Doğal gaz tesisatı döşenirken nelere dikkat edilmelidir?

Meral Eser Meral Eser
BUUN MOTTO ARCHITECTS Modern Bathroom
Loading admin actions …

Doğal gaz, yerden çıkarılan gaz halindeki doğal hidrokarbonların sıvılaştırılarak, basınçlaştırılarak ya da fiziksel işlemlere tabi tutularak piyasalardaki ısıtma sistemlerinde yaygın olarak kullanılır. Havalar soğuduğunda ısınma problemini çözmek gerekir. Doğal gaz ısıtma sistemleri; kullanım açısından pratik, kolay ve doğa dostu çözüm olanakları sunar. 

Banyolarımızda şofbenlerden sıcak su ihtiyacına doğal gaz sistemleri birçok kullanıcı ihtiyacına çözüm sunar ve hayatı kolaylaştırır. Geçmişten günümüze kullanılagelen kömür ve odun sobaları, birçok ilde yerini doğalgaz ısıtma sistemlerine bıraktı. Özellikle soğuk hava koşullarının ağır geçtiği coğrafi konumlar için yaşamı kolaylaştıran bir ısıtma sistemi olarak kullanılır. Dünyanın diğer ülkelerinde ve Türkiye'de yaygın olarak kullanılan ısıtma sistemlerinden biridir.  

Çevre kirliliği oluşturan üç faktör doğal gaz dumanı içerisinde bulunmaz, dolayısıyla doğal gaz çevreye en az zarar veren yakıttır. Kullanılan alanın zahmetsiz temizliği sağlanır. Doğal gaz tesisatı kurulurken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu yazımızda doğal gaz tesisatı döşenirken dikkat edilmesi gereken unsurları 9 başlık altında bir araya getirdik. İşte doğal gaz sistemleri kurulurken bilmeniz gerekenler!

Doğal gaz tesisatı kurulumu

Öncelikle plan düzleminde konut ya da iş yeri için doğal gaz tesisatı projesi hazırlanır. Bilgisayar ortamında son derece pratik ve kısa sürede hazırlanabilen tesisat projesinde, konut duvarları ve zemin ölçüleri alınır. Teknik şartlara uygun doğal gaz tesisatı projesi onaylandıktan sonra kurulum için gereken aşamaya geçilir. Doğal gaz boru hattı, bina önüne gelir. Eğer konut projesi için doğal gaz tesisatı döşeyecekseniz, mutfak alanı için ocak ve fırın, banyoda şofben ve ısıtma sistemleri göz önünde bulundurulur. Doğal gaz projesi onayı ve açma işlemleri yapılır. Ardından doğal gaz sayacı kurulumu yapılır. Konut girişinden doğal gaz hattının ocak, şofben ve ısınma araçlarına çekilmesi gerekir.

Doğal gaz vana ve borularının geçiş yerleri belirlenir. Doğal gaz projelerinde belirlenen duvar hatlarında boruların geçeceği çaplarda delinecek noktalar işaretlenir. Borular, projeye göre geçiş noktalarında kelepçelerle sabitlenir. Vana ve diğer parçalar için montaj yapılır. Açılan duvar deliklerinden borular geçirildikten sonra alçı yardımıyla delikler kapatılır ve pürüzsüz bir yüzey oluşturulur. Sayaç için bağlantı noktalarında ön test işlemleri gerçekleştirilir ve tüm kontroller yapılır.

Darbelere karşı dayanım ve sızdırmazlık

Doğal gaz tesisatı ile ilgili en önemli unsurlardan biri; sızdırmazlıktır. Boru bağlantıları yapılırken, bağlantı elemanlarıyla amaca uygun plastik esaslı sızdırmazlık malzemeleri, sızdırmazlık macunu ve ketenin kullanılması gerekecektir. Tesisat borularında sızdırmazlık ile ilgili tüm kontrollerin yapılması gerekir. Aksi taktirde sızdırma problemi istenmeyen kazalara ve yangına sebebiyet verebilir.

