​Her tarz mutfağa uyum sağlayan krem rengi mutfak dolapları | homify

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

​Her tarz mutfağa uyum sağlayan krem rengi mutfak dolapları

nihal e. nihal e.
Modern Kitchen by homify Modern
Loading admin actions …

Sadece boya ile bir alanı tamamen değiştirebilmeniz mümkün. Bu nedenle dekorasyonda duvarların rengi büyük önem taşır. Zira yaşam alanımızı büyük orada duvarlar oluşturur. Mutfağa gelince, diğer odalardan farklı olarak mutfakta boş duvarlardan çok, o duvarları kaplayan dolaplar odak noktasıdır. Geniş bir görsel alan kapladıkları için dolapların dekorun geri kalanıyla iyi çalışan bir renkte seçilmesi gerekir. En önemlisi mutfak dolaplarınız sevdiğiniz bir renk olmalıdır. Böylece mutfakta yemek hazırlarken veya temizlik yaparak geçirdiğiniz saatlerde kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Sevdiğiniz belirgin bir renk yoksa ya da birkaç renk arasında kararsız kaldıysanız öncelikle mutfağınızın tarzını düşünün. Geleneksel bir mutfağa sahipseniz krem ve bej gibi renkler her zaman güzel görünecektir. Benzer şekilde modern ya da İskandinav tarzı mutfaklarda parlak beyazlar yahut nötr tonlar kullanabilir ve bunları siyah ile tamamlayabilirsiniz.

Mutfağın boyutu da renk seçimini doğrudan etkiler. Küçük mutfaklarda mevcut alanı daha geniş göstermek için iç mimarlar açık renkleri tavsiye eder. Koyu ve baskın renkler ise alan sıkıntısı olmayan büyük mutfaklarda tercih edilir. Elbette arzuya göre küçük bir mutfakta da baskın bir renk kullanmak mümkün. Ancak böyle bir durumda da aydınlatma etkeni devreye girer. İyi aydınlatılmış bir mutfakta açık veya koyu renkler her zaman güzel görünür. Yeterli ışık almayan bir mutfak ise geniş dahi sönük gözükmeye mahkumdur.

Mutfak planlayıcıları mutfaklar için genelde nötr tonlar tercih ediyor. Bunun birkaç sebebi var. Öncelikle evinizi yatırım amaçlı aldıysanız ya da günün birinde satmayı düşünüyorsanız nötr renkler daha geniş bir kitleye hitap eder. Baskın renkleri ise her alıcıya beğendiremezsiniz. Cesur renkler moda ve tasarım dünyasında popülerdir. Ancak baskın renkler dönem dönem ilgi görür, nötr renkler ise zamansızdır. Nötr renk bir mutfak dolabını uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Mutfakta nötr tonlar daha cesur renkler ekleyebileceğiniz güçlü bir temel oluşturur. Günün birinde bu ara renklerden sıkıldığınızda güçlü bir tona sahip aksesuarla dekorasyona hareket katabilirsiniz. Üstelik bu mutfağın havasını değiştirmek için çok kolay ve ekonomik bir yoldur. Nötr tonlar ayrıca odaya yansıyan ışıkla rekabet etmiyor ve mutfağınızın daha parlak ve daha büyük hissedilmesine yol açıyorlar. Nötr renkler sizin için çok sıkıcıysa ancak koyu renkler de fazla iddialı ise dolaplarda iki renk kullanabilirsiniz. Alt veya üst dolapta nötr bir ton ile güçlü bir rengi bir arada kullanarak hem mutfağınıza kontrast sağlar hem de tekdüze bir dekordan kurtulmuş olursunuz.

Bugün size mutfak dolabı için nötr tonlardan krem rengini seçtik. Krem rengi zamansız bir klasiktir. Herhangi bir tarz mutfakta kullanmak kolaydır, renk seçiminde kararsızlık yaşayanlar için doğru bir tercihtir. Üstelik krem diğer tonlarla kolayca kombine edilebilen çok yönlü bir renktir. Bu güzel ve davetkar renk sayesinde dolaplar daha cazip bir görünüme kavuşur. Krem rengi dolaplar, mutfakta geleneksellikle modernlik arasında köprü kurar. Modern mutfaklarda krem rengi, dekorun karakterini daha da belirginleştiren çekici tonlarla tamamlanabilir. Bu ikinci renk koyu tonlarda olmalıdır. Krem rengi dolapların diğer renklerle kombinasyonu rastgele yapılmamalıdır. Bununla birlikte pek çok renk tonuna uyum rahatlıkla uyum sağlayacaktır. Aydınlık ve modern bir ortam yaratmak istiyorsanız, kremi beyazla birleştirin. Daha klasik bir tada sahip şık bir mutfak için kahverengi ile birlikte kullanın. Tercihiniz cesur bir mutfaktan yana ise kremi kırmızı, mavi gibi güçlü bir renkle birleştirin. Aşağıda krem renginin mutfak dolaplarında nasıl kullanıldığına dair örnekleri inceleyebilirsiniz.

