​Çatı katı salon modelleri için 8 dekorasyon çözümü

nihal e. nihal e.
NUUN MİMARLIK Living roomFireplaces & accessories
Loading admin actions …

Çatı katı daireler, dekorasyon söz konusu olduğunda karmaşık çözümler gerektiren bir alandır. Eğimli bir tavan, alçak duvarlar, tavan kirişleri ve erişilmesi zor garip köşeler çatı katı odalarını dekore etmeyi zorlaştırır. Bu nedenle çatı katı odaları genellike çalışma odası veya çocuk odası için kullanılır. Kimi evlerde tavan çok basıktır ve genellikle ihmal edilir, en fazla depolama için kullanılır. Tüm bunların dışında çatı katının en büyük dezavantajı alt katlardan gelen sıcak havanın tavan arasında toplanmasıdır. Bu yüzden çatı katı gereğinden sıcak olabilir, benzer şekilde kış aylarında da ısıtması zordur.

Yine de emek harcandığı takdirde bir çatı katı odası mükemmel gözükebilir. Isıtma sorunu için mutlaka izolasyon yaptırılmalıdır. Aydınlatma için ise tavan penceresi bir çözüm olabilir. Şayet teras veya balkon varsa kapılar genişleterek iç mekan ışığı arttırılabilir. Fiziksel koşullar iyileştirildiği takdirde çatı katı odasını salon olarak kullanmak dahi mümkündür. Üstelik eğimli tavanın yarattığı ilginç atmosfer sayesinde eşsiz bir oturma odasına sahip olabilirsiniz.

Çatı katı salonu dekore ederken birtakım şeylere dikkat etmelisiniz. Bunlardan ilki aydınlatmaydı, ikinci önemli husus ise mevcut alana uygun mobilya tasarımıdır. Duvarlarınız basık ve asimetrik ise bir marangoz ile anlaşarak size özel, eşsiz bir mobilya yaptırabilirsiniz. Çatı salonunuzu düzenlerken işin içinden çıkamıyorsanız bir iç mimarla çalışarak en iyi sonucu elde edebilirsiniz de. Aşağıda çatı katı dekorasyonuna dair 8 adet örnek göreceksiniz. Bu örnekleri inceleyerek kendi eviniz için ilham alabilirsiniz.

​1- Eğimli ama yüksek tavan avantajını değerlendirin

Çatı katı evlerde tavan eğimi genellikle bir dezavantaj olarak görülür. Oysa örnek salonda fotoğrafında olduğu gibi eğimli de olsa yüksek bir tavan olduğu sürece mekan gayet heybetli gözükebilir. Bu salon, Erenköy’de bulunan modern bir eve ait. Toplam alanı 240 metrekare olan evi İstanbul merkezli iç mimarlık firması Escapefromsofa dizayn etmiş. Dubleks evin alt katında da bir oturma odası mevcut. Fakat bugünkü konumuz çatı katı salonlar olduğu için üst kattaki oturma odasını inceleyeceğiz.

Tüm duvarlar tavan gibi beyaz renkli olup, tavanı olduğundan daha yüksek gösteriyor. Salon, bir çatı katı odasına göre hayli geniş olduğundan eşyalar rahatlıkla yerleştirilmiş. Duvarların göz alıcı beyazını zeminin sıcak ahşabı dengeliyor. Oturma grubu olarak büyük bir kanepe ile modern sandalyeler tercih edilmiş. Bir duvarda siyah piyanoyu çok sayıda resim ve merdiveni andıran raflık tamamlıyor.

​2- Mevcut alana göre mobilya tasarımı yaptırın

Herhangi bir eşya satın alırken planınızı mevcut alana göre belirlemelisiniz. Şayet oturma odanız çok büyükse dilediğiniz boyutta mobilya seçebilirsiniz. Ancak günümüzde modern daireler giderek küçülme eğiliminde. Hem artan ev fiyatları hem nüfus kalabalığı İstanbul, Ankara ve İzmir gibi önemli kent merkezlerinde konut talebini büyük ölçüde arttırdı. Hal böyle olunca daha çok insana ev imkanı sağlamak için yaşam alanları küçülmeye başladı. Sonuç olarak oturma odanızın boyutlarını baz alarak hareket etmek her zaman daha karlı bir davranış.

Çatı katı dairelerinde ise mobilya boyutları daha spesifik hale geliyor. Çoğu çatı katı odasında duvarlardan biri ya da birkaçı normal duvar boyuna göre daha alçak olur. Bu tür duvarlar ilk başta kullanışsız görünür ancak bir marangozla çalıştığınız takdirde bu duvara özel mobilya yaptırabilirsiniz. Örneğin resimde alçak duvar boyutuna uygun asimetrik bir depolama ünitesi yaptırılmış.

