Gri ve tonları ile yapabileceğiniz mutfak dekorasyonları | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Gri ve tonları ile yapabileceğiniz mutfak dekorasyonları

umit atdağ umit atdağ
by NDA CONCEPT Modern
Loading admin actions …

Mutfak dekorasyonu yapmak, ideal yerleşim planı ile birlikte doğru renkleri kullanmak bir iç mimar veya dekoratör kadar dikkatli olmanızı gerektiren konulardır. Mutfak içinde geçirdiğiniz süre göz önüne alındığında mutfağın bir yaşam alanı olması, dekorasyonu ile size enerji aşılayan bir alan olması çok önemlidir. Bu nedenle mutfak dekorasyonlarında ve mutfak mobilyalarında tercih edilen renkler titizlikle seçilmelidir. Renk kataloğunda yer alan ve dinlendirici, huzur veren renkler sınıfına giren gri renk ve gri tonları her zaman tercih edebileceğiniz, açık ve koyu renkler ile kombinleyebileceğiniz renklerdir. Bu nedenle mutfağı bir yaşam alanına çevirmek istiyorsanız gri ve tonlarını kullanmalısınız. Gri renk kendi arasında; canlı gri, açık gri, süt gri, metalik gri, enerjik gri gibi alt sınıflara ayrılır. Bu renklerden her biri diğer renkler ile uyumlu dekorasyonlar yapmanızı sağlayacak renkler olduğu için mutfak içinde gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz. Yapacağınız dekorasyon fikrine göre metalik gri rengi tercih edebilir metalik gri renkli mutfak dolapları ve elektronik cihazları mutfak içinde kullanarak kusursuz bir kontrast meydana getirebilirsiniz. Açık gri rengi tercihe ederek beyaz renkler ile birlikte kullanabilir insana enerji ve huzur veren bir mutfak oluşturabilir, gri beyaz mutfak dolabı tercih ederek enerjik mutfak dekorasyonuna destek verebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli detay mutfak mobilyaları ile uyumlu gri rengi veya tonlarını seçmektir. Gri beyaz mutfak dolabı ile birlikte kırmızı rengi kullanmak ne kadar akılcı değilse  doğru tonu kullanmamak da o kadar akılcı olmayacaktır. Bu nedenle  tercih edeceğiniz gri tonları açık veya koyu renkler ile uyumlu olmak zorundadır. Gri mutfak tezgahını beyaz mutfak dolabı ile dekore edebilir, gri mutfak dolabı ve gri mutfak tezgahını tercih edebilir ve arasında kalan alanı gri beyaz fayanslar ile kaplayabilirsiniz. 

Gir mutfak dekorasyonları mutfakta geçireceğiniz zamanında ha keyifli ve daha eğlenceli olmasına katkı sağlar. Metalik gri dekorasyonlar enerjik ve neşeli dekorasyonlar olarak, mat gri dekorasyonlar ise karakteristik ve asil dekorasyonlar olarak bilinir. Bu nedenle yaşam tarzınız ve kişiliğinize göre bir dekorasyon rengi belirlemeli ve bu renk üzerine bir dekorasyon planı kurmalısınız. Mat, koyu gri rengi vintage mutfak dekorasyonlarında ve minimalist mutfaklarda tercih edebilir, canlı ve enerjik gri tonlarını ise daha sofistike ve daha modern mutfaklarda kullanabilirsiniz. Bu renkleri tercih ederken dekorasyon içinde yer vereceğiniz mobilyalar, elektronik cihazlar ve aksesuarlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca mutfakta kullanılacak zemin döşemesi, duvar kaplama malzemeleri veya fayansları da gri mutfak dekorasyonlarına yön veren faktörler içindedir. Aksesuar kullanacağınız bir dekorasyon için açık gri mutfak dekorasyonları tercih edilmelidir. Aksesuarlar farklı tonlara sahip olan unsurlar oldukları için mat renkler ve tonlar ile kombin yapmak çok zordur. Bu nedenle açık gri mutfaklarda aksesuarları kullanabilir, dekorasyonun daha zengin ve daha modern olmasına katkı sunabilirsiniz. Mat gri mutfak dekorasyonlarında kullanılacak aksesuarlar da mat renklere ve tonlara sahip olmalıdır. aksi durumda aynı rengin açık ve koyu tonları arasında geçiş sağlanamayacağı için kötü bir görünüm ortaya çıkacaktır. Mutfak dekorasyonunda kullanacağını gri tonuna karar verdikten sonra kombinleyeceğiniz diğer renkleri ve tonları dikkatli bir şekilde seçmediğinizde harcayacağınız emek ve zaman boşa gidecektir. Bu nedenle mutfak dekorasyonuna başlamadan önce mutfak dekorasyonu ve renkleri ile ilgili işinin ehli, modern fikirlere ve tasarımlara sahip olan iç mimarlardan yardım alabilirsiniz. 

Gri ile beyazın muhteşem uyumu

Gri renk, huzur veren ve dinlendirici özelliği olan renkler arasında yer alır. Bu nedenle gelişim çağında olan çocukların odalarında, okullarda ve ana okullarında yoğun bir şekilde yer alır. Mutfak yaşamı da bir nevi terapi alanı, deşarj olma alanı olduğu için gri renk mutfak dekorasyonlarında da kullanılır. Mutfak içinde kullanacağınız gri rengi beyaz ile kombinlediğinizde ortaya resimdeki gibi ışıl ışıl ve insana huzur veren bir mutfak çıkacaktır.Mat gri ile parlak beyaz oldukça ideal bir ikili oluşturduğu için duvar boyası veya duvar kağıdını mat gri tonlarında, mutfak dolabı veya mutfak tezgahını ise beyaz renkte tercih edebilir veya tam tersi durumu da mutfak içinde kullanabilirsiniz. Mat gri renk mutfağa bir karakter ve asalet kazandırdığı için mutfak içinde belirli ölçülerde kullanılmalıdır. 

