Yatak odanızda lake mobilya tercih etmek için 9 neden! | homify

Yatak odanızda lake mobilya tercih etmek için 9 neden!

Homify TR Homify TR
Sonraki Mimarlık Mühendislik İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Modern Bedroom
Loading admin actions …

Mobilya seçimlerinde en önemli faktörlerden biri de pek tabii ki malzeme çeşididir. Farklı malzemeler, yaşam alanlarında farklı atmosfer ve dokular oluştururlar ve hepsinin kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Kimisi daha dayanıklı ve uzun ömürlü ama aynı zamanda daha pahalıdır, kimisi ise ekonomik ve şıktır ancak bakımı daha zordur. Mobilya modellerinde malzeme tercihleri yalnızca kullanım alışkanlıklarını değil aynı zamanda estetik görünümü de büyük oranda etkiler. Örneğin masif ahşap estetik olarak daha doğal ve country ya da rustik stil bir doku oluştururken metal malzemeler daha endüstriyel tasarımlar ortaya çıkarır. Tabii ev dekorasyonları için mobilya ve aksesuar üretimi söz konusu olduğunda teknoloji ve üretim olanakları geliştikçe ve ilerledikçe malzeme çeşitliliği de zenginleşiyor ve cam, ahşap, çelik gibi temel hammaddelerin yanı sıra pek çok farklı kompozit ve yeni nesil malzeme de evlerimizde yerlerini alıyorlar. Son yılların en çok tercih edilen popüler yeni nesil malzeme cinsi ise lake. Peki lake nedir ve neden geçtiğimiz yıllar içinde bu kadar popüler hale geldi? 

Lake, kelime anlamı olarak laka ya da lak denilen malzeme ile cilalanmış olan yüzey anlamına gelir. Laka denilen malzeme ise en basit haliyle katran ve balmumu gibi bazı hammaddelerden meydana gelen bir tür reçine. Eskiden Uzak Doğu’da bazı bitki özlerinden yapılan bu cila türü gün geçtikçe modern üretim teknolojilerine uyum göstererek endüstriyelleştirilmiş ve bugünkü halini almış. 

Laka ile cilalanan yüzeylerden oluşturulan mobilya tasarımlarının bugün revaçta olmasının pek çok nedeni var; birincisi lake mobilyaların oldukça sert, dayanıklı ve uzun ömürlü yüzeylerinin olması. İkincisi lake mobilyaların, bu malzemeyi meydana getiren temel unsur cila olduğu için ve ana malzeme olarak genellikle ucuz ama dayanıklı işlenmiş bir ahşap türü olan mdf kullanıldığı için masif ahşap gibi alternatiflerine göre çok daha ekonomik olmaları. Üçüncüsü ise oldukça pürüzsüz ve parlak bir yüzey ortaya çıkması ve renk seçeneğinin de fazla olması dolayısıyla modern dekorasyonlar için estetik avantajları bulunması.

Lake mobilyalar mutfak ve banyo dolaplarından oturma odalarındaki masa, sehpa ve televizyon ünitelerine; çalışma odalarından yatak odalarına kadar her mobilya ve yaşam alanında kullanılabiliyor ancak en yaygın kullanıldıkları odaların mutfak ve yatak odaları olduğunu söylemek mümkün. Mutfaklarda dolap kapaklarında sık sık rastladığımız lake yüzeylere yatak odalarında takım mobilyalar olarak rastlıyoruz. İşte yatak odalarında lake mobilya tercih etmeniz için ilham verecek 9 mobilya modeli ile göz alıcı dekorasyonlar…  

1- Sert ve dayanıklı yüzeyler

Lake mobilyaların en büyük artıları çok sağlam bir yapıya sahip olmalarıdır. Laka cila yalnızca basit bir cila olarak düşünülmemeli çünkü bu cila türünün uygulaması 15-20 kat üst üste ve oldukça incelikli bir işlem ile gerçekleşiyor ve bu sayede de laka diye adlandırılan malzeme, basit bir ciladan sağlam bir kaplamaya dönüşüyor. Lake mobilyaların sert yüzeyleri onları eşsiz bir dayanıklılıkla buluşturur. Bu da yatak odası mobilyaları için lake yüzeyleri oldukça elverişli hale getiriyor. 

Bu örnekte yerden bağımsız gibi görünen şık ve modern yatak bazasının lake şıklığı ile dizayn edilirken, giysi dolabının da pürüzsüz ve sağlam görünümü ile bazaya uyum sağladığını görebiliyoruz.

