Prosimy o ciszę: Ciesz się dźwiękiem ciszy! | homify

Prosimy o ciszę: Ciesz się dźwiękiem ciszy!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
The Room Studio Living room
Loading admin actions …

Nasze mieszkanie jest miejscem szczególnym, pragniemy przede wszystkim w nim wypocząć, zrelaksować się i naładować baterie przed kolejnym wyczerpującym dniem w pracy czy szkole. Jego aranżacja, układ oraz dobór dodatków powinny być tak zaplanowane, by wpływać na nas kojąco i wyciszająco, dlatego tak ważna jest umiejętnie dobrana kolorystyka do danego pomieszczenia. Według zasad Feng Shui każdy pokój ma określoną funkcję i rolę jaką powinien spełniać w naszym życiu codziennym, jednak, aby w pełni służył nam funkcjonalnością powinniśmy dopasować właściwy odcień, który będzie usprawniał rolę danej przestrzeni. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy przeanalizować z Wami, co tak naprawdę ma wpływ na hałas w mieszkaniu i w jaki sposób można wyciszyć wnętrze, w dosłownym i przenośnym tego słowa znaczeniu, aby zapanował w nim spokój i harmonia. 

Słowo hałas pochodzi od łacińskiego nausea i oznacza w dosłownym tłumaczeniu chorobę, nudności. Ogromna zbieżność, która jest nieprzypadkowa, ponieważ hałas, jego intensywność, głośność oraz częstotliwość mają potężny wpływ na nasze samopoczucie. W naszej przestrzeni użytkowej jest to szczególnie ważne, gdyż w tym miejscu spędzamy większość swojego czasu, wypoczywamy i regenerujemy siły przed następnym dniem. Pragniemy, aby to miejsce cieszyło się wysokim stopniem izolacji i wygłuszenia. A co tak naprawdę może nam pomóc w uzyskaniu upragnionego efektu ciszy i spokoju? Przede wszystkim odpowiednie okna, drzwi oraz parkiet lub panele podłogowe. To są podstawowe czynniki, które mogą wpływać na tłumienie niepożądanych hałasów z zewnątrz. Ważne, aby zadbać o dobór odpowiednich materiałów już w fazie projektowania mieszkania, kiedy mamy czas i możliwość na zmianę w projekcie wizualnym i ogólnym rozplanowaniu przestrzennym. Na późniejszym etapie może to się okazać niemożliwe, co w konsekwencji odbije się na naszym samopoczuciu i zdrowiu psychicznym. Oczywiście granice tolerancji hałasu są bardzo różne i głównie zależą od indywidualnych predyspozycji, jednak każdy kto z uciążliwym hałasem ma do czynienia po pewnym czasie przestaje być tolerancyjny, ponieważ wpływa on na zaburzenia układu nerwowego. Jakie są tego skutki? Przede wszystkim spadek koncentracji i wydajności pracy, zmęczenie oraz zwiększony poziom stresu. To wszystko negatywnie odbija się na naszym zdrowiu i psychice. Dlatego dbajmy o poczucie komfortu w naszym mieszkaniu!

Ciężkie zasłony

Jednym z prostszych sposobów odizolowania się od hałasu z zewnątrz jest wykorzystanie ciężkich, aksamitnych bądź welurowych zasłon, które odseparują nas od uciążliwych i niepożądanych dźwięków, np. hałasu komunikacyjnego czy dzieci bawiących się na podwórku. Sposób ten nie wymaga od nas olbrzymiego ingerowania w przestrzeń ani inwestowania kroci w wygłuszenie tej przestrzeni. Oczywiście jest to jedna z możliwości, która może nam pomóc uporać się z hałasem. Jednak w przypadku kiedy mamy do czynienia z dużym natężeniem huku, ciężkie zasłony mogą okazać się zbyt słabym środkiem w walce z harmidrem. Najważniejsze jest odpowiednie zapoznanie się z rodzajem hałasu i dopasowanie odpowiedniej metody zwalczenia go. 

Przytulne i luksusowe wnętrze sypialni, widoczne na zdjęciu powyżej, zostało zaprojektowane przez architektów wnętrz z JT Grupa.

