w składzie porcelany.

Kolory to emocje

Dobór odpowiedniej kolorystyki to kwestia niezmiernie istotna przy aranżacji wnętrz. Kolory wywołują w nas różne uczucia i emocje, a zatem wpływają na nasze samopoczucie. Na przykład, barwy neutralne wyciszają i uspokajają, a zatem powinny dominować w sypialni. W przeciwieństwie do barw mocnych i jasnych, takich jak czerwony i pomarańczowy, które stymulują mózg do działania i kreatywności. Czasami warto dwa razy zastanowić się, zanim zdecydujemy się na modną paletę kolorów. Przede wszystkim powinniśmy mieć na uwadze swoje potrzeby i przeznaczenie aranżowanego pomieszczenia. Nie narażajmy się świadomie na dyskomfort.

Odważne połączenia

Bloominville Storage Unit by House Envy Scandinavian
House Envy

Bloominville Storage Unit

House Envy

Łączenie stylów może doprowadzić do katastrofy. Zanim rozpoczniemy swoją przygodę z aranżacją wnętrz, powinniśmy dogłębnie zgłębić jej temat. Lepiej postawić na dyskrecję i delikatność niż posunąć się o krok zbyt daleko. Łączenie różnych stylów nie jest sprawą prostą i wymaga dużego wyczucia oraz wiedzy na temat odpowiednich połączeń. Tylko to jest w stanie sprawić, że wszystko będzie do siebie pasować i kombinacje będą miały sens.

W przypadku, który widzimy na zdjęciu, wybór zbyt jasnych kolorów zaburza spokój i harmonię, a co za tym idzie, relaks z książką i filiżanką herbaty w takim pomieszczeniu jest praktycznie niemożliwy. Oczywiście, to tylko podpowiedź dla debiutantów. Kiedy aranżację wnętrz mamy już w żyłach, połączenia nasuwają się w sposób naturalny. Jeżeli szczególnie interesują Was ciekawe połączenia, zajrzyjcie do Katalogu Inspiracji: Biel i drewno—doskonała kombinacja

Słowa kluczowe: funkcjonalność i wygoda

Aranżując dom czy mieszkanie powinniśmy przede wszystkim skupić się na tym, co istotne i dążyć do tego, aby wszystkie przestrzenie były wygodne, funkcjonalne oraz odpowiadały potrzebom dnia codziennego. Takie założenie to bez wątpienia motto wszystkich architektów wnętrz. Postawmy na przyjemne kolory, które ułatwią relaks i zapomnienie o problemach.

Zawsze pamiętajmy o tym, że budynek, nad którym pracujemy, powinien być dla nas domem przez duże „D”. Skupmy się na tym, co lubimy. Wówczas urządzanie stanie się przyjemnością samą w sobie. A jeżeli nie jesteśmy czegoś pewni lub nie jesteśmy w stanie czegoś samodzielnie wykonać, zwróćmy się o pomoc do odpowiedniego fachowca. 

Na zakończenie warto przypomnieć jeszcze o jednej drobnej kwestii. Przedsięwzięcie powinno być tak sfinalizowane, aby żadna zainwestowana złotówka nie została pożałowana! Nasz dom z pewnością będzie nam za to wdzięczny!

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!