Akrilik mutfak tezgahları hakkında merak edilenler

Aydin Sanli Aydin Sanli
KREA Granit- Mutfak Banyo Tezgahları KitchenBench tops White
Loading admin actions …

Ev hanımlarının çok fazla zaman geçirdiği yaşam alanları olan mutfaklar günümüzde de evin en dekoratif ve en fonksiyonel alanlarının başında gelmektedir. Mutfak içinde yer alan ve mutfağa şeklini veren mutfak tezgahları kullanılacak malzemenin türüne göre dekorasyona renk vermektedir. Akrilik mutfak tezgahı, ahşap tezgahlar veya mermer tezgahlar tercih edilebilecek alternatifler arasında yer almaktadır. Akrilik tezgah nedir, maliyetli midir sorusuna şu şekilde cevap verilebilir. Oldukça hafif bir malzeme olan akrilik birkaç malzemenin karıştırılması ile elde edilir. Oldukça ekonomik olan akrilik malzeme, bu özellikleri ile mutfak dekorasyonlarının vazgeçilmezi olmuştur. Akrilik tezgah tercih ederken saf beyaz renkler kullanılabileceği gibi dilediğiniz renk tozları da kullanılarak renkli akrilik mutfak tezgahı elde edilebilir. Bu özellikleri ile iç mimarlar ve tasarımcılar tarafından tercih edilen mutfak banyo aksamları haline gelmiştir. Evinizde hayal ettiğiniz mutfağı yaratmak için ekonomik bir malzeme olan akrilik malzeme ve akrilik mutfak tezgahı kullanabilirsiniz.

Modern hayatın içinde sık sık karşımıza çıkan bir malzeme türü var: Akrilik. Modadan, hobi malzemelerine, boyalardan mutfak dolap ve tezgahlarına, mobilyalardan bazı iç mimari unsurlara kadar pek çok farklı alanda kullanılan akrilik yüzeyler neden bu kadar popüler hale geldi biliyor musunuz? 

Aslında taş, kum, cam gibi oldukça farklı hammaddenin kullanılarak oluşturulabildiği akrilik kaplama malzemesinin kullanım alanının bu kadar geniş olması bize onun kullanışlılığı hakkında da fikir veriyor. Estetik kabiliyeti ve üstün performansı bize akrilik kaplama malzemeler, modern hayatın konforlu ve fonksiyonel ihtiyaçlarını karşılayabilen bir günümüz ürünüdür kısaca. Pek çok alanda kullanılan akrilik malzemelerin en popüler yaşam alanı ise şüphesiz ki mutfaklar. Pürüzsüz ve oldukça modern bir şıklık sunan akrilik tezgah ve dolaplar profesyonel mutfak planlayıcıları tarafından dizayn edilen mutfaklarda en çok tercih edilen malzemelerden bir tanesi.  

Siz de mutfağınızı yenilemeyi ya da yeni evinize mutfak yaptırmayı planlıyorsanız tezgah seçeneklerinizden biri olarak akrilik tezgahları değerlendirmenizi öneriyoruz. Aşağıda akrilik tezgahlar kullanışlı mıdır? sorusuna cevap aracağız.

Dilediğiniz tasarımı yapabilirsiniz

Akrilik mutfak tezgahı tercih etmek istediğinizde en büyük avantajınız dilediğiniz tasarımları kolayca yapabiliyor olmanız. Mutfak mimarinizin yapısına göre dilediğiniz akrilik mutfak tezgahına sahip olabilir, mutfak dekorasyonunuzu daha fonksiyonel hale getirebilirsiniz.

Çatı katı mutfakları

Küçük alanlara dekore etmeniz gereken mutfak modelleri için hem mutfak tezgahı hem de mutfak dolabı için akrilik kullanabilirsiniz. Mutfak dolabınız için kullanılacak malzemeyi seçerken aklınızda oluşacak soru işaretlerini gidermek için '' Mutfak dolabı modelleri akrilik mi, membran mı ? '' başlıklı yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Ferah ve renkli mutfaklar

Mutfak yaşam alanınızın sade ve ferah olmasını istiyorsanız akrilik mutfak dolabı veya akrilik mutfak tezgahını tercih etmelisiniz. Oldukça estetik ve şık yüzeylere sahip olan bu malzemeler aynı zamanda sert ve uzun kullanım ömrüne sahip olduğu için uzun yıllar gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Farklı mimariler

Akrilik kolay şekillenebilen ve istediğiniz şekillerde üretebileceğiniz bir malzeme olduğu için tüm mimari yapılar için tezgah ve mutfak dolabı elde edebilirsiniz. Mutfak adası, oval ve üçgen mutfaklar için daha kullanışlı mutfaklar oluşturan akrilik mutfak dolabı ve akrilik mutfak tezgahı size her açıdan avantaj oluşturacaktır.

