Penceresiz küçük mutfaklar için iç açıcı dekorasyon fikirleri

Homify TR Homify TR
BA DESIGN Modern Kitchen
Loading admin actions …

Bugün pek çok apartman dairesinin mutfak alanının pek de geniş olmadığı bir gerçek. Ancak tasarım anlayışı ve kullanım alışkanlıkları da gelişen çağın özelliklerine göre şekillendiği için artık çok daha pratik ve küçük alanlarda da son derece kullanışlı yerleşimler oluşturulabilen mutfak üniteleri üretiliyor. Yani küçük mutfaklar artık ev sahipleri için can sıkıcı bir unsur olmaktan çıktı diyebiliriz, hatta daha pratik, daha kompakt, daha kullanışlı, temizlemesi ve düzenlemesi kolay mutfaklar genellikle küçük mutfak dekorasyonları oluyor.  

Gelgelelim, küçük bir mutfağınız varsa en önemli şeylerden biri de gün ışığından faydalanabilmektir ve kentleşmenin mimari yapılarda getirdiği gelişmelerden biri de maalesef birbiri ile iç içe inşa edilen binalar olduğu için bazı odaların penceresiz ya da oldukça küçük bir gün ışığı kaynağı olabilecek bir pencereye sahip olması da haliyle kaçınılmaz oluyor. Apartman dairelerinin mimari tasarımları yapılırken genellikle penceresiz kalmak zorunda kalan banyo olarak dizayn ediliyor ama zaman zaman mutfaklar da penceresiz tasarlanmak zorunda kalabiliyor. Ancak elbette küçük mutfaklara adapte olabilen tasarım teknolojileri, penceresiz ya da minik pencereli mutfaklar için de çözümler üretiyor. 

Peki penceresiz ya da penceresi olsa da apartman boşluğu gibi bir noktaya açıldığı için güneş alamayan mutfakları nasıl dizayn etmeliyiz? İşte iç açıcı 11 dekorasyon fikri.

1- Gün ışığını taklit eden ışıklandırmalar

Öncelikle mutfaklarda gün ışığına bu kadar ihtiyaç duyulmasının en önemli sebebinin mutfak alanlarının aktif olarak iş yapılan, yemek pişirilen ve hazırlanılan, bulaşıkların temizlendiği hareketli ve trafiği yüksek bir alan olması ve bu işlerin çoğunlukla gündüz saatlerinde yapılması. Yani mutfak trafiği gündüz saatlerinde yoğun oluyor da diyebiliriz. Haliyle de aydınlık pratik bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Güneş almayan mutfaklar için de bu yüzden en önemli dekorasyon elementlerinden biri ışıklandırma sistemleridir. Penceresiz mutfağınız için aydınlatma seçeneklerini iyi değerlendirmeniz ve çalışma alanlarınızı ayrı ayrı vurgulayan ışıklandırma ögelerine sahip olmanız gerekiyor. Genel ışıklandırmalar da, duvar aplikleri de, vurgulayıcı ayrıntılar da mutfaklar için oldukça önem taşıyor; yani mutfağınızın mutlaka katmanlı bir ışıklandırma sistemi ile aydınlatılmasına dikkat etmelisiniz.

2- Tezgah üstü aydınlatma ögeleri

Modern Villa Project Lina İç Mimarlık Kitchen units
Lina İç Mimarlık

Modern Villa Project

Lina İç Mimarlık

Bu ışıklandırma katmanlarından en önemlisi de tabii ki çalıştığınız tezgahı vurgulayan ışıklar olacaktır. Genel olarak aydınlık bir mutfağa sahip olsanız bile yemek hazırlarken tezgahın gölgeli ya da loş olması siz fark etmeseniz bile işinizi zorlaştıran en önemli engellerden biridir. Tezgahın üzerini ışıklandıran, mutfak dolaplarının altında yer alan ışıklandırma sistemleri her zaman çok daha pratik ve ferah bir çalışma alanı yaratır. Üstelik bunun için üretilen ve kolaylıkla yapı marketlerden satın alıp kendiniz tezgah üzerine takabileceğiniz ya da bir elektrikçiye taktırabileceğiniz led aydınlatma üniteleri bulunuyor, yani mutfağınızı tadilata sokmanıza gerek olmadan da hemen uygulayabileceğiniz çözümlerden biri tezgah üstü ışıklandırma unsurları.