​3- Dekoratif bir tavan için ahşap taşıyıcı kullanın

Tavan eğimi bir dezavantaj olduğu gibi avantaja da dönüşebilir. Örnek salon Sakarya’da bulunan lüks bir eve ait. Nuun Mimarlık tasarımı olan salonda mor rengi dikkat çekici. Üçgen bir çatıya sahip tavanda ahşap taşıyıcı kullanılmış. Bu tür tavan destekleri eğimi vurgulamak için oldukça başarılı.Türkiye’de tavan taşıyıcıları iç mekanlarda çok fazla tercih edilmese de Kuzey Avrupa ülkelerinde oldukça popüler. Tavan açık renkli olduğu için ahşap taşıyıcılar koyu tonda tercih edilmiş. Bu strüklere uyumlu olarak duvarda da ahşap paneller kullanılmış.

​4- Dar çatı katında salon dekorasyonu

Şimdiye dek geniş alana ve yüksek tavana sahip çatı katı salonlar gördük. Bu örnekte ise dar bir oturma odası söz konusu. Tavan eğimi sadece bir yöne doğru. Bu yüzden duvar geçişleri de eğimli tasarlanmış. En geniş duvara ahşap dolap yerleştirilmiş. Ortada küçük kırmızı bir kanepe, gül desenli puf ve bu açıdan görülmese de televizyon bulunuyor. Balkon bölümü genişleterek iç mekana ek bir yemek alanı sağlanmış.

​5- Sadece tek duvarı vurgulayın

İndeko İç Mimarlık imzasını taşıyan bir diğer çatı katı salon örneğinde bu defa düz tavan görüyoruz. Dairenin büyük kısmında eğimli bir tavan bulunuyor ancak salon için daha yüksek ve düz bir tavan tercih edilmiş. Tavandan zemine dek uzanan pencereler sayesinde iç mekan oldukça aydınlık. Dekorasyonda ahşap ağırlı göze çarpıyor. Yer döşemesi, sehpa ve televizyon ünitesi ahşaptan üretilmiş. Geniş ünitenin bulunduğu duvara ahşap tonuna yakın, doğal taş desenli bir kağıt uygulanmış. Sadece tek duvarı boyamak veya duvar kağıdı uygulamak salonda odak noktası oluşturmak için basit ve ekonomik bir yol.

​6- Teraslı çatı katı salonlar

Çatı katı daireler, binaların en üst katında yer aldığı için rahatlıkla teras yaptırabilir. Terasların çeşitli avantajları vardır. Öncelikle iç mekan yetersiz kaldığında teras ikinci bir oturma alanı işlevi görebilir. Ayrıca masa ve sandalyeler eklenerek yemekler açık havada keyifle yenebilir. 50Gr Mimarlık imzasını taşıyan salonun dekorasyon detaylarına gelince, oturma grubu olarak tek parça U şeklinde bir koltuk tercih edilmiş. Mat deri koltuk hem şekli hem de sarı rengiyle oldukça dikkat çekici.

​7- Tavan penceresi yaptırın

Herhangi bir salonun güzel görünmesi için aydınlatma şarttır. Bir oturma odası ne kadar lüks döşenirse döşensin, iyi aydınlatılmadığı sürece kasvetli görünecektir. Yaşam alanını aydınlatmanın en iyi yolu ise doğal ışıktır. Bu nedenle pencere sayısı ve boyutu önemli bir faktördür. Çatı katı odaları söz konusu olduğunda büyük pencerelere sahip olmak her zaman mümkün olmaz. Özellikle eğimi yüksek çatılarda duvarlar basık olur. Böyle durumlarda mimarlar çözüm olarak tavan penceresi kullanılırlar. Bu sayede hem pencere ihtiyacı giderilir hem sınırlı duvar alanı başka şeylerle değerlendirilebilir.

​8- Yönünüzü pencereye çevirin

Yukarıda belirttiğimiz üzere doğal gün ışığı en büyük aydınlatma kaynağımızdır. Dolayısıyla tavan eğiminden kaynaklı pencere boyutu nasıl olursa olsun, en iyi şekilde faydanlanmalısınız. Örnek salon resminde duvar basık ancak yine de geniş bir pencere söz konusu. Mobilya düzeni ise pencereye dönük biçimde ayarlanmış, böylece ev sahipleri doğal gün ışığından daha çok yararlanabilecek.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Birbirinden güzel 16 farklı çatı katı dekorasyonu' başlığına göz atabilirsiniz.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!