Skuteczne pomysły jak urządzić wąską kuchnię!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
House remodelling in South Bristol, Dittrich Hudson Vasetti Architects Dittrich Hudson Vasetti Architects Modern Kitchen
Loading admin actions …

Im mniejsze pomieszczenie tym większy kłopot. Wbrew temu co mogłoby się powszechnie wydawać, im mniejsze pomieszczenie tym większy ciężar spoczywa na naszych barkach, bowiem zadanie wcale nie jest proste i mało wymagające. Owszem mniejsza przestrzeń to mniej obszarów to zagospodarowania, jednak gdy mowa o kuchni, w grę wchodzi funkcjonalność oraz komfort użytkowania. Zatem plan zagospodarowania wąskiej, małej kuchni musi być nie tylko nowoczesny i stylowy, ale także praktyczny i wygodny w codziennym użytkowaniu. Dziś chcielibyśmy przedstawić Wam kilka ciekawych pomysłów, inspiracji na aranżację wąskiej kuchni. Mamy nadzieję, że nasze propozycje nieco ułatwią Wam urządzenie idealnej, wąskiej kuchni. 

Po pierwsze musicie zdać sobie sprawę z tego, że małe też jest piękne i może zostać funkcjonalnie rozplanowane, jednak jest to zadanie wymagające i arcytrudne. Na sam początek naszej potrzebny Wam będzie odpowiedni pomysł, projekt. Może to być szkic lub ogólny zarys tego co chcielibyście zawrzeć w kuchni, jakiej wielkości sprzęty mają się w niej znajdować i w jakiej estetyce ma być utrzymana. To zadanie nie wymaga od Was wybitnych umiejętności plastycznych. Wystarczy, że ściągniecie darmową wersję programu do projektowania wnętrz lub aplikację, która Wam to znacznie ułatwi. Najważniejszym krokiem będzie odpowiedni pomiar pomieszczenia. W tym przypadku odradzamy Wam pośpiech. Starajcie się możliwie jak najdokładniej zdjąć wymiary, jest to szczególnie ważne w dalszym etapie aranżacji kuchni, podczas którego następuje wybór mebli oraz sprzętów. Jeśli nie jesteście w stanie podołać tak odpowiedzialnemu zadaniu, boicie się, że gdzieś po drodze popełnicie błąd, który będzie Was wiele kosztował, to zatrudnijcie dekoratora wnętrz. Osoba ta powinna posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz zdjęcia zrealizowanych projektów, czyli tzw. portfolio. Na tej podstawie będziecie mogli wybrać właściwego eksperta, który pomoże Wam zrealizować marzenie o idealnej i funkcjonalnej kuchni. My jednak namawiamy Was do samodzielnej pracy bez pomocy dekoratora wnętrz. Satysfakcja z danej przestrzeni tym większa, im większy nasz udział w jej zaprojektowaniu. 

Mniej znaczy więcej

Zasada ta dotyczy nie tylko minimalistycznej koncepcji wnętrz, w której liczy się przede wszystkim przestronność i jakość danych produktów, przedmiotów, ale także w przypadku małych, wąskich pomieszczeń, w których każdy metr kwadratowy powierzchni, blatów itp. jest na wagę złota. Ograniczone metrażem przestrzenie lepiej się prezentują w bardziej ascetycznych, schludnych stylizacjach. Mniej znaczy więcej dotyczy przede wszystkim wszelkiego rodzaju dekoracji począwszy od ozdobnych słoików z przyprawami po śmieszne tabliczki, obrazki tematyką nawiązujące do danej tematyki pomieszczenia. Oczywiście wcale nie namawiamy Was do kompletnej rezygnacji z ozdobnych akcesoriów, dzięki którym tworzy się klimat danego miejsca, jednak uczulamy, aby nie przesadzić w tym temacie i bardzo ostrożnie dobierać dodatki. Dzięki temu zyskacie więcej miejsca i bardziej schludny, zadbany wygląd. 

Jasna kolorystyka mebli

Od dawien dawna wiadome jest, że jasna kolorystyka wnętrz, dodatków, mebli oraz pozostałego wyposażenia przestrzeni rozświetla wnętrze, powodując jej optyczne powiększenie. Jest to niezwykle cenny trik, który warto zapamiętać i zastosować w swoim mieszkaniu. Wpadające naturalne światło bądź to sztuczne odbija się od jasnych, stonowanych frontów szafek kuchennych dzięki czemu dodaje blasku i światła do wąskiej kuchni. W ten sposób nie tylko wizualnie powiększamy swoją kuchnię, ale także stawiamy na ponadczasowy, klasyczny wygląd, który dzięki swojej neutralnej i uniwersalnej kolorystyce będzie mógł nam służyć przez długie lata. Jeśli pragniecie pogłębić ten efekt proponujemy Wam zastosować lakierowane fronty szafek kuchennych, dzięki temu wnętrze będzie bardziej lśniło, a co więcej nadacie swojej kuchni eleganckiego, wytwornego charakteru. 