3- Tavana yayılan led ışıklar

Katmanlı ışıklandırma sistemlerinden bahsedildiğinde genel aydınlatma genellikle önemsizmiş gibi geliyor ama aslında tam terci, genel aydınlatmayı da katmanlı aydınlatma sistemlerinin bir parçası olarak görmek ve ona göre bir düzen oluşturmak gerekiyor. Örneğin penceresiz ya da güneş almayan mutfaklar için tek bir noktadan yayılan bir ışık kaynağı yerine tavana yayılan ünitelerle her noktayı eşit düzeyde aydınlatan bir sistem çok daha kullanışlı ve ferah olacaktır. Yani avizeler yerine alçı tavan sistemlerine yerleştirilen ve tavan boyunca yayılan led ışıkları tercih etmenizi özellikle tavsiye ediyoruz. Tek bir noktadan yayılan ışık ne kadar kuvvetli olsa da yapay ışıklandırma atmosferi yaratırken tavana yayılan ve her noktaya eşit şekilde ulaşabilen bir sistem tıpkı pencereden gelen güneş gibi doğal bir aydınlık havası verir.

4- Ada mutfak

Penceresiz ya da güneş görmeyen mutfaklar için küçük de olsa ada mutfak yaptırmak ve çalışma alanını mutfak adasının üzerine taşımak her zaman daha ferah ve kullanışlıdır. Tezgahlar çoğunlukla üst tarafındaki mutfak dolapları tarafından gölgelenir ve bu da tezgah üstü özel ışıklandırma ögeleri ile bile tam aydınlık sağlanamayan durumlar ortaya çıkarabilir. Bir ada mutfak ise dört tarafı açık olduğu için ışıklandırma ile vurgulanması ve aydınlatılması çok daha kolay bir tasarın unsurudur. Tabii yemek hazırlarken çalışma alanınız mutfak adasına taşındığında bu aynı zamanda mutfak dolaplarının arasında daha az tezgah alanına ihtiyaç duyacağınız ve dolayısıyla da depolama alanlarını çoğaltabileceğiniz anlamına da geliyor. Yani her ne kadar mutfak adası ekstra bir alan kaplıyor gibi görünse de aslında ada mutfak adasının tezgahının altında ve diğer tezgahların kaplayacağı yerlerde mutfak dolaplarının iki katına çıkması ile yer tasarrufu da sağlıyor diyebiliriz.

5- Kapalı dolaplar yerine açık raflar

Mutfağınızda fazla depolama alanına ihtiyacınız yoksa üst dolapları yerine raflar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Dolapların yükseldikçe mutfağı daha küçük göstereceğini unutmayın. Açık raflar ya da sadece düz duvarlar ışığın ve havanın daha geniş alanda yayılabilmesi anlamına geliyor.

6- Açık plana dönüş

Bu örnekteki gibi iki oda arasında kalan ya da bir salonun penceresiz köşesinde konumlandığı için güneş alamayan mutfakları küçük bir tadilatla açık bir plana dönüştürmek her zaman iyi bir fikirdir. Mutfak kapılarını yok edin ve mutfağın salondan ışık alan bir iç mimari yapıya dönüştürün. Böylece mutfak kapalı ve loş bir yer olmaktan çıkacak ve özellikle geniş bir kapı aralığı ortaya çıkarılırsa salonun bir parçası olarak salonun güneşinden yararlanacaktır. Bu elbette kendinizin yapabileceği basit bir dönüşüm değil ama ihtiyacınız olduğunda homify sayfalarında yer alan profesyonel iç mimarlar ile tek tıkla iletişime geçebilir ve onlardan destek alabilirsiniz.

