Aydınlatma ünitelerinde enerjiden tasarruf etmek için 8 ekonomik çözüm | homify

Aydınlatma ünitelerinde enerjiden tasarruf etmek için 8 ekonomik çözüm

Meral Eser Meral Eser
Kerim Çarmıklı İç Mimarlık Classic style corridor, hallway and stairs
Loading admin actions …

Aydınlatma sistemlerinde enerji tasarrufu sağlamak ekonomik açıdan avantaj sağlar. Dünyadaki enerji tüketimi bakımından tasarrufun sağlanması ise kaynakların tüketimini azaltır ve uzun ömürlülük sağlar. Oturma odası dekorasyonu konukların ağırlanması ve günüm büyük bir bölümünün geçtiği yaşam alanları olması dolayısıyla aydınlatma üniteleri bakımından en özenilen yerdir.

Gerek işletmeler gerekse konut projeleri aydınlatma sistemleri için enerji tasarrufu sağlayacak akılcı çözümler mevcut. Bu yazımızda aydınlatma sistemleri ile ilgili yapılabilecek tasarruf önerilerine yer verdik.

Aydınlatma üniteleri deyince akla ilk gelen enerji tasarrufu sağlayan lamba türleridir. % 80 civarı enerji tasarrufu sağlayan ampul çeşitlerinin yanı sıra yaşam alanlarını aydınlatırken tasarruf etmemizi sağlayacak neler yapılabilir, alınabilecek önlemleri bir araya getirmeye çalıştık. Doğal ışık ihtiyacının muntazam karşılanmasını sağlayan bir düzen oluşturmak, aydınlatma sistemlerini tasarruf edecek şekilde düzenlemek ekonomik yönden yarar sağlayacaktır.

Aydınlatma sistemleri ve üniteleri kullanılırken enerjiden tasarrufu yapmanızı sağlayacak ekonomik çözümlere yer verdik. Hem ekonomik yönden bütçenize hitap eden hem de enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma önerileri için alt başlıklarımızı mutlaka gözden geçirin.


1. Doğal ışık ihtiyacını maksimum oranda karşılayın

Doğal kaynakların etkin kullanımı ile enerji tasarrufu sağlamak, çevresel faktörler göz önüne alındığında sürdürülebilirliği arttırır. Gün ışığı ihtiyacını muntazam karşılayan çözümler üretirseniz daha az ısı kaybı olur ve elektrik ya da ısı kaynaklı enerji tasarrufu sağlanır.

Yeni bir ev dizayn ediyorsanız geniş pencere açıklıkları doğal ışığı muntazam alması bakımından fayda sağlar. Pencere sayısını arttırmanın yanı sıra, dekorasyonda da gün ışığını daha fazla almayı sağlayacak perde çeşitlerini kullanarak evinizi aydınlatabilirsiniz.

Sağlıklı bir yaşam için doğal ışığın faydaları hem fiziksel hem de ekonomik açıdan sayılabilir. Her sabah evinizi havalandırın ve perdelerinizi açarak gün ışığı alan yaşam alanları oluşturun. Dekorasyonda pencere dekorları ile ilgili iç mimarların projelerine göz atabilir, doğal ışık ihtiyacını muntazam karşılayan pencere önü dekorlara göz atabilirsiniz.


2. Aydınlatmada enerji tasarrufunun avantajları nelerdir?

Verimli aydınlatma yöntemleri ile dünya kaynaklarını daha verimli kullanmak mümkün. Çevreci yaklaşımla tüketicilerin beklentilerini karşılayacak ve tüketim kaynaklarını etkin kullanmak ya da devamlılığını sağlamak amacıyla enerji tasarrufu yapılır.

Aydınlatmada enerji verimliliği sağlamak amacıyla zamanlayıcı ya da fotoselleri gözden geçirmeyi ihmal etmeyin, kontrol edin. Enerji tasarrufu açısından sensörlerin kontrol edilmesi ihmal edilmemelidir.

Merdiven aydınlatması için birçok sayıda düşük kuvvetli ampul yerine yüksek güçlü ampuller kullanabilirsiniz. Merdiven altı alanlar genellikle daha karanlık bir atmosfere sahiptir. Çok karanlık ve kasvetli atmosfer oluşsun istemeyiz. Dolayısıyla karanlık yerlerde enerji verimliliği sağlamak amacıyla düşük güç harcayan ampuller çok sayıda kullanılır. Eğer merdiven altı ya da başka alanlarda çok karanlık yerleri aydınlatmak istiyorsanız, çok sayıda düşük güç harcayan ampul kullanımı yerine tek ve aydınlatma gücü yüksek bir lamba türü kullanmanızı tavsiye ederiz. Karanlık alanlar için hem bütçe yönünden hem de enerji tasarrufu bakımından iyi aydınlatan bir lamba türü kullanmak, çok sayıda lamba kullanımı yerine daha avantajlıdır.
3. Lamba seçimi en yüksek lümpen/watt oranlarına göre yapılmalı

Doğru aydınlatma yöntemleri ile evinizi dekore edebilirsiniz. Işıklandırma unsurları bir evin önemli ihtiyaçlarının başında gelir ve dekorasyonu doğrudan etkiler. Daha sıcak bir atmosfer oluşturmak için edineceğiniz aydınlatma üniteleri ile dinamik bir atmosfer oluşturacağınız lamba türleri farklılık gösterecektir.

