Çatı katı mutfak dekorasyonları

umit atdağ umit atdağ
homify KitchenBench tops
Loading admin actions …

Mutfak dekorasyonu yaparken geniş bir mutfağa sahipseniz şanlısınız demektir. Küçük mutfaklarda yapılacak dekorasyonun önünde çok sayıda engel vardır. Bu engellerin başında standart ölçülere sahip alanın olmaması ve ideal mutfak mobilyaları için uygun ölçülere sahip olunmaması gelmektedir. Evinizde mutfak için ideal odanız yoksa çatı katında yer alan ve atıl durumda bulunan odaları mutfak olarak değerlendirebilir, bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Çatı katları genel olarak atıl olarak kalan odalar ile dolu olduğu için bu alanları dekorasyona katmalı ve yaşam alanı sayısını artırmalısınız. Çatı katı dekorasyonlarında mutfak için ayrılan oda ölçülerine göre tasarımlar yapılmalı, tavan yüksekliğine göre çatı katı mutfak dolabı modelleri  seçilmelidir. Çatı katı mutfak dolabı modelleri için ideal yükseklikler  yoksa tasarımlar revize edilmeli ve yenilenerek mutfak dolabı modelleri mevcut ölçülere göre şekillendirilmelidir. Çatı katları genel olarak alt katlara göre daha alçak tavanlara sahip olduğu için çatı katı mutfak dekorasyonları içinde kullanılacak mutfak dolapları istediğiniz ölçülerde olmayabilir. Bu durumda yapılması gereken ihtiyaçları karşılayacak raf sistemlerini çatı katı mutfak dekorasyonlarında kullanmaktır. Raf sistemleri her alanda olduğu gibi çatı katı mutfak modelleri içinde de hayat kurtarıcı görevlere sahiptir. Çatı katı mutfak modellerinde karşılaşılacak bir diğer olumsuz durumda beşik çatı modellerinin standart ölçülere sahip olmamasıdır. Beşik çatı modellerine sahip çatı katlarında çatı başlangıç yüksekliği çok düşük ölçülere sahip olduğunda mutfak içinde mutfak dolabı tasarımı yapacağınız bir alana sahip olamazsınız. Bu nedenle raf sistemleri çatı katı mutfak modelleri için çok önemli bir role sahiptir. Çatı katı mutfak modelleri için bu olumsuz durumlar söz konusu olsa da olumlu noktalarda vardır. Olumlu noktaların başında çatı katı mutfaklarının daha fazla gün ışığı alması gelmektedir. Zemin katlarda genel olarak penceresiz mutfak modelleri veya küçük bir pencere sahip mutfak modelleri yer alırken çatı katı mutfak modellerinde hem daha fazla pencere yer alır hem de beşik çatı tavanına ışıklıklar yapılarak ışıl ışıl ve doğal gün ışığı alan bir mutfak dekorasyonu yapılabilir. Çatı katı mutfak modellerinin olumlu noktalarından biri ise  daha fazla yaşam alanına sahip olma imkanı gelir. Özellikle dubleks evlerde zemin katta yer alan mutfaklar çatı katına taşındıklarında zemin katta daha fazla yaşam alanı için alanlar oluşturmuş olursunuz.

