Mutfak için 11 tabure modeli

nihal e. nihal e.
Sude Camgöz İç Mimarlık Kitchen units
Loading admin actions …

Ortalama bir aile için mutfak, evde en çok vakit geçirilen alanlardan biridir. Hafta içi çocukların ev ödevi ya da öğleden sonra bir yorgunluk kahvesi içmek gibi günlük aktiviteler genellikle mutfakta yemek masası üzerinde yapılır. Bununla birlikte mutfaklarda giderek daha çok bar taburesi görüyoruz. Bar sandalyesi veya tabureler eskiden sadece barlarda kullanılırdı, şimdi ise başta mutfak olmak üzere yaşam alanlarında yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Bunda en büyük etken dekorasyon eğilimlerinin sıradan masa sandalye takımları yerine kahvaltı barından yana olması hiç şüphesiz. Kahvaltı barı ya da bar işlevi gören mutfak adaları çok popüler olduğu için tabureler de mutfak dekorunun önemli bir parçası haline geliyor.

Bar taburesi deyince kimsenin aklında standart bir tabure modeli canlanmaz, zira günümüzde çok sayıda tabure çeşidi mevcut. Bununla birlikte tabureler herhangi bir mobilyada aranan stil, işlevsellik ve dayanıklılık gibi özelliklere sahip olmalıdır. Mutfak için herhangi bir tabure almaya karar verdiğinizde kendinize şu soruları sorun:

—Tarzınıza uyuyor mu?

Kahvaltı barı popüler olduğu için çok sayıda tabure modeli üretiyor. Dolayısıyla seçeneklere göz attığınız zaman kararsız kalabilirsiniz. İlk baz alacağınız kriter mutfağın tarzı olsun. Zira pek çok tabure modern stilde üretiliyor, oysa mutfağınız klasik stile göre dekore edildiyse bu tabureler uyumsuz görünecektir.

—İşlevsel mi?

Tabureleri tüm aile kullanacaksa işlevsellik şarttır. Yani seçtiğiniz tabure modeli sadece yetişkin insanlara göre değil, çocuklara da uygun olmalıdır.. Sırt desteği ve ayarlanabilir yükseklik özelliği olan seçenekler iyi bir şekilde hizmet verir.

-Yeterince dayanıklı mı?

Aşınma düzeyinizi kolaylıkla kullanabilecek bar tabureleri seçin. Sadece arada sırada kullanabileceğiniz bir seçenek mi arıyorsunuz? Güzel beyaz, döşemeli bir tabure harika olurdu. Bununla birlikte, günlük kullanıma bakıyorsanız ve küçük çocuklar varsa, daha koyu renkli bir kumaş, metal veya ahşap dışkı daha ideal olabilir.

Bugünkü makalemizde mutfak için gerek stil gerek malzeme bakımında farklı tabure modelleri derleyerek alışverişlerinizde yardımcı olmaya çalışacağız.

1- Tek ayaklı tabure


Evlerde kullanılan tabureler arasında en popüler model fotoğraftaki örnek gibidir. Tek ayaklı ve sırt desteği olan bu modeller, mutfağa çağdaş bir hava katar. Bu nedenle modern mutfaklarda yaygın olarak kullanılır. Taburenin ayak kısmı dengeyi sağlamak için metalden yapılmış olup ağırdır. Oturma kısmı ise daha yumuşak olup farklı renkler olabilir. Bu örnekte üç adet tabureden ikisi beyaz biri ise kontrast sağlamak amacıyla siyah tercih edilmiş.

2- Basamaklı tabure


Basamaklı tabure diğer modellerin aksine işlevselliğiyle öne çıkan bir mobilyadır. Form olarak çok fazla yenilik göstermez; bununla beraber metal, plastik ve ahşap gibi farklı malzemelerden üretilebilir. Basamaklı taburenin alt kısmında adından anlaşılacağı üzere küçük bir basamak bulunur. Taburenin bir yüzü standart bir tabure işlevi görürken, basamak bulunan diğer yüzü yüksek dolaplardan bir şeyler alıp indirirken kolaylık sağlar.

