Kış soğuklarında evinizi ısıtmanın 11 ekonomik yolu

Homify TR Homify TR
MPW Carpet Walls & flooringCarpets & rugs
Loading admin actions …

Soğuk kış günlerinde ısınma ihtiyacınızı karşılamak için ekonomik yöntemler tercih etmelisiniz. Isınma faturanızın çok yüksek gelmemesi ve bütçenizi sarsmaması adına ilginç ev ısıtma yöntemleri tercih edebilirsiniz. Sıcak su kullanarak zeminler için özel ısıtma yöntemleri kullanabilir veya ekonomik ısınma sistemleri içinde yer alan odun sobalarını tercih edebilirsiniz. Odun sobası ve zemin altı ısınma sistemleri en ucuz ev ısıtma sistemleri arasında yer almaktadır. İlginç ev ısıtma sistemleri için tercih edeceğiniz zemin altı ısıtma sistemlerinde profesyonel uygulamalar yapılmalıdır. Bu alanda profesyonel döşeme ustaları ile çalıştığınızda her açıdan avantaj elde etmiş olursunuz. Profesyonel döşeme ustaları hem zemin estetiğini kusursuz bir şekilde uygulayacak hem de ısınma ihtiyacınızı profesyonel bir şekilde karşılamanızı sağlayacaktır. Ucuz ısınma yöntemleri için çatınıza solar sistemler kurabilir, elektrikli ısınma yöntemlerinin enerji ihtiyacını çok ekonomik bir şekilde karşılayabilirsiniz. Ekonomik ısınma sistemleri için solar sistemler hayati öneme sahiptir.

Türkiye’de genellikle Ekim ayından Nisan hatta bazı şehirlerde Mayıs ayına kadar doğalgaz, elektrik ya da kömürle çalışan ısıtma sistemleri kullanılıyor. Bu da elbette senenin yarısında evlerimizin giderlerinin bir hayli arttığı anlamına geliyor çünkü hepimizin bildiği gibi evleri ısıtmanın ekonomik bedeli pek de ucuz sayılmaz. Ancak ısınma masrafları elbette kaçınılabilecek ya da tasarruf edilebilecek bir masraf kalemi değil çünkü özellikle yoğun kış koşullarında sağlıklı bir ev ortamı için temel ihtiyaçlarımızdan biri sıcak yaşam alanları. Gelgelelim kışın evimizi daha sıcak tutmanın ve yakıt masrafını biraz olsun azaltmanın bazı yolları da yok değil. Aslında evlerimizde yapacağımız ufak tefek değişikliklerle yaşam alanlarımızı daha ekonomik bir şekilde daha sıcak hale getirebiliriz. Kışın soğuk havaların gelmesini durdurmak mümkün değil tabii ki ama yüksek ısıtma faturalarını belirli bir düzeyde tutmak ve evinizi daha doğal bir şekilde ısıtmak için adımlar atabilirsiniz. Üstelik bu değişimler evinizin kış dekorasyonu için de estetik dokunuşlar taşıyor. Daha fazla uzatmadan hemen kış mevsiminde evinizi hem güzelleştirecek hem de ısıtacak dekorasyon önerilerimize geçelim isterseniz…

Klasik odun sobaları

Odun sobaları en ekonomik ısınma yöntemleridir. Isınma amaçlı olarak kullanılan sobalar fayans zeminler için risk oluşturur. Isınıp soğuyan fayansların yüzey estetiği kaybolur, renkleri solar ve bir süre sonra yerlerinden çıkar. Bu nedenle uzun kullanımlar sonrasında fayans değiştirmeniz gerekebilir. Fayans değiştirme işlemi hakkında bilgi edinmek için '' Kırmadan dökmeden değişim: Fayans nasıl boyanır? '' yazımızı inceleyebilirsiniz.

1- Perdelerinizi kullanın…

Gün ışığının verdiği ısı hem doğal ve sağlıklı hem de ücretsiz! Dolayısıyla evinizin güneş alan odalarını gündüz saatlerinde iyi değerlendirerek evinizi birkaç derece daha sıcak hale getirebilirsiniz. Gündüz kullandığınız tül perdelerin olabildiğince ince ve güneşi geçiren modellerden olması her zaman işe yarar. 

Aynı şekilde hava karardığında da kalın perdelerinizi sadece mahremiyet sağlayan bir araç olarak değil aynı zamanda bir ısı yalıtım aracı olarak düşünmelisiniz. Kalın ve ağır perdeler geceleri pencerelerden gelen soğuk havayı engeller. Yani gündüz en ince tül perdeleri, gece ise en kalın fon perdelerini kullanmak kış mevsiminde faturalarınızı rahatlatacaktır.

