Eğimli arazide bahçe düzenlemesi için 8 teknik

umit atdağ umit atdağ
M.Ü KONUTU PEYZAJ UYGULAMASI, konseptDE Peyzaj Fidancılık Tic. Ltd. Şti. konseptDE Peyzaj Fidancılık Tic. Ltd. Şti. Modern Garden
Loading admin actions …

Bahçe düzenlemesi, bahçe peyzajı yapmak veya dört mevsim yeşil kalacak bahçe için tasarımlar yapmak, bitki seçmek zorlu bir süreçken eğimli arazilere bahçe yapmak ise daha zorlu bir süreçtir. Eğimli arazinin bahçe tasarımına uygun bir yapıya getirilmesi, toprak kaymasını önlemek için örülen duvar, taraçalama, sulama işleminin yapılması gibi hayati öneme sahip konular yerine getirilemediğinde bahçe uygulaması bir fiyaskoya dönüşebilir. Bu nedenle eğimli arazilere bahçe yaparken özen gösterilmesi gereken konular vardır. Bu konuların başında örnek bahçe uygulamalarını incelemek gelir. eğim oranına göre uygulanan teknikler ve sulama yöntemleri ile ilgili bilgiler edinmek eğimli bahçe uygulaması için hayati öneme sahiptir. Bahçe düzenleme örnekleri incelendiğinde eğim oranına göre istinat duvarları yapıldığı, taraçalandırma yönteminin uygulandığı, eğimli toprak yapısının korunarak bitkilendirildiği görülecektir. bu yöntemler toprak yapısını kontrol edebilmek için uygulanan temel yöntemlerdir. Bu yöntemler dışında da uygulayabileceğiniz farklı yöntemler vardır.

Bahçe düzenlemesi nasıl yapılır?

Eğimli bir araziye bahçe yapabilmek için öncelikle bahçe düzenlemesi nasıl yapılır sorusuna cevap vermemiz gerekir. Bahçe düzenlemesi; bahçe yapılacak alanın toprak yapısı ve kullanılacak bitkilere göre farklı peyzaj tasarımlarına sahip olabilir. Eğer çok yıllık bitkilerden oluşan bir bahçe düzenlemesi yapmak istiyorsanız bahçe çevresine çok yıllık bitkileri yerleştirebilir, ortada kalan alanı çimlendirerek bahçe düzenlemesini bitirebilirsiniz. Çok yıllık bitkiler yerine mevsimlik bitkiler tercih edecekseniz eğimli arazi yapısına göre toprağı tutacak köklere sahip bitkiler tercih etmeli, kısa sürede toprağa tutunacak mevsimlik bitkiler seçmelisiniz. Bu sayede eğimli arazide toprak yapısının formunu korumuş olursunuz. Düz alanda uygulanan bahçe düzenleme tekniklerini eğimli arazide istediğiniz sonuçları vermeyebilir. Bu durumda yapılması gereken eğimli arazi düzenleme teknikleri kullanmaktır. Bu tekniklerin başında istinat duvarı veya bahçe duvarı gelir. İstinat duvarı yaptığınızda veya kademeli olarak bahçe duvarı yaptığınızda hem toprağın kaymasını önlemiş olursunuz hem de bahçenizde kademeli bir bahçe düzenlemesi yapmış olursunuz. ayrıca eğimli bir araziyi bahçeye dönüştürmek de işin en tatlı kısmı olacaktır. Eğimli arazilerde bahçe duvarını tek bir parçadan oluşacak şekilde yapabileceğiniz gibi bir kaç parçadan oluşacak şekilde de yapabilirsiniz. kademeli olarak aynı hizada devam eden duvar modeli yerine birbirinden uzaklaşan ve kademeli olarak yerleştirilmiş bahçe duvarı modeli de tercih edebilirsiniz. Eğer bahçe duvarı kullanmadan eğimli bir bahçeye sahip olmak istiyorum diyorsanız yapmanız gereken meyilli bahçe modelleri arasında bir bahçe modeli tasarımı tercih etmektir. Daha sonra yapılması gereken hızlı kök yapısına sahip olan ve toprağın dağılmasını önleyen çim türlerinden bahçenize ekmek olacaktır. Bu işlem meyilli bahçelerde toprağın dağılmasını ve kaymasını önleyecek bir yöntemdir. Bu yöntemi uyguladıktan sonra bahçe düzenlemesi için peyzaj tasarımınızı hayata geçirebilirsiniz. Eğer bahçenizi yapacağınız alanda yamaç gibi bir yapı varsa yamaç arazi ıslah çalışmaları yapmanız gerekecektir. Bu durumda yamaç ıslahı yaptıktan sonra eğim oranını düşürerek ıslah etme işlemini tamamladıktan sonra bahçe düzenlemesi işlemini yapabilirsiniz. Aksi durumda sulama gibi büyük bir sorun ile karşı karşıya kalırsınız.

