Çatı katı yatak odaları için akılcı çözümlerle dolap sistemleri

Meral Eser Meral Eser
homify Roof
Loading admin actions …

Tavan arası olarak da bilinen çatı arası, genellikle daha sakin ve sessiz bir kat alanıdır. Dolayısıyla çatı katı yatak odaları için ideal kullanım alanlarıdır. Evin diğer katlarına nazaran daha küçük bir alana sahip olabilen tavan arası yatak odalarında depolama ihtiyacını muntazam çözecek dolap sistemlerine ihtiyaç duyarız. Bu yazımızda depolama sistemleri ile ilgili bazı örnekler derledik. Yatak odasında depolama ihtiyacını karşılarken alan tasarrufu sağlayacak ve daha ferah bir görünüm sağlayacak formüller mevcut.

Evin diğer alanlarına göre daha küçük bir alana yerleşebilen çatı katı yatak odaları, tavan eğiminden ötürü daha basıktır. Dolayısıyla tavan arası yatak odaları dekore edilirken daha ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşturmak gerekir. Tavan eğiminden ötürü oluşacak basık görünümün yanı sıra dolap sistemleri ile karanlık ya da kasvetli bir atmosfer oluşturmak istemeyiz. Akılcı çözümlerle çatı katı yatak odalarını daha ferah ve kullanışlı hale getirirken alan tasarrufu yapmanızı sağlayacak ilham veren fikirler mevcut. 

Tavan eğiminden ötürü oluşacak ölü ya da boş alanları depolama ihtiyacını muntazam karşılayacak şekilde dizayn edebilirsiniz. Alan tasarrufu sağlarken fonksiyonel unsurlar barındıran dolap sistemleri kullanıcıların ihtiyaçlarını muntazam karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Yatak alanından çalışma alanına ferah bir görünüm sağlayacak ve depolama ihtiyacını karşılayacak akılcı çözümler için alt başlıklarımızı mutlaka gözden geçirin. Çatı katında yatak odası dizayn etmek isteyenler için dolap sistemleri ile ilgili bazı örnekler derledik, ilham veren fikirler bulabilirsiniz.

Duvardan duvara dolap çözümleri

Çatı katı odalarında depolama ihtiyacını karşılayacak dolap sistemlerini duvardan duvara dizayn ederseniz alan tasarrufu sağlarsınız. Diğer odalar kadar geniş olmasa da ölü ya da boş alanları depolama sistemlerine dahil edecek bir dizayn söz konusu olabilir. Renk ahengi ve uyumuyla öne çıkan bu yatak odası örneğinde olduğu gibi gerek tavan boşlukları, gerekse duvar ve dolap mesafesi arasında kalan boşluklar akılcı dizayn edilerek dolaplara dahil edilmiş. Cabinet imzası taşıyan dolap tasarımlarını yapan firma, kullanıcı ihtiyaçlarına göre dolap ya da raf derinliklerini milimetrik ölçülerle duvara bitişik dizayn ediyor. 

Son derece fonksiyonel ve zeminden yer kazandıran dolap çözümleri için, dikey boşlukları akılcı değerlendirmenizi sağlayacak dolap kapakları ve raf donanımları tasarlanıyor. Özellikle göz hizasında olan dolap rafları günlük rutinlerde en çok kullanılan giysiler için özel olarak dizayn edilmiş. Daha az kullanılan eşyalar için dolap düzeni oluştururken tavana en yakın raflar depolama ihtiyacını karşılayan kutularla düzenleniyor. Kullanıcı ihtiyaçlarını esas alan bir düzen oluşturmak için çekmeceler ürün ebatlarına göre kolaylıkla erişebileceğiniz göz hizası alanlarda yer alacak şekilde dizayn edilmelidir.

Çok amaçlı çözümler: Makyaj masası ve ayna kapaklı dolap bir arada

Makyaj masası ve gardırop çözümlerini bir arada tek hatta çözümlemek, geri kalan alanlarda göz karmaşası oluşturmaması bakımından akılcı bir yaklaşım olacaktır. Uyku alanı ile hareket alanını ayırırken, küçük bir yatak odası alanını görevlerine göre ayırarak fonksiyonelliği arttırabilirsiniz. Tavan eğiminden ötürü oluşabilecek karanlık ya da kasvetli atmosferi önlemek için zemin kaplamalarında tamamiyle açık renk tonları kullanılmış. Ayna kapaklı dolap ile makyaj masası göz yormayacak renk tonları ile beyaz renk tercih edilmiş ve dekorasyonla uyumlu gri tonlarında kullanılmış. Bu gördüğünüz çatı katı yatak odası dekorasyonu ise 50GR Mimarlık imzası taşıyor ve son derece modern bir görünüme sahip.