Użyj książek i regałów

Nieznośny hałas lub dźwięk w mieszkaniu może przyczynić się do pogorszenia naszego stanu zdrowia oraz znerwicowania. Długotrwałe, głośne dźwięki są w stanie spowodować zaburzenia układu nerwowego. Zmiany są ogromne i ciężkie do zwalczenia, nawet po ustąpieniu nieznośnych hałasów. Warto, dlatego w naszym mieszkaniu wykorzystać wszelkiego rodzaju materiały pochłaniające dźwięk, a więc mogą to być przedmioty miękkie, chropowate, pofałdowane czy perforowane. W roli doskonałych wygłuszaczy idealnie sprawdzają się książki, które pochłaniają wszelkie hałasy. Tak, więc im więcej książek w mieszkaniu, tym ciszej i spokojniej będzie Ci się mieszkało.

Zmień okna i drzwi

Zmiana okien oraz drzwi w naszym mieszkaniu to kosztowne i wymagające przedsięwzięcie. Oprócz dodatkowych kosztów, z którymi musimy się liczyć, w grę wchodzi również czas, który poświęcimy na przebieg remontu oraz dopilnowanie ekipy remontowej. Aby stworzyć komfortową, odpowiednio wygłuszoną przestrzeń warto zainwestować w okna dźwiękoszczelne, czyli takie które w dużym stopniu tłumią hałas. Oczywiście jest to nieco droższa transakcja, niż w przypadku zwykłych okien. W grę wchodzą przede wszystkim grubsze szyby, które możemy dopasować wedle indywidualnych potrzeb. Wybierając okna należy dowiedzieć się jakiego typu hałas dominuje w otoczeniu oraz jakie jest jego natężenie, dzięki temu będziemy w stanie dopasować odpowiedni współczynnik dźwiękoszczelności, a co za tym idzie właściwe okna i drzwi. 

Dywany i dywaniki

Wyposażenie wnętrz, czyli kanapa, meble oraz dodatki takie jak np. dywany, również w pewnym stopniu wygłuszają daną przestrzeń. W pomieszczeniu pustym, nieumeblowanym dźwięk rozchodzi się bardziej i jest kilka razy głośniejszy, wszystko przez zjawisko echa. A co to dokładnie jest? Każdy z nas nie raz się zetknął z tym pojęciem, jednak nie do końca potrafi wytłumaczyć na czym polega. Otóż jest to fala akustyczna odbita od przeszkody i docierająca do obserwatora po zaniku wrażenia słuchowego fali docierającej bezpośrednio. Zjawisko echa obserwuje się najczęściej w wyniku odbicia dźwięku od ścian, w górskich zboczach, jarach itp. Dlatego jeżeli zapełnimy wnętrze meblami oraz przytulnymi dodatkami zostaniemy pozbawieni echa.

Wymień skrzypiące podłogi

Twój parkiet lub panele skrzypią niemiłosiernie za każdym razem kiedy stawiasz krok? Nie masz już zupełnie pomysłu jak to wygłuszyć i chciałbyś wiedzieć czy jest możliwość, aby się pozbyć uciążliwego hałasu? Jest na to jedno rozwiązanie. Wymiana podłóg. Niestety, ze skrzypiącym parkietem nie jesteśmy w stanie Wam pomóc, dlatego sugerujemy jedyne słuszne rozwiązanie. Dzięki wymianie zyskacie nie tylko zupełnie nową podłogę, ale także dźwiękoszczelność. Wystarczy zastosować odpowiednie panele podłogowe, które będą wygłuszały i tłumiły hałas. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, podłogi wygłuszają odgłosy generowane przez naturalny kontakt z podłogą, redukują dźwięki życia codziennego, a co za tym idzie? Wzrastające poczucie komfortu osobistego. 

Wypróbuj farby absorbujące dźwięk

Aby zaradzić powstawaniu echa w mieszkaniu, wystarczy zastosować materiały pochłaniające dźwięk, które są miękkie, chropowate, perforowane lub pofałdowane. Pożądane są zatem wszelkiego rodzaju tkaniny na oknach, sofach, krzesłach, książki, dywany oraz rośliny. Jeśli jednak nie chcemy zagrać wnętrza zbędnymi bibelotami, z racji minimalistycznej koncepcji warto zastosować materiały dźwiękochłonne, które pomogą wygłuszyć naszą przestrzeń. Zaliczamy do nich m.in. perforowane panele akustyczne, panele dekoracyjne typu 3D, tapety lub farby o właściwościach akustycznych. Taka specjalistyczna farba jest w stanie pochłonąć od 30 do 55% dźwięków. Dzięki niej nasz salon może wreszcie stać się miejscem wypoczynku i relaksu.  

Casas inHAUS Modern Houses

Need help with your home project?
Get in touch!

Discover home inspiration!