Radyatör kaplama çözümleri

Homify TR Homify TR
homify Offices & stores Wood White
Loading admin actions …

Bugün çoğu modern apartman dairesi ve evde ısınma sistemleri belirli bir merkezden tüm eve ya da apartmana dağılan sistemler olarak tercih ediliyor. Katı yakıtlar kullanılan sistemlerde de doğalgazda da ev içinde ya da apartmanın kazan dairesinde merkezi bir dağıtım mekanizması oluşturuluyor ve böylece bu merkezi ısı kaynağı borular ve radyatörler sayesinde odalara dağıtılıyor. Bu ısıtma sistemleri modern çağa uyum sağlayan ve oldukça konforlu ısıtma sistemleri elbette. Ancak her yaşam alanının tekil ısı kaynağı olarak kalorifer peteği olarak da adlandırılan radyatörlerin kullanılması da bir zorunluluk elbette. Radyatörler aslında dar ve uzunlamasına duvara paralel olarak tasarlanan mekanizmalar oldukları için dekorasyon açısından soba gibi yer kaplama dezavantajına sahip değiller, bu da küçük alanlarda bile iyi bir ısıtma deneyimi sunmalarına da olanak veriyor. Ancak yeni nesil sobaların dekoratif olarak çevreye adapte olan ve tarzınıza uygun seçim yapabileceğiniz model seçenekleri de oldukça fazla, öte yandan modern radyatörlerin görünümleri çoğunlukla birbirine benziyor ve evinizin dekorasyonuna ve iç mimari özelliklerine uyum sağlayabilen estetik özelliklere sahip olmaları da pek mümkün olmuyor. Bazı evlerde kalorifer petekleri oldukça fark edilmez bir konumda olsalar da bazı dekorasyonların yapıları ve radyatörün yerleştiği konum gereği petekler oldukça göze batabiliyor. 

Radyatörlerin göze batmasını engellemek için son yıllarda sıklıkla uygulanan kaplama ve saklama yöntemleri bulunuyor. Radyatörlerin yaydığı ısıya engel olmayacak şekilde hava alan dolap üniteleri ya da daha dekoratif radyatör kaplama çözümlerini merak ediyorsanız, aşağıda sunduğumuz farklı seçeneklere göz gezdirmenizi tavsiye ediyoruz.

Kolorifer peteklerini renklendirmek

Beyaz kalorifer peteklerinin dekoratif açıdan en büyük sorunu hepsinin aynı olması ve bu yüzden de evinizin dekorasyonuna sıradan bir etki yapmaları. Tabii eğer canlı ve çarpıcı renklerin kullanıldığı bir dekorasyon söz konusu ise bu sorun daha da göze batan bir sorun halini alıyor çünkü örneğin bu dekorasyon tercihindeki gibi kıpkırmızı bir duvar üzerinde duran beyaz ve sıradan bir radyatör göz zevkini bozan ve tüm ambiyansı olumsuz etkileyen bir unsur olacaktır. 

Yeni nesil boya türleri sayesinde artık kalorifer peteklerini renklendirmek mümkün, üstelik pek çok farklı renk seçeneği ile. Isıya dayanıklı olacak şekilde üretilen ısındığında koku yapmayan özel radyatör boyaları kendinizin de kolaylıkla uygulayabilmesi için sprey ya da fırça ile sürülebilecek farklı formlarda satılıyorlar. 

Bu boyalardan satın alarak önce kalorifer peteğinizindeki dökülen, hasarlı yerleri zımparalayarak daha sonra tozunu tamamen aldığınız peteği boyayabilirsiniz. Bu yalnızca göze batan kalorifer petekleri için değil, evine renk katmak isteyenler için de oldukça yenilikçi ve sıra dışı bir dekorasyon fikri, değil mi?  

Ahşap radyatör kaplama modelleri

Kalorifer peteği saklamak ve dekoratif bir estetik stil oluşturmak için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri kalorifer peteğine uygun boyutlarda ahşap bir kasa ve ona eklenen ızgaralı ahşap panellerle oluşturulan şık ve country stilini andıran yaklaşımlar. Modern evlere çok yakışan bu kaplama çözümleri ızgaraların dokusu ve ahşap kasanın üzerindeki işlemeler ve seçilen renk ile oldukça farklı stillerde ve estetik anlayışlarda üretilebiliyor. Ahşabın nefes alan ve sağlıklı dokusu sayesinde oldukça şık ve sağlıklı yaşam alanları ortaya çıkaran bu kaplama modelleri ızgaralarındaki boşluklar nedeniyle kalorifer etrafındaki hava akışına engel olmuyor ve ısının da sağlıklı ve dengeli bir şekilde yayılmasına olanak veriyor.

Alçı panel duvar dekorlarına uyum sağlayan tasarımlar

Özellikle klasik dokunuşlara sahip olan evlerde duvarlara uygulanan dekoratif alçı panel motifleri aynı zamanda kalorifer peteğini de kapsayacak şekilde tasarlanabiliyor. Belirli bir yüksekliğe kadar uygulanan, bu örnekte de görebildiğimiz alçı panel dekorlara kalorifer peteklerinin olduğu kısımda biraz daha çıkıntı ve ön ve üst kısmına da yine ahşap ya da alçı panelden tasarlanan bir ızgara eklenerek hem akıcı, hem bütünlüklü, hem de oldukça şık dekorasyonlar ortaya çıkıyor.

