Salon nowoczesny - jak powinien wyglądać? | homify

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Salon nowoczesny—jak powinien wyglądać?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
KROPKA STUDIO'S PROJECT Modern Dining Room by Kropka Studio Modern
Loading admin actions …

Salon to miejsce spotkań wszystkich domowników, przyjmujemy w nim gości i spędzamy chwile relaksu z całą rodziną. Musi być wygodny i reprezentatywny. Urządzanie salonu w dużej mierze zależy od tego, jaką powierzchnią dysponujemy, czy jest to tylko salon, czy wspólna strefa dzienna, która łączy salon z jadalnią i kuchnią. W żadnym pokoju dziennym nie może zabraknąć wygodnej kanapy i małego stolika, do tego odpowiednie oświetlenie i podstawowe wyposażenie gotowe. W nowoczesnych salonach kładzie się nacisk na funkcjonalność, przede wszystkim odpowiednie ustawienie mebli—które cechują się wytrzymałością i zastosowaniem nowoczesnych, ekologicznych materiałów. Wciąż popularnym trendem, który zaskarbił sobie serca wielu z nas, jest prosty i minimalistyczny salon, najlepiej w skandynawskim wydaniu. Jeśli szukacie inspiracji na salon nowoczesny i jednocześnie ponadczasowy, to dobrze trafiliście. Zebraliśmy kilka fantastycznych przykładów na salon w nowoczesnym wydaniu!

Gra kontrastów

W żadnym innym stylu, tak jak w nowoczesnym, nie możemy sobie pozwolić na aż taką grę kontrastów. Mocne akcenty kolorystyczne są najmilej widziane w wyposażeniu, zaś ściany powinny pozostać stonowane—dzięki temu niezależnie od zmieniającej się aranżacji, nasz salon będzie elastycznie przyjmował wszystko, co chcielibyśmy zmienić. W tym przypadku mamy walkę brązu z energiczną żółcią, która nie jest częstym wyborem w salonie, jednak mocno zaakcentowany stolik i dobrane do niego poduszki—tworzą energetyczne i żywe wnętrze. Zaś brązowe, miłe w dotyku kanapy i neutralne ściany oraz firany—zmiękczają ostry charakter intensywnej żółci.

Duża przestrzeń

KROPKA STUDIO'S PROJECT Modern Dining Room by Kropka Studio Modern
Kropka Studio

KROPKA STUDIO'S PROJECT

Kropka Studio

Salony w stylu nowoczesnym to dużo przestrzeni—możemy się swobodnie poruszać nie obijając o żadne meble. Musi być wygodnie i przestronnie, a do tego jasno. W tym salonie wykonanym przez kropka studio mamy ogromne okna, które wpuszczają do środka maksymalną ilość światła dziennego i odsłaniają zachwycający widok, który z pewnością pozwoli się nam zrelaksować. Pomimo tego, że jest to salon połączony z małą jadalnią, to mamy na tyle dużo miejsca, że stół z krzesłami nie narzuca się wizji salonu, w którym z pewnością odpoczniemy. Wygodna kanapa w szarym kolorze tworzy kontrast z czerwonym fotelem, który dodaje kolorystyczny akcent całej aranżacji.

Różne dodatki

W kwestii dodatków w salonie nowoczesnym, który jest skoncentrowany na wygodzie i funkcjonalności, należy mieć na względzie nasze osobiste preferencje. Nie musimy stawiać wazonów, które się nam nie podobają, ale styl (np. klasyczny) tego wymaga—wystarczy, że dodatki będą zgodne z naszymi zainteresowaniami, w ten sposób podkreślimy indywidualny charakter wnętrza. W nowoczesnych salonach charakterystyczna jest ich uniwersalność, ale cały wyraz zmienia się w momencie, kiedy zdecydujemy się na dekoracje związane z pasją i hobby lub po prostu to, co się nam podoba pod względem estetycznym.

Miejsce spotkań

Nowoczesny salon to przede wszystkim miejsce spotkań całej rodziny, gdzie głównym elementem wyposażenia jest wygodna kanapa na której pomieszczą się wszyscy—cała rodzina i odwiedzający nas przyjaciele. W tym domu jest to kanapa narożna, która utrzymana w bieli, tworzy świetną bazę dla różnorodnych kolorystycznie dodatków. Oprócz tego naszą uwagę przyciągnie nietypowy stolik, który jest w całości zabudowany. Jest to przykład na duży, nowoczesny salon, który pozwala spędzić wspólnie wiele chwil.