2- Pencere ve kapılardaki hava alan boşlukları kapatın

Her ne kadar yeni PVC çift camlı pencerelerde pek görülmese de eski tip ahşap ya da alüminyum pencerelerde zaman içinde kenarlarda bazı açıklıklar oluşabiliyor ve bu açıklıkların özellikle kış mevsiminden önce tamir edilmeleri gerekiyor. Yapı marketlerden satın alabileceğiniz pencere macunları ile pencerelerinizin hava alan boşluklarını kendiniz de basit bir şekilde tamir edebilirsiniz. 

Aynı şekilde kapıların alt kısmında bulunan boşluklar da soğuk havanın içeri sızmasına neden olur. Giriş kapılarında ya da kaloriferin açık olmadığı odaların kapılarında zeminle kapı arasında kalan boşluğu dolduran köpük ya da sünger şeklinde aparatlar bulunuyor. Çoğunlukla kendiliğinden yapışkanlı olan bu kapı aparatlarını kapı altlarına monte ederek ısı tasarrufunda bulunmak mümkün.

3- Halı seçimi

Halılar kış mevsiminde evimizin en vazgeçilmez dekorasyon unsurlarının başında geliyor çünkü zemin aslında en çok ısı yalıtımı isteyen yüzeylerden biri ve halısız zeminler yüzde 10’a varan ısı kaybına neden oluyorlar. Olabildiğince geniş yüzeylere yayılan kalın halılar tercih etmek her zaman evinizi çok daha sıcak hale getirir. Halı seçiminde dikkat etmeniz gereken bir diğer faktör ise ilmek sayısı. Sık dokunmuş yani yüksek ilmek sayısına sahip bir halı çok daha iyi bir yalıtıcıdır. Bu yüzden kış mevsiminde evinizi daha iyi ısıtmak istiyorsanız soğuk havanın zeminden yayılarak kolayca dolaşımını sağlayan gevşek dokunmuş halılardan kaçınmalısınız.

4- Mobilyaların yerini değiştirin

Özellikle oturma odalarında sıklıkla karşılaştığımız dekorasyon hatalarından biri de kanepeleri kalorifer peteklerinin önüne yerleştirmektir. Bu dekorasyon yazın sizin için en iyisi olabilir ama kışın peteklerin önünde duran mobilyalar radyatörlerden yayılan ısının engellenmesine neden olur ve bu da evinizin daha soğuk olmasına yol açar. Kışın dekorasyonunuzun yerleşiminde değişiklikler yaparak radyatörlerin açıkta kalmasını ve oradan gelecek ısının rahatça yayılmasını sağlamalısınız.

5- Folyo ile ısıyı yönlendirmek!

Bu yöntem eskiden oldukça yaygın olarak kullanılıyormuş ama elbette modern yaşamın içinde unutulmuş ve tabii bazı estetik kaygılarla da eskimiş bir yöntem, ama aslında dekorasyonu olumsuz yönde etkileyen bir görünüm oluşturmuyor. Kalorifer peteklerinin arkasına, duvara yapıştırılmış şekilde folyo yerleştirirseniz radyatörlerden dış duvarlara aktarılan gereksiz ısı kaybının da önüne geçebilirsiniz. Folyo ısıyı içeri doğru yansıtır ve oldukça hissedilir bir fark yaratır.

6- Radyatörlerin üzerine raf yerleştirin

Apartman dairelerinde yaşayanlar çoğunlukla doğalgaz ile ısındıkları için kaloriferlerin verdiği ısının iyi değerlendirilmesi elbette önemli. Bu konuda yapabileceğiniz bir şey daha var: Radyatörün üzerine bir raf koymak, özellikle de yüksek tavanlara sahipseniz sıcaklığı yönlendirmeye yardımcı olabilir. Bildiğimiz gibi ısınan hava yükseliyor, özellikle pencere altında yer alan kalorifer peteklerinde yükselen havanın ısısı pencere ile perde arasına sıkışabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için de radyatörün üstüne yerleştirilen bir raf havayı yatay yönde yönlendiriyor.