 Çatı katı yatak odaları, diğer katlardaki yaşam alanlarına nispeten daha küçük ya da dar bir alana sahip olabilirler. Dolap tasarımlarına karar vermeden önce yatak odası dekorasyonunda kullanılan renk ahengini göz önünde bulundurmalısınız. Koyu renklerin karanlık bir atmosfer oluşturacağını unutmamalı, nötr gri ve beyaz tonların ağırlıklı kullanıldığı bu yatak odası örneğinde olduğu gibi uyum ve ahenk içerek dolap tasarımlarına odaklanmalısınız. Ayrıca ayna kapak sistemleri ve duvar dekorlarında aynaların kullanılması küçük çatı katı odalarına derinlik katacaktır.

Çokgen form: Köşe ve kenarları değerlendirin

Tavan arasında eğimden ötürü oluşabilecek alan kaybını akılcı biçimde geri kazanmak istiyorsanız, tavan eğiminden kaynaklanan ölü alanları dolap tasarımına dahil edebilirsiniz. Eğimli tavan formunu alan dolap tasarımı duvardan duvara dizayn edilerek mevcut duvar alanı depolama ihtiyacını maksimum seviyede karşılayacak şekilde tasarlanmış. Cabinet firması duvar alanı ölçülerinize milimetrik bakımdan en uygun tasarımı sunuyor. 

Çokgen formu kazanan çatı katı dolap tasarımları daha fazla depolama alanı kazandıracak çözümler içeriyor. Beyaz rengin ağırlıklı kullanıldığı yatak odası dekorasyonunda ferah bir atmosfer oluşturacak renkler kullanılmış. Dolap tasarımında ise sürgülü kapı sistemleri alan kazandırıyor. Geniş açıklıklar için ideal sürgülü kapılar çatı katı odalarındaki dolap tasarımları için son derece uygun ve kullanışlıdır.

Gökyüzü temalı çocuk odası

Çatı katında karanlık ve kasvetli bir atmosfer oluşmasını önleyecek bazı dekoratif çözümler mevcut. Örneğin dolap sistemleri göz yormayan yaklaşımıyla duvar ve tavan zemini ile aynı renk tasarlanmış. Beyaz rengin hakim olduğu çocuk odasına temasıyla renk katan mavi tonları, adeta gökyüzü atmosferi oluşturuyor. Şık ışıklandırma unsurlarıyla tamamlanan çocuk odasında ferah bir atmosfer oluşturacak beyaz dolaplar, renkleriyle diğer mobilyalarla da uyum sağlıyor. Damla Sabuncu imzası taşıyan çocuk odası dekorasyonu son derece şık tasarlanmış ve büyüleyici bir atmosferi mevcut.

Çalışma alanı: Boşlukları değerlendirin

Tavan arası yatak odalarında çalışmak için uygun sessiz ortam mevcuttur. Bu sebeple çalışma alanı için alet, eşya ya da ıvır zıvırların depolanacağı dolap ya da raf sistemleri dizayn edebilirsiniz. Doğal ışığı muntazam alan bu küçük yatak odasında ferah ve iç açıcı bir atmosfer oluşturulmuş. Ahşap dolap ve raf sistemleri ile beyazın zarafeti muntazam uyum sağlıyor. Modern ve şık tasarıma sahip bu yatak odası dekorasyonu ise Minel Mimarlık imzası taşıyor.

Gömme dolaplar

Yatak odalarında giyinme alanları ya da dolaplar için uygun bir depolama alanı dizayn edebilirsiniz. Gömme dolaplar son derece kullanışlıdır ve zemin alanından tasarruf etmenizi sağlar. Dolap derinliği kullanıcı ihtiyaçlarına göre milimetrik ölçülerle tasarlanır. Depolanacak eşya ve gereçlerin ebatlarına göre farklı derinliklerde gömme dolaplar dizayn edebileceğiniz gibi farklı ebatlarda kapak tasarımları da tasarlanabilir. Beyaz dolapların tasarlandığı bu örneğimiz ise İndeko İç Mimari ve Tasarım imzası taşıyor.

Farklı form ve ebatlarda raf sistemleri

Duvar alanlarını depolama ihtiyacını karşılayacak şekilde dizayn etmek isteyenlere bir başka çözüm. Raf sistemleri ile depolanacak ürün ebatlarına göre bölmeler oluşturabilirsiniz. Çatı arasında tavan eğiminden ötürü oluşabilecek yer kaybı ya da ölü alanların kullanılamaması söz konusudur. Açık raf sistemleri ile bu alanları daha kullanışlı hale getirebilir, depolama alanı için uygun raflar kullanabilirsiniz. Raf sistemleri göz hizasında en çok kullanılan ürünler yerleştirilecek şekilde dizayn edildiğinde daha kullanışlı hale gelir. Aynı zamanda çekmece sistemlerini depolanacak ürün adedi ya da formlarına göre farklı ebatlarda sipariş vererek dizayn ettirebilirsiniz. 

homify'da iç mimarlar tarafından dizayn edilen yatak odası dekorasyon örnekleri bulabileceğiniz gibi, bulunduğunuz ilde size en iyi hizmeti verebilecek profesyonellerle iletişime geçebilirsiniz. 

Bu yazımızı beğendiyseniz, ayrıca 'Yatak odalarınız için farklı tarzlarda 11 dolap modeli' yazımız da ilginizi çekebilir.

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!