Küçük salonlar için fonksiyonel yemek masası modelleri

Homify TR Homify TR
HannaHome Dekorasyon Walls & flooringWallpaper
Loading admin actions …

Mutfak ve salonlarda yer alan yemek masaları oda ile orantılı ölçülerde seçildiğinde harika dekorasyonlar yapmanızı sağlar. Yemek masası modelleri farklı tasarımlara sahip olmakla birlikte temel olarak yemek odasının ana mobilyaları olarak kullanılmaktadır. Yemek odası veya mutfağın ölçülerine göre küçük masa veya 12 kişilik geniş yemek masaları olarak kullanılan masalar aynı zamanda açık mutfak dekorasyonlarında birer sınır olarak da kullanılmaktadır. Salon yemek masası olarak kullanılan masalar salon ölçüleri ile orantılı olmakla birlikte küçük salonlar için istisnai tasarımlar olarak da kullanılmaktadır. Yemek odası veya mutfak dekorasyonlarında kullanacağınız yemek masası modellerine karar vermediğinizde veya küçük odalarda yapacağınız dekorasyonlar için profesyonel olarak sizlere destek verecek iç mimarlar ile çalışabilirsiniz. Bu alanda tecrübeli ve deneyimli olan iç mimarlar ile çalıştığınızda fonksiyonel, işlevsel ve modern tasarımlara sahip yemek masalarını sizlere sunacaktır.

Bugünün modern evlerinde en yaygın oturma odası formu oturma alanının ve yemek alanının bir arada olduğu yerleşim biçimidir diyebiliriz. Bunun en önemli nedeni artık kapalı olarak dizayn edilen mutfakların oldukça küçük alanlara sığdırılması ve dolayısıyla da mutfakta yemek masası için ekstra alan bulunmaması. 

Yine oldukça yaygın olan bir diğer iç mimari tarz olan açık mutfaklı salonlarda da yine yemek alanı genellikle televizyon ünitesinin merkezinde bulunduğu oturma alanı ve açık mutfağın arasında sınır olarak dizayn ediliyor. Yani işin özü, bugün artık yemek odalarının ayrı bir oda olarak görülmediği bir gerçek. Ya mutfağın, ya oturma odasının, ya da ikisinin de bir parçası olan yemek alanları için de dekorasyon açısından genellikle dar ve küçük alanlarda geniş ve ferah bir yemek ortamı oluşturabilmek gibi bir hedef beliriyor.  

Küçük bir oturma odanız varsa, sıkış tıkış bir kalabalık yaratmadan hem oturma grubunu hem de yemek alanını şık bir şekilde mekâna sığdırmak bir hayli zor bir görevdir. Böyle durumlarda kurtarıcınız olacak mobilyanın fonksiyonel yemek masaları olduğunu söyleyebiliriz. Farklı alanlar, farklı boyutlar ve farklı kişi sayıları için tasarlanmış modern ve kullanışlı yemek masası modelleri bugün oldukça çeşitli. Bu yazımızda da bu modellerin en göze çarpanlarından ilham alıyoruz…

Yuvarlak yemek masaları

Küçük odalarda yapacağınız dekorasyonlarda kullanabileceğiniz alternatif yemek masası modellerinden biri de yuvarlak masalardır. Klasik ve vintage dekorasyonlarda da kullanılan bu masalar ile küçük mutfaklarda harika dekorasyonlar yapabilirsiniz.

Klasik ve küçük yemek masaları

Küçük mutfaklar için tercih edebileceğiniz bu yemek masasını dilerseniz küçük salonlar ve oturma odalarında da tercih edebilirsiniz. Oturma odası dekorasyonunda oda ölçülerine göre yapacağınız dekorasyonlarda size yardımcı olması amacıyla '' Küçük oturma odaları için 22 güzel dekorasyon örneği '' yazımızı inceleyebilirsiniz.

1- Panellerle vurgulanan yemek alanı

Duvar panelleri ile vurgulanmış bir yemek masası örneği ile başlayalım… Duvardan tavana uzanan ve içinden modern sarkıt lambaların yemek masasını vurguladığı bu tasarım yemek alanının sınırlarının net bir şekilde belirlenmesini sağlıyor. Bu, özellikle küçük oturma odalarında oldukça gerekli bir vurgu aslında, çünkü sınırları belirli bir bölge dağınık ve karmaşık bir görünüm oluşmasını engeller ve bu da odayı daha ferah bir atmosferle buluşturur. 