Çelik borular, gazı muhafaza ederken mekanik darbelere karşı dayanıklıdır. Gaz vanası ve ana gaz borusu darbelere karşı muhafaza edilecek şekilde monte edilmiş olmalıdır. Dış etkenlere ve darbelere karşı muhafaza edilmesi için gereken tedbirler alınmalı ve ana vana buna uygun düzenekte muhafaza edilmelidir.

Kombi fiyatları

Kombi fiyatları, yaklaşık olarak 1900 TL'den başlayarak nitelikler arttıkça fiyat artmaktadır. Bacalı kombi fiyatı için yaklaşık olarak 2000 TL ödemeniz gerekir ve bu fiyatlar markalara göre değişebilir. Hermatik kombi modelleri ise ortalama 2000 TL ila 2400 TL fiyatları arasında seyretmektedir. Bu fiyatlandırmalar, nitelikler değiştikçe markalara göre artabilir ya da güncellenebilir. 

Yoğuşmalı kombi modelleri ise klasik kombilere göre daha pahalıdır. Ancak verimi klasik kombilere oranla daha yüksektir. Daha düşük yakıt tüketimi ile faturanızın daha düşük gelmesini sağlayarak uzun vadede kazanç sağlar. Yükse yanma verimliliğinin yanı sıra, çok daha sessiz bir çalışır. Fiyatlarına gelecek olursak; yoğuşmalı kombi fiyatları yaklaşık olarak 3000 TL'den başlayarak 4000 TL ila 5000 TL üzerinden satılan modelleri bulunmaktadır.

Doğal gaz aboneliği

Eğer daha önce doğal gaz bağlatılmamışsa, dağıtım şirketinin abone merkezine gitmeniz gerekir. Doğal gaz hattının çekilmesi ya da servis kutusu koyulmasını talep etmeniz gerekir. Tüketici talebine göre doğal gaz dağıtım şirketi binaya dağıtım ağını bağlar. Burada unutulmaması gerekir ki, bulunduğunuz ile göre veya dağıtım şirketlerinin yoğunluklarına göre bağlatmanız zaman alabilir. 

Doğal gaz hattı çekme işleri dağıtım şirketinin programına göre yapılır ve genellikle en geç 15 gün içerisinde değerlendirilmelidir. Binanızın teknik açıdan doğal gaz ağının bağlantısına uygun olmaması ya da ekonomik açıdan karşılanmaması durumlarında bağlanmaz. Doğal gaz dağıtım şirketleri binalar için bağlantı yapmadığı takdirde uygun bulunmaması ile ilgili gerekçelerini bildirmelidir ve gereken işlemler buna göre yapılmalıdır.

Doğal gaz başvurusunda gereken belgeler

Doğal gaz bağlatmak için ilk başvuruyu yapıyorsanız, aşağıdaki belgeler gerekmektedir:

-Nüfus cüzdanı

-Tapu, yapı ruhsatı fotokopisi ya da kira kontratı fotokopisi

-Binada eğer mevcutsa; servis kutusu numarası

Doğal gaz aboneliği için bağlantı ücreti işlem sonunda bir defaya mahsus olmak üzere alınır. Burada ödemeler metrekare üzerinden güncel fiyatlandırmalarla firmalar tarafından yapılır.

Doğal gaz kullanımının avantajları

Günümüzde doğal gaz tesisatı kurulumu yapıların inşa sürecinde tamamlanmaya başlamıştır. Dolayısıyla ekonomik açıdan bireysel masraflar en aza indirgenmiştir. Yakıt alternatifleri arasında çevreye en az zarar veren alternatiflerden biridir. İs olmayan, temiz kokusuz bir ısıtma sistemidir. 

