Sağlıklı bir ısıtma sisteminin anahtarı: Kombi bakımı

Homify TR Homify TR
İndeko İç Mimari ve Tasarım Classic style corridor, hallway and stairs
Loading admin actions …

Sonbahar artık yerini kışa bırakmaya hazırlanırken yatak odalarından oturma odaları ve mutfaklara kadar her yaşam alanı için evlerimizdeki kış hazırlıkları da yoğun bir şekilde devam ediyor. Kış mevsiminde sağlıklı bir ev için de mutlaka odalarımızı yeterli sıcaklıkta tutmamız gerekiyor elbette. Türkiye’de şehir merkezlerinde en çok kullanılan ev ısıtma yöntemlerinin başında da doğalgazlı sistemler geliyor. Doğalgaz ile ısınan evlerde yakıtı düzenli ve belirli ayalara göre yakan ve eve dağıtan araç olan kombiler kış mevsiminde oldukça büyük bir önem taşıyorlar haliyle. Ayrıca kombiler yalnızca doğalgazlı evlerde değil, nadir görülse de LPG ile çalışan ısıtma sistemlerinde de kullanılabiliyorlar. 

Kombilerin sağlıklı çalışabilmesi için belirli aralıklarla mutlaka bakımlarının yapılması gerektiğini unutmamak gerek. Uzmanlar her sene yoğun kış soğukları başlamadan önce kombinizi bakımdan geçirmeniz gerektiğini özellikle belirtiyorlar. Eğer bu sene periyodik doğalgaz ve kombi bakımınızı henüz yaptırmadıysanız bu yazı ile size bunu hatırlatmış olalım.  

Peki kombi bakımı nasıl yapılır? Bakım yapılmazsa ne olur? Kombi bakım maliyeti ne kadardır? İşte bu konuda bilmek istediğiniz şeylerin cevapları…

Kombi bakımı neden gerekli?

Önce kombilerin neden bakım istediğinden ve düzenli bakım yaptırılan kombilerin avantajlarından bahsedelim. Kombiler bildiğimiz gibi gaz ile belirli bir suyu ısıtarak evdeki radyatörlere dağıtarak evimizi ısıtan merkezi bir elektronik sistemin beynidir. Ve gündelik hayatımızda kullandığımız her elektronik cihaz gibi zaman içinde kullanıldıkça eskiyen ve kirlenen parçaları bulunur. Kombiler son teknoloji ile son kullanıcı için oldukça pratik ve güvenli bir kullanım alışkanlığı yaratıyorlar. Gelgelelim kombinin iç sistemleri aslında o kadar da basit değil ve ancak bu sistemin içindeki her bir parça düzgün çalıştığı takdirde evimizi düzgün ve sağlıklı koşullarda ısıtabiliriz. 

Kombilerin içlerinde bulunan parçaların bazıları zaman içinde eskir, kireçlenir ya da kirlenir. Özellikle kombinin ana kazanı kirlendiğinde kalorifer peteklerinin evinizi yeterince ısıtmaması durumu ortaya çıkar. Kombinin maksimum verimle çalışması için kirlenen, kireçlenen ve eskiyen parçaların bakımlarının yapılması ve gerekli görülen eski parçaların değiştirilmesi gerekir.  

Kombilerin bakımının düzenli yaptırılması demek hem evinizin daha iyi ısınması hem de doğalgaz faturanızın azalması anlamına gelir çünkü verimli çalışmayan bir kombi gereksiz yakıt harcamasına rağmen yeterli ısınmayı sağlamayacaktır.

Periyodik kombi bakımı yapılmazsa ne olur?

Kombi bakımlarının enerji tasarrufu ile daha iyi bir ısınma olanağı sağladığını yukarıda açıklamıştık. Ancak düzenli kombi bakımının yaptırılmaması başka riskler de taşıyor. Kombinin eskiyen ve kirlenen parçalarının yenilenmemesi ve temizlenmemesi durumunda kombi işlevini tam olarak yerine getiremeyeceği gibi aynı zamanda da ısıtma sisteminin bozulma ve ani hasar riski de artar. Bazı durumlarda kombinin ana çalışma tetikleyicisi olan elektronik kart devrelerinin hasar görerek sistemin tamamen bozulduğunu da görebiliyoruz. Yani kombi bakımı düzenli olarak yapılmadığı takdirde kombinin kış ortasında bozulma ve size çok daha büyük masraflar çıkarma ihtimalini de göz önünde bulundurmalısınız. Sonbaharda profesyonel ısıtma, soğutma ve klima uzmanları tarafından bakımı yapılan bir kombiyi kış boyunca gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz ancak bakımını aksattığınız bir kombi tüm kış size sorun yaratma potansiyeline sahiptir. Masraflar bir yana, en yoğun kış aylarında ısıtma sisteminizin çökmesi durumu ile de karşı karşıya kalmak istemiyorsanız özellikle garanti süresi dolmuş olan kombilerinizin bakımını her sene mutlaka yaptırmanızı tavsiye ediyoruz.

Kombi bakımı nasıl yapılır?