Çatı katı mutfak dekorasyonu yapmak ve istediğiniz özelliklere sahip bir mutfak ortaya çıkarmak için bir dekorasyon planı hazırlamalısınız. Dekorasyon planı içinde çatı yüksekliği, oda genişlikleri ve  yerleşim planı yer almalıdır. Bu etkenleri ideal bir uyum içinde kullandığınızda ortaya kusursuz bir çatı katı mutfak modeli çıkacaktır. Çatı katında tavan yüksekliği dışında çatı katı olarak kullanılan alanın genişlikleri de çok önemlidir. Çatı katı odaları küçük olduğunda oda ölçülerine göre mobilyalar seçmek ve yerleştirmek, oda ölçüleri geniş olduğunda mutfak adası gibi ekstra alanları mutfak içinde kullanmak gerecektir. Mutfak aydınlatma sistemleri de çatı katı modellerine göre şekillendirilmelidir. Çatı katı geniş bir alan olduğunda bir avize veya küçük bir pencere ile istenilen derece de aydınlatma sağlanamayacağı için çatı katında mutfak için kullanacağınız  alana göre aydınlatma sistemleri oluşturmalısınız. Çatı üzerine ışıklıklar açmak ve mutfağı aydınlatmak için mutfak ölçüleri yine çok önemlidir. Mutfağınız geniş ise ve ışıklığı mutfaktan uzak bir köşeye yaptığınızda istediğiniz aydınlığı oluşturamazsınız. Eğer mutfağınız küçük ve geniş bir şıklık yaparsanız mutfak içinde çok şiddetli bir aydınlık oluşacaktır. Bu olumsuz durumların ortaya çıkmaması için ideal ölçülere göre ideal pencere ölçüleri ve ışıklıklar yapılmalıdır. Çatı katı mutfak modelleri tasarımından uygulanmasına kadar zorlu bir süreçtir. Bu nedenle çatı katı mutfak dekorasyonları yapılırken tüm hesaplar dikkatli bir şekilde yapılmalı, çatı katının ölçüleri titiz bir şekilde ölçülmeli,yerleşim planı dikkatli bir şekilde yapılmalı, mutfak dolapları özenle seçilmeli, dekorasyon türüne göre renkler ve desenler tercih edilmelidir. Mutfak dekorasyonu başlı başına bir uzmanlık gerektiren bir iş olduğu için çok titiz davranmalı, iç mimar ruhunuzu ortaya çıkarmalısınız. Bu zorlu süreci kısa zamanda ve istediğiniz gibi sonuçlandırmak istiyorsanız çatı katı mutfak modelleri hakkında uzman olan işinin ehli olan mutfak planlayıcıları ve iç mimarlardan yardım alabilirsiniz. 

Mutfak rafları ile çatı katı dekorasyonu

Çatı katı mutfak dekorasyonu yapılırken her zaman istenilen alanlar elde edilemez. Bu durumda  yapılacak en ideal çözüm yöntemi mutfak raflarını kullanmaktır. Mutfak dolapları için ideal alanları oluşturamadığınız da mutfak rafları mutfak dolaplarının yerini alır. Çatı katı mutfak dolapları ve mutfak rafları da bir arada kullanılabilir. Mutfak rafları her alanda uyum sağlayan ve ihtiyaçlarınızı karşılayan dekorasyon unsurlarıdır. Bu örnek uygulamada olduğu gibi beşik çatı zemin kotuna yakın bir nokta da bittiğinden çatı katı mutfak dolabı uygulaması hayata geçirilememiş ve  mutfak rafları ile bu eksiklik giderilerek  şık ve etkileyici görsellikte bir çatı katı mutfak modeli ortaya çıkarılmış. 

Geniş çatı katı mutfak dekorasyonları

Çatı katı her zaman dar alanlara sahip olan alanlar değildir. Çatı katı alanları geniş olan evlerde çatı katı mutfak dekorasyonu yapmak maharet ister. Geniş mutfak dekorasyonlarının vazgeçilmezleri olan mutfak adaları ve geniş pencereler çatı katı mutfaklarına doğallık ve zarafet katmanın yanında çatı katının boş ve kötü görünmesinin de önüne geçer. Geniş bir çatı katı mutfağın için ölçüler ile uyumlu  mutfak adaları  seçilmeli, ahşap yoğunluğu tercih edilerek doğallık pekiştirilmeli ve genişlikten kaynaklı  kötü bir görsel oluşmasının önüne geçilmelidir. Geniş çatı katı mutfaklarını dekore ederken ilham alabileceğiniz, göz alıcı güzelliklere sahip mutfak modellerine göz atabilirsiniz. 