Dolaplı fonksiyonel seçenekler

Depolama alanı sıkıntısı hemen hemen her evde var olan dekorasyon sorunlarının başında geliyor, kalorifer peteklerinin kaplanması da bu konusa size yardımcı olabilir! Özellikle yatak odası, mutfak, oturma odası ya da çalışma odası gibi her zaman daha çok dolap, raf ve çekmece gibi depolama ünitelerine ihtiyaç duyulan odalarda dolaplı kalorifer peteği modelleri oldukça fonksiyonel bir görev üstleniyorlar. Izgaralı bir kaplamanın yanında uzanan ekstra dolaplar akıcı bir estetik tarz oluştururken kaloriferin orada olduğunu hissettirmiyor bile!

Metal seçenekler

Klasik ve modernin iç içe geçtiği tarzlardan hoşlanıyorsanız ve radyatör kaplama modelinin yalnızca radyatörü saklamasını değil aynı zamanda da estetik olarak göz alıcı ve çarpıcı bir katkı yaratmasını istiyorsanız o halde metal kaplama seçenekleri sizin için ideal diyebiliriz. 

Örnekte görüldüğü gibi peteğin üzerine giydirilecek şekilde tasarlanan bu kaplama modelleri içinde bulundukları her odaya farklılık ve şıklık katmayı başarıyorlar. Kaplamalarda farklı metal türleri kullanılabiliyor olsa da hem ısıya karşı dayanıklılığı, hem benzerlerine göre daha ekonomik ve daha kolay işlenebilir ve şekillendirilebilir olması, hem de çürüme ve paslanmaya karşı olan direnci, bakım gerektirmemesi, uzun ömürlülüğü ve pek tabii ki ışıltılı görüntüsüyle bu tarz tasarımlarda genellikle krom kaplamalar kullanılıyor. 

Metalden üretilen bir başka kaplama örneğini de gördüğümüz bu yatak odası dekorasyonunda yatağın başında bir çıkıntı oluşturacak şekilde tasarlanan kaplama dizaynı yatak başı ünitesinin tamamlayıcı bir unsuru olarak kullanılmış.

Radyatörler için duvar nişleri oluşturmak

Kalorifer peteğini kaplamak yerine çok göze çarpmamasını sağlayan ve odayla uyumunu kuvvetlendiren seçeneklerden biri de duvar nişi oluşturarak kalorifere bir tür şömine estetiği kazandırmak. Özellikle pencere kenarında yer alan kalorifer peteklerine uygulandığında bu değişim oldukça yumuşak bir geçişe dönüşüyor. Pencere pervazının uzatılarak kenarlara da eklenti uygulanarak bu örnekteki gibi oldukça şık görünen ve göze batmayan bir radyatör kullanımı ortaya çıkarabilirsiniz. 

Petek kaplama fiyatları

Kolorifer peteğinizi bu seçeneklerden biri ile kaplamayı düşünüyorsanız önce bir fiyat araştırması yapmanız gerekiyor elbette. Her ne kadar her bir malzeme ve modelin farklı ekonomik maliyetleri olsa da metal tasarımların en pahalı olduğunu, modele göre ahşap ve alçıpan kaplamaların ise en ekonomik olduklarını söyleyebiliriz. Gelgelelim evinizdeki radyatörlerin sayısı, boyutları, istediğiniz ızgara modeli, panellerin desen ve renkleri gibi farklı unsurlar fiyatlarda da farklılık yaratıyor. Bu yüzden belirli bir fiyat belirlemek için önce aradığınız modele karar vermeniz, sonra da homify sayfalarında da tek tıkla ulaşabileceğiniz profesyonel marangozlar ya da radyatör kaplama firmaları ile iletişime geçerek fiyat almanızı tavsiye ediyoruz.

Dekorasyonunuzu peteğe göre yapın

Eğer radyatör kaplama seçenekleri için şimdilik bütçe ayırmak istemiyorsanız ama yine de petekler gözünüze batıyorsa elbette her zaman evinizdeki mobilyaların yerlerini değiştirerek peteği daha görünmez hale getirebilirsiniz. Kalorifer peteklerini saklamak için kullanılan yöntemlerden biri önüne kanepelerin yerleştirilmesidir ama bu aslında radyatörün verdiği ısının yayılmasını engelleyen ve hem hava dolaşımı açısından hem de kanepenin kalorifere bakan döşemesi ısıdan etkileneceği için çok da sağlıklı olmayan bir çözüm. Bunun yerine kalorifer peteğini kısmen kapatan ama etrafında dolaşan havayı engellemeyen mobilyalara yönelmelisiniz. Çalışma masaları bunun için harika bir seçenek. 

- Farklı ısıtma sistemleri mi arıyorsunuz?

Bu yazımızı beğendiyseniz ve yaşam alanlarınızda hem estetik hem de kullanışlı ısıtma modelleri arıyorsanız Evim için en iyi ısıtma sistemi hangisi? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!