Evlerde siyah karizması: 14 örnek dekorasyon

Homify TR Homify TR
VERO CONCEPT MİMARLIK Modern Living Room
Loading admin actions …

Gerçekte bir renk olmayan ama konunun uzmanları hariç hepimizin renkler arasında saydığı siyah, doğal dünyada çok az rastlanmasına karşın gündelik hayatımızda hayli önemli bir yer tutuyor. Özellikle çevremizdeki hemen her şeyin endüstriyel ürünler olduğu düşünülürse, bu ürünlere şöyle bir baktığımızda bile siyahla ne kadar çok karşılaştığımızı fark edebiliriz. Endüstriyel ürünlerin bir başka önemli özelliği, geçmişte olduğu gibi çeşitli ustaların elleri ve zihinleri arasında doğallığında tasarlanıyor olmak yerine, oldukça uzun ve karmaşık tasarım süreçleriyle mükemmel formlarına kavuşuyor olmalarıdır. Ve bu tasarım süreçlerinde de siyah önemli bir yer tutar. Modern dünyanın estetik algılarını belirleyen tasarım dünyası siyahla bir hayli içli dışlıdır. Bunun sonucunda gündelik hayatta karşılaştığımız her türden eşya, aksesuar, afiş, cihaz ve benzerinde olduğu gibi ev dekorasyonunda ve genel olarak dekorasyon dünyasında da siyahla çok sık karşılaşırız. 

Gerçek bir renk bile olmayan bu ilginç ve çarpıcı rengin iç mimarlar ve tasarımcılar tarafından çok sevilmesi ve çok sık kullanılması boşuna değildir. Siyahın hemen her türlü tasarım alanında sunduğu imkânlar öylesine geniştir ki, bu anlamda onunla rekabet edebilecek ikinci bir renk yoktur. Siyahın modası, dönemi, trendi, yenisi ya da eskisi olmaz. Siyah, adını aldığı ilk andan bu yana kesintisiz olarak var olmuştur ve var olmaya devam edecektir. Bu yazıda sizler için siyahın ev dekorasyonunda yarattığı imkânları ve farklı alanlarda kullanım olanaklarını ele alan bir derleme hazırladık. 

1- Oturma odalarında siyah kullanımı

Oturma odalarında kullanılan pek çok farklı eşya ve aksesuarda siyah karşımıza çıkar. Ancak oturma grubu, zemin, duvarlar gibi ana unsurlarda ve geniş yüzeylerde siyahın kullanımı çok yaygın değildir. Hatta bu tarz alanlarda siyah kullanımı iddialı ve yönetilmesi güç bir yönelim olarak kabul edilir. Gerçekten de geniş yüzeylerde ve temel unsurlarda siyah kullanımı oturma odalarının içinden çıkılmaz bir boğuculukla baş başa bırakabilir. Bununla birlikte doğru kullanıldığı takdirde siyahla elde edilecek asaletin de bir hududu yoktur ve muhteşem sonuçlara ulaşmak mümkündür. Alışılmışın çok ötesinde siyah kullanılan bu oturma odası buna iyi bir örnek teşkil ediyor.

2- Destekleyici renk olarak siyah

Siyahın diğer tüm renklerden farklı olan bir diğer özelliği de her rengin yanında kullanılabilen destekleyici bir renk olmasıdır. Bu oturma odasında açık renkli bir kanepe, mavi tonlarında kırçıllı bir halı, ahşap zemin ve daha başka farklı renklerde detaylar görüyoruz. Siyahın kullanıldığı alan oldukça sınırlı, abajurlar, orta sehpa ve tek duvardaki desen haricinde siyah yok gibi. Ama yine de bu oturma odasına karakter katan ana unsurların başında siyahın geldiğini söylemek yanlış olmaz.

3- Banyolarda siyah kullanımı

Ev dekorasyonunda siyahı geniş yüzeylerde, zeminde ve duvarlarda kullanmanın zor olduğu ve ustalık istediğinden söz etmiştik. Banyo ve mutfak gibi alanlar için de durum farklı değildir. Siyahı yönetmek zordur, ama yönetebildiğiniz takdirde size sınırsız olanaklar sunar. İkonik bir görüntüye sahip olan bu etkileyici banyo, siyahın banyolarda kullanımının yaratacağı olanakları gözler önüne seriyor.

4- Kontrastın önemi

Ev dekorasyonunda anahtar bileşenlerden biri de kontrasttır. Kontrastın olmadığı yerde hiçbir rengin kendini göstermesi mümkün olmaz. Bu yüzden siyahın en doğru kullanım şekillerinden biri de beyaz ve bej gibi açık renklerle kombin halinde kullanılmasıdır. Genç ve konforlu bir ortam sunan bu oturma odasında siyahın açık renklerle oluşturduğu şık kontrasta tanıklık ediyoruz.

5- Lüksün rengi

Siyah aynı zamanda lüks bir evin dekorasyonunda belirleyici unsurlardan biridir. Belli bir seviyenin üzerindeki elit konutlarda siyahın oldukça yoğun kullanımı bir hayli yaygındır.