2- Dolap kapakları için ideal seçim

Mutfaklarda lake malzemeler en çok mutfak dolabı kapaklarında kullanılıyor demiştik; giysi dolaplarında da lake kapaklar oldukça yaygın. Özellikle bu örnekte olduğu gibi gömme dolaplarda sürgülü kapılar lakenin akıcı parlaklığı ile göz kamaştırıcı ve oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü bir kullanıma kavuşuyor. 

3- Süslemeli modeller

Lake mobilya denilince aklınıza sadece düz ve parlak yüzeyler geliyorsa biraz ezberinizi bozmaya ne dersiniz? İşlemeli, kabartmalı ve varaklı süslemeler yalnızca doğal ahşap mobilyalarda uygulanabilen estetik unsurlar değil; örnek yatak odası takımında da gördüğümüz üzere, lake mobilyalarda da varaklı işleme ve oymalar hayata geçirilebiliyor. Bu tarz süslemeler sayesinde de çoğunlukla modern ve minimal yaşam alanlarında akıcı ve sade bir doku ile kullanılan lake yüzeyler, klasik ve gösterişli yatak odalarında da kullanılabiliyor. 

4- Hem şık hem ekonomik

Lake mobilyaların en büyük avantajlarından bir diğeri ise aynı kalitede, sağlamlıkta ve şıklıkta olan alternatiflerine göre oldukça ekonomik olmalarıdır. Bunun nedeni ise lake boya ve cilaların genellikle mdf adı verilen ucuz ama dayanıklı malzeme ile kullanılması. MDF, sert veya yumuşak ahşap kalıntılarının parçalanıp ahşap life çevrilmesi ve daha sonra bu liflerin yüksek ısı ve basınç altında mum ve reçine tutkal ile oluşturulan levhalara dönüştürülmesine deniyor. Yani kısa ve öz bir şekilde MDF için sıkıştırılmış ahşap lifleri diyebiliriz. Masif ahşaptan çok daha ekonomik olan MDF üzerine laka cila atıldığında da oldukça ekonomik ama son derece uzun ömürlü ve şık bir mobilya edilebiliyor. 

5- Sınırsız renk seçenekleri

Yatak odasında lake mobilya tercih etmeniz için bir diğer neden: Sınırsız renk seçenekleri! Laka boyalar renk konusunda sizi sınırlamıyor, bu sayede de istediğiniz renkte ve aynı akıcı ve pürüzsüz görünümde mobilyalara sahip olabiliyorsunuz. 

6- Çocuk odaları için de ideal

Uzun ömürlü ve dayanıklı olmaları lake mobilyaları yalnızca ebeveyn yatak odaları için değil, aynı zamanda çocuk odaları için de oldukça cazip hale getiriyor. Çocuk odaları için mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, yüzeylerin kolay çizilmemesi ama kolay temizlenebilmesi, darbelere karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olması… Bu özelliklerin her biri kaliteli lake mobilyalarda bulunan özellikler. 

7- Mat lake mobilyalar

Her ne kadar çoğu lake mobilya parlaklığı ile öne çıksa da ve genellikle parlak lake yüzeyler daha yaygın şekilde kullanılsa da istenildiğinde mat lake yüzeyler de üretilebiliyor.

8- Her malzemeye uyumlu

Ve lake mobilyaların özellikle yatak odası dekorasyonlarında öne çıkan bir diğer avantajı: Lake mobilyalar diğer malzemeler ile mükemmel bir uyum sergiliyor. Örneğin ahşap bir mobilyanın yanında plastik bir masa yerleştirirseniz doku ve görünüm açısından plastiğin ahşabın yanında göze batacağını görebilirsiniz. Oysa lake mobilyalar hem ahşabın doğallığını hem de plastiğin pürüzsüzlüğünü bir arada taşıyor; metal parlaklığı ve cam gibi berrak yüzeyi sayesinde de metalden ahşaba, camdan plastiğe her türlü malzeme ile uyum sağlayabiliyor. 

9- Kullanışlı lake giysi dolapları

Lake mobilyaların işlenmesi ve şekillendirilmesi de kolay olduğundan bu örnekteki gibi kapsamlı giysi dolapları tasarlamak için de idealler. Zaten bu yüzden bugün kullanışlı giysi dolaplarının çoğu lakeden üretiliyor. 

Farklı ve kullanışlı giysi dolapları için bkz: Hayatınızı kolaylaştıracak 13 yatak odası gardırop modeli 

6 ideas on how to display your home accessories
Arrow navigation 3b3136b1
Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!