Her müstakil evde ya da dairede bireysel kombi mevcut olduğunda, ısı ayarı kullanıcı ihtiyaçlarına göre yapılabilir. Aylarca kullanmadığınız dönemlerde binadakilerden bağımsız olarak kapatılabilir ve bireysel kombi ile bağımsız olursunuz. Konut sıcaklığını kullanıcı ihtiyaçlarına göre ayarlayabilirsiniz. Ara katlar, daha az yakıta ihtiyaç duyar. Dolayısıyla kullanıcı ihtiyaçlarını esas alarak ısı ayarlama özgürlüğü tanıması bakımından kombiler oldukça avantajlıdır.

Boruların yangına ve paslanmaya karşı korunması

Doğal gaz tesisat boruları ile elektrik tesisatları arasında asgari bir mesafe bulunması zorunludur. En az 15 cm. mesafe bırakılan doğal gaz tesisat boruları ile elektrik tesisatları temas etmemelidir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de, doğal gaz tesisatında kullanılan tüm malzemelerin yanmaz nitelikler taşımasıdır. Aksi takdirde istenmeyen kazalara ve yangına sebebiyet verebilir.

Burada önemli noktalardan biri de, doğal gaz tesisat borularının korozyona yani paslanmaya karşı korunmasıdır. Tesisat boruları ile yapı nemliliği değerinin üzerindeki nem temas etmeyecek şekilde tasarlanmalıdır. Paslanmaya karşı gerekli tedbirler alınarak doğal gaz tesisat borularının ömrü uzatılır.

Doğal gaz borularının sabitlenmesi ve garanti koşulları

Tesisat boruları duvarlar ve tavana sabitlenmelidir. Önceden belirlenen aralıklarla düşey borularda kelepçeler kullanılır. Yatak tesisat borularında ise konsollar ve kelepçeler kullanılarak duvarlar ve tavana sabitlenir.

Kombi modelleri türlerine göre kullanma kılavuzunda gösterildiği şekilde kullanılmalıdır. Uzun vadeli kullanım için kombi modelinin nasıl kullanılması gerektiği öğrenilmeli ve gerekli süreçlerde bakımı yapılmalıdır. Teknik servis elemanları dışında bakım ya da onarım için müdahale edilmediyse garanti kapsamında hizmet alabilirsiniz. Kombi ürünleri genellikle 2 yıl süre ile garanti kapsamındadır. Bu süre içerisinde garanti kapsamından faydalanabilirsiniz. Ayrıca işçilik ve üretim hataları da garanti kapsamına girer.

Doğal gaz tesisatı kurulumunu kim yapar?

Her evde doğal sistemi mevcut olmayabilir. Eğer yeni bir doğal gaz ısıtma sistemi döşeyecekseniz, ilk kurulum için mutlaka doğal gaz firmaları ile anlaşarak profesyonellerden destek almanız gerekir. homify'da ısıtma, soğutma ve klima uzmanları sekmesine tıklayarak arama kriterlerini bulunduğunuz illere göre ayarlayabilir ve sizin için en uygun profesyonellerle iletişime geçebilirsiniz.

Doğal gaz tesisatı kurulumu, profesyoneller tarafından yaklaşık olarak 1-2 günde tamamlanır. Eskiye nazaran teknolojik cihazların kullanımının artmasıyla birlikte duvar kırma ya da dökmeye gerek kalmadan kısa sürede tesisatın kurulumu tamamlanır. Tesisat boru hatlarının geçirilmesi zaman alabilir. Uzun vade kullanımı göz önüne alınarak tesisatın tamamlanma süresi bir kayıp oluşturmaz ve tüm kontrollerin yapılması için gereken süreyi bekleyin. Doğal gaz tesisat kurulumunu yapan yetkili servisler ve bulunduğunuz illerdeki doğal gaz firması çalışanları tarafından servis ve garanti kapsamı ile ilgili gerekli belgeleri temin edebilirsiniz.

Alternatif ısıtma sistemi arıyorsanız, ayrıca 'Yerden ısıtma sistemleri hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!