Evinizi dekore ederken sarı ışık tonları oturma ve yatma alanları için ideal ışık tonudur. Nitekim doğal ışık tonuna en yakın renk, sarı ışık tonudur. Dikkat gerektiren alanlarda ise odağınızı bozmayacak beyaz ışık kullanımı idealdir. Banyo ve tuvalet, çalışma alanları bu iş için idealdir. Lamba seçimi en yüksek lümpen/watt oranlarına göre yapılmalı, buna yüksek verimli lamba türü ile daha az sayıda aydınlatma ünitesine ihtiyaç duyabilirsiniz.


4. Koyu renkler yerine açık renk tonlarını kullanın


Bir evin tavan dekorundan duvar ve döşeme zeminine açık renk tonlarının kullanılması daha aydınlık bir atmosfer oluşturmayı kolaylaştırır ve daha az enerji tüketimi için fayda sağlar.

Aydınlatma aksesuarları ve abajurları seçerken açık renk tonları ya da şeffaf tonları tercih edebilirsiniz. Işığı daha fazla geçiren aydınlatma aksesuarları ile verimliliği arttırabilirsiniz.

Saydam materyaller, lake dolaplar, parlak ve ışığı yansıtan kaplama türleri, metalik gümüş dekor öğeleri ışığı daha da yansıtır. Işığı daha fazla yansıtan materyallerin dekorasyonda kullanımı ile daha ferah bir atmosfer oluşur, geçiş alanları için daha aydınlık bir görünüm sağlanır.5. Çok sayıda düşük güçlü lamba yerine yüksek güçlü tek lamba kullanmak

Eğer bir yaşam alanında daha fazla ışığa ihtiyaç duyuyorsanız, çok fazla sayıda düşük güçlü lambalar kullanmak yerine yüksek aydınlatma gücüne sahip lambalar kullanarak totalde tasarruf edebilirsiniz. Genellikle çok sayıda lamba türü kullanılarak karanlık alanlar aydınlatılmaya çalışılır ve lamba sayıları toplanıldığında daha fazla enerji tüketildiği görülür. Birçok küçük lambanın aydınlatma ihtiyacını daha yüksek verimli aydınlatma gücüne sahip aydınlatma üniteleri ile karşılayabilir, düşük bütçeli çözümlerle faturalara yansımasını önleyebilirsiniz.

6. Enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma cihazlarını kullanın

Cihazlar ve aydınlatma aksesuarları enerji tüketimini arttıracak modellerden değil; tasarruf sağlayacak modellerden tercih edilmelidir. Aydınlatma üniteleri için ortamdaki koyu renklerin ağırlığı tüketim farkı yaratır. Duvar dekorları için şık aydınlatma ünitelerini kullanırken, elektrik sistemleri göz önünde bulundurularak uzmanlar tarafından maksimum verim ile minimum bütçe oranlarını sağlayacak yüksek performans göz önünde bulundurulmalıdır.


7. Halojen ve normal ampul yerine fluoresan ampuller kullanın

Gündüz vakti kararan havanın ışık ihtiyacını arttırmasıyla beraber aydınlatma üniteleri daha fazla kullanılmaya başlanmış olabilir. Gündüz saatleri ışıklandırma ihtiyacını karşılamak için evi aydınlık göstermenin yollarını düşünebilirsiniz.

Halojen lambalar ya da normal ampul kullanımı enerji tüketimini arttırır. Dolayısıyla enerji tasarrufu sağlayan fluoresan ampullerin kullanımına yönelebilirsiniz.8. Tasarruflu lambalar 9W-23W, LED lambalar 8W-20W arası

Enerji tasarrufu sağlayan ampul türleri daha az elektrik yükü oluşturacağı gibi kullanım ömrü bakımından da uzun süre yeterli olacaktır. Doğal ışık tonuna en yakın sarı tonu uygundur ve sağlıklı bir yaşam için idealdir.

Eğer LED ampul alacaksanız ışığın gücünü mutlaka göz önünde bulundurun. Sarı ışık ampul modellerini oturma alanları, yatak ve dinlenme alanları için tercih edebilirsiniz. Beyaz ışık tonlarını ise daha dikkat ve odak gerektiren alanlar için kullanabilirsiniz. Çalışma alanları, banyo ve tuvalet alanları beyaz ışık kullanımı için uygundur.

Tasarruflu ampul kaç watt olmalı diyenler için kabataslak tasarruflu lamba güçlerini sıralayalım: 9W, 14W, 19W ya da 23W tasarruflu ampul modellerini temin edebilirsiniz. Bulunduğunuz ortamdaki yaşam mahalinin ışık ihtiyacına göre aydınlatma gücü ve verimlilik özellikleri değişecektir.

LED lambalar ise benzer niteliklerle enerji verimliliği sağladığı gibi lamba güçleri değişebiliyor. 8W, 13W, 17W ya da 20W LED ampul modelleri de ayrıca temin edilebilir. Tasarruflu lamba modelleri %75'e kadar enerji tasarrufu sağlarken, LED lamba türleri %80' varan enerji tasarrufu sağlıyor.


Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca 'Güneş görmeyen mutfaklar için 10 aydınlık çözüm' yazımıza da göz atabilirsiniz.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!