Gri zemin ve beyaz renk şıklığı

Mutfak içinde gri rengi sadece mutfak dolabı, mutfak tezgahı, mutfak adası gibi mobilyalar dışında  duvar boyası veya zemin döşemesi olarak da kullanabilirsiniz. Zemin döşemesi olarak kullanacağınız fayansları ışıltılı yüzeyleri ile mutfağınıza asalet kazandıracak, ışıl ışıl ve şık bir mutfağa sahip olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca parlak yüzeylere sahip gri fayanslar  ile beyaz mutfak dolabı çok şık bir kombin oluşturacaktır. Mutfak içinde ışıl ışıl bir dekorasyon yapacaksanız resimde yer alan mutfak dekorasyonunu birebir örnek alabilir veya kullanılan aksesuarların renklerini değiştirerek gri tonları tercih edebilirsiniz. Mutfak içinde yer alan niş rafları siyah yerine gri tonlarında tercih edebilirsiniz. Yapacağınız dekorasyon tasarımı için renk seçimine karar verdikten sonra mutfak içi yerleşim planını size daha pratik bir mutfak hayatı oluşturacak şekilde yapmalısınız. Mutfak planı ve mutfak tasarımı için göz kamaştırıcı güzellikteki ilham veren mutfak uygulamalarını inceleyerek farklı tasarımlar hakkında fikir edinebilirsiniz. 

Kırık beyaz ve metalik grinin muhteşem kombini

Mutfak içinde canlı, enerjik ve hayat dolu bir dekorasyon yapacaksanız tercih etmeniz gereken renklerden biri metalik gri diğeri de kesinlikle kırık beyazdır. Bu iki renk diğer renkler içinde birbirine en çok uyan ve birbirine en fazla yakışan renklerdir. Bu nedenle bu iki renk kombinlendiğinde bulundukları alana enerji, heyecan ve mutluluk getirir. Mutfak içinde bir yaşam alanı oluşturmak ve huzur veren bir dekorasyona imza atmak istiyorsanız elektronik cihazların rengi olan metalik gri rengi tercih etmelisiniz. Işıl ışıl yüzeylere sahip olması, görsel açıdan kırık beyaz ile kombinlenmiş olması ve sade tasarımları daha enerjik tasarımlar haline dönüştürmesi nedeni ile kırık beyaz rengi tercih etmek akıllıca bir tercih olacaktır.Gri beyaz mutfak dolabı ve mutfak tezgahı ile zenginleştirebileceğiniz bir mutfak dekorasyonu yapabilmek için metalik gri tonunu tercih etmek, zeminde kırık beyaz fayansları kullanmak ve renk uyumunu kusursuz bir şekilde hayata geçirmek çok önemlidir. Bu uygulamada olduğu gibi sadece iki ton kullanarak mutfağınızda harikalar yaratabilirsiniz. 

Saf gri mutfak dekorasyonları

Mutfak içinde gri rengi tercih edecekseniz farklı tonlar ile kombin yapabilir veya saf gri rengi tercih edebilirsiniz. Saf gri renk ile yapılacak bir mutfak dekorasyonu için tüm detayları gri tonlarında düşünmeniz gerekecektir. Mutfak adasından, kullanacağınız vazoya, mutfak mobilyalarından kullanacağınız mutfak evyesine kadar her detay gri tonlarında olmak zorundadır. Mutfak evyeleri genel olarak standart ürünler olduğu için özel tasarımlar yaptırmak zorunda kalabilirsiniz.  Mutfak evyesi, tercih edilecek mutfak adası, mutfak tezgahı veya mutfak modeli ile doğrudan orantılıdır. Tasarımının yanında rengi de çok önemli olduğu için mutfak evyesi seçmek dikkat edilmesi gereken bir konu olmaktadır. Mutfak evyesi seçiminde doğru tercihler yapmak için bir iç mimardan, mutfak uzmanından veya dekoratör uzmanından yardım alabilirsiniz. Ayrıca mutfak evyesi seçerken nelere dikkat etmeliyim diye düşünüyorsanız mutfak için hangi evye modelini seçmeliyim, yazımızı da okuyabilir ve farklı fikirlere sahip olabilirsiniz. 

Gri beyaz mutfak adalarının zarifliği

Mutfağınız geniş bir mutfak ise bir mutfak adası tercih edebilirsiniz. Mutfak adaları hem geniş alanlarda daha pratik yaşam imkanı sunar hem de mutfağınızın daha zarif ve daha etkileyici bir görsele sahip olmasına yardımcı olur. Bu mutfak örneğinde olduğu gibi mutfağınızda bir mutfak adası tercih edecekseniz gri beyaz mutfak tezgahı ile gri renklerde bir mutfak adası tercih etmek size daha görsel ve daha enerjik bir mutfağa sahip olma imkanı sunar. Gri tonlarının yanında beyaz rengin zarafeti mutfağınızın ve mutfak adasının oldukça etkileyici bir görünüme sahip olmasını sağlar. 

Modern Houses by Casas inHAUS Modern

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!