Odpowiednie oświetlenie

W kuchni, jak w żadnym innym pomieszczeniu, niezwykle istotne jest prawidłowe oświetlenie. Najważniejsze jest odpowiedni stopień naświetlenia powierzchni roboczych, czyli tzw. blatów. Bowiem w tym miejscu najczęściej przygotowujemy posiłki dla naszych najbliższych. Kuchnia powinna być takim pomieszczeniem, w którym ponad wszystko, stawia się funkcjonalność oraz ergonomię. Mniej istotny jest styl czy dana estetyka wnętrza, liczy się wygoda, komfortowe użytkowanie oraz swobodne poruszanie. W wąskich pomieszczeniach chcielibyśmy wykorzystać maksimum przestrzeni, jednak nie zawsze jest to możliwe, lepiej zrezygnować z zabudowy jednej ściany na rzecz bardziej przestronnego i widnego miejsca. Starajcie się wykorzystać wiele różnorodnych form światła sztucznego, jak na zdjęciu widocznym powyżej. Projekt kuchni został wykonany przez pracownię Na No Wo Architekci i zakłada wykorzystanie dwóch źródeł światła, z czego jedno to lampa wisząca, natomiast drugie to halogeny z możliwością regulacji i dostosowania kąta padania światła. 

Dobierz kształt zabudowy

Meble kuchenne na wymiar, 3TOP 3TOP Modern Kitchen Storage

W małych, wąskich pomieszczeniach bardzo cenna jest swoboda oraz wygoda poruszania się po ograniczonej przestrzeni. Standardowo kuchnia powinna mieć szerokość co najmniej 180 cm, wynika to z z tradycyjnych wymiarów szafek stojących, których głębokość to ok. 60 cm. Tak, więc łatwo obliczyć, że przestrzeń pozostawiona na swobodne poruszanie się i użytkowanie kuchni to 120 cm. Dopasowanie kształtu zabudowy w tym przypadku nie powinno sprawiać problemu, bowiem najczęściej, w tego typu pomieszczeniach stosuje się zabudowę typu L. Dzięki niej sprzęt oraz meble kuchenne rozstawione są wzdłuż dwóch ścian, które są do siebie prostopadłe. Ta opcja to najlepsza możliwość, jednak nie jedyna. Drugi wariant to zabudowa jednorzędowa, jednak jest ona najmniej wygodna. Pamiętajcie, aby wielkość sprzętów kuchennych dostosować do indywidualnych potrzeb. Marnotrawstwem przestrzeni jest nieodpowiednie dopasowanie np. 4 palnikowej płyty grzewczej do dwuosobowej rodziny. 

Półki są lepsze niż szafki

Półki z reguły prezentują się lżej i skromniej, aniżeli ciężkie szafki kuchenne, które zabierają miejsce nie tylko w przypadku wysokości, ale i głębokości. W małych, wąskich pomieszczeniach, ważne jest aby rozsądnie gospodarować wolną przestrzenią. Pragniemy, przede wszystkim, by nasze wnętrze kuchni prezentowało się oryginalnie, funkcjonalnie i nowocześnie, aniżeli było przytłoczone nadmierną ilością szafek kuchennych. Dzięki półkom w ciekawy sposób możemy wyeksponować zioła, przyprawy, kolorową zastawę czy książki kuchenne, wnosząc tym samym nieco koloru do naszej kuchni. Pomimo wielu trudności jakie przysparza nam aranżacja wąskiej kuchni, z reguły prezentują się one ciekawiej i oryginalniej, bowiem zmuszeni jesteśmy szukać takich rozwiązań, które okażą się funkcjonalne i kreatywne. 

Dodaj kolor lub wzór

Wąska kuchnia wcale nie musi być nudna i stonowana. Jeśli wykorzystaliśmy w naszym pomieszczeniu jasne fronty szafek kuchennych, możemy zatem dodać odrobinę koloru lub wzory, który wykorzystamy w formie np. mozaiki na podłodze czy ozdobnego panelu ściennego. Wzorzyste podłogi prezentują się wyjątkowo oryginalnie i ciekawie, dodatkowo nadają naszym wnętrzom skandynawskiego charakteru. Natomiast intrygujący panel ścienny może nieco powiększyć optycznie nasze wnętrze dodając mu głębi i trójwymiarowości. Forma w jakiej przyozdobimy kuchnię zależy od naszego poczucia estetyki. My polecamy Wam bawić się kolorami i wzorami, dzięki temu Wasze przestrzenie stają się bardziej spersonalizowane, osobiste, a przy tym intrygujące. 

Need help with your home project?
Get in touch!

Highlights from our magazine