Profesyonellere başvurmak

Eğimli arazide peyzaj tasarımı çok keyif veren bir iş olsa da eğim faktörü sizi her zaman zorlayacaktır. Özellikle toprak kaymasını önlemek için örülen duvar uygulamasını bir profesyonel yapmalı. Bu nedenle eğimli bir arazide bahçe düzenlemesi yapmak veya bahçe peyzajı yapmak için mutlaka profesyonel peyzaj mimarları ile çalışmalısınız.

Taraçalı bahçeler

Eğimli arazi ıslah çalışmaları kapsamında arazide taraçalandırma yaptıktan sonra örnek resimdeki gibi bir bahçe düzenlemesi yapabilir veya çok yıllık bitkiler yerine mevsimlik bitkilerden oluşan bir bahçe peyzajı da yapabilirsiniz.

Yamaç bahçeler

Eğimli arazilerde daha doğal ve daha estetik bir bahçe düzenlemesi yapmak için yamaç bahçe tekniğini kullanabilirsiniz. Yamaç bahçelere eğimli alan doğal hali ile bahçe düzenlemesi içine alınıp peyzaj uygulaması yapılıyor.

Bahçe duvarı tekniği

Eğimli arazilerde bahçe düzenlemesi yapmak için bahçe sınırı derin bir şekilde kazılıp 60 cm toprağın altında olacak şekilde bir bahçe duvarı örülüyor. Bu duvar, toprağın kaymasını önlemek ve toprak formunu korumak için yapılıyor. Bu sayede eğimli alanda düz bir bahçe elde edebiliyorsunuz. Eğimli arazide düz bir bahçe uygulaması için birbirinden şık bahçe modellerini mutlaka incelemeli ve sonrasında bahçe modeline karar vermelisiniz.

Doğal bahçe modelleri

Eğimi az olan alanlarda doğal bir bahçe elde etmek amacıyla yamaç bahçe modelleri tercih edilir. Bu bahçe modelinde Eğimli alana ekilen bahçe bitkileri ekildikleri alanın doğal bir habitata dönüşmesini sağlayarak eğimi arka plana iter. Bu sayede doğal bir bahçe elde etmiş olursunuz.

Duvar bahçeleri

Bahçe olarak düşündüğünüz alan kayaç bir yapıya sahipse bu alanda doğal bir bahçe yerine duvar bahçesi tercih edebilirsiniz. Kayaçlarda saksıların oturacağı alanlar açabilir ve saksıları bu alanlara yerleştirerek şık tasarıma sahip bir bahçe modeline sahip olabilirsiniz.

Parçalı bahçe duvarı

Eğer bahçe yapacağınız alan ölçüleri büyükse bahçe duvarını bir kaç parçaya ayırabilir, taraçalama işlemini bahçe duvarları ile yapabilirsiniz. Örnek bahçe düzenlemesinde olduğu gibi duvar yerine beton saksılar tercih ederek bu alanı daha estetik bir duvar haline getirmek size kalıyor. Evinizin bahçesi için nasıl bir tasarım yapacağınızı düşünüyorsanız '' Nefesinizi kesecek 44 bahçeli ev modeli '' başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Akarsu ve bahçe tasarımı

Eğimli arazilerde bahçe uygulamasını daha kolay hale getirmek ve daha estetik bir bahçe tasarımı yapmak için bahçe içinde bir su yatağı oluşturabilir, su yatağının farklı kotlardan aşağı doğru akmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede oldukça zarif ve etkileyici bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

Özel tasarımlar

Eğimli arazilerde eğimin tehlike olmasını önlemek ve bahçe tasarımına artı sağlayan bir yapıya getirilmesi için özel tasarım bir şelale uygulaması yapılabilir. Bu sayede eğimden yararlanılarak bahçe içinde bir şelale uygulaması yapmakla birlikte eğimden de faydalanmış olursunuz.

- Daha güzel bahçeler için…

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!