​Pratik ve işlevsel 25 açık raf sistemi

Request quote

Invalid number. Please check the country code, prefix and phone number
By clicking 'Send' I confirm I have read the Privacy Policy & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future.

​Pratik ve işlevsel 25 açık raf sistemi

nihal e. nihal e.
modern  by Sanal Mobilya, Modern
Loading admin actions …

Depolama her evin ihtiyacı. Öyle ki çalışma odası, mutfak ve salon dışında banyo için dahi depolama ünitesi gerekiyor. Hal böyle olunca dolaplar, ev eşyaları arasında önemli bir yer kaplıyor. Bir eve yeni taşındığınızda ihtiyaçlarınıza uygun büyüklükte çeşitli dolaplar satın alırsınız. Oysa zaman içinde satın alacağınız ıvır zıvır artar. Yeni giysiler, kitaplar, çantalar vs. tüm bu eşyaları sığdırmak için dolaplarınız yetersiz kalır. Peki böyle bir durumda ne yapmalı? Yeni bir dolap satın almak oldukça pahalı bir çözüm olacaktır. Üstelik bütçe sıkıntınız olmasa bile koyacak yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Bugün depolama sorununa çare olarak çeşitli açık raf sistemleri derledik. Her biri farklı özelliklere sahip bu raf örneklerini aşağıda inceleyebilirsiniz.

​1- Nostaljik mutfak rafı

Aile yadigarı mutfak tabaklarınızı kapalı dolapların ardına gizlemektense, mutfağınıza nostaljik bir hava katan bu raf modelini deneyebilirsiniz. Nitelik Mobilya Dekorasyon tasarımı olan bu özel raflık sadece 200 lira değerinde.

​2- Banyoda ahşap raf

Bazı banyolar girintili çıkıntılı bir mimariye sahiptir. Bu tür banyolarda atıl kalan boşlukları dolap ve raflarla değerlendirebilirsiniz. Örnek banyoda ahşap bir dolap ile bir adet raf kullanılmış.

​3- Eğlenceli kitaplık

Açık raflar en çok kitaplık için işinize yarar. Üstelik çok büyük bir açık raf sistemi satın almak zorunda değilsiniz. Bilgece Tasarım imzasını taşıyan bu raflık dikey bir tasarım olduğu için az yer kaplıyor ve son derece kullanışlı.

​4- Zig zag kitaplık

Modern bir dekorasyon için çağdaş tasarımlı kitaplık modelleri bulabilirsiniz. Mia Mobili tasarımı bu kitaplık zig zag şeklinde mor bir rafıyla ilgi çekici görünüyor.

​5- Rustik şıklık

Oturma odasında kullanacağınız raflar sıradan ve düz modeller yerine daha estetik olmalı. Sönmez Mobilya imzasını taşıyan bu güzel raflık dört bölümden oluşuyor ve oldukça şık.

​6- Kırmızının tonları

Raf ihtiyacı sade salon, çalışma odası gibi yerlerle sınırlı kalmaz. Koridor, hol gibi alanlar da depolama amaçlı kullanılabilir. Eğer örnekteki gibi eğimli bir tavan varsa bir iç mimar ile çalışarak mevcut alana göre raf sistemi yaptırabilirsiniz. Bu örnekte raflığın iç duvarları koyudan açığa göre değişiyor.

​7- Metal raf

Başta kitaplık olmak üzere raf sistemlerinde özellikle ahşap tercih edilir. Bununla birlikte farklı malzemelerden yapılma raf modelleri de bulabilirsiniz. Örnekte fotoğrafta görülen raflık metalden yapılma olup oldukça pratik.

​8- Sürpriz kutular

Alp Nuhoğlu imzasını taşıyan bu özel tasarım yaratıcı bir mobilya örneği. İç içe geçmiş beyaz kutulardan oluşan raf sistemi görsel açıdan ayrı bir çekiciliğe sahip. Kutu şeklindeki rafların kimisi açık kimisi ise kapalı.

​9- Altıgen raf

Yuvarlak ya da kare biçiminde raflıklara sıklıkla rastlarız. Ancak farklı geometrik şekillere sahip mobilyaları daha az görürüz. Emre Doğ imzasını taşıyan bu raflık ise altıgen şeklinde olup sunum için hayli başarılı.

​10- Tavana dek

Sırada zeminden tavana dek uzanan ilginç bir raf örneği var. Küçük olmasına karşın tavana dek yükseldiği için hayli kullanışlı. Kırmızı rengi de duvara hareket katıyor.

​11- Tüm duvar boyunca

Tavana dek raf sistemini daha da geliştirmek isteyenler bu örneğe bakabilir. Çapraz raflık modeli tüm duvarı kaplıyor. Duvarla aynı renge sahip olduğu için kalabalık da yaratmıyor. Orta kısmında ise çalışma masası ve tv ünitesi mevcut.

​12- L şeklinde raf

Çalışma masalarının kapladığı alanı verimli kullanmak için üst duvar boşluğunu raflık olarak değerlendirebilirsiniz. Bu örnekte L şeklinde bir raf sistemi tasarlanarak depolamadan daha çok verim elde edilmiş.

​13- Cazip kitaplık

Sanal Mobilya imzasını taşıyan bu kitaplık ilgi çekici formu ve işlevsel özellikleriyle oturma odaları için harika bir seçenek.

​14- Farklı boyutlar

Açıkta kalan bir duvar bölümüne yapılmış bu raflık, koyu ahşap olup farklı boyutlarda raf seçeneği sunuyor. Saat, kitap, biblo ve resimleri yerleştirebileceğiniz bu raflık şık oturmasını tamamlıyor.

​15- Banyo için raf takımı

Rafa ihtiyaç olan yerlerden biri de banyolardır. Genellikle kapaklı dolaplar kullanılsa da açık raflar da gayet kullanışlı olabilir. Bu örnekte banyo duvar ve lavabo tezgahı betondan yapılma olduğu için raf malzemesi olarak ahşap tercihi uygun bir seçim olmuş.

​16- Tavana asılı metal raf

En çok depolama gereksinimi olan yerlerin başında mutfak gelir. Bu nedenle insanlar mutfak yaptırırken önce dolap modeline karar verir. Mutfak dolaplarınız ne kadar geniş olursa olsun, zaman içerisinde yetersiz kalabilir. Böyle durumlarda açık raf tercih etmelisiniz. Örnekteki gibi tavana asılı metal raf sistemi ile yerden tasarruf edebilirsiniz.

​17- Köşe raf

Çalışma masası ile birlikte kullanabileceğiniz raf modellerinden söz etmiştik. Eğer raf sistemi örnek fotoğraftaki gibi dekoratif bir modelse masanın üst kısmı yerine daha geniş bir duvara ekleyebilirsiniz.

​18- Orijinal fikirler

Mutfakla oturma odası arasında sadece yarım bir duvarın olduğu örnek dairede, duvarın kenar kısmına yarım daire şeklinde bir raflık yapılmış. Böylece her iki alan arasında bağlantı daha şeffaf hale gelirken, görsel açıdan da duvarlar daha süslü hale gelmiş.

​19- Duş içine raf

 Bathroom by Esra Kazmirci Mimarlik, Modern
Esra Kazmirci Mimarlik

GUNDOGAN SUMMER HOUSE

Esra Kazmirci Mimarlik

Yıkanırken lazım olan şampuan, saç kremi ve losyon gibi malzemeleri el altında bulundurmak için duş içerisine mini raflık ekleyebilirsiniz. Özellikle modern banyolarda çok şık duracaktır.

​20- Diagonal raf

Eskiden salonlarda camekanlı vitrinler bulunurdu. Günümüzde bunların yerini kitaplıklar aldı. Örnekte gördüğünüz tüm duvarı kaplayan büyük kitaplık siyah renkli tercih edilmiş. Diagonal raflar ise dikkat çekici görünüyor.

​21- Yatak yanına raf

 Bedroom by Esra Kazmirci Mimarlik, Modern
Esra Kazmirci Mimarlik

GUNDOGAN SUMMER HOUSE

Esra Kazmirci Mimarlik

Yatak yanına depolama için genellikle küçük bir komodin yerleştirilir. Bu örnekte ise komodin yatak başı ile birleşik tasarlanmış. Duvarla mobilya arasında kalan ölü boşluğa ise raf eklenerek verimli işlevsel getirilmiş.

​22- Çelik raf sistemi

Metal raflardan bir diğeri Esra Kazmirci tasarımı olan büyük bir raflık. Geniş bir duvar boyunca uzanan depolama ünitesinin bir kısmı kapaklı bir kısmı ise açık raflık olarak tasarlanmış. Geniş raf boşluklarından biri çalışma masasıyla birleştirilmiş. Basit ama akıllıca.

​23- Estetik niş

Niş tasarımı tıpkı raf gibi işlevsel amaçlı kullanılır. Bu örnekte üç adet niş estetik amaçlı değerlendirilerek içine biblo yerleştirilmiş.

​24- Işıklı raf sistemi

Dekoratif amaçlı kullanılan raflar, özel aydınlatma sistemleri sayesinde olduğundan daha gösterişli görünebilir. Özellikle de oturma odası için kullanıyorsa.

​25- Küçük ama kullanışlı

Son raf örneğimiz çocuk odası için tasarlanmış. Çalışma masasının üst duvar boşluğuna eklenen raflar eğlenceleri objelerle sevimli hale gelmiş.

Bu yazıyı beğendiyseniz 'Yaratıcılığıyla öne çıkan raf ve kitaplık örnekleri' başlığına göz atabilirsiniz.

 Houses by Casas inHAUS, Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!