2- Tek kenarı duvara dayalı

Dikdörtgen masaların bir kenarlarını duvara yaslayarak kullanmak küçük ve özellikle de dar alanlar için her zaman iyi ve kullanışlı bir fikirdir. Hatta kişi sayısını arttırmak için daha uzun ve ince bir masa tercih edebilirsiniz. 

3- Puf ya da banklar

Son yıllarda trend olan yemek masası takımlarında genellikle bir kenarda sandalyeler yerine puf ya da banklar kullanılıyor. Bu hem estetik açıdan sıra dışı ve etkili bir görünüm ortaya koyuyor hem de belirli bir ferahlık yaratıyor. 

4- Genişleyen hareketli masalar

Hareketli bir mekanizma sayesinde istenildiğinde daha büyük, istenildiğinde ise daha küçük formları ile kullanılabilen yeni nesil modern masa tasarımları da küçük evlere sahip olanların sıklıkla tercih ettiği modelleri oluşturuyor. Genişleyebilen ve küçülebilen masalar da tek bir model ve tek bir hareketli sisteme sahip değiller elbette. Bazısı, bu örnejteki gibi ordalarnda bulunan bir açılım mekanizması ile genişleyebiliyor. Bu genişleme özelliği sayesinde gündelik olarak 4 kişilik kullandığınız yemek masanız misasir ağırladığınız zamanlarda 6 ya da 8 kişiye kadar çıkabiliyor. 

5- Katlanarak kapanan masalar

Daha basit bir genişleme mekanizması ise yanlardan ek panelleri olan ve bu paneller katlanarak ya da açılarak istenilen boyuta getirilebilen masa modellerinde kullanılıyor. Hem mutfak masası olarak, hem de küçük daireler için oturma odasında yemek alanı çözümü olarak oldukça ergonomik bir tasarıma sahip olan bu tarz masalar sade görünümleri ve ekonomik olmalarıyla da öne çıkıyorlar. 

6- Küçük odalar için yuvarlak masa modelleri

Yuvarlak masaların küçük mekânlarda harikalar yarattığını söylememize gerek yoktur herhalde, değil mi? Yuvarlak masaların en önemli özellikleri genişledikçe daha çok alan kaplamalarıdır, bu da çapları küçüldükçe köşeli masalardan daha az yer kapladıkları anlamına geliyor elbette. Yani aslında 12 kişilik bir yuvarlak masa 12 kişilik bir dökdörtgen masadan çok daha fazla yer kaplayacaktır, ancak 3 ya da 4 kişilik bir yemek masa düşünüyorsanız çapı geniş olmayan yuvarlak masaları tercih edebilirsiniz. 

7- Küçük salon masalarında akıcılık faktörü

Yuvarlak masaların küçük alanlarda bir diğer avantajı ise etrafındaki dolaşımın akıcılığıdır pek tabii ki. Dikdörtgen ya da kare bir masa söz konusu olduğunda masanın boyutu çok yer kaplamasa da etrafındaki dolaşım alanını rahat ve konforlu bir boşlukla hesap ettiğinizde yuvarlak masanın kaplayacağı dolaşım alanından çok daha fazlasına gereksinim duyacağınızı göreceksiniz. Yuvarlak masalar köşesiz yapılarıyla doğallığında dar alanlarda da rahat bir akış yaratır. 

8- Dekoratiflik faktörü!

Yuvarlak masaların bir diğer özellikleri ise kolayca süslenebilir olmaları! Yuvarlağın orta kısmı adeta yemek masalarını estetik olarak güzelleştirmek amacıyla var olan bir bölge işlevi görüyor. Vazo çiçekleri, şık aksesuarlar ya da şamdanlı mumlarla romantik sofralara imza atmak için küçük oturma odalarında yuvarlak masalar gibisi yok! 

9- Oval masalar

Yuvarlak masaların etrafındaki akıcılıktan yararlanmak istiyorsanız ama dikdörtgen masaların kişi sayısı avantajından da vazgeçmek işinize gelmiyorsa, kısacası 6 ya da 8 kişilik bir masayı dar bir alana sığdırmak istiyorsanız o halde oval masalar tam aradığınız şey olabilir! Köşesizliği sayesinde daha akıcı ve ferah bir atmosfer ortaya çıkarırken uzun ve ince şekilde yayılması da dikdörtgen yemek masalarının şıklığını ve formal düzenini yaratıyor. 