Işıklıklar ve doğal aydınlık

Çatı katı mutfak modelleri içinde doğal bir yaşam oluşturmak için ahşap kullanılmalı, çatı üzerine ışıklık yapılarak doğal ışık ile bu doğallık pekiştirilmelidir. Çatı katı küçük ise ışıklık çatı katının orta noktasına gelecek şekilde şekillendirilmeli, çatı katı büyükse ışıklık sayısı artırılarak  doğal ışık çatı katı mutfağı içinde yayılmalıdır. Çatı katı içinde duvar alanınız varsa çatı katı mutfak dolabı tercih edebilir veya sadece mutfak tezgahı tercih ederek yine raflardan yardım alabilirsiniz. Mutfak rafları her zaman mutfakların en özel ve en önemli alanları olmuştur. 

Ahşap ile çatı katı zarafeti

Mutfak içinde yer alan kolon, kiriş ve çatı katını oluşturan çatı alanlarının kötü görüntülerini ortadan kaldırmak için ahşabı kullanabilirsiniz. Çatı katı mutfak alanı içinde zemin kat mutfağı oluşturmak ve tavanın zemin kat tavanı gibi görünmesini istiyorsanız ahşap lambriler kullanarak tavanı kapatabilirsiniz. Aynı lambrileri mutfak dolabı yüzeylerine ve mutfak tezgahı yüzeylerine de kaplayarak bütünlük oluşturabilir, çatı katı mimarisinden kaynaklı kötü görselleri bu şekilde gizleyebilirsiniz. 

Modern çatı katı mutfakları

Çatı katında bir stüdyo daire sahibiyseniz yaşam alanı ile mutfağı amerikan mutfağı gibi iç içe dekore etmek zorundasınız.  Modern bir mutfak dekorasyonu ile çatı katını  bir yaşam alanı haline getirebilir, modern bir çatı katı mutfağı ile  konforu üst düzeyde olan bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz. Mutfak alanının üzerinde kalan çatının ahşap kirişlerini görsel olarak açıkta bırakabilir, yaşam alanları üzerinde kalan tavanı gergi tavan ile kapatarak görsellikte  farklı bir tarza imza atabilirsiniz. Farklı tarzlarda çatı katı mutfak dekorasyonları yapmak istiyorsanız çatı dubleksinde çığır açan örnekler, yazımızı inceleyebilir ve farklı dekorasyon fikirlerine sahip olabilirsiniz. 

Minimalist çatı mutfakları

Kitchenette homify Modern Kitchen
homify

Kitchenette

homify

Çatı katı içinde minimalist bir dekorasyon yaparak çatı katı mutfağında çığır açabilirsiniz. Basit tasarımlı minik bir ıslak hacim alanı tercih ederek yemek masası için ideal alanlar oluşturabilir, şık tasarımlı bir pencere veya ışıklık ile minimalist mutfak içinde özel bir yemek alanı oluşturabilirsiniz. 

Yüksek tavanlı mutfaklar

Çatı katı tavan yüksekliği örnek mutfaktaki gibi yüksek ise özel tasarımlara sahip çatı katı mutfak dolabı modelleri tercih edebilir, mutfak içinde tüm ihtiyaçlarınıza cevap veren bir mutfak ortaya çıkarabilirsiniz. Renk ve desenlerin uyumu size mükemmel bir mutfağa sahip olma imkanı sunacaktır.

Minimal tasarımlar

Mutfak için yapacağınız dekorasyon çatı katı ölçüleri ile uyumlu olmalı veya mutfak tasarımının daha minimal olarak tercih edilmesi çatı katının sizin için geniş ve konforlu bir yaşam alanı olmasını sağlayacaktır. Basit tasarımlara sahip olan mutfak tezgahları fonksiyonel özellikleri ile size daha konforlu bir mutfak imkanı da sunacaktır.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!