Top 6: Najpiękniejsze aranżacje z cegłą

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Top 6: Najpiękniejsze aranżacje z cegłą

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
by PM Arquitetura Rustic
Loading admin actions …

Od dawien dawna cegła stanowiła materiał, który świetnie sprawdzał się jako podstawa konstrukcji i element dekoracyjny. Ewoluowała przez wieki i zmieniała się wraz z zapotrzebowaniem.  Na pierwszy rzut oka, wszystkie cegły mogą wyglądać tak samo, jednak w zależności od składu i obróbki specjalnych dodatków, mogą mieć zupełnie inne przeznaczenie.

Poza tym cegły są uniwersalne, trwałe, dekoracyjne i idealnie nadają się do prawie wszystkich stylów architektury i wzornictwa, cegła dodaje ciepła do dowolnego miejsca, będąc wiodącym elementem we wszystkich projektach. Od rustykalnych domów po przemysłowe lofty! Chcecie dowiedzieć się nieco więcej o 6 typach cegieł najczęściej używanych w świecie designu i architektury.

Klasyczne

Murowany budynek można uznać za oryginalny model z cegieł. Używany przez tysiące lat, aż cegła została zamieniona na inne materiały. Dziś budulcem są bloki składające się głównie z litej ziemi lub gliny—te są wykonane w tradycyjny sposób, więc ich wykończenie wygląda na nieco zaniedbane Dzięki swojemu składowi są kompaktowe i bez dziur, takie cegły mogą być wykorzystywane do budowania ścian i dużych połaci. To doskonale pasuje do stylu rustykalnego lub wnętrz industrialnych z uwagi na nieco 'zużyty' wygląd. 

Stylizowane

Te cegły być może wyglądają jak poprzednie, ale tak naprawdę różnią się składem oraz wykonaniem. To bloki wykonane w połowie ręcznie, a w połowie przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Dzięki temu mają idealne, doskonale proste ścian z czterech stron. Są stałe,  i przez to mogą być stosowane jako powłoki lub również podczas budowy. 

Czy to nie jest piękne?

Pusta cegła

Postępy w technologii i badania materiałów stosowanych do budowy wywołały wielkie zmiany w świecie architektury. Doskonałym przykładem jest utworzenie pustej lub porowatej cegły. Ten rodzaj bloku, wymagający między 25-45% mniej materiału do obróbki, posiada całkowicie wydrążone odcinki powierzchni. Perforacje prezentujące klocki sprawiają, że kawałki są znacznie lżejsze, tańsze i łatwiej trzymają się razem. Są nawet trzy razy większe od tradycyjnej cegły i świetnie nadają się jako obudowa i podpora, ponieważ otwory w cegle nie mają wpływu na strukturę. 

Ogniotrwałe

Cegły ogniotrwałe mają nieco inny skład niż klasyczne—użyty został specjalny materiał ceramiczny, który po połączeniu z gliną lub krzemionką pozwala na wytrzymanie wysokich temperatur bez uszkodzeń. Te właściwości sprawiają, że ten typ bloku może skutecznie oprzeć się intensywnemu ciepłu lub ścieraniu. Wykończenie jest gładkie, a kolory oscylują pomiędzy brązem i ciepłą pomarańczą, jednak można znaleźć nawet białe egzemplarze! Ze względu na jego produkcję i skład, ten typ cegieł jest nieco droższy niż klasyczne egzemplarze. 

Ręcznie wykonana

Produkcja tych cegieł jest całkowicie ręczna i jest znana od tysięcy lat! Ten typ łączy ze sobą błoto, słomę i wodę, które należy ręcznie wymieszać i rozłożyć do wyschnięcia. Chociaż jego używanie nie jest bardzo powszechne, wielu architektów i projektantów wybiera ten typ, aby nadać rustykalnego charakteru oraz podkreślić oryginalność miejsca, używając w niektórych pomieszczeniach. Niestety nie ma dużej wytrzymałości konstrukcyjnej.

Szukacie inspirujących przykładów z białą cegłą w roli głównej? Sprawdźcie w tym artykule: Biała cegła—najgorętszy trend w aranżacji wnętrz!

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!