7- Kullanılmayan odaları her zaman kapalı tutun

Misafir odası, çalışma odası, misafir tuvaleti gibi her zaman kullanılmayan odaların kapılarını sürekli kapalı tutmak ve bu odalardaki petekleri kapatmak da gereksiz enerji kaybının önüne geçecektir. Misafiriniz gelmeden önce ya da çalışma odasına ihtiyaç duyduğunuzda odayı ısıtmak için petekleri açmak yeterli…

8- Tavan vantilatörünü tersine çevirin

Oldukça enteresan bir öneri olduğunun farkındayız ama işe yarıyor! Tavan vantilatörleri yaz boyunca hava sirkülasyonu sağlamak için harika birer araçtır; fan bıçakları sıcak havayı yukarı çeker ve serin havayı aşağı iterler. Havanın bu şekilde hareketi sayesinde de içeride daha serin bir atmosfer oluşur. Tavan vantilatörlerinin dönüş yönünü tersine çevirmek de aslında tam tersi etkiyi yaratıyor. Özellikle yüksek tavanlı yaşam alanlarında işe yarayan bu uygulama ile kış aylarında tavan pervanesini saat yönünde döndürerek içeriyi bir iki derece daha sıcak bir atmosferle buluşturabilirsiniz! Saat yönünde dönen fan bıçakları soğuk havayı yukarı çekecek ve sıcak havayı ise aşağıya doğru itecektir. Aslında tavan vantilatörleri yazın olduğu gibi kışın da odanın sıcaklık derecesini değiştirmezler ama havanın doğru dağılımını sağlarlar ve sıcak havayı size doğru üflerler. 

(Tavan vantilatörünüzde saat yönünde dönme seçeneği yoksa bir elektrikçiden destek alarak modifiye edebilirsiniz.)

9- Tekstil ürünleri

Yumuşak ve ısıtıcı kumaşlardan koltuk ve kanepe örtüleri, her zaman yanınızda bulunan battaniyeler, organik çarşaf ve yastık kılıfları ve tabii ki iyi ısıtan bir yorgan hem oturma odasında hem de yatak odasında kış mevsimi konforunu arttıran en önemli araçları oluşturuyor. Güzel desenli ve sıcak renkli battaniyeler ve şık kanepe ve yatak örtüleri yalnızca sizi ısıtmakla kalmıyor aynı zamanda yaşam alanlarına da romantik ve sıcak bir estetik dokunuş olma niteliği taşıyorlar.

10- Oda sıcaklığını sabit tutun

Kışın dışarısı çok soğuk olduğunda evimizdeki ısının da bir o kadar fazla olmasını arzu ediyoruz. Ancak bu aslında o kadar sağlıklı bir ısınma yöntemi değil. İçeride yüksek ısılarla ısınıp ince giyinmek ve dışarıdaki hava ile içerideki havanın çok farklı olması hastalık olasılığını da arttıran bir faktör; gereksiz enerji harcaması ile faturaların kabarması ve doğaya verdiğimiz zarar da cabası… Dünya Sağlık Örgütü iç mekanlarda sağlıklı bir yetişkin için ideal olan hava sıcaklığının 18°C derece olduğunu belirtiyor. Çocuklu evlerde ya da hasta veya yaşlıların bulunduğu mekanlarda ise bu sıcaklığın 20°C olması gerekiyor. Bunun için termostatınızı her zaman 18 ila 20 derece arasında tutmalısınız.

11- Alternatif ısıtma yöntemleri

Odun sobaları artık yalnızca kır evlerinde ve köy evlerinde kullanılsalar da aslında ekonomik olarak oldukça rahatlatıcı seçenekler. Üstelik kömür gibi sağlık açısından riskli veya havayı kirleten bir duman salgılamadıkları için çok daha doğa dostu ve sağlıklı olduklarını söylemeliyiz. Eğer yaşadığınız evin sağlıklı bir baca sistemi varsa baca sistemi varsa odun sobası kurarak nostaljik bir doku ve sıcacık bir ev ortaya çıkarabilirsiniz. Üstelik yeni nesil modern odun sobalarının çok şık göründüklerini de unutmayın!

Şömineler de hem ısınmak hem de estetik olarak romantik ve şık bir ortam yaratmak için idealdir; elbette bir eve sıfırdan şömine yaptırmak oldukça yüksek maliyetli ve zor bir işlem ancak zaten şöminesi olan evlerde de şöminelerin genellikle hiç kullanılmadığına tanık oluyoruz. Oysa genel ısıtma sistemine ek olarak şömine kullanımı da düzenli hale getirirseniz hem yakıt masrafınız azalacak hem de evinizde çok daha konforlu bir ısı ve estetik şıklık elde edeceksiniz. 

Alternatif ısıtma yöntemleri arıyorsanız Evim için en iyi ısıtma sistemi hangisi? başlıklı yazımıza da tıklamanızı tavsiye ediyoruz.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!