Alçak tavanlı evler için dekorasyon ipuçları

Homify TR Homify TR
Penintdesign İç Mimarlık Modern Living Room
Loading admin actions …

Dekorasyon sanatının en önemli özelliği mimari formlara uyum sağlayan ve mekanı en verimli ve estetik olarak en şık şekilde kullanan yaşam alanları ortaya çıkarmaktır. İnsanların yaşam kalitelerinde büyük rol oynayan dekorasyonun birincil görevi yaşam alanlarındaki yapısal ve mimari kusurları kapatmak ve bu kusurların etkilerini en aza indirgemektir. 

Bugünlerde büyük şehirlerin merkezi semtlerinde nüfus yoğunluğu olduğu için kentsel dönüşüm projeleri ile eski apartmanlar daha küçük daireler şeklinde yeniden tasarlanarak inşa ediliyor. Bunun da elbette bazı olumsuz getirileri de oluyor. Bina yüksekliğinden daha verimli şekilde yararlanmak ve daha çok katlı evler oluşturabilmek adına yapılan şeylerden biri de tavan yüksekliğini asgari sınırda tutmak oluyor. Yani artık öyle eskiden olduğu gibi yüksek tavanlı ve ferah apartman dairelerine rastlamak epey güç. Basık tavanlı dairelerde de haliyle o ferah atmosferi yaratmak için dekorasyona çok daha fazla özen göstermek gerekiyor.  Alçak tavanlı yaşam alanları elbette yalnızca apartman dairelerinde karşımıza çıkmıyor, birden çok katlı müstakil evlerin çatı katlarında da çoğunlukla çatı eğiminden dolayı alçak tavanlı odalar oluyor ve bu odaların daha iyi görünmesi ve daha kullanışlı hale getirilmesi söz konusu olduğunda da dekorasyon sanatı devreye giriyor.  Peki alçak tavanlı evleri nasıl dizayn edersek daha ferah, daha şık ve daha verimli yaşam alanları yaratırız? Aşağıda örnek fotoğraflarla evinizin tavanını daha yüksek göstermenin dekoratif ipuçlarından bahsedeceğiz…

İdeal tavan yüksekliği ne kadar olmalı?

Önce bu konuda sık sorulan sorulardan biriyle başlayalım; evinizin standartlardan daha düşük tavanlı olup olmadığından emin değilseniz ve bu sorunun cevabını arıyorsanız ideal bir tavan yüksekliğinin ne kadar olması gerektiğini de mutlaka merak ediyorsunuzdur. Aslında inşaat standartları bu konuda da her konuda olduğu gibi zaman içinde değişiyor. Eskiden 4 metre yükseklikteki tavanlara sahip olan evler yaygınmış ancak zemin ile tavan arasındaki bu mesafe zaman geçtikçe 3 metreye kadar düşmüş. Bugün evlerde genellikle 280 ila 300 cm arasında bir tavan yüksekliği uygulanıyor ve ideal koşullarda bir tavanın zeminle mesafesinin 280 cm’den daha az olmaması bekleniyor.

​Alçak tavanlı evlerde dikey çizgilerle dekorasyon

Modacıların boyunuzu daha uzun göstermek için önerdiği ipuçlarının başında çizgili kumaşları tercih etmek olduğunu hepimiz biliyoruz. Aynı prensibi basık tavanlı evlerimizdeki yaşam alanlarımızda da pek tabii ki uygulayabiliriz. Tavan yüksekliği yeterli olmayan evlerimizi dizayn ederken her zaman dikey desenler kullanmak gerekiyor. Yatay çizgiler gözümüzün odağını odanın genişliğine çekerken uzunluğun olduğundan da kısa görünmesine sebep olur. Dikey çizgiler ise tam tersi bir etki yaratır ve tavanı yükseltir. İşte bu yüzden, çizgili duvar kağıtları kullanmak alçak tavanlı evler için oldukça başarılı sonuçlar ortaya koyan dekorasyon fikirlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Düşük profil mobilyalar

Dizayn edeceğiniz odanın tavanı alçaksa öncelikli olarak yapmanız gereken şey tavanla yaşam alanınız arasında ferahlık etkisi yaratacak bir boşluk ortaya çıkarmak olmalı. Bu boşluk odanın içindeki hava dolaşımını bile etkileyecektir. Bu etkiyi yaratabilmek için de tabii ki ilk akla gelen şey mobilya yükseklikleri ile oynamak, değil mi? Özellikle oturma odaları söz konusu olduğunda koltuk takımları ve sehpaları yüksek modellerden değil daha düşük profilli model ve tasarımlardan tercih etmeniz işinizi büyük ölçüde kolaylaştırır. 

Tabii bu kural yalnızca oturma odaları için geçerli değil, yatak odalarında da yatağınızın karyolasını daha alçak modellerden tercih edebilirsiniz. Unutmayın ki tavana ne kadar yakın olursanız odanın basıklığı da o kadar göze batacaktır.

Geniş tablolar yerine parçalı duvar aksesuarları

Duvarları doğru süslemenin evlerimizdeki yaşam alanlarımızı nasıl değiştirdiğini artık hepimiz biliyoruz.  Ancak belirtmemiz gerekir ki geniş tablolar kullanmak alçak tavanlı ev dekorasyonları için pek de ideal bir tercih olmayacaktır.  Geniş tablolar ya da duvarın çoğunu kaplayan duvar dekorasyonu unsurları tavan ve zemin arasındaki mesafeyi daraltır, olduğundan daha az gösterir ve tavanın alçak olmasına ve duvar boyutuna vurgu yapar. Küçüklü büyüklü farklı boyutlarda parçalı tablolar ya da farklı duvar süsleri ve aksesuarları tercih etmek ise her zaman işe yarayan şık ve modern fikirlerin başında geliyor.