​1- Adaçayı yeşili ile krem rengi

Bilgece Tasarım imzasını taşıyan ilk mutfak örneğinde zarif oymalara sahip mutfak dolapları göz kamaştırıyor. Bu tarz dolapları dilerseniz klasik dilerseniz modern dilerseniz de kolonyal stil mutfaklarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Krem rengi ile birlikte uyum sağlaması için adaçayı yeşili bir iç duvar tercih edilmiş. Yeşilin bu tonu 2019 yılında da en popüler renklerden biri olacak.

​2- Sadelikle gelen huzur

Krem rengi küçük mutfaklar için idealdir. Zira küçük alanlar açık tonlarla olduğundan daha geniş ve aydınlık görünür. Bu mutfak örneğinde dolap kapakları mat ve pürüzsüz görünümüyle krem renginin verdiği sakinliği tamamlıyor. Sonuç olarak ortaya modern, sade, düz ve temiz çizgilerle tasarlanmış bir mutfak çıkıyor.

​3- Görkemli klasik

Krem ve bej gibi nötr tonlar klasik stil mutfakların favori renkleridir. Klasik stil, karakter olarak gösterişi sever. Bu tarzda dekore edilmiş mutfaklarda genellikle oymalı ahşap dolaplar tercih edilir. Krem rengi de dolapların ince işçilik gerektiren detaylarını ön plana çıkarmak için doğru bir seçimdir.

​4- Country mutfak

Daha önce de belirttiğimiz üzere krem mutfak dolabı pek çok dekorasyon stiline uyum sağlayabilir. Country stil de bunlardan biri, zira country stilde klasik tarz mobilyalar kullanılır. Örnek mutfak fotoğrafında dolapları karşılıklı olarak yerleştirilmiş iki ünite haline görüyoruz.

​5- Ahşap ve krem rengi uyumu

Mutfakta ahşap dolaplar eskiden olduğu gibi hala çok popüler. Sadece artık dolapların bir bölümü ahşap diğer kısmı renkli olanlar daha çok tercih ediliyor. Krem rengi ahşabı tamamlamak için ideal tonlardan biri. Hem ahşabın canlılığını öne çıkarıyor hem de aydınlık bir mutfak sağlıyor.

​6- Siyah tezgah ve krem rengi dolap

Krem rengini kontrast amacıyla siyahla birlikte kullanabilirsiniz. Krem, tıpkı beyaz gibi koyu tonlarla hoş bir ikili meydana getirir. Hebart Mimarlık imzasını taşıyan bu mutfakta akrilik mutfak dolapları krem renkli iken iç duvar ve tezgah siyah tercih edilmiş.

​7- Geleneksel şıklık

Klasik stilde tasarlanmış bir başka mutfakta yine baş rolde krem mutfak dolapları bulunuyor. Duvarlarda da benzer bir ton kullanılarak uyumlu bir dekor elde edilmiş. Metalik ışıltılı modern mutfak cihazlarına karşılık çiçekli perde ve avize gibi detaylar geleneksel izler taşıyor.

​8- Aydınlık bir mutfak

Sırada country mutfak örneklerinden birini görüyoruz. Tüm dolaplar krem rengi tercih edilirken, tezgahta açık tonlu ahşap, lavaboda beyaz ve duvarlarda bej kullanılmış. Hem açık renkler hem de pencereler sayesinde oldukça aydınlık bir mutfak meydana gelmiş.

​9- Krem rengi ve bej

Mutfak dolaplarında iki renk kullanmak artık çok popüler. Bununla birlikte kullanacağınız renkler arasında kontrast sağlayabilir ya da uyumlu renklerden gidebilirsiniz. Bu örnekte krem rengi bej ile eşleştirilmiş. Sonuç gayet estetik.

​10- Kullanışlı dolaplar

Krem renginin ahşapla ile tamamlandığı bu örnekte ek olarak buzlu camlı raflar da mevcut. Ahşabı dilerseniz üst dolapta veya tam tersi alt bölmede tercih edebilirsiniz. Fakat mevcut alanı daha geniş göstermek istiyorsanız açık tonu her zaman üst ünitede kullanmanızı öneriyoruz.

​11- Krem rengi ve gri

Krem rengini şimdiye dek bej, adaçayı yeşili, ahşap tonları ve siyahla birlikte kullanıldığını gördük. Bu renklere ek olarak griyi de ekleyebilirsiniz. Gri tıpkı krem rengi gibi nötr tonlardan biri olup diğer nötr renklerle rahatlıkla uyum sağlar.

​12- Parıltılı bir mutfak

Son örneğimizde krem renginin daha koyu bir tonu tercih edilmiş. Bununla birlikte dolap ünitesi haricinde kalan duvarlar ve tavan beyaza boyanmış. İç duvarda bakır parıltılı taşlar mutfağa şıklık katıyor. Koyu renkli granit masa da bir diğer ilgi çekici mobilya. Kısacası bu mutfakta birden fazla dikkat çeken unsur var. Haliyle dolapların renk açısından biraz daha geride durması doğru bir karar.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Daha kullanışlı bir mutfak için kopya çekebileceğiniz 45 mutfak dolabı' başlıklı yazıya göz atabilirsiniz.

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!