Düz çatı yalıtımları için fikirler

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

Düz çatı yalıtımları için fikirler

umit atdağ umit atdağ
by Egeli Proje Modern
Loading admin actions …

Çatılar düz ve bindirme çatı olmak üzere ikiye ayrılır. Bindirme çatılarda çatı arası boşluk istenilen ölçülerde olduğu için yalıtım işlemleri kolay bir şekilde yapılabilirken düz çatılı evlerde yalıtım işlemleri aynı kolaylıkta yapılamaz. Düz çatılı evlerde çatı yüksekliği imar yasalarına göre yapıldığı için yükseklik istenildiği yapılamaz ve yalıtım işlemleri de oldukça zorlu olur. Evler için kullanılan çatı modelleri arasında yer alan düz çatılarda bina yüksekliği çatının izolasyonu dahil olarak hesaplanır ve projelendirilir. Bu şekilde yapılan hesaplarda çatının bitişi evin imara uygun yüksekliğidir. Özellikle teras çatı modelleri için bu durum daha önemlidir. Teras çatı modellerinde çatının yerine bir teras vardır ve bu teras sürekli kullanılan bir alan olduğundan, açık hava şartlarına maruz kaldığından yalıtımı çok titiz bir şekilde yapılmalıdır. Teraslarda birer düz çatı sayıldığı için düz çatı izolasyonu uygulamaları birebir yapılabilir. Peki düz çatı su izolasyonu nasıl yapılır ?

Düz çatı su izolasyonu için öncelikle çatı alanının altına düz çatı kaplama malzemeleri kullanılması için ahşap veya sunta bir tabaka kaplaması yapılır. Bu işlemden sonra bu alana su yalıtım malzemeleri yapıştırılır. Su yalıtım malzemeleri pürmüz yardımı ile birbirlerine ve alttaki ahşaba yapıştırılarak izole alan oluşturulur. Bu işlemden sonra yapılabilecek iki işlem vardır. Birinci işlem düz çatı altına ısı yalıtımı sağlaması için cam yünü uygulaması yapmaktır. Bu sayede en üst kat ısınma sorununun önüne geçilmiş olur. Apartmanda en üst katta oturmak güneşi fazla alıyor olması nedeni ile yazın sorun olduğu gibi su yalıtımı doğru yapılmadığında da kışın su alacağı için sorun olur. Bu nedenle cam yünü uygulaması en az 10 cm olacak şekilde düşünülmelidir. Cam yünü uygulamasından sonra en üst kısmı beton ile kaplayabilir veya çatısız ev izolasyonu yapabilirsiniz. Bu durumda düz çatı sacı kullanarak cam yününün üzerini kaplayabilirsiniz. Bu işleme açı çatı üstü yalıtım işlemi de denilmektedir. Eğer çatı izolasyonunu beton döktükten sonra yapacaksanız beton üstü ısı yalıtımı işlemlerini kurallara uygun bir şekilde yapmalısınız. Beton üstü ısı yalıtımı için çatı betonu üzerine su yalıtım malzemelerini pürmüz yardımı ile yapıştırmalı, sonrasında cam yünü uygulaması yapmalı ve son olarak düz çatı sacı veya ahşap kaplama ile en üst kaplama yüzeyini yapmalısınız. Eğer isterseniz çatı tuğlaları kullanarak görsel açıdan estetik bir çatı yapabilir ve su izolasyonunu desteklemiş olursunuz.

Çatı modelleri arasında yer alan diğer çatı modeli bindirme çatılarda da aynı işlemler su ve ısı yalıtımı düşünülerek uygulanabilir. Apartmanlarda ve iki, üç katlı müstakil evlerde son katta oturmak ısı artışının son katta yoğun olmasından ve çatı da biriken suyun son katta nem oluşturması gibi işlemler nedeni ile oldukça sorunlu bir durumdur. Bu olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına profesyonel çatı ustaları ile iletişime geçmek ve çatınızı işinin ehli kişilere bırakmak en doğru karar olacaktır.

Yalıtım için çatı yüksekliği

Evler imar yasalarına uygun olacak yüksekliklerde yapılır. eğer evinizin bulunduğu bölge de yeterli yükseklik için izin verilmemiş ise oda yüksekliğini biraz düşürebilir ve resimdeki gibi minik bir bindirme çatı, düz çatı karışımı yaparak ısı ve su yalıtım problemini çözebilirsiniz.

Taş evlerde düz çatı

Düz çatı betonarme evlerde daha fazla tercih edilse de taş evlerde de tercih edilir. Bu durum taş evlerin çatı yalıtımı için sorun oluşturabilir. Düz çatı uygulamasında yapılan izolasyon işlemleri birebir taş evlerde uygulanmalı ve ısı yalıtımı ile su yalıtımı sağlanmalıdır.

Çok katlı evler

Çok katlı düz çatılı evlerde en üst katta oturmak problemdir. Bu nedenle en üst kat fiyatları her zaman daha cüzi fiyatlara sahiptir. Ancak modern teknoloji ile çatı yalıtımı sağlanabilir, ısı yalıtımı ve su yalıtımı sağlanarak geleneksel olan bu problem ortadan kaldırılabilir. En üst katı normal hale getirmek ve doğru bir şekilde yalıtım yapmak için '' çatı malzemelerinde son dönemin en popüler 4 malzemesi '' başlıklı yazımızı okumalısınız.

Çatı derinliği

Düz çatılar için yapılacak yalıtımları gizleyebilmek adına çatı derinliği oluşturmalı, harpuşta tasarımları ile yalıtım kalınlığını gizlemelisiniz. Bu tasarımda olduğu gibi çatı yalıtımını kamufle edebilmek adına çatı derinliği oluşturulmuş.

Teras çatı izolasyonu

Düz çatılarda olduğu gibi teras olarak kullanılan çatılarda da izolasyon çok önemli bir konudur. Bu alanlarda betonarme üzerine yalıtım yerine betonarme altı yalıtım yapılması izolasyonun ömrü ve evin korunması açısından çok önemlidir.

Çatı tasarımları

Düz çatı yaparken çatı izolasyonlarını da göz önünde bulundurmak gereklidir. İzolasyon için mimarın önerdiği malzemeler ve yükseklikler hesaplanmalı ve düz çatı bu hesaplardan sonra tasarlanmalıdır. Bu şekilde doğru bir proje hayata geçirilmiş olur. Düz çatılar için doğru bir çatı tasarımı yapmak üst katta oturanların konforunu ve rahatını sağlamak anlamına da gelecektir. Bunun için çatı tasarımı yapmadan önce ilham alabileceğiniz şık düz çatı tasarımlarına göz atmalısınız.

Çatı kaplama

Bindirme çatılar ve düz çatılar benzer konseptte kaplanır ve yalıtılır. Önce en alta ahşap bir tabaka yapılır ve üzer çok titiz bir şekilde su yalıtım malzemesi ile kaplanır. Bu kaplam işleminden sonra tuğla veya betonarme ile son kaplama yapılarak çatı bitirilir.

Doğru işçilik

Eğer çatı da betonarme üstü bir kaplama işlemi yapılacaksa titiz bir işçilik yapılması, uygulama sırasında alt katmandaki yalıtıma zarar verilmemesi gereklidir. Alt katmanda yer alan yalıtım zarar gördüğü takdirde yalıtım işlemleri çöpe atılmış olur.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!