Balkonu bahçeye çevirecek 7 önemli fikir | homify

Balkonu bahçeye çevirecek 7 önemli fikir

umit atdağ umit atdağ
Nota Tasarım Peyzaj Mimarlığı Ofisi Patios & Decks
Loading admin actions …

Yaz aylarının kendini hissettirdiği şu günlerde evimizin içi artık doğal olarak yeterli serinliğe sahip olmadığı için ya klima açıp kapalı bir mekanda kendimizi hapsediyoruz yada balkon, bahçe gibi alanlara kendimizi atıp serinliğin tadını çıkarıyoruz. Müstakil eve sahip olanlar için bahçe keyfi yapmak çok basit ve kolay olsa da  apartman veya çok katlı binalarda yaşayanlar için bu durum imkansız oluyor. Apartman veya yüksek katlı binalarda yaşayanlar serin havaların tadını balkonlarda çıkarıyorlar. Kış boyunca atıl durumda olan balkonlar yaz aylarının gelmesi ile yenilenerek dekore ediliyor. Balkon dekorasyonlarında size alternatif olacak ve bahçe keyfi de yapabileceğiniz bahçe balkonu  dekorasyonları son zamanların trend akımı haline geldi. Bahçe balkonu modeli; balkon düzenlemesi içinde canlı bitkilere yer verilen, balkon dekorasyonunu daha doğal hale getiren bir modeldir. Balkon dekorasyonu yapmaya başlamadan önce sade bir balkon yerine cıvıl cıvıl, yeşil rengin dorukta olduğu insana huzur veren ve aynı zamanda serin havanın tadını çıkarabileceğiniz bir dekorasyon planı yapmalısınız. Balkon tasarım fikirleri arasında yer alan ve işlevselliği ile ön planda olan bahçe balkonları yapmak kolay değildir. Balkonu bahçeye çevirmek için hem balkon dekorasyonu hem de küçük bir alanda bahçe dekorasyonu yapmanız gerekecektir. İki farklı düzenlemeyi bir pota da eritmek ve sentez yaparak balkonu bir bahçe haline getirmek için oturum alanın geniş  ve hareket alanının yeterli ölçülere sahip olmasına özen göstermeli, yeşil saksı bitkileri veya havuz bitkileri tercihinizi yaparak bitkiler için ideal alan oluşturmalı, bitki ve oturum alan sınırını iyi  çizmeli, aydınlatma yaparken şık ve estetik bir tasarım olmasını sağlamalısınız. Ayrıca seçeceğiniz balkon mobilyaları ile balkon dekorasyonunuzun uyumlu olması, genel estetik açısından çok önemlidir. Balkon ölçüleri her zamanki gibi dekorasyonun asli sorunlarının başında yer alsa da yapacağınız planlama ile muhteşem ve kusursuz yeşil bir balkon ortaya çıkarabilirsiniz. Balkon düzenlemesine başlamadan yapılması gereken ilk işlem balkon içinde yer alacak olan mobilyaların belirlenmesidir. Mobilyalar belirlendikten sonra balkonda kalan alanlar bahçe şeklide dekore edilmelidir. Aksi durumda balkon içinde oturum alanı yeterli oranda kalmayacaktır.