Odpowiednie oświetlenie

W nowoczesnym salonie bardzo ważne jest oświetlenie, które powinno podkreślać walory salonu i rozjaśniać wnętrze, szczególnie jeśli mamy małą przestrzeń do zagospodarowania, a salon sam w sobie jest ciemny. W takiej sytuacji powinniśmy się zdecydować na dużo bieli, która będzie odbijać światło oraz odpowiednie lampy. Królującym fasonem są te przypominające nieco industrialne lampy, łatwo możemy dzięki temu zmieniać kąt padania światła. W nowoczesnych salonach lampy stojące są najczęściej wybierane, jednak w mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się również sufitowe—oczywiście z odpowiednio dobranym kinkietem do wystroju wnętrza.

Reprezentatywny

Salon to nie tylko miejsce odpoczynku, ale także reprezentant całego domu i naszego zmysłu estetycznego. Warto zaplanować przestrzeń dla podejmowania gości—tak, aby każdy z odwiedzających był oczarowany wnętrzem naszego domu. Klasyczne kolory w nowoczesnej formie sprawdzą się zawsze, a okrągłe kształty sprawią, że nasz salon wyda się inny od sztampowego, nieco oklepanego wizerunku pokoju dziennego. Duża kanapa i wygodne fotele to podstawa, zaś większy stół świetnie sprawdzi się podczas spotkań na kawę, czy lampkę wina.

Telewizor na ścianie

Już dawno stare telewizory w kształcie wielkiego pudla odeszły w zapomnienie lub do muzeum elektroniki. Obecnie używane telewizory są płaskie i lekkie, a dzięki temu nie musimy martwić się o stolik lub szafkę pod telewizorem—możemy je po prostu powiesić na ścianie. Nasz kot nie zrzuci telewizora na ziemię podczas zeskakiwania z szafki na której stoi, a my możemy być pewni, że odpowiednie przymocowanie pozwoli nam oglądać telewizję przez wiele lat. Ustawiając telewizor w dogodnym dla nas miejscu, najczęściej jest to ściana vis a vis kanapy. W naszym nowoczesnym salonie możemy rozsiąść się wygodnie i włączyć ulubiony film.

Nietypowe akcesoria i meble

Charakterystyczne dla salonu nowoczesnego jest przede wszystkim odpowiednie ustawienie funkcjonalnych mebli, jednak możemy również pozwolić sobie na zabawę formą, przecież jest to salon nowoczesny, a nie klasyczny, który za wszelką cenę musi podkreślać tradycyjne rozwiązania. Jak widzimy na zdjęciu, nawet półki na książki mogą być nietypowe i wprowadzać intrygujący pierwiastek do naszego wnętrza. Wystarczy, że pokusimy się o jeden taki element w całym salonie, a nadamy mu niepowtarzalny wyraz.

Minimalistyczny

Modern Living Room by 3deko Modern

Salon w nowoczesnym stylu nie oznacza jednej typowej ścieżki aranżacji. Styl nowoczesny ma kilka charakterystycznych cech, ale przede wszystkim jest to fuzja obecnie panujących trendów. Połączenie ze stylem skandynawskim i minimalistycznym to częsty zabieg, dzięki któremu otrzymujemy proste, zachwycające wnętrza, które cechuje przede wszystkim niezwykła funkcjonalność i wygoda. W tym salonie, który stanowi otwartą przestrzeń dzienną, mamy ogromną kanapę narożną, na której z chęcią odpoczniemy po całym dniu pracy.

Z kominkiem

Kominek nie jest domeną jedynie klasycznych i rustykalnych salonów! Również w salonie nowoczesnym jest często spotykany—oczywiście w nowoczesnym wydaniu. Kominki diametralnie zmieniają wnętrze, jednak ten salon został urządzony w stonowany sposób pod względem kolorystycznym, ale z ciekawą formą—chociażby fantastyczny, trójwarstwowy stolik. Kominek może być wolnostojący lub tradycyjny, wszystko zależy głównie od tego, jak wpleciemy go w całą aranżację. Jeżeli chcecie przeczytaj więcej o kominkach, to sprawdźcie w tym artykule: Zabudowa kominka—ciekawe pomysły!

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!