Öncelikle profesyonel olmayan kişilerin kombi bakımını kendilerinin yapmasını kesinlikle önermiyoruz çünkü kombi oldukça ustalık isteyen bir elektronik sistem. Ancak kombi bakımı yaptırırken süreci kontrol edebilmeniz için kombi bakımının nasıl yapıldığını merak edenler olacaktır. Kombi bakımını mümkünse yetkili servislere yaptırmanızı tavsiye ederek bu süreç hakkında genel bir bilgi verelim: 

Kombi bakımı yapılırken önce kombinin sıcak su ve kalorifer bölümleri kontrol ediliyor. Daha sonra sistemin su sızdırıp sızdırmadığına bakılıyor ve bu kontrollerden sonra kombinin içi açılarak iç sistem kontrol edilmeye başlanıyor. Eğer kombinin içinde kirlenme ve tozlanma varsa önce bu kirler ve tozlar temizleniyor. Ardından sistemin elektronik bağlantıları ve hatları kontrol edilerek baca fanı temizleniyor. Ardından kombi genleşme tankının durumuna bakılıyor ve basınç ayarları yapılıyor. Son olarak da kombinin kalorifer hattındaki filtreler temizleniyor.  

Bu işlem sırasında eğer eskiyen ve arızalanmaya yatkın parçalar varsa bu parçalar da ortaya çıkar ve yetkili servis size bu parçaların değişmesi gerekip gerekmediği hakkında bilgi verir ve sizin de onayınızda eski parçalar yenilenerek kombiniz kışa hazır hale getirilir.

Kalorifer peteklerinin temizlenmesi

Kombi bakımı ile radyatör temizliği genellikle aynı işlem olarak algılansa da aslında kombi bakımı kombinin elektronik işlevlerinin kontrolünü kapsar ve petek temizliği bundan farklı ve ayrı bir işlemdir. Elbette kombi bakımını petek temizliği ile birlikte yapan firmalar da mevcut ancak bu iki işlemi ayrı ayrı da yaptırabilirsiniz. 

Petek temizliği tesisattan gelen suyun temizliğine göre kombi bakımı gibi her sene mutlaka yaptırılması gereken bir işlem değildir. Tesisattan gelen ve peteklerin içinde dolaşarak evinizi ısıtan suyun kirli ve tortulu olması durumunda kombinize bağlı olan radyatör filtereleri tıkanacak ve peteklerin içinde su rahatlıkla dolaşamayacaktır. Bu da ısı kaybına neden olur ve evinizin yeterince ısınamamasına yol açar.  

Eğer kalorifer peteklerinizin üst kısmı ısınıyor ancak alt kısımları yeterince ısınmıyorsa bu petek temizliği yaptırmanız gerektiğini anlamına geliyor. Eğer kalorifer peteklerinizin her bölgesinde ısı miktarı aynı ise tesisatınızdan peteklere kirli su gelmediği anlamına gelir ve bu durumda petek temizliği yaptırmanıza da gerek yok diyebiliriz.

Petek temizliği nasıl yapılır?

Kalorifer peteklerinin verimli çalışması için radyatörlerin içindeki kirli suyun boşaltılması ve petek içlerinin temizlenmesi işlemi birden çok yöntemle yapılabiliyor. Bazı profesyonel kalorifer ustaları petekleri bir hortum yardımıyla pis suyu akıtarak temizlemeyi tercih ederken bazıları bu işlem ve ardından petek içlerinin yıkanması ve durulanması için petek temizleme cihazı kullanıyorlar. Bu iki yöntem de etkili yöntemler diyebiliriz. Son yıllarda sık sık karşımıza çıkan yöntemlerden biri de kimyasal ilaç kullanarak petek temizliği yapmak. Belirli kimyasal ilaçlar peteklerin içinde dolaştırılarak tüm tortunun hızlı bir şekilde atılması sağlanan bu temizleme yöntemi aslında kombi uzmanları tarafından çok da önerilen bir yöntem değil. Her ne kadar ilaçlarla petek içlerinin daha iyi temizlendiği söylense de bu kimyasal ilaçlar özellikle tesisatta bir açık olduğunda daha büyük hasarlara yol açabiliyor ya da kombinin ana parçalarına zarar verebiliyor. Bunun için öncelikle ilaçsız temizleme yöntemlerini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Kombi bakımı ne kadara mal olur?

Her ne kadar her şehir, bölge ve kombi markası ve modeli için ücret değişiklik gösterecek olsa da kombi bakım ücretleri genellikle 100 TL civarından başlıyor ve belirttiğimiz koşullara göre yükselebiliyor. Elbette bu ücretlere 50 TL’den başlayan servis ücretinin ekleneceğini de unutmayın. 

Petek temizliği ücretleri ise kombi bakımına göre daha değişken diyebiliriz. Kalorifer peteği temizliği yapan firmanın kullandığı temizleme yöntemi, donanım ve konumu; bunların yanı sıra evdeki peteklerin büyüklüğü ve sayısı da ücret konusunda etkili olan durumları oluşturuyor. Petek temizliği yaptırmadan önce birden çok firmadan fiyat öğrenmenizi ve kullandıkları temizleme yöntemi hakkında bilgi almanızı öneriyoruz. 

Ayrıca kombi bakımınızı mutlaka yetkili servislere yaptırmalı ve işin ehli olmayanlara bu konuda güvenmemenizi de tavsiye ediyoruz.

​- Yeni eviniz için ısıtma seçeneklerini mi gözden geçiriyorsunuz?

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!