Balkonu bahçeye çevirmek için mevsimlik bitkiler tercih edebileceğiniz gibi dört mevsim bitkileri de tercih edebilir, balkonunuzun dört mevsim yeşil bir bahçe olmasını sağlayabilirsiniz. Balkon düzenlemesi yaparken bahçeye dönüştürülecek olan alanı iyi bir şekilde yalıtmalısınız. Su yalıtım malzemeleri kullanarak bu alanın yalıtımını bitirdikten sonra yapılması gereken ikinci işlem bu alanların çevresini ve sınırlarını belirlemektir. Sınırlarını belirlediğiniz alan ister yeşil çim serip saksı bitkileri yerleştirerek balkonu bahçeye çevirin isterseniz bu alanlara toprak dökerek gerçek bir mini bahçe ortaya çıkarın. Balkonu bahçeye çevirmek için alternatif fikirlerden dilediğinizi tercih edebilirsiniz. Bahçe işlemlerinin ardından asli işlem olan balkon dekorasyonu işlemine geçmelisiniz. Balkon bahçesi dışında kalan alanları önceden planlamış olduğunuz için yapılması gereken iş balkon veya bahçe mobilyalarının seçilmesidir. Burada size düşen görev balkonun açık olması durumuna göre mobilya seçimidir. Eğer balkon tamamen açıksa ve dış hava etkisine maruz kalıyorsa yapılması gereken daha dayanıklı malzemeler olan metal ve metal özellikli malzemelerden yapılmış mobilyalar tercih etmektir. Eğer balkonun üzeri kapalı ise yapılması gereken  ahşap ve bambu özellikli mobilyalar seçmektir. Bu malzemeler ile yapılmış olan mobilyalar estetik açıdan göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahip olduğu gibi doğallığı ile de büyüleyici bir bütünlük oluşturacaktır. Balkon bahçesi dekorasyonu yaparken bir iç mimar ve peyzaj mimarı gibi davranmalısınız. Hem bahçe hem de balkon düzenlemesi yapmak için peyzaj düzenlemesi hakkında bilgi sahibi olmalı aynı zamanda dekorasyon konularında da tecrübeli olmalısınız. Aksi durumda balkon içinde kötü bir sentez ortaya çıkabilir. Balkon dekorasyonu yaparken yeşil ve şık bir bahçeye sahip olmak adına kendi tarzınız doğrultusunda hareket edebilir veya balkon bahçesi konusunda deneyimli ve tecrübeli iç peyzaj mimarlarından yardım alabilirsiniz.  

Balkonun yeşil alan oranı

Balkon düzenlemesi yaparken balkon içinde yer alacak yeşil alan ölçülerini belirlemek balkon bahçeleri için birinci adımdır. Tamamen yeşil  bir balkon mu, yarı yarıya yeşil bir balkon mu yoksa çok az yeşil alanı olan bir balon mu yapacağınıza karar vermelisiniz. Burada karar vermenizi sağlayacak en önemli etken balkon ölçüleridir. Yeşil alan oranını belirledikten sonra balkon dekorasyonu veya diğer adı ile balkon bahçesi düzenlemesine başlayabilirsiniz. Balkonu bahçeye çevirmek için balkon ölçülerine uygun olacak bir düzenleme yapmalı, standart oran olan % 40 oranını aşmamalısınız. Balkon alanının % 40'ını bahçe alanı olarak ayırıp bahçe peyzajı yaptığınızda hem dinlenebileceğiniz hem de yaz aylarının sıcağından kaçarak  serin havaların tadını çıkarabileceğiniz  balkon bahçesine sahip olabilirsiniz. 

Bitki seçimi

Balkon içinde tercih edeceğiniz bitkiler mevsim bitkileri veya dört mevsim bitkileri olabilir. mevsim bitkileri mevsim bittikten sonra solacak ve balkon içinde kötü bir görünüm oluşturacaktır. Bu nedenle  dört mevsim bitkisi tercih etmeniz balkonun yeşil kalması ve size ekstra masraf çıkarmaması için daha ideal olacaktır. Ayrıca balkon içinde saksı bitkileri tercih edecekseniz yıllık bodur ağaçları da saksı içinde tercih edebilirsiniz. Bahçe peyzajı ile balkon dekorasyonu birleştirilirken bitki seçiminden bahçe süslenmesine kadar tüm detayları özenli bir şekilde araştırmalısınız. Bahçe peyzajı hakkında detaylı bilgi edinmek veya farklı bahçe düzenlemeleri ile ilgili fikir edinmek için ilham veren bahçe tasarımlarını inceleyebilirsiniz. Bu tasarımlardan beğendiklerinizi orantılayarak balkonunuza uygulayabilirsiniz. 