Modern şıklık

Genellikle pastel beyaz ve krem tonlarında üretilen akrilik mutfak tezgahlarının en önemli özellikleri pürüzsüz ve bütünlüklü estetik görümleridir. Akrilik tezgahlar estetik olarak hem modern, hem minimalist, hem çağdaş ve yenilikçi, hem de ahşap dolaplarla bir araya geldiğinde rustik ve country tarzı mutfak stillerine uyum sağlayabilecek bir uyumluluk gösterirler. Onlara bu uyumlu ve estetik avantajlarını kazandıran ana unsur ise tabi ki gözeneksiz yapıları. Gözeneksiz yüzeyleri sayesinde akrilik tezgahlar mutfağınızda oldukça akıcı bir görünüm ve modern bir zarafet oluştururlar.

​Farklı şekillerde üretilebilme avantajı

Söz konusu akrilik malzeme olduğunda şekillendirme avantajından söz etmemek mümkün değil. Akrilik yapay bir malzeme olduğu için ve üretim teknolojilerindeki avantajlar sayesinde istediğiniz şekillerde tasarlanabilir ve bu tasarımlar da mutfağınıza kolayca uygulanabilir. Özellikle yenilikçi ve çağdaş mutfak dekorasyonu uygulamalarında son yıllarda sık sık karşımıza çıkan kıvrımlı tezgahların üretiminde en ideal malzemelerin başında akrilik kaplama yüzeyler geliyor. Tabi akrilik tezgahların kolay şekillenme özelliğinden yararlanabilmek için illa ki kıvrımlı bir tezgah tasarlamanız gerekmez, standartların dışında olan her mutfak mimarisi için akrilik tezgah ve dolap uygulamaları oldukça idealdir. Küçük mutfaklar, tasarımı bozan kolonlu mimariler ya da girilmesi zor köşeler akrilik mutfak tezgahlarının çeşitli ve akıllıca tasarım çözümleri ile kullanım alanı kazanabilir ve ev sahiplerine çok daha fonksiyonel bir mutfak deneyimi sunabilir.

Hijyenik özellikleri

Temizliğe ve hijyene önem verenler için de akrilik mutfak tezgahlarının yeri ayrıdır diyebiliriz çünkü akrilik mutfak tezgahlarının yüzeyleri gözeneksiz ve pürüzsüz olduğundan hem hijyeniktir hem de temizlikleri diğer tezgah modellerine ve malzeme türlerine göre çok daha kolay ve pratiktir. Akrilik malzemeden üretilen bir mutfak tezgahı lekelere karşı benzerlerinden çok daha dayanıklıdır ve yalnızca nemli bir sabunlu bez ile silinerek kolaylıkla temizlenebilme özelliğine sahiptir. Tabi bazı doğal taş ve ahşap yüzeylerde leke yapan limon gibi asidik sıvılar ve yağlar akrilik için lekelenme riski oluşturmaz ki bu da mutfak dekorasyonları için oldukça önemli bir özellik.

Bütünlüklü ve tek parça tasarım avantajı

Akrilik tezgah uygulamalarının en önemli özelliklerinin başında bütünlüklü tasarımlara uygun olmaları geliyor. Akrilik  mutfak tezgahları istenildiğinde bir bütün olarak lavabo eviyesini de kapsayacak şekilde üretilir. Yani akrilik tezgahlar söz konusu ise farklı mimarilere uyum sağlayabilen kolay şekillenebilir yapısı sayesinde bağlantısız ve akıcı bir görünümle çok daha kullanışlı ve bütünlüklü bir mutfak tezgahı oluşturmak mümkün. Bağlantı yerleri olmaması ve özellikle de lavabo ünitesinin derzsiz bir şekilde tezgahla bütünleşebilmesi oldukça farklı ve öne çıkan bir özellik.