Yukarı doğru hafifleyen renkler

Uzmanların basık tavanlı evleri dizayn ederken kullandıkları göz yanılması yaratan hilelerden biri de yukarıya doğru açılan renk paleti tercihleri. Yani tavanın daha yüksek görünmesi için yapmanız gereken şey renk tercihlerinizi yaparken zemin döşemelerini odanın en koyu renk tonu olarak belirlemek, tabii bunun yanı sıra tavanın da en açık renk tonunda olması gerekiyor. Haliyle duvarlar da bu ikisini birbirine bağlayan ara bir renkte olmalı. Mobilya tercihlerinizi yaparken de bu kurala uymanız çok daha şık ve tavanın alçaklığını kapatan estetik özelliklere sahip bir yaşam alanı ortaya çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Yatak odalarında sarkıt abajurlar

Yatak odası dekorasyonlarının olmazsa olmazlarından biri de pek tabii ki yatak başlarını aydınlatan abajurlar. Tavana monte edilen ve yatağın başına kadar uzanan yeni nesil modern abajur modelleri basık tavanlı yatak odalarında kullanmak için çok uygun. Tavandan sarkan ışıklandırma ögeleri dikey motiflerin yarattığı etkiyi yaratarak daha ferah ve daha sofistike bir estetik görünüm ortaya çıkaracaktır.

Mutfak dolabı çözümleri

Basık tavanlı mutfaklarda çok işe yarayan dekorasyon hilelerinden biri çift renkli mutfak dolapları kullanmak. Odayı olduğundan daha uzun göstermenin temel ipucu aslında aşağıdan yukarıya doğru açılan bir renk paleti tercih etmek; mutfaklarda da bu ipucu kendini birbirleriyle kontrast yaratarak derinlik sağlayan iki farklı renkteki mutfak dolabı uygulamasıyla gerçekleştiriyor. Tezgahın altında bulunan dolapların koyu tonlarda, yukarıdaki dolapların ise açık tonlarda tercih edilmesi her zaman fark yaratan ve tavanı yüksek gösteren dekorasyon seçeneklerinden biri.

Daha az dolap kullanmak da işe yarıyor

Alçak tavanlı mutfaklar söz konusu olduğunda profesyonel dekoratörler tarafından sıkça uygulanan ferah çözümlerden bir diğeri ise mutfak dolaplarını azaltmak ve tezgahın üzerinde dolap kullanmamak. Bu alanın açılması mutfağınızda çok daha ferah, aydınlık ve derin bir görünüm ortaya çıkaracaktır.

Çatı pencereleri ile maksimum gün ışığı

Alçak tavanların en çok sıkıntı yarattığı yaşam alanlarının başında tavan araları ve çatı eğiminin mimari yapıya dahil olduğu odalar geliyor elbette. Bazı çatı katı odaları sırf bu yüzden yalnızca depo olarak kullanılıyor ya da atıl durumda bırakılıyor. Oysa bugünün modern yaşam koşullarında artık evimizde yer alan her odaya ve her metrekareye ihtiyacımız var. Çatı eğimini hem şık hem de kullanışlı hale getirmenin yolu da çatı pencerelerinden geçiyor. Çatı pencereleri tavan arasında yer alan bir odayı değerlendirmek ve onu hayata kazandırmak için yapabileceğiniz en verimli yatırım olacaktır. Hangimiz evinde fazladan bir oda istemez ki? Bol ışık alan bir çatı katı odasında oldukça şık görünümlü ve fonksiyonel açıdan da yeterli yaşam alanları oluşturabilmek mümkün.

​Alçak tavanlı evler için avize seçimi ve aydınlatma alternatifleri

Duvar yüksekliği yeterli olmayan basık tavanlı yaşam alanlarında ferah bir atmosfer yaratabilmenin en önemli anahtarlarından biri de aydınlatma tercihleridir. Işıklandırmanın her oda için ayrı bir önemi olduğunu biliyoruz, kötü ve yetersiz bir ışıklandırma ile yüksek tavanlı evlerde bile kasvetli bir ortam ortaya çıkabilir. Ancak alçak tavanlı evlerde bu risk çok daha fazla.  Öncelikle avize seçiminde aşırıya kaçmamak gerektiğini belirmemiz gerek. Gösterişli ve fazlaca büyük avizeler tavanın çok daha basık gibi görünmesine neden olacaktır. Bunun yerine avize kullanılacaksa sade modeller, tavana olabildiğince yakın olan tasarımlar tercih edilmeli.

Duvardan yansıtan ışıklandırma seçenekleri

Tabi avize kullanmak yerine tavana yerleştirilen led ışıklandırmalar ya da ışığı duvardan yansıtarak yayan lambader ya da aplikler kullanmak çok daha faydalı olabilir. Duvardan yansıyarak yukarı doğru yayılan ışık tavan mesafesini daha geniş göstererek daha ferah bir atmosfer ortaya çıkaracaktır. 

Özellikle oturma odaları ve salonlar için aydınlatma ögeleri konusunda yeni fikirler, ilham verici bilgiler ve dekoratif ipuçları arıyorsanız ilginizi çekeceğini düşündüğümüz bir yazımız daha var; bkz: Oturma odası için aydınlatma seçimi nasıl olmalı?

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!