Doğal uyum

Balkon tasarım fikirleri arasında yer alan balkon bahçeleri için doğal uyum çok önemlidir. Balkon içinde kusursuz ve yemyeşil bir bahçe oluşturduktan sonra balkon dekorasyonunu uyumlu bir şekilde hayata geçirmediğinizde balkonunuz balkon ve bahçe olmak üzere iki farklı mekan gibi görünecektir. Bu durum hem verdiğiniz emeklerin karşılığını alamamanıza neden olacak hem de görsel açıdan kötü bir görünüm oluşturacaktır.Doğal uyumu yakalamak adına ahşap mobilyalar, ahşap zemin kaplaması, bambular kullanmalı, balkon dekorasyonunun bahçe doğallığını yakalamasını sağlamalısınız. aksi durumda örnek uygulamadaki gibi görsel ve şiir gibi görünen bir balkona sahip olamazsınız.

Özel aydınlatmalar

Balkon dekorasyonu yaparken bahçenin dışında kalan alanları özel tasarım tesisatlar ile aydınlatmalısınız. Balkon aydınlatması hem serin akşamlarda balkon keyfi yapmanız hem de bahçenin doğallığını yaşayabilmeniz için önemlidir. Aydınlatma tasarımı yaparken abartılı aydınlatma armatürlerinden kaçınmalı, bahçe aydınlatması olarak kullanılan ve bahçe peyzajı içinde göz batmayan aydınlatmalar tercih etmelisiniz. Bu sayede balkonun tadını çıkarırken kendinizi bahçede hissedebilir ve serin yaz akşamlarında bahçe keyfini çok yüksekte balkonda yaşayabilirsiniz. 

Dikey bahçeler

Balkon içinde yatay olarak yeterli alanınız yoksa dikey bahçeler yapabilirsiniz. Kendi el becerilerinizi  kullanarak dikey bahçeler yapabilir, balkon duvarlarında harika bahçe peyzajları ile oldukça şık ve oldukça zarif balkonlar ortaya çıkarabilirsiniz. Balkon duvarları için özel olarak tasarlanmış ve balkonları, balkon bahçeleri haline getiren saksılar ile el becerilerinizi, hünerlerinizi sergileyebilirsiniz. El becerilerinize ve hünerlerinize güveniyorsanız kendin yap fikirlerini hayata geçirerek balkonlarınızı balkon bahçelerine dönüştürebilir, balkon dekorasyonu yaparken yeşil ve doğa ile iç içe bir dekorasyon yapabilirsiniz. Dilerseniz dikey bahçe saksılarını kendi elinizle yapabilir veya  bahçe ve balkonlarda hemen yapabileceğiniz 13 kendin yap fikri, yazımızı inceleyerek farklı fikirleri kendiniz yaparak hayata geçirebilirsiniz. 

Renkli saksılar

Balkon bahçesi tasarımı yaparken dikkat edeceğiniz önemli noktalardan biri de balkonlarda kullanacağınız saksıların hem ahşap olması hem de rengarenk olmasıdır. Renkli saksılar her zaman bulundukları ortama enerji veren, renklilikleri ile cıvıl cıvıl alanlar oluşturan unsurlardır. Bu özellikleri ile insanın kendisini doğanın ve doğal yaşamın içinde hissetmesini sağlayarak mutlu olmasına katkı sağlarlar. Bu nedenle balkon tasarımı veya balkon bahçesi dekorasyonu yaparken saksı kullanmalı, saksıların rengarenk olmasına özen göstermelisiniz. Renkli çiçekler ile destekleyeceğiniz renkli saksılar balkonu bahçeye çevirmek için ideal sebeplerden biri  olacaktır.

Taş ve bahçe süsleri

Balkonlar içinde yapacağınız bahçe peyzajı içinde taş, ahşap veya diğer bahçe süslerini kullanabilirsiniz. Bahçe süsleri; balkon bahçeleri içinde kullanabileceğiniz, bahçenize renk katacak ve peyzajın doğal bir bahçe gibi görünmesini sağlayacaktır. Balkon dekorasyonu içine bahçe için ayırdığınız alanın büyüklüğüne göre bahçe süslemelerini seçebilir, bahçe ile orantılı olacak ölçülerde süslemeler yapabilirsiniz. Küçük bir bahçe içinde koca bir kütük nasıl hoş durmayacaksa orantılı süslemeler seçilmesi de o kadar önemlidir.

12 Great ideas for a modest backyard
Arrow navigation 3b3136b1
Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!