3- Plastik tabure


Kahvaltı barı için tercih edilen tabure arasında en lüks olanlar deri ve metalin bir arada kullanıldığı modellerdir. Bununla birlikte ahşap tabureler de yaygın olarak kullanılmaktır. Ancak bu malzemeler genellikle yüksek maliyetlidir. Dolayısıyla daha uygun fiyatlı tabureler arıyorsanız alternatiflere yönelmelisiniz. Plastik tabureler ekonomik açıdan sizin için iyi bir seçenek olabilir. Herhangi bir kaza durumunda yenilenmesi de daha kolaydır.

4- Çağdaş tasarım


Modern bir tarzda sahip tabureler çok fazla renk, malzeme ve en önemlisi form seçeneği sunar. Yani standart bir tabure görüntüsünden uzak, tamamen orijinal ve esnek hatları olan tabure modelleri bulabilirsiniz. Bu tabureler işlevsel açıdan da daha çok fonksiyona sahiptir. Örneğin yüksekliği ayarlanabilir ya da katlanabilme özelliği vardır.

5- Metal ayaklı tabure


Yuvarlak bir formu olan tabureler için genellikle metal ayak tercih edilir. Metal ayaklar her şeyden önce uzun ömür sunar. Ahşap ve plastik gibi seçenekler arasında metal en dayanıklı ayaktır. Bunun dışında metal ışıltısı mutfağın dekorasyonunu zenginleştirir. Metal ayakları mutfağınızdaki elektronik eşyalarla ya da çelik aksesuarlarla uyumlu hale getirebilirsiniz.

6- Klasik ahşap tabure


Tabure modelleri arasında çok fazla seçenek olduğunu daha önce belirtmiştik. Bu nedenle dekorasyonun stiline göre tercih yapmak gerekiyor. Modern mutfaklar için sayısız tabure modeli mevcut. Oysa klasik veya country mutfaklar için aynı şey söz konusu değil. Klasik bir mutfakta kullanacağınız tabure veya bar sandalyesi mutlaka ahşaptan olmalı. Zira ahşap mobilyalar klasik stilde bolca kullanılır. Ayrıca sırt desteği de sandalyeye klasik bir hava katacaktır.

7- Endüstriyel bar taburesi


Modern ve klasik stil mutfaklara ne tür tabure alacağınızı artık biliyorsunuz. Peki ya diğer dekorasyon tarzları? Elbette tüm dekorasyon stillerine göre tek tek tabure modeli sıralayamayız. Fakat bazılarını göstermek mümkün. Örneğin bu tabure modeli endüstriyel stile çok uygun görünüyor. Hem formu hem rengi stilin karakteristiğini içeriyor.

8- Göz alıcı renk seçeneği


Tabureler malzeme seçeneği kadar geniş renk yelpazesi de sunuyor. Metal ya da ahşap ayaklı bir taburenin oturma kısmı dilediğiniz renkte tasarlanabilir. Dilerseniz ayakları da dahil olmak üzere tamamen renkli tabure modelleri de bulabilirsiniz. Ancak bu örnekte olduğu gibi canlı bir renk söz konusuyla sadece oturma yeri renkli olan bir tabure mutfağa daha uyum sağlayacaktır.

9- Kare şeklinde tabure


Yukarıda gördüğünüz üzere sırt destekli olmayan tabureler genellikle yuvarlak şekilde tasarlanıyor. Bununla birlikte kare formuna sahip, sırt desteği olmayan tabure modelleri bulmak da mümkün. Örnek görseldeki taburenin öne çıkan bir diğer özelliği ise küçük bir tabure olmasına rağmen rahat bir oturma alanı sunması.

10- Sırt destekli yüksek tabure


Kimi taburelerin yüksekliği ayarlanabiliyor olsa da tabureyi kullanacağınız yer, sadece mutfak barı olacaksa eğer standart bir yüksekliğe sahip sabit bir tabure de tercih edebilirsiniz. Sabit taburelerin yüksek boyutta olmasında dikkat edin. 

11- Küçük kütük tabure

Son tabure modelimiz siyah, metal ayaklı, sırt desteği olmayan yuvarlak bir tabure. Oturma kısmı özellikle ilginç zira kütükten yapılma. Plastik tabureler daha ekonomik bir seçenek olmakla birlikte çoğu insan evin doğal malzemeleri tercih ediyor. Bu yüzden ahşap ve hasır tabure modelleri daha çok ilgi görüyor diyebiliriz.

Bu yazıyı beğendiyseniz Pratik çözümlerle küçük mutfak modelleri başlığına göz atabilirsiniz.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!