Sağlıklı ve risksiz

Akrilik malzeme ile üretilen mutfak tezgahlarının temizliklerinin ne kadar kolay olduklarından ve ne kadar hijyenik bir yapıya sahip olduklarından yukarıdaki maddelerde bahsetmiştik. Bu hijyenikliğe eklenen bağlantı yerleri olmayan eksiz ve yekpare tasarım özellikleri de ek yerlerinde oluşacak her türlü küfe ve kire karşı ekstra bir önlem niteliğinde. Tüm bunların yanı sıra akrilik mutfak tezgahlarının bir diğer özelliği de gözeneksiz ve sert yüzeyinin neme karşı da oldukça dayanıklı olması. Tüm bu özellikler de tabi ki akrilik yüzeyli mutfak tezgahlarını neme, küfe ve gözle görülmeyecek kirlere ve bakterilere karşı çok daha korunaklı kılıyor. Yani temizlik ve sağlık açısından çok daha risksiz ve sağlıklı yüzeyler diyebiliriz akrilik mutfak tezgahları için.

Dayanıklılık

Akrilik mutfak tezgahlarının bir diğer önemli özelliği de hem esnek hem de sert olmayı aynı anda başarabilmeleridir. Esneklikleri üretimde onlara ekstra avantajlar sağlarken üretim sonrası ortaya çıkan sert ve dayanıklı yüzeyleri onların ağırlıkla ilişkilerini kuvvetlendiren bir unsur olarak öne çıkıyor. Örneğin bazı tezgah modellerinde ve malzeme türlerinde üzerine fırın gibi ağırlığı olan ev aletlerini uzun süreliğine yerleştirdiğiniz zaman çökme oluşabiliyor ancak akrilik tezgahlarda böyle bir risk söz konusu bile değil. Akrilik tezgahlar ağırlığa karşı oldukça dayanıklıdır.

Uzun ömürlülük

Aslında bugün modern teknolojik koşullarda üretilen mutfak tezgah modellerinin çoğu iyi bir bakım ile oldukça uzun ömürlü bir yapıya sahiptirler diyebiliriz. Ancak akrilik yüzeyli tezgah uygulamalarının bakımı çok daha kolay olduğu için uzun ömürlülük açısından da öne çıkmaya daha müsaitler. Ağırlığa, lekelenmeye ve küflenme, nem gibi sağlıksız ve çürütücü etkileye karşı oldukça korunaklı ve dayanıklı olan akrilik tezgahlar aynı zamanda son derece uzun ömürlüdürler ve bu yüzden de hem yaşadığınız ev için hem de satmaya çalıştığınız ya da kiraya vereceğiniz ev için evinizin değerini yükseltebilecek seçeneklerin de başında gelirler.

Akrilik mutfak tezgahlarının dezavantajları

Elbette dekorasyon ve tasarımlarda kullanılan hiçbir malzeme tam anlamıyla her ihtiyacı karşılayan kusursuz malzemeler değildir çünkü her biri farklı bir özelliğiyle öne çıkar ve farklı avantajları ile var olur. Dolayısıyla akrilik yüzeyli mutfak tezgahlarının da elbette ki bazı dezavantajları var. 

Bu dezavantajların başında akriliğin yapay bir malzeme olması geliyor. Aslında bu kimine göre avantaj sayılabilecek bir dezavantaj çünkü bu yapaylık sayesinde akrilik malzeme çok farklı şekillerde ve daha pratik bir şekilde üretilebiliyor. Ancak evinde doğal malzemeler kullanmak isteyenler ve kullandıkları malzemenin ekolojik ve sürdürülebilir olmasını arzu edenler için akrilik mutfak tezgahlarının pek uygun olmadığını söyleyebiliriz.

Bunun dışında akrilik tezgahlarla ilgili soru işarati yaratan durumlardan biri de darbeler sonucu çizik ve hasar oluşumlarına karşı direnç ve yenilenme özelliklerinin oldukça zayıf olması. Yani mesela ahşap bir tezgah söz konusu olduğunda çizilen yeri hafifçe zımparalayıp yağlayarak tezgahı eski haline getirebilir ve kolaylıkla yenileyebilirsiniz ancak akrilik tezgahlar için böyle bir yenileme söz konusu değildir ve çiziklere karşı hassastırlar, yani çizikler kolay oluşur ve çok kolay belli olur. 

Tüm bu özellikleri iyice değerlendirmek için daha karşılaştırmalı ve farklı malzemelerden de ayrıntılı olarak bahseden bir yazımıza da göz gezdirmek ister misiniz? Hâlâ karar veremediyseniz Mutfak tezgahı için en uygun malzeme hangisidir? İsimli yazımıza mutlaka tıklayın.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!