7- Yansıtıcı yüzeyler, beyaz mutfaklar

Beyaz mutfak planları dekorasyonda modasını asla yitirmeyen nadir tarzların başında geliyor. Beyaz yüzeylerin iç açıcı etkisi özellikle küçük mutfaklarda kendini daha iyi gösterebiliyor. Güneş görmeyen mutfaklarda da beyaz dolaplar her zaman daha ferah ve aydınlık bir ortam ortaya çıkarır. Özellikle lake gibi malzemelerle üretilen parlak ve yansıtıcı yüzeyler ışığın daha iyi yayılmasına olanak vereceği için çok daha iç açıcı bir mutfak görünümü ortaya koyacaktır.

8- Koyu duvarlar üzerine açık mutfak dolapları

Beyaz mutfaklarda daha aydınlık bir görünüm elde etmek için uzmanların önerdiği fikirlerden bir diğeri de mutfak dolaplarının arkasında yer alan duvarların dolapların renginden daha koyu bir tonda seçilmesi. Bu dekorasyon hamlesi mutfak dolaplarının aydınlık yüzeylerinin daha çok öne çıkmasına ve ışığı daha iyi yansıtabilmesine ve daha ferah bir görünüm ortaya çıkmasına neden oluyor.

9- İyi bir havalandırma sistemi

Penceresiz mutfaklarda karşımıza çıkan en büyük ve sağlığımızı da etkileyen sorunlardan birisi de tabii ki havalandırma. Doğal havalandırma sistemi olmayan mutfaklarda hava akışını sağlayacak ek teknolojiler mutlaka bulunmalı. Elbette penceresi olan mutfaklarda da mutlaka aspiratör kullanılıyor ancak penceresiz mutfaklarda çok daha kaliteli, hava temizleme özelliği bulunan davlumbazlara yatırım yapmak içeride oluşacak rutubet ve havasızlığa çok daha iyi çözüm olacaktır. Ayrıca eğer tavan yüksekliği yeterliyse tavan pervaneleri de bu açıdan oldukça faydalı bir yatırım olacak ve mutfağınızın havasının temizlenmesine katkıda bulunacaktır.

10- Çatı pencereleri

Çatı katı mutfaklarda mutfak pencerelerinin olmamasının ana nedenlerinden biri çatı eğiminden kaynaklanan pencere aralığının bulunmamasıdır genellikle. Çatı eğimi zaten loş ve boğucu bir ortam yaratabilme riskine sahip bir özellik olduğu gibi doğru kullanıldığında çok daha göz alıcı ve sıradışı yaşam alanları da ortaya çıkarabilir. Dolayısıyla bu konuda yatırım yapıp çatı eğimine çatı pencereleri ekletmek bu işlem sırasında yapacağınzı masrafa kesinlikle değecektir.

11- Pencereye göre yerleşim

Eğer minik de olsa bir pencere varsa mutfak planınızı oluştururken çalışma tezgahını mutlaka o pencerenin olduğu kenara konumlandırın. Bu konuda yapılan en büyük hatalardan biri de pencerenin kullanılmayan alanda konumlanması ve mutfak tezgah ve dolaplarının penceresiz duvarlara yerleşmesi oluyor. Oysa tezgah alanı ne kadar ışık alırsa sizin için o kadar ferah ve pratik bir mutfak meydana çıkacaktır. 

Elbette penceresizlik sadece mutfaklarda ve banyolarda karşımıza çıkan bir sorun değil, bazı evlerde diğer yaşam alanları da güneş almayan konumlarda bulunabiliyor. Sizin de penceresi olmayan odalarınız varsa onları daha ferah ve güzel hale getirebilmek için bkz: Penceresiz odalar için dekorasyon hileleri

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!