10- Seperatör işlevli yemek masası

Açık mutfaklı salonlar söz konusu olduğunda en çok kullanılan dekorasyon yerleşim tarzlarından biri bu örnekte de gördüğümüz gibi yemek masasının mutfak ve oturma alanı arasında sınır olarak tasarlandığı model oluyor. Uzun ve ince bir dikdötrgen şeklinde tasarlanan yemek masalarının kısa kenarlarından biri mutfak tezgahının bittiği duvara dayalı, böylece gerçekten şık bir seperatör işlevi görebiliyor.

11- Bar tipi tezgah masalar

Tabii bu konsept de farklı ev dizaynlarında farklı şekillerde kullanılabiliyor. Bazen daha gündelik bir ortam yaratılmak istendiğinde tezgah tarzı yüksek bir seperatör yemek masası tasarımı uygulanıyor. Bar tipi masa olarak tanımlayavbileceğimiz bu yüksek masaya tabii ki yüksek bar tabureleri ve sandalyeleri eşlik ediyor. Daha çağdaş, gündelik ve samimi bir ortam ortaya çıkarken aynı zamanda yemek masası mutfak tezgahı yüksekliğinde olduğu için mutfaktaki çalışma alanı da artmış oluyor. Son derece ergonomik ve çağdaş bir tasarım diyebiliriz. 

13- Oturma konforu

Bir başka yuvarlak masalı oturma odası dekorasyonu örneği… Yuvarlak masaların ayaklarının çoğunlukla tam merkezde olduğu da düşünülünce, masada oturma konforu açısından daha avantajlı olduklarını da belirtmeden geçmeyelim. 

14- Samimi, keyifli ve şık…

Estetik kaygılara gelecek olursak; büyük bir oturma odasında yemek alanı oluşturmak ile küçük bir oturma odasında oluşturmak açısından zorluk açısından fark olsa da estetik avantaj açısından pek fark yok. Yani küçük alanlarda da çok şık ve göz alıcı görünen samimi ve keyifli sofralar oluşturabiliriz. Örneğin klasik ama konforlu ve sıcak bir doku arıyorsanız şık ahşap masalara eşlik eden konforlu ve kumaş döşemeli modern sandalyeler harika bir takım oluşturacaktır. 

15- Siyah ve ahşap!

Tabii mobilya ve aksesuar tasarımcıları da her geçen gün daha sıra dışı işlere imza atmaya devam ediyorlar. Siyah ve ahşap birlikteliği de bu senenin en öne çıkan yemek odası renk ikililerinden… Modern masa sandalye takımları küçük alanlarda bile 4 kişilik harika bir ortam ortaya çıkarabilir. 

16- Masif ahşap masalar

Eğer fonksiyonel masa denilince aklınıza gelen özellikler uzun ömürlülük ve dayanıklılıksa, o halde boyut açısından değil malzeme açısından da masa modellerine bir göz gezdirmek gerekir. Masif ahşap masalar, rustik ve doğal dokuları nedeniyle son günlerde en öne çıkan yemek masası modellerini oluşturuyorlar. Bu doğallık hem klasik hem de modern oturma odası dekorasyon tarzlarına da uyum göstermesiyle her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Yani eğer uzun ömürlü, dayanıklı, aynı zamanda çok sağlam ve oturaklı duran bir yemek masası istiyorsanız marangozların elinden çıkma özel tasarım masif ahşap masaları değerlendirebilirsiniz. 

17- Cam modeller

Cam yüzeyli masalar 2000'li yılların sonlarına doğru popülerliğini yitirip bir süreliğine gözden kaybolmuşlardı ama artık geri döndüler. Özellikle de şeffaf sandalye tasarımlarıyla takım halinde kullanıldıklarında küçük alanlarda oldukça ferah bir görünüm oluşturuyorlar. 

18- Üç kişilik zarif şıklık

Ve bu yazımızı bu göz alıcı, sade ve aynı zamanda etkili örnekle sonlandıralım.

Küçük ya da dar oturma odanız için sadece yemek masası değil kanepe takımı da arıyorsanız bkz: Küçük salonlar için küçük köşe takımları

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!