6- Metale en çok yakışan renk

Metal yüzeylerin renksiz halleriyle kullanıldığı endüstriyel tasarım trendi dışında, ev dekorasyonunda yer alan metal unsurlar genellikle renkli olurlar. Metale en çok yakışan renk ise hiç kuşkusuz siyahtır. Hatta denilebilir ki, siyah metal yüzeyler üzerinde öylesine doğal bir görüntü oluşturur ki, bu metallerin aslında doğada siyah olarak bulunmadığını çoğu zaman aklımızdan çıkarırız.

7- Ahşap ve siyah uyumu

Ahşap, pek çok formuyla, gelişen malzeme bilimi ve çeşitlenen hammaddelere karşın halen ev dekorasyonundaki en vazgeçilmez parçalar arasında yer alır. Bin yıllara meydan okuyan bu malzeme, her haliyle şık olmakla birlikte kimi zaman çeşitli renklere boyanarak da kullanılabilmektedir. Doğal bir uygulama ile karartılarak siyaha çevrilmiş ahşabın dokusu adeta bir görsel ziyafet niteliğindedir. Ancak ahşabın siyahla uyumu bununla sınırlı değildir. Dekorasyonda doğal ahşap yüzeyler ile siyahın bir arada kullanımı da oldukça iddialı sonuçlar doğurabilmektedir. 

8- Mutfak dekorasyonunda siyah

Mutfaklar söz konusu olduğunda siyahla çok fazla karşılaşmıyoruz. Pek çok mutfakta ana renk olarak hijyeni temsil eden beyaz kullanılır. Kimi zaman ona başka renkler eşlik eder ama aslında beyazın en iyi arkadaşı siyahtır. Siyah ve beyazın uyumunu başka herhangi bir renk ikilisinde yakalamak mümkün değildir. Buna karşın siyahın ağırlıkta olduğu bir mutfak dekorasyonu yapmak da mümkündür ve iyi bir uygulamayla harika sonuçlar alınabilir. İşte size güzel bir örnek. 

9- Sarı ve siyah

Siyahın beyazdan sonraki en yakın dostlarından biri de sarıdır hiç şüphesiz. Doğada çeşitli yılan türleri gibi zehirli hayvanlarda görülen sarı-siyah ikilisi, tasarım dünyasında da tehlike sembollerinde kendine yer bulmuştur. Oysa bu iki rengin kullanımı oturma odası dekorasyonunda tehlikeden ziyade şıklığa yol açar, sizce de öyle değil mi?

10- Yatak odalarında siyah kullanımı

Yatak odaları da evlerimizin nispeten zor dekore edilen bölümleridir. Bu zorluğun kaynağında yatak odasındaki eşya ve aksesuar yelpazesinin sınırlı olması, bu yüzden de farklı kombinasyonlara fazla olanak tanımaması yatar. Dekorasyonu halihazırda zor olan bir alanda siyah kullanmak da doğrusu pek kolay değildir. Ancak isabetli bir kullanımla şaşırtıcı sonuçlara ulaşmanız da olasıdır. Bu yatak odasında, neredeyse bir duvarı kaplayan devasa yatak başında ve çok şık avizede siyah kullanılmış. Sarı komodinlerle uyum içindeki bu unsurlar toplamda çok şık bir ortam yaratıyor.

11- Mobilyalarda siyah kullanımı

Mobilyalarda siyah, çok tercih edilen bir renk değildir. Bunun başlıca sebebi olarak siyahın kolayca çizilmesi ve bu çizikleri gizlemede çok başarılı olmamasıdır. Oysa gelişen malzeme ve boya teknolojileri ile çok zor çizilen ya da hiç çizilmeyen yüzeyler elde etmek hiç de zor değil. Yani siyah mobilyalar kullanma ve üretme konusundaki isteksizliklerimizi bir kez daha gözden geçirmemizde yarar var.

12- Banyoda siyah-beyaz etkisi

Siyah ve beyazın eşsiz bir uyuma sahip olduğundan yukarıda kısmen söz etmiştik. Minimal tasarımda adeta boyut atlamış ve bir tablo güzelliğindeki bu banyo, siyah ve beyaz uyumunun gerçek hayatta nasıl göründüğüne ilişkin oldukça çarpıcı bir görüntü sunuyor.

13- Mutfakta siyah, beyaz ve mozaik bir arada

Beyaz bir tuval üzerine bolca siyah ve zeminde bu ikisinin bir arada bulunduğu harika bir mozaik. Bu mutfak yalın olduğu kadar etkileyici ve daha önemlisi hiç eskimeyecek bir şıklığa sahip. Rafine bir zevkin ürünü olduğu belli olan bu mutfak dekorasyonu gerçekten ufuk açıcı ve esinleyici bir tarzı yansıtıyor.

14- Kim demiş duvarda siyah kullanılmaz diye?

Evlerimizin duvarlarında koyu renkleri kullanmaya genellikle mesafeli yaklaşırız. Oysa doğru kullanımla siyah bir duvarın yaratacağı etkiyi başka bir renkten beklemek çok güçtür. Ahşabın gücüyle siyahın etkisini birleştiren bu şık yatak odası, siyahın duvarlarda nasıl kullanılabileceğine ilişkin oldukça iyi bir örnek.

Daha fazla siyah dekorasyon örneği görmek ister misiniz? O halde bkz: Siyahın 7 tonu

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!