Jaki styl aranżacji ogrodu pasuje do Twojego znaku Zodiaku? | homify

Jaki styl aranżacji ogrodu pasuje do Twojego znaku Zodiaku?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Kirchner Garten & Teich GmbH Modern Garden
Loading admin actions …

Wybór stylu aranżacji ogrodu nie jest zadaniem łatwym! Po pierwsze powinien on pasować do bryły naszego domu, wydobywać jej potencjał, wzmacniać zalety i ukrywać ewentualne słabe strony. Stawiając na ogród urządzony w tym samym stylu, w którym wzniesione zostało nasze gniazdko, możemy mieć pewność, że będzie do niego pasował. Nie powinno to jednak automatycznie ograniczać naszych horyzontów! Przy wiekowych rezydencjach zaskakująco dobrze prezentują się ogrody nowoczesne i minimalistyczne, zwłaszcza jeśli zaprojektowano w nich luksusowy basen. Z kolei współczesny budynek może wyglądać wspaniale otoczony przez na przykład ogród w stylu śródziemnomorskim. Jeśli łączymy style, to dobrze jest znaleźć dla naszego domu i ogrodu jeden wspólny mianownik, przykładowo wykorzystując do konstrukcji ogrodowych materiały w kolorze elewacji. 

Jednak spójny projekt to nie wszystko! Nasz ogród powinien wyrażać naszą osobowość. Powinniśmy kierować się własnym gustem, wyczuciem stylu, poprzez wybór roślin oraz ich rozmieszczenie spróbować jednocześnie wyrazić siebie i dla samych siebie stworzyć przestrzeń wypoczynku. Pomyślmy o tym, co sprawia nam przyjemność, co najbardziej lubimy robić na świeżym powietrzu, jakie rośliny lubimy… ale także ile czasu realistycznie planujemy przeznaczyć na pielęgnację naszego ogrodu. 

W ogromie spraw, nad którymi powinniśmy się zastanowić, inwestując w usługi projektanta czy architekta krajobrazu, zamiast dać pochłonąć się stresowi, powinniśmy spróbować sprawy uprościć, może nawet z lekkim przymrużeniem oka… W dzisiejszym Katalogu Inspiracji prezentujemy dla Was różne style aranżacji ogrodu i zastanawiamy się, do których znaków Zodiaków będą one najlepiej pasować! Skoro teoretycznie znak Zodiaku determinuje nasz charakter i upodobania, to w ogrodzie powinien chyba także mieć coś do powiedzenia.

Czy takie nieoczywiste podejście ułatwi nam to dokonanie ostatecznego wyboru stylu aranżacji ogrodu? Jest tylko jeden sposób, żeby się o tym przekonać…

Styl egzotyczny dla Lwa i Byka

Jakie określenia przychodzą Wam na myśl, kiedy słyszycie o egzotycznych ogrodach? Luksusowy, zachwycający, zwracający uwagę… Wiecie kogo najbardziej zachywciłyby te przymiotniki? Rasowego Lwa! Osoby spod tego znaku Zodiaku uwielbiają efektowność. Chcą czerpać z życia pełnymi garściami! Podczas gdy typowy Lew zatroszczy się o to, by sam nie musiał zajmować się pielęgnacją egzotycznych roślin, lubiący egzotykę Byk zademonstruje właściwą sobie upartość i konsekwencję, stając się prawdziwym ekspertem od ogrodnictwa.

Styl klasyczny dla Raka

Ogrody w stylu klasycznym są niezwykle eleganckie lecz jednocześnie przyjazne. Wyczuwalna jest w nich pewna tęsknota za przeszłością, jakieś rozmarzenie. Raki ze swoją romantyczną naturą i skłonnością do miłosnych uniesień czują się tutaj fantastycznie. Alejka taka, jak na powyższym zdjęciu, otoczona pergolą porośniętą roślinnością, jest doskonałym miejscem zarówno na samotne przechadzki i rozmyślanie o uczuciach, jak i na spacer z ukochaną osobą.

Styl rustykalny dla Ryb

Ryby często określane są jako zmienne i podatne na wpływy, dlatego dobrze czują się w miejscach, w których mają poczucie bezpieczeństwa, nie muszą się obawiać, że zostaną wykorzystane. Nie ma chyba bardziej 'swojskiego', luźnego stylu aranżacji ogrodu niż styl rustykalny. W takich ogrodach każdy czuje się jak u siebie, każdy jest zrelaksowany, chociaż może nie każdy chciałby na co dzień w takim ogrodzie przebywać. Elementy nowoczesne mieszają się tutaj z dekoracjami nawiązującymi do wsi. Wykorzystywane są takie materiały jak naturalny kamień oraz drewno.

Styl nowoczesny dla Koziorożca

Ze wszystkich definicji, określenie tego, co mamy namyśli poprzez pojęcie 'ogród nowoczesny' jest chyba najtrudniejsze. Najważniejszą jego charakterystyką jest przejrzysty układ. Trawnik, taras, rabaty kwiatowe, miejsca do rekreacji… wszystko musi być wydzielone w jasny sposób, każda strefa powinna być możliwa do zidentyfikowania już na pierwszy rzut oka! Funkcjonalne, nowoczesne projekty cenią sobie zwłaszcza doskonale zorganizowane Koziorożce. Lubią one porządkować także swój czas wolny. Miejsce zabawy dzieci, podejmowania gości, samotnego wypoczynku w cieniu tarasu… kiedy wszystkie te aktywności mogą zamknąć w konkretnych lokalizacjach czują się niezwykle komfortowo.

Styl śródziemnomorski dla Wagi i Skorpiona

Styl śródziemnomorski w ogrodzie to z jednej strony uporządkowanie, a z drugiej oddanie władzy naturze co czyni je doskonałymi miejscami do wypoczynku dla Wag. Cenią one sobie organizację lecz posiadają artystyczną duszę, która nie pozwala zamykać wszystkiego w ścisłych ramach. Ogrody w stylu śródziemnomorskim mogą wyglądać różnie, przeważnie odnajdziemy w nich terakotę, brązy, naturalny kamień lub tez śnieżną biel. Ponieważ to sceneria charakterystyczna dla tak uczuciowych nacji jak Włosi, Hiszpanie oraz Grecy, to świetnie będą się tutaj czuły także wybuchowe Skorpiony. Intensywność ich uczuć w romantycznej scenerii nabiera nowej głębi.

Styl eklektyczny dla Bliźniąt, Wodnika i Barana

Bliźnięta, Wodniki oraz Barany będą się czuć na swoim miejscu w ogrodach w stylu eklektycznym. Dlaczego? Ponieważ osoby spod wszystkich tych znaków najważniejsza jest ich wolność, bycie nieograniczonym przez nic i nikogo. W stylu eklektycznym dopuszczalne są wszelkiego rodzaju kombinacje roślin, materiałów, kolorów, tekstur… Ważne, aby nam, użytkownikom, podobał się efekt końcowy, w którym będziemy się przecież poruszać. Urządzając ogród eklektyczny łatwo dać ponieść się fantazji. Bliźnięta, Wodniki i Barany powinny pamiętać o tym, że ogród należy nie tylko zaprojektować, ale także o niego dbać!

Styl minimalistyczny dla Strzelca

Podobnie jak opisane przed chwilą znaki Zodiaku, Strzelec także ceni sobie wolność i swobodę. Jednak w przeciwieństwie do nich, nie ma on silnej potrzeby akcentowania swojej indywidualności czy oryginalności. Idealne będą dla niego ogrody w stylu minimalistycznym, których prostota i bezproblemowość pełna jest ukrytej siły geometrii, tak jak i za niefrasobliwością Strzelca ukrywa się pewność siebie.  

Jeśli interesują Was minimalistyczne ogrody, to sprawdźcie koniecznie, jak zaaranżowano teren przy Twierdzy minimalizmu!

Ogród Zen dla Panny

Ogród Zen to szczególny typ japońskiego ogrodu. Czasem nazywany jest ogrodem suchym, ponieważ nie ma w nim wody. Brak wody w ogrodzie, czy to możliwe? Otóż tak! Wykorzystywany jest w nim piasek lub drobne kamyczki, w których można tworzyć wzory o falistych liniach za pomocą specjalnych, drewnianych grabi. Dla dekoracji wprowadzić można także duże głazy. Ten styl ogrodu upodobały sobie Panny, jako osoby nieustannie porządkujące i segregujące różne sfery swojego życia. Tworząc geometryczne wzory w piasku, Panny porządkują tym